Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czerwone Gitary i trójmiejski Big - Bit
Autor Wiadomość
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-04-16, 10:11   

Heheheh. Zaciekawiła mnie nazwa Stal (Stoczniowiec). Wydawało mi sie, że RKS Stoczniowiec powstał w 1970 roku w wyniku połączenia RKS Stocznia Północna i ZKS Polonia. Skąd więc nazwa Stoczniowiec w latach 40-tych?
Ponawiam pytanie: gdzie odbywały się mecze bokserskie Polonii/Stali/Stoczniowca w latach 60-tych? Czy obok hali widowiskowej była jeszcze hala sportowa?
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-01, 09:45   

Co się dzieje z klubem Rudy Kot w Danzigu?

Cytat:
Choć w klubie Rudy Kot przy ul. Grancarskiej trwają prace wykończeniowe, wciąż nie jest znana nawet przybliżona data otwarcia tego kultowego już miejsca. Tymczasem, dzierżawca lokalu prowadzi konsultacje z osobami związanymi z kulturą w Danzigu. Dotyczą głównie charakteru, jaki powinna mieć prowadzona działalność w Rudym Kocie - Prace tak długo trwają, ponieważ lokal wymagał generalnego remontu. Wszystko jednak jest na dobrej drodze - zapewnia mec. Jacek Szynkowski, reprezentujący Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Poligraficznego, który jest dzierżawcą lokalu.

Przez ostatnich kilka lat nie było jasne, kto ma prawo do stojącej w centrum Danziga kamienicy, w której mieści się klub. Spór między ZZPPP a miastem Danzig rozstrzygnął wreszcie sąd, który orzekł, że to miasto jest właścicielem lokalu. ZZPPP dostał obiekt w użytkowanie.

W marcu tego roku, podczas hucznych uroczystości z okazji 50. rocznicy pierwszego zagranego w tym klubie koncertu rock'n'rollowego prezydent Danziga Paweł Adamowicz zapowiadał, że Rudy Kot zostanie ponownie otwarty prawdopodobnie już 23 czerwca. Jak się jednak okazało, terminu nie udało się dotrzymać, chociaż obie strony deklarują, że nie ma najmniejszych trudności przy prowadzeniu prac remontowych i organizacyjnych. Zaniepokojonych chociaby stanem klubowych witryn przedstawiciel ZZPPP zapewnia, że obiekt zostanie otwarty i będzie prowadził działalność kulturalną.

- W interesie każdego miasta leży pielęgnowanie tradycji działających w nim popularnych lokali czy firm - przyznaje tymczasem Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Danziga. - Dlatego dobrze byłoby, gdyby Rudy Kot nawiązywał do historii rock'n'rolla.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 68
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-20, 22:37   

Tangens napisał/a:
Heheheh. Zaciekawiła mnie nazwa Stal (Stoczniowiec). Wydawało mi sie, że RKS Stoczniowiec powstał w 1970 roku w wyniku połączenia RKS Stocznia Północna i ZKS Polonia. Skąd więc nazwa Stoczniowiec w latach 40-tych?
Ponawiam pytanie: gdzie odbywały się mecze bokserskie Polonii/Stali/Stoczniowca w latach 60-tych? Czy obok hali widowiskowej była jeszcze hala sportowa?


Po pierwsze podobnie jak i ciebie zaskoczyła mnie nazwa "stocznowiec" na plakacie. Byłem święcie przekonany, iż jest ona pochodną połączenia się klubów w roku 70-tym. Polonię pamietam, bo jako szczeniak chodziłem praktycznie na wszystkie mecze żuzlowe które były rozgrywane na torze własnie na stadonie Polonii (Stoczniowca) przy obecnej ul. Marynarki Polskiej pomimo, że mna tym torze "jeździł" GKS.
Mecze bokserskie na 100% odbywały się w hali widowoskwo-sportowej (tej która spłonęła) bo sam jako kibic w takowym uczestniczyłem (nie jestem pewien czy nie był to mecz z ZSRR, ale głowy nie dam). W tym kompleksie, o ile mnie pamięc nie zawodzi, była jeszcze jedna mala hala sportowa, ale o ile pamietam była ona chyba treningową...
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-08-21, 01:36   

Hala treningowa istniała na pewno, bo choć nie pamiętam treści ani szczegółów to jednak na pewno istaniały szyldziki o tym informujące. Natomiast pytanie moje wywodzi się z zpełnie innej strony.
Ring bokserski wyobrazałem sobie jako prostokąt odgrodzony linami otoczony z czterech stron widownią. Tak to zresztą wyglądało na amerykańskich filmach. W związku z tym wydawało mi się że słuszenej na ogół postury panowie bokserzy będą miec solidne rozmiary, Tymczasem wybrawszy sie po raz pierwszy do hali stoczni na występ Skaldów (pierwszy ich publiczny występ po wypadku) zobaczyłem na scenie ludziki troche wieksze od mojego palca.
Jesli ring był tam gdzie scena to tak naprawdę zastanawia mnie co widzieli widzowie siedzący w 17 czy 20 rzędzie z walki bokserskiej?
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-10-07, 07:57   

Już za kilka dni Danzig znów zabrzmi big-beatem. Wszystko dzięki niezwykłemu koncertowi związanemu jest z wydaniem książki Romana Stinziga i Andrzeja Icha „Motława Beat” opisującej trójmiejską scenę big-beatowa lat 60-tych.


Meteory, Takty i Złote Struny, ale również Czarne Golfy, Odłam, Pięciolinie, Tony – te nazwy pięćdziesiąt lat temu elektryzowały trójmiejską publiczność. Muzyka młodzieżowa, której początki miały miejsce w latach 60-tych właśnie w Trójmieście zmieniła bezpowrotnie krajową scenę muzyczną. Docierała również do innych państw bloku socjalistycznego kształtując gust muzyczny młodzieży w tych krajach. Jak piszą autorzy „Motława Beat” - przynosiła powiew wolności o smaku zakazanego owocu.


Brzmienie sprzed półwiecza podczas niezwykłego koncertu 15 października o g.19.00 w danzigim klubie Żak przypomną zespoły big-beatowe związane z Trójmiastem: danzigie Meteory, sopockie Takty i gdyńskie Złote Struny, a także pierwszy polski zespół rhythmandbluesowy Polanie, który powstał w 1965 roku w Łodzi.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-31, 09:05   

Marek Karewicz - „Człowiek ze złotym obiektywem”

Cytat:
W sopockim Multikinie 24 marca odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pod tytułem „Człowiek ze złotym obiektywem” w reżyserii Tomasza Radziemskiego, wyprodukowany przez Video Studio Danzig w koprodukcji z programem 2 TVP S.A. i Domem Spotkań z Historią - Instytucją Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

Autorami scenariusza są: Wojciech Fułek, Tomasz Radziemski, Paweł Chmielewski. Do organizacji pokazu przyczyniły się poza w/w instytucjami, DKF Sopot, Towarzystwo Przyjaciól Sopotu i Multikino Sopot.

Film poświęcony jest niezwykłej postaci fotografika, animatora kultury Marka Karewicza, którego dokonania w postaci wielu wystaw krążą po całym świecie. Jest nierozerwalnie związany z Wybrzeżem Danzigim, dokumentując ponad 50 letnią historię muzyki jazzowej i rockowej w Polsce. Dokument filmowy pt. „Człowiek ze złotym obiektywem” to barwna i nasycona historią opowieść o muzyce, fotografowaniu i fotografowaniu muzyki. Te trzy wątki filmu spaja osoba Marka Karewicza, fotografika z przebogatym dorobkiem, którego głównym tematem są ekspresyjnie grający muzycy, w większości znani jazzmani. To on przez niemal 50 lat rejestrował wszystko, co się działo na muzycznej scenie w kraju.


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-07-21, 07:54   

Miasto Danzig informuje:

Trzej znakomici muzycy, twórcy polskiej sceny big-beatowej – Wiesław Bernolak, Jerzy Kossela i Jerzy Skrzypczyk - otrzymaja z rąk Prezydenta Danziga Pawła Adamowicza Nagrodę w Dziedzinie Kultury wysokości 5 tys. zł.

23 lipca 1960 roku to data pierwszego koncertu zespołu muzycznego Czerwono-Czarni i zarazem narodziny nowego polskiego nurtu muzycznego – big-beatu. Koncert odbył się w Danzigu i to właśnie z naszego miasta rozszedł się muzyczny impuls, który wkrótce obiegł cały kraj, bezpowrotnie zmieniając krajową scenę muzyczną.

Z wydarzeniami sprzed pół wieku ściśle wiążą się trzy nazwiska: Wiesław Bernolak, Jerzy Kossela i Jerzy Skrzypczyk to muzycy i kompozytorzy, którzy od samego początku zaistnieli na polskiej scenie big-beatowej. Bernolak był m.in. członkiem zespołów Czerwono-Czarni i Polanie, Kossela i Skrzypczyk grali najpierw w Danzigim zespole Pięciolinie, a później m.in. w Czerwonych Gitarach.

Okazją do wręczenia wyróżnienia będzie konferencja prasowa zapowiadająca niezwykłe wydarzenie, jakim jest jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia zespołu Czerwono-Czarni.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2010-07-21, 19:53   

Dzisiaj przechodziłem obok "Rudego kota" - obraz nędzy i rozpaczy. Wiadomo coś w temacie ewentualnych zmian tego stanu rzeczy?
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-10-05, 23:14   

Tramwaj Klenczona ruszył z Oliwy

Cytat:
Na pętli tramwajowej w Oliwie odsłonięto we wtorek nazwę nowego tramwaju Pesa 120NaG Swing. Będzie on nosił imię Krzysztofa Klenczona - legendarnego kompozytora, wokalisty, gitarzysty, współtwórcy zespołów: Niebiesko-Czarni, Pięciolinie, Czerwone Gitary i Trzy Korony. Odsłonięcia napisu dokonała żona Krzysztofa, Alicja Klenczon – Corona.


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2011-10-06, 19:33   

A więc 1039 dlatego, że Krzysztof Klenczon żył 39 lat, a nie dlatego że dostał mało głosów.
Swoją drogą, gdyby to ode mnie zależało, to nadałbym imię Klenczona wagonowi 1042, który by się kojarzył z rokiem urodzenia a nie liczbą przeżytych lat. Poza tym wagon 1042 też zginął tragicznie, przewracając się na ul. Kartuskiej, a więc w dzielnicy Siedlce, gdzie Krzysztof dojeżdżał na zajęcia. No, ale nie narzekajmy, najważniejsze, że wspaniały polski gitarzysta, kompozytor i wokalista został uwieczniony na danzigim tramwaju. :brawo: :brawo: :brawo: :flaga: :flaga: :flaga:
Swoją drogą ciekawe, czy tego dnia, gdy czytali ogłoszenie na Żaku jechali wagonem 1039 lub choćby 1042. Jest to prawdopodobne, gdyż oba wozy 4N o tych numerach służyły wówczas w zajezdni Wrzeszcz obsługującej w tym czasie zarówno linię 2 jak i 12. Szkoda, że nigdy się tego nie dowiemy.
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-08-16, 10:21   

Fundacja "Sopockie Korzenie" ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs "Wspomnienia Miłośników Rock`n`Rolla", którego celem jest ocalenie od zapomnienia ludzi i zdarzeń oraz uratowanie przed zniszczeniem pamiątek i innych świadectw materialnych dot. historią polskiej muzyki rozrywkowej. Organizowany on jest z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

Konkurs "Wspomnienia Miłośników Rock`n`Rolla"

W konkursie może wziąć udział każdy kto do 15 września 2012 roku dostarczy do Fundacji spisane lub nagrane wspomnienia, dokumenty, pamiątki (fotografie, plakaty, płyty, nagrania audio i video) lub inne materialne świadectwa związane z tematem konkursu. Będą one oceniane przez, powołane zgodnie z regulaminem konkursu, jury w trzech kategoriach: publikowane i nie publikowane wspomnienia uczestników, opracowania o charakterze historycznym lub socjologicznym oraz "dokumenty, pamiątki, publikacje i inne". Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Sopotu oraz sponsorów i patronów medialnych. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi do 30 października 2012 roku w Operze Leśnej w Sopocie. Regulamin oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie Fundacji Sopockie Korzenie:

http://www.sopockiekorzenie.org.pl/konkurs.html
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-10-05, 22:07   

Fundacja Sopockie Korzenie serdecznie zaprasza na promocję najnowszej książki Franciszka Walickiego

pt. "Epitafium na śmierć rock’n’rolla’’


Spotkanie z autorem
11 Października 2012, czwartek, godz. 18.00
Biblioteka Manhattan
Al.Grunwaldzka 82, Danzig- Wrzeszcz

walicki bm plak.jpg
Plik ściągnięto 25505 raz(y) 48,14 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2013-02-04, 16:25   

Może ktoś przypomnieć w którym dokładnie miejscu Sopotu mieścił się klub "U Jurasa"?
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-03-25, 11:09   

Może Ci panowie będą pamiętać?

Premiera „Big-beatu” – 25 marca 2014 o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Danzigu.

Premiera książki, obok której nie będzie można przejść obojętnie! Marek Karewicz - człowiek legenda - dzieli się z Marcinem Jacobsonem swoimi wspomnieniami, które ujmują szczerością, bawią humorem i zaskakują bezpośredniością. Udostępnia też bogatą kolekcję fotografii upamiętniających polską estradę lat 60. i 70. "Big-beat" pozwoli przenieść się w czasie i poczuć na nowo specyficzną atmosferę tamtego szalonego okresu.

Podczas premiery obecni będą obaj autorzy Marek Karewicz i Marcin Jacobson.

Big-beat_Marek-Karewicz-Marcin-Jacobson,images_product,25,978-83-7924-155-2.jpg
Plik ściągnięto 23787 raz(y) 27,45 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2014-03-25, 22:21   

Zdjęcie miód. :flaga: :flaga:
Józef Hajdasz, Mira Kubasińska, Michał Muzolf, Tadeusz Nalepa w pełni rozkwitu. :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
_________________

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl