Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Brama Wyżynna - Brama Wysoka
Autor Wiadomość
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-09-08, 16:12   

Cytat:
Nie odpowiem na to pytanie, gdyż dyrektor ekonomiczny jest na urlopie - oznajmia Adam Koperkiewicz.

Czy ma pan głowę?
Nie odpowiem na to pytanie, gdyż mój neurolog jest na urlopie.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Inga 
prawie brzeźnieńska


Wiek: 35
Dołączyła: 18 Lip 2009
Posty: 18
Skąd: niekiedy z Brösen
Wysłany: 2009-09-08, 16:23   

Cytat:
Nie odpowiem na to pytanie, gdyż dyrektor ekonomiczny jest na urlopie - oznajmia Adam Koperkiewicz.

Nie napiszę tego, co w pierwszym odruchu chciałam, bo po ocenzurowaniu wulgaryzmów zostanie pusty post... Ręce mi opadają... Najlepiej niech się Brama zawali, problemu nie będzie, bo jakoś w ten remont nie chce mi się uwierzyć... :evil2:
A miałam się nie denerwować, bo nerwy mi szkodzą...
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-09-08, 16:28   

Polecam przeczytać cały, zalinkowany wcześniej tekst z trojmiasto.pl
Pieniądze, jak rozumiem są. Koperkiewicz nie umie tylko odpowiedzieć czy są w tej puli i ile pieniądze z reklam, które tam od lat wisiały.
Wiele osób podejrzewa, że takie zabiegi (reklamy na zabytkach, usprawiedliwiane zbieraniem pieniędzy) to tylko słowa.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Inga 
prawie brzeźnieńska


Wiek: 35
Dołączyła: 18 Lip 2009
Posty: 18
Skąd: niekiedy z Brösen
Wysłany: 2009-09-08, 16:35   

Przeczytałam cały tekst. I nie zmienia to faktu, że nie wierzę jakoś w remont Bramy... I mimo wszystko miło by było, gdyby Koperkiewicz wiedział, co się dzieje z pieniędzmi z reklam... I tyle, kłócić mi się już zwyczajnie nie chce.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-11, 20:29   

Brama Wyżynna wreszcie idzie do remontu

Cytat:
Zaniedbywana latami Brama Wyżynna w przyszłym roku odzyska blask. Najpóźniej do końca miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na jej renowację
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-11, 21:46   

Pod warunkiem, że wrócił już z urlopu dyrektor ekonomiczny :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Amstawik 


Wiek: 42
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 238
Skąd: Gdansk / Nowy Port
Wysłany: 2010-07-14, 20:53   

Brama Wyżynna odzyska dawny blask

Cytat:
Po latach kiedy służyła za wieszak do banerów reklamowych, Brama Wyżynna ma do końca 2011 roku stać się wizytówką nie tylko dla Danziga. We wtorek uroczyście podpisano protokół wejścia na budowę.


Nad stanem zabytku, który swoją historią sięga 1571 roku, ubolewano od wielu lat. We wtorek brama została ogrodzona i stała się placem budowy. Już w tym tygodniu pojawią się na niej rusztowania.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-12-08, 06:50   

Sensacyjne odkrycie w Bramie Wyżynnej


Cytat:
Nic nie zapowiadało, że w Bramie kryją się jakieś niespodzianki. Wydawało się, że podczas prac prowadzonych w latach 70. została ona dobrze zinwentaryzowana. Tymczasem podczas prowadzonych właśnie prac remontowych na piętrze, odkryto sosnowe belki, będące elementami mechanizmu mostu zwodzonego.

Sześć belek poprzecznych, jedna wzdłużna i dwie ukośne, zostało umieszczonych pod dawnymi otworami na łańcuchy bądź sznury. W belkach zachowały się też otwory i gniazda na czopy innych elementów.

- Może to świadczyć o tym, że zachowane belki są częścią konstrukcji, służącej do podciągania mostu zwodzonego. Most zwodzony pierwotnie był złożony z trzech kładek: jednej przeznaczonej dla pojazdów i dwóch dla pieszych - wyjaśnia w opinii konserwatorskiej Katarzyna Darecka, konserwator zabytków z Muzeum Historycznego Miasta Danziga, do którego należy Brama Wyżynna.

Zachowana konstrukcja stanowi unikatowy przykład dawnego, prawdopodobnie renesansowego, inżynieryjnego systemu, służącego do podciągania mostu zwodzonego. Dziś trudno stwierdzić, jak dokładnie wyglądały kołowroty lub bębny, służące do nawijania łańcuchów.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani tym znaleziskiem. To unikat w skali Polski. Jedyna taka konstrukcja jest zachowana w Czechach - emocjonuje się Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Wydana została już decyzja o zachowaniu i zakonserwowaniu belek. Projekt remontu bramy trzeba będzie dostosować do znaleziska.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
bijou 


Wiek: 114
Dołączyła: 15 Paź 2010
Posty: 35
Skąd: z olimpu
Wysłany: 2010-12-10, 17:24   

-z wielu osobistych względów, bardzo lubię Bramę Wyżynną, jakiś czas temu znalazłam w necie oto taki obrazek




i teraz mam zapytanie, czy to autentyczne zdjęcie?? czy po prostu wizja jakiegoś artysty. a jeśli to autentyczne zdjęcie to czasy już powojenne? 60--70sięte lata?
 
 
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2010-12-14, 20:01   

Tunel autkom przedłużyć i może być tak :hihi: :

danz hoh2.JPG
Plik ściągnięto 21287 raz(y) 65,29 KB

 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-12-14, 21:33   

Przypomina prace Wańskiego, czyli połowa lat 50-tych.
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-12-14, 22:59   

bijou napisał/a:
a jeśli to autentyczne zdjęcie to czasy już powojenne? 60--70sięte lata?
Jeśli jest autentyczne, to w latach 60-tych już nie jeździły tego typu tramwaje. Maksymalnie więc 50-te i to chyba niezbyt późne. Na pewno jednak powojenne z uwagi na barwy tramwaju. Czy ktoś da radę odczytać linię? Według mnie jest to trójka jadąca z Nowego Portu.
_________________

 
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-12-15, 08:50   

bijou napisał/a:
-z wielu osobistych względów, bardzo lubię Bramę Wyżynną, jakiś czas temu znalazłam w necie oto taki obrazek


Obrazek

i teraz mam zapytanie, czy to autentyczne zdjęcie?? czy po prostu wizja jakiegoś artysty. a jeśli to autentyczne zdjęcie to czasy już powojenne? 60--70sięte lata?



Powojenne - na zdjęciu nie widać kamieniczek dobudowanych do Katowni.
Pierwszy wagon ma nr 3 lub 9 a drugi wagon chyba 7, dziwne, gdyż są jednym składem.
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-12-15, 08:57   

Cofam poprzednie stwierdzenie o numerze widocznym na drugim wagonie a w zasadzie pierwszym . Myślę, ż jest to nr 9 czyli linia Stogi.

numery.jpg
Plik ściągnięto 21231 raz(y) 26,25 KB

 
 
bijou 


Wiek: 114
Dołączyła: 15 Paź 2010
Posty: 35
Skąd: z olimpu
Wysłany: 2010-12-17, 08:19   

dziękuje :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl