Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2010-05-07, 15:20
Wyspa Spichrzów
Autor Wiadomość
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-02-02, 19:15   

Oj Jagst :) to akurat bardzo dobrze świadczy o Twojej moralności, że tego nie wiesz :mrgreen:
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 47
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-02-03, 01:19   

Grün napisał/a:
bardzo dobrze świadczy o Twojej moralności, że tego nie wiesz
Dokładnie,wydaje mi się nawet,że jesteś już na tyle dużym chłopcem Jagst,że uświadamiać Cię nie muszę.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 49
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-16, 01:14   

Nabrzeża do odbudowy
Cytat:
Rozpadają się długie odcinki nabrzeży w starym porcie gdańskim nad Motławą i nad Martwą Wisłą. Gruntownego remontu wymagają nawet nabrzeża zbudowane przed ponad trzydziestu laty, przylegające do Długiego Pobrzeża i spichlerzy Centralnego Muzeum Morskiego na Ołowiance. W latach 2010-2014 port nad Motławą ma jednak zmienić się nie do poznania.

Władze miasta i Urząd Morski w Gdyni zawarły w roku 2007 porozumienie dotyczące współpracy w rewitalizacji nadmotławskich nabrzeży. Gdyński urząd, zarządzający wodami portowymi, sięgającymi od Wisły Martwej do Motławy (do mostów Zielonego i Stągiewnego), jest odpowiedzialny za stan umocnień brzegowych. Dlatego też będzie on inwestorem, który zleci ich remonty.
- Obowiązujące przepisy finansowe nie dają możliwości przepływu pieniędzy między instytucjami publicznymi a samorządowymi - zaznacza Krzysztof Rudziński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - W rezultacie Urząd Morski, będący organem administracji państwowej finansowanym z budżetu centralnego, nie może korzystać z pieniędzy przekazanych mu przez miasto.

Przepis ten znacząco utrudnił nam realizację porozumienia w sprawie odbudowy i zagospodarowania nabrzeży. Musieliśmy znaleźć rozwiązanie, umożliwiające nam współfinansowanie inwestycji. Gdyński urząd, ogłaszając przetargi na roboty hydrotechniczne, będzie wystawiał faktury za wykonane roboty, obejmujące budowę ścianek szczelnych z wieńczącymi ich krawędzie oczepami. Natomiast miasto będzie finansowało ze swojego budżetu budowę płyt przylegających do ścianek. Niestety, samorząd nie może otrzymać na te prace dofinansowania unijnego, które ogranicza się ściśle do budowli wodnych, jakimi są ścianki nabrzeży.

Dagna Czarnecka, główny specjalista Wydziału Programów Rozwojowych UM w Gdańsku, poinformowała, że od końca ubiegłego roku gotowa jest koncepcja programowo-przestrzenna odbudowy gdańskich nabrzeży, opracowana przez firmę Redan ze Szczecina. W czwartek odbędzie się w Urzędzie Morskim narada, podczas której nastąpi jej zatwierdzenie i ustalenie kolejności remontów. Zgodnie z koncepcją, w pierwszym etapie odbudowane zostaną umocnienia brzegowe nad Motławą - od Haka Polskiego do Zielonego Mostu, z pominięciem kanału Na Stępce, a w drugim - nad Martwą Wisłą - od Haka Polskiego do Wisły Śmiałej. Nie uwzględniono w niej nabrzeży już zagospodarowanych i użytkowanych, jak przystanie morskie rafinerii czy Petrobalticu nad Wisłą Martwą. Nabrzeża nad Motławą, przeznaczone do odbudowania, będą przekazane w dzierżawę przez miasto Urzędowi Morskiemu na czas robót remontowych, a potem jeszcze na pięć lat. Taki jest wymóg przepisów Unii. Z kolei koncepcja zagospodarowania nabrzeży nad Wisłą Martwą zostanie przygotowana po opracowaniu projektu ich odbudowy przez Biuro Projektów Wuprohyd z Gdyni, co będzie gotowe 31 marca. Z Urzędem Morskim ustalono, że opracowanie dokumentacji budowlanej poprzedzi przygotowania programu użytkowania nabrzeży.

Pomosty przy spichlerzach

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni:

Wykonano już inwentaryzację tych odcinków nabrzeży nad Motławą i Wisłą Martwą, które są przeznaczone do odbudowy. Wkrótce ogłosimy przetargi na wykonanie prac hydrotechnicznych. Jednakże przystąpimy do procedur przetargowych, zapoznamy się z koncepcją zagospodarowania nabrzeży nadmotławskich, przygotowaną przez miasto Gdańsk. Liczymy na dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, zwłaszcza że znajduje się ona na liście indykatywnej projektów indywidualnych programu. Zgodnie z zaleceniami wojewódzkich służb konserwatorskich, nabrzeżom północnego cypla Wyspy Spichrzów, od strony Starej Motławy, trzeba przywrócić historyczną konstrukcję i wygląd. Zatem będą one zarazem umocnieniami brzegowymi i ścianami fundamentowymi odbudowanych spichlerzy, do których mają przylegać, jak niegdyś, pomosty. Odbudowa tych ścian należeć więc będzie do inwestorów, zainteresowanych zabudowaniem Wyspy Spichrzów.
Jacek Sieński - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 91
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6875
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-08-06, 00:51   

Krauze zbuduje Wyspę Spichrzów

Cytat:
Czy ta próba podźwignięcia Wyspy Spichrzów z ruin powiedzie się? Kontrolowany przez Ryszarda Krauzego giełdowy Polnord na północnym cyplu ma wybudować kompleks mieszkaniowo-usługowy i muzeum bursztynu
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-09-29, 20:26   

Coś zaczęło się dziać na Wyspie:

Wyspa Spichrzów: ruszyły pierwsze prace rozbiórkowe

Cytat:
Choć miasto wciąż negocjuje ze spółką Polnord warunki zabudowy Wyspy Spichrzów, na jej północnym cyplu trwają pierwsze prace rozbiórkowe.

Okazuje się jednak, że wyburzenia na wyspie nie są bezpośrednio związane z negocjacjami. - Rozbierany budynek był zamieszkiwany przez kilka rodzin – mówi Maria Laube z wydziału gospodarki komunalnej gdańskiego magistratu. - Udało się nam przekwaterować je do innych mieszkań, dlatego możemy przygotowywać teren do przyszłej zabudowy.


Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się trochę dziwne przygotowywanie za komunalne pieniądze placu budowy dla prywatnego inwestora.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-19, 22:35   

No to szykuje się odsłona kolejna:

Trójmiejski deweloper: jesteśmy gotowi do zabudowy Wyspy Spichrzów

Cytat:
Warte 500 mln zł porozumienie w sprawie zabudowy Wyspy Spichrzów chce w przyszłym tygodniu podpisać z Gdańskiem pomorski deweloper Polnord.

(...)
Miejscy urzędnicy nie chcą zdradzać żadnych szczegółów porozumienia z deweloperem. - Nie jesteśmy w stanie określić kiedy strony dojdą do pełnej zgodności. Mogę tylko wyrazić nadzieję, że nastąpi to niebawem- tłumaczy rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak.

Z kolei prezes Polnordu nie robi wielkiej tajemnicy z tego, że do porozumienia jest bardzo blisko. - Spełniliśmy wszelkie wymogi. Od razu po podpisaniu umowy z miastem odbędzie konkurs na koncepcję architektoniczną i wykonawstwo. Chcemy, by zwycięzca jak najszybciej przystąpił do budowy - podkreśla Wojciech Ciurzyński.
(...)
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-11-20, 01:16   

Warto by im nadać numery, bo ja już się gubię.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-11-22, 23:04   

Póki co, mamy malowniczą dziurę w sercu starówki ;-) srówki staruwki dalibyście sobie spokój z tą poprawnością nazewniczą

wyspa.jpg
Plik ściągnięto 14355 raz(y) 29,58 KB

 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-02-13, 23:10   

Jeszcze parę obrazków z Wyspy Spichrzów:

1.jpg
Plik ściągnięto 14302 raz(y) 58,68 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 14302 raz(y) 43,98 KB

 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-02-22, 22:53   Deklaracja w sprawie Wyspy Spichrzów

Deklaracja w sprawie kształtu Wyspy Spichrzów
Cytat:

My, niżej podpisani przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji i mieszkańców Gdańska, którym zależy na zachowaniu i pomnażaniu historycznego piękna miasta, wyrażamy zaniepokojenie z powodu obrotu spraw związanych z dokończeniem odbudowy Wyspy Spichrzów, a w szczególności terenów na północ od ulicy Stągiewnej. Szczególny niepokój budzą powtarzające się wypowiedzi niektórych przedstawicieli Władz Miasta, wyrażające niechęć do odtwarzania historycznego piękna i postulujące budowę obiektów w postaci sprzecznej z wymaganiami ochrony dziedzictwa kulturowego naszego miasta, o niezwykłej, wprost wyjątkowej wartości w skali światowej. Niepokoi tryb rozpisania konkursu na koncepcję architektoniczną jako konkursu zamkniętego, o nieznanych opinii publicznej założeniach, z zaproszeniem wybranych pracowni architektonicznych, które zasłynęły – jak to określono – „nowatorskim spojrzeniem na architekturę zabytkową”. Takie podejście grozi zniweczeniem efektów tego, co przyniosło nam chlubę i ściąga miliony turystów – odbudowy Głównego Miasta. Wyspa Spichrzów była największą w Europie dzielnicą zabytkowych magazynów portowych o fascynującej architekturze, wytwarzających niezwykłą atmosferę. Ze stojących tu niegdyś setek spichlerzy zagładę 1945 r. przetrwały trzy, z pozostałych odbudowano dotąd zaledwie ok. 40, głównie w południowej i środkowej części Wyspy. Niezwykle cenna jest też pochodząca z XIV i XV w. siatka ulic. Dla historycznej tożsamości naszego miasta szczególnie ważna jest postać północnej części Wyspy, po drugiej stronie Motławy, na przeciwko pieczołowicie odbudowanego Długiego Pobrzeża, niezrównanego „waterfrontu” Głównego Miasta, stanowiącego jednak tylko jedną pierzeję słynnej na cały świat ulicy wodnej. Dla zachowania piękna krajobrazu odwiecznego portu Pierwszej Rzeczypospolitej niezbędne jest przywrócenie dawnej postaci także drugiej, przeciwległej pierzei. Postulat odbudowy dotyczy wszystkich zachowanych do 1945 r. spichlerzy na północ od ulicy Stągiewnej (ściany lub fundamenty jeszcze stoją), mających wielką wartość architektoniczną i historyczną, stanowiących niezbywalną część światowego dziedzictwa. Chodzi tu o odtworzenie ich zewnętrznego kształtu, który sprawiał, że były czymś absolutnie niepowtarzalnym w świecie i decydowały o urodzie starego portu na Motławie. Zastąpienie ich postmodernistycznymi, rażącymi w historycznym miejscu budowlami z betonu, szkła i metalu o sprzecznych z historią formach i agresywnej skali oznaczałoby zubożenie i zepsucie tego, co w Gdańsku najcenniejsze – cudownego, ukształtowanego przez wieki, krajobrazu miejskiego, w tym przypadku – portowego. Obniżyłoby to wartość już odbudowanej, niezwykle cennej części światowego dziedzictwa. Aby tak się nie stało, konieczne jest ścisłe przestrzeganie przez uczestników konkursu warunków konserwatorskich, wzmocnionych o postulat rekonstrukcji wyżej wspomnianych obiektów i zespołów, z dostosowaniem do nowych funkcji. Ewentualne nowe budowle powinny swoim charakterem harmonizować z odbudowanymi spichlerzami przez zastosowanie tradycyjnych technik budowlanych. Domagamy się konsekwentnej kontynuacji w północnej części dzielnicy Spichlerze wielkiego dzieła przywracania naszemu miastu dawnego piękna, unicestwionego przez wojnę i powojenne zaniedbania. Wyrażamy nadzieję, że uczestniczący w konkursie architekci zaskoczą nas nie „nowatorstwem”, tylko umiłowaniem historycznego piękna, które jest świadectwem wysokiej kultury.
Gdańsk, 17 lutego 2010 r.


Deklarację autorstwa prof. Andrzeja Januszajtisa można podpisywać w sekretariacie Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej (Ratusz Staromiejski) oraz w recepcji Oddziału Gdańskiego PTTK przy ul. Długiej 45.

Petycję można również pobrać w formie PDF :arrow: Treść deklaracji i formularz
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2010-04-10, 11:39, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-02-22, 23:07   

No to w te pędy.
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-02-23, 12:52   

Dobrze by było wpuścić to do netu a analogowe listy wystawić w centrach handlowych. To ogromnie zwiększa szanse.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-23, 14:45   

Ale to trzeba by było mieć armię ludzi, albo przynajmniej pułk. Tak jak napisałem w materiale - jeśli ktoś ma pomysł gdzie można zbierać podpisy - prześlę listę do wydrukowania.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-02-23, 14:57   

Grün, a nie dałoby się z tego zrobić elektronicznej petycji?
W internecie szanse są największe. Rozpuszczenie wici błyskawiczne, więcej ludzi.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 91
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6875
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-23, 20:57   

O sprawie na pierwszej stronie Dziennika Bałtyckiego.

Wyspa Spichrzów w Gdańsku - nowoczesna, czy bardzo tradycyjna?

Cytat:
Postmodernizm zepsuje to, co w Gdańsku najpiękniejsze

Rozmowa z prof. Andrzejem Januszajtisem, prezesem Stowarzyszenia Nasz Gdańsk

Czy warto odbudowywać północny cypel Wyspy Spichrzów, będący prawie w całości ruiną?

Zachowało się tam w różnym stanie 10 starych spichlerzy i fundamenty pozostałych. Mimo ich wartości historycznej nie są umieszczone w rejestrze zabytków. Chodzi o dokładne odtworzenie brył spichlerzy, które sprawiły, że były one czymś niepowtarzalnym na świecie i decydowały o urodzie portu nad Motławą.

Planuje się jednak wzniesienie budynków z zachowaniem ich dawnych proporcji.

Wiemy, że zamiast odbudowy spichrzy i rekonstrukcji zniszczonych przewiduje się ich rekompozycję we współczesnych formach. Oznacza to, iż na wyspie mogą być zbudowane takie same karykatury architektoniczne jak hotel Hilton przy Baszcie Łabędź. Zastąpienie spichlerzy postmodernistycznymi budowlami z betonu, szkła i metalu zuboży i zepsuje to, co w Gdańsku najcenniejsze, bo ukształtowany przez wieki krajobraz portowy.

Czego się obawiają sygnatariusze deklaracji w sprawie zabudowy wyspy?

Architekci mogą doprowadzić do bezpowrotnego zeszpecenia krajobrazu starego portu. Nie można do tego dopuścić.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl