W roku 1945 Gdańsk stał się nowym miastem w podwójnym znaczeniu. Przestrzeń miejska została w znacznym stopniu zniszczona, a nowi osadnicy zastąpili starych mieszkańców. Z kolei rok 1970 ujawnił poważny kryzys miasta portowego – młodzi stoczniowcy i inni gdańszczanie byli rozgoryczeni problemami gospodarki niedoboru i niezrealizowaną obietnicą stabilizacji. Między tymi latami rozpościera się rozległa panorama życia codziennego w Gdańsku. Autor książki analizuje metody kształtowania społeczeństwa, takie jak tropienie sabotażu, mobilizacje wyborcze, dyscyplinowanie młodzieży i próby kontroli życia prywatnego. Prezentuje również warunki życia gdańszczan – przymusowy kwaterunek i jego skutki, problemy z zaopatrzeniem, nierównomierny rozwój miasta portowego oraz ścieranie się obyczaju miejskiego z wiejskim. Na podstawie licznych archiwaliów, listów, rozmów, prasy i powieści powstał barwny obraz życia w wyjątkowym miejscu, jakim był powojenny Gdańsk.
gdanska-miasto-od-nowa,big,404082.jpg
Plik ściągnięto 21782 raz(y) 98,24 KB
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Wraz z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (28 czerwca) nakładem Wydawnictwa Oskar powinna ukazać się książka dot. linii kolejowej Wrzeszcz – Stara Piła zawierająca także trochę informacji o linii Kokoszki – Gdynia.
Spis treści
Przedmowa 7
Od autora 9
Kolej w Gdańsku do 1920 r. 11
Kolej we Wrzeszczu do 1920 r. 35
Wrzeszcz – Stara Piła i Kokoszki – Gdynia do 1945 r. 49
Wrzeszcz – Stara Piła i Kokoszki – Gdynia od 1945 r. 99
Kolej metropolitalna 145
Dokumentacja linii A.D. 2009–2012 175
Wybrane rozkłady jazdy 219
Bibliografia 257
Wysłany: 2013-06-27, 08:28 SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia
Moi Drodzy,
zapraszam w imieniu organizatorów oraz moim własnym na spotkanie promocyjne książki "SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia".
Promocja odbędzie się 8 lipca br. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku (Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1-2). Podczas spotkania będzie można zakupić publikację w dość promocyjnej cenie, bo (jak donoszą) ok. 18 zł.
Przy okazji (na prośbę MHMG) zapraszam do zwiedzania nowej wystawy czasowej "Polacy Wolnego Miasta Gdańska. Historia pewnej codzienności".
Poniżej prezentuję krótko spis treści publikacji, którą popełniłem:
Wstęp
Geneza, powstanie i rozwój NSDAP w Gdańsku do 1930 r.
Powstanie, rozwój i działalność SA oraz SS w Gdańsku (1926–1934)
SS w Gdańsku w latach 1934–1939
Remilitaryzacja Wolnego Miasta Gdańska
Oddziały dyspozycyjne SS i Waffen SS w Gdańsku
Powstanie Nadokręgu SS „Wisła”
Sport SS w Gdańsku
Wyższy Dowódca SS i policji w Gdańsku. Stosunki między SS a NSDAP oraz Wehrmachtem (wybrane zagadnienia)
Obóz karny SS i policji w Maćkowach
Zakończenie
Wykaz skrótów
Indeks osobowy
Bibliografia
Aneks zdjęciowy
Polecam świetny artykuł z interesującymi zdjęciami pt. "Skąd w Gdańsku wzięli się esesmani?" (dzisiejszy "Dziennik Bałtycki", magazyn "Rejsy"). Z Janem Danilukiem, autorem książki pt. "SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia" obszerną rozmowę przeprowadził Marek Adamkowicz. Pepo, serdeczne gratulacje!
Przed wojną wkraczali do „czerwonych dzielnic”, bili, a nawet zabijali swoich przeciwników politycznych. W czasie wojny organizowali obozy, przesłuchiwali i torturowali więźniów. O oddziałach SS w Gdańsku opowiada Piotrowi Olejarczykowi Jan Daniluk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie autorskie z Dieterem Schenkiem połączone z promocją jego książki „Danzig 1930−1945. Das Ende einer Freien Stadt” (Gdańsk 1930-1945. Koniec Wolnego Miasta).
Zapis video spotkania autorskiego z Dieterem Schenkiem połączone z promocją jego książki „Danzig 1930−1945. Das Ende einer Freien Stadt” (Gdańsk 1930-1945. Koniec Wolnego Miasta).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum