Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2008-12-23, 17:46
Letnica
Autor Wiadomość
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-03-14, 10:04   

fritzek napisał/a:
Nie widzę w zabudowie dzielnicy Letnica, jej rozplanowaniu nic pięknego, wartego wpompowywania tam pieniędzy.

Mnóstwo (może nawet większość) ludzi nie widzi nic pięknego ani wartego pompowania pieniędzy w Baszcie Pod Zrębem, Spichrzach, rzeźni, łaźni w Nowym Porcie, w wiadukcie koło Bramy Oliwskiej, w budynkach i urządzeniach stoczniowych, w kamienicach na Dolnym Mieście, w Nowym Porcie, w Oruni, w żuławskich domach podcieniowych i wiatrakach, w zapomnianych dworcach kolejowych, wieżach ciśnień, nastawni we Wrzeszczu, a nawet w starej zabudowie Oliwy i Sopotu (tak, znam i takich, którzy nie znoszą Sopotu z powodu jego wyglądu, niepraktyczności i "starości").

Ba, do większości z wymienionych miejsc doskonale pasuje argument: sami zobaczcie w jakim to jest stanie, to się nie nadaje do użytku, należy to zlikwidować. I będzie to całkiem racjonalny argument.

I oczywiście można powiedzieć, że to porównania chybione, ciekaw jestem kto jest uprawniony do wydawania takich werdyktów. Może to po prostu kwestia poglądów obowiązkowych na tym forum, wszak tu rządzi administracja, a ta akurat w Letnicy nie widzi nic pięknego. To może warto stworzyć listę obiektów wartych uwagi i wartych likwidacji, (z tych, które wymieniłem i wielu innych) żeby było wiadomo co chwalić a co ganić. Bo ja przecież nie wiem, co jest piękne, a co nie. To wiedzą tylko natchnieni wybrańcy niebios, do których tacy jak ja niegodni się nawet porównywać ani zbliżać.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-03-14, 10:36   

fritzek napisał/a:

porównywanie Oliwy czy nawet Nowego Portu do zabudowy Letnicy uważam za chybione

No to może bliższe porównanie: osada Wisłoujście. A sama twierdza stoi do dziś tylko dlatego, że jakoś niezręcznie było rozebrać obiekt zabytkowy tej klasy.
Druga sprawa - warstwa nieformalna: chodzi prawdopodobnie o wartości sfery niematerialnej, które nie zostały nazwane wprost z obawy przed posądzeniem o tani sentymentalizm...
I po trzecie - szkoła w Letnicy: można pozostawić ją w formie trwałej ruiny pomiędzy jezdniami nowej wspaniałej trasy szybkiego ruchu, jako pamiątkę po dzielnicy/pomnik szaleństwa władzy/niech każdy podłoży odpowiadającą mu intencję :-?
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-14, 10:38   

renekk napisał/a:
No to może bliższe porównanie: osada Wisłoujście. A sama twierdza stoi do dziś tylko dlatego, że jakoś niezręcznie było rozebrać obiekt zabytkowy tej klasy.

No własnie! Czyli istnieje jednak pewna klasyfikacja wartości.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
colacoca 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-14, 11:19   

powtórzę jeszcze raz - jeśli coś jest zniszczone, niepotrzebne, totalnie nieuzasadnione w rewaloryzacji, małowartościowe historycznie, artystycznie, kulturowo, stoi na drodze "postępowi" - to czasem nie ma innego wyjścia tylko rozebrać (bo np. grozi zawaleniem)

ale brakiem szacunku dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości - jest niezadbanie o warstwę dokumentacyjną.... a można i wiele to nie kosztuje - w dzisiejszych szczególnie czasach kosmicznej wręcz technologii....
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-14, 11:58   

colacoca napisał/a:
ale brakiem szacunku dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości - jest niezadbanie o warstwę dokumentacyjną.... a można i wiele to nie kosztuje - w dzisiejszych szczególnie czasach kosmicznej wręcz technologii....


Tak się składa, że 2 tyg temy razem z fritzek robilismy dokumentację fotograficzną rozbieranych budynków. Już kilku budynków ubyło.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-14, 12:05   21 marca, godzina 11

Była propozycja zrobienia wycieczki do Letnicy.

Dobry pomysł by ją uwiecznić jeszcze nie nadgryzioną zębem "rewitalizacji" rozbiórkowej.

Jako, że w gromadzie raźniej, proponuję termin sobota, 21 marca, godzina 11. :flaga:

Spotkajmy się przy kiosku "Ruchu" na styku ul. Starowiejskiej i Uczniowskiej. To najbliżej przystanku tramwajowego przy Marynarki Polskiej.

Tu :arrow: lokalizacja dla nieobeznanych w terenie
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-03-16, 17:37   

Bardzo dobry pomysł!
Miałem przyjemność raz przejeżdżać przez tą dzielnicę. Niestety w marcu nie możemy :( . Planujemy jakoś potem skoczyć tam rowerami - jak na forum są jacyś rowerzyści to można by tak "w kupie". Nie mogę doczekać się waszych zdjęć!
Kiedy mają być burzone te domy?
A jak są jakieś stare zdjęcia tej dzielnicy to dajcie tu linka do nich!

pozdrawiam
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-03-16, 17:44   

giovanni napisał/a:

Kiedy mają być burzone te domy?
pozdrawiam

Rozbiórka trwa od kilku tygodni. Część z budynków, które pokazał reenek, i które ja dokumentowałam z villa tydzień temu już nie istnieje.

Również pozdrawiam
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Amstawik 


Wiek: 43
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 238
Skąd: Gdansk / Nowy Port
Wysłany: 2009-03-16, 18:09   

z dnia na dzień znika ta Letnica z krajobrazu bez powrotne :cry:
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-03-16, 20:08   

A czy można teraz obejrzeć Wasze zdjęcia Letnicy??
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-03-17, 10:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DarioB 
Szalikowiec

Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: nie ważne
Wysłany: 2009-03-17, 10:09   

giovanni napisał/a:
A czy można teraz obejrzeć Wasze zdjęcia Letnicy??

Jasne że można - zapraszam na moją stronę. Masz tam cały dział poświęcony budowie stadionu. Znajdziesz w nim mnóstwo zdjęć Letnicy.
Kusząca ta Wasza propozycja wycieczki ale mi wystarczy że codziennie 8 godzin przesiaduję w Letnicy :)
Zatem może tylko zaproponuję odwiedzenie kilku punktów. Ci którzy chcą uwiecznić pozostałości starych napisów znajdą tego trochę.
Jak chcecie sami odkrywać to niech nie wchodźcie na poniższy link, reszta znajdzie tam te które udało mi się kiedyś uwiecznić. Najprędzej pewnie zniknie ten z mojej byłej przychodni.
Napisy na dawnydanzig.pl

Polecam też spacer ulicą Wiślną i Wielopole. Było tam sporo budynków nawet z ciekawymi napisami ale już ostały się pojedyncze.
_________________
www.DarioB.net
www.Lechia.net
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-03-17, 10:39   

villaoliva napisał/a:
Była propozycja zrobienia wycieczki do Letnicy
Sama proponowałam a teraz chyba nie bede mogła się wybrac. :cry:
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
GROCHALL 
grochall z Młynisk


Wiek: 53
Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk - Młyniska(Schellmühl)
Wysłany: 2009-03-17, 12:04   

no nie mówcie mi że znika ta zapomniana i odkryta na nowo dzielnica ,wychowałem się w niej a teraz zmienia oblicze na sportowe. pragnę dołączyć się do spaceru w sobotę mieszkam niedaleko ok.2 km w Młyniskach . moja propozycja na następny spacer po Młyniskach. :flaga:
_________________
GROCHALL-Młyniska
 
 
 
Orka 

Wiek: 50
Dołączyła: 15 Lis 2008
Posty: 80
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-03-17, 19:01   

O, a czy Okrąg też się do Młynisk zalicza? Bo mieszkałam tam przez rok w czasie stanu wojennego i chodziłam do szkoły na Zielonce.
_________________
http://picasaweb.google.c...feat=directlink

http://komodaorki.blogspot.com/
 
 
DarioB 
Szalikowiec

Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: nie ważne
Wysłany: 2009-03-17, 20:52   

Orka napisał/a:
O, a czy Okrąg też się do Młynisk zalicza? Bo mieszkałam tam przez rok w czasie stanu wojennego i chodziłam do szkoły na Zielonce.

Na stronie Danziga znajdziesz plan z podziałem administracyjnym ale uspokoję cię, że należy. Młyniska kończą się praktycznie na wysokości SKM Stocznia :)
Któż jednak używa tej nazwy :) Wszytko to przecież do Zielonki należy :)
PS,. 69 - porządna szkoła :)
Proponował bym jednak kończyć OT bo to wątek o innej dzielnicy i potem admini muszą się bawić w przenosimy postów do właściwego tematu.
_________________
www.DarioB.net
www.Lechia.net
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl