Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-08-19, 19:12
Żaglowce - The Tall Ships' Races
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-01-04, 23:09   Żaglowce - The Tall Ships' Races

Cytat:

Gdynia gotowa na żaglowce

Najważniejszym wydarzeniem w 2009 r. w Gdyni będzie lipcowy zlot żaglowców The Tall Ships' Races. Choć lista uczestników nie jest jeszcze zamknięta, już wiadomo, że frekwencja będzie rekordowa


Gdynia ma gościć największe żaglowce świata już po raz czwarty, tym razem od 2 do 5 lipca.

- Zgłoszenia przyjmujemy do 1 maja, ale swój udział zapowiedziało już 70 jednostek, wśród nich 18 wielkich żaglowców - opowiada Krzysztof Romański z Urzędu Miasta Gdyni.

Przypłyną m.in. brytyjski "Lord Nelson" (jedyny w świecie żaglowiec całkowicie przystosowany dla niepełnosprawnych załogantów, na reje wchodzą nawet osoby poruszające się na wózkach), niemiecki bark "Alexander von Humboldt" (znany w świecie dzięki zielonym żaglom i kadłubowi), rosyjski "Mir" (bliźniak "Daru Młodzieży") i "Siedov" (największy na świece szkolny żaglowiec). Honorowym uczestnikiem ma być nasz "Dar Pomorza", który w tym roku obchodzi setne urodziny.

Władze miasta liczą, że i tym razem impreza ściągnie tłumy turystów - w 2003 r. z tej okazji zjechało do Gdyni półtora miliona gości.

5 lipca żeglarze wystartują z Gdyni do rosyjskiego Sankt Petersburga, a potem do fińskiego Turku. Impreza zakończy się w litewskiej Kłajpedzie.

W Gdyni trwają przygotowania do zlotu. W marinie (największym porcie jachtowym w Polsce) zakończyła się modernizacja i przedłużenie falochronu wschodniego - jest więcej punktów poboru wody i energii, zmniejszyło się falowanie w marinie. Przy Basenie Prezydenta (gdzie latem cumują ORP "Błyskawica" i "Dar Pomorza") trwa remont nabrzeża.

Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi nabór wolontariuszy na oficerów łącznikowych, czyli opiekunów jednostek. - Potrzebujemy 150 osób, które znają choć jeden język obcy - mówi Sylwia Mathea-Chwalczewska z GOSiR-u.

GOSiR nie przewiduje dla nich wynagrodzenia, ale podczas regat zapewnia strój i wyżywienie, a oprócz pracy proponuje także atrakcje, np. udział w rejsie szkoleniowym. Więcej informacji o pracy oficerów łącznikowych na stronie: www.gosirgdynia.pl


źródło
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2009-01-05, 16:40   

Może będzie tak jak w 1974. I widoczek tuż przed wypłynięciem na defiladę. :-)
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-04-18, 09:38   

Do zlotu coraz bliżej...
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
A79 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 93
Skąd: Babie Doły
Wysłany: 2009-04-18, 13:18   

Z okazji Zlotu mają zostać wybite pamiątkowe monety - Fregaty, o nominałach 7, 4, 40 i 70. Czy ktoś z was wie może jak będą wyglądać ich awersy i rewersy?
_________________
Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-06-24, 09:55   

A79 napisał/a:
Z okazji Zlotu mają zostać wybite pamiątkowe monety - Fregaty, o nominałach 7, 4, 40 i 70. Czy ktoś z was wie może jak będą wyglądać ich awersy i rewersy?

Już wiadomo

Cytat:
W ramach akcji promocyjnej pod oficjalną nazwą "Gdyńskie dukaty lokalne" wybitych zostało łącznie 70 000 sztuk monet o różnych nominałach i różnych wzorach:

1.. 20 000 sztuk monet mosiężnych o nominale 3 fregat każda (równoważnych 3 złotym polskim) - z wizerunkiem największego polskiego żaglowca - Daru Młodzieży;
2.. 20 000 sztuk monet mosiężnych o nominale 3 fregat każda (równoważnych 3 złotym polskim) - z wizerunkiem Mariny Gdynia (największego polskiego portu jachtowego) z lotu ptaka;
3.. 15 000 sztuk monet z bimetalu o nominale 7 fregat każda (równoważnych 7 złotym polskim) - z wizerunkiem Daru Pomorza - najsłynniejszego i najstarszego - obchodzącego swoje stulecie - polskiego żaglowca;
4.. 15 000 sztuk monet z bimetalu o nominale 7 fregat każda (równoważnych 7 złotym polskim) - z wizerunkiem Sea Towers - najwyższego polskiego budynku mieszkalnego, jednego z nowych symboli Gdyni.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
stawar 

Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 19
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-07-02, 17:02   

Byłem, widziałem. Rzeczywiście, widoki imponujące. Wielkie żaglowce można w dodatku zwiedzać. Polecam.

Niestety jest i łyżka dziegciu. Nie wiem kto wydał taką decyzje, ale ścieżka rowerowa na gdyńskim bulwarze w wielu miejscach jest "pięknie" zablokowana przez stojące tam stoiska i budki z piwem. To niby gdzie rowery mają jeździć ? Między tłumem pieszych ?
_________________
STAWAR
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-07-02, 18:58   

stawar napisał/a:
Byłem, widziałem. Rzeczywiście, widoki imponujące. Wielkie żaglowce można w dodatku zwiedzać. Polecam.



Można też spojrzeć okiem kamery. Transmisja na żywo!!! http://www.task.gda.pl./u...wer_kosciuszki/
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-07-04, 15:43   Kilka fotek

Właśnie wrzuciłem kilka fotek zrobionych w piątek, po południu.
Zapraszam
:oops: http://my.opera.com/peter...w=&perscreen=20
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-04, 18:47   

Super widoki :brawo:

Wczoraj wieczorem "ostrzelany" racą został Sedov.
Nadpaliły się dwa żagle. Na szczęście żywy ogień udało się ugasic jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-04, 20:43   

Jutro żaglowce widziane również z Sopotu i Danziga

Miło nam poinformować Państwa, że wg szacunków policyjnych w ciągu pierwszych dwóch dni Zlotu Żaglowców The Tall Ships Races odwiedziło Gdynię ok. 600 tys. ludzi.
Sobota - trzeci dzień imprezy zgodnie z przewidywaniami - jest najtłumniejszym dniem z dotychczasowych…
A zatem milion jest w bliskim zasięgu, a może juz udało się go przekroczyć?

Frekwencji sprzyja wszystko - włącznie z pogodą. Chmury są, ale nie zasłaniają słońca, tylko dodają urody stojącym w porcie żaglowcom wieje wiatr, co jest dobrym prognostykiem, że jutrzejsza parada odbędzie się - pod pełnymi żaglami! Przy okazji przypominamy, ze w niedziele pierwszą jednostka SEDOW opuści gdyński port o godz. 9.00 , a ostatnią będzie - jubilat - Dar Pomorza.

Jednostki ustawią się w szyku do godz. 13.00, kiedy rozpocznie się parada.

105 jednostek przedefiluje przed szacownym 100-latkiem, który czekać będzie na uskrzydloną armadę - 1 Mm od brzegu, na wysokości al. Marsz. Piłsudskiego. Parada trwać będzie ok. 2 godzin.
Można ja będzie podziwiać i Brzeźnie i w Sopocie i w Gdyni.

Po jej zakończeniu biorące udział w regatach The Tall Ships Races żaglowce popłyną w kierunku linii startu do wyścigu . Kolejny dla nich port, to Petersburg. (Linia startu została wytyczona w rejonie cypla helskiego, od strony Zatoki).
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-07-05, 14:35   

villaoliva napisał/a:
Super widoki :brawo:

Wczoraj wieczorem "ostrzelany" racą został Sedov.
Nadpaliły się dwa żagle. Na szczęście żywy ogień udało się ugasic jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.


Akurat, z szanowną małżonką, byliśmy świadkami tego wydarzenia. To nie była raca !!! Jakiś kretyn wypuścił od strony magazynów "Dalmoru" czerwony lampion z palącą się świeczką. Balonik wzniósł się w powietrze i pchany niezbyt intensywnym wiatrem skierował się na "Sedova". Pękł uderzając w reję, a ogień pojawił się na zwiniętym żaglu. Przez kilka minut był to tylko mały, jakby gasnący, płomyk. W tej sytuacji, mimo obecności tłumów, nikt nie zareagował. Podbiegliśmy więc do rosyjskiego marynarza, wskazując mu niewidoczny z okolic trapu płomień. Natychmiast na maszt wspięło się dwóch marynarzy, usiłując go ugasić poprzez zadeptywanie. Efektem było przeniesienie ognia na zwinięty żagiel znajdujący się poniżej. Sytuacja była już niebezpieczna, bo ogień przewyższał widoczne z nabrzeża sylwetki marynarzy. Wtedy do akcji wkroczyło kilku marynarzy z gaśnicami i ugasiło ogień. Gdy ogień był ugaszony, pojawiła się, witana oklaskami !!! :brawo: :brawo: :brawo: , straż pożarna. Słabo znam rosyjski, ale słyszałem, jak jeden z marynarzy powiedział do kolegi (pisownia byle jaka) : "Wot Poliaczki tieroristy!". A tak nawiasem mówiąc, chyba nie było jeszcze przypadku zapalenia zwiniętego żagla na rei, oprócz różnych sytuacji w czasie bitew.
Ostatnio zmieniony przez ezet 2011-12-31, 18:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2009-07-05, 20:32   

Czy ktoś może śledził kolejność żaglowców w paradzie?

Żeby tak daleko za granicę pojechać i pooglądać je z bliska się nie zebrałem, ale z mojego bloku też coś było widać - tyle, że nie do końca wiem co widziałem :hihi:

Ze słabego zooma:
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-05, 20:39   

Mnie szczególnie ucieszył na wodach zatoki obchodzący 100 lat "Dar Pomorza" :-D
Szkoda, że jest tylko muzeum ...

Warto dodać, że zlot żaglowców nawiedziło 2,5 miliona zwiedzających.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-07-05, 21:03   

villaoliva napisał/a:
Mnie szczególnie ucieszył na wodach zatoki obchodzący 100 lat "Dar Pomorza" (...)


A mnie szczególnie ucieszył na wodach zatoki obchodzący 100 lat Prinzess Eitel Friedrich...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-05, 21:07   

Jak zwał, tak zwał :hihi:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl