Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
11 listopada - Parada Niepodległości 2008
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-11-05, 23:46   11 listopada - Parada Niepodległości 2008

Przebierz się na Paradę Niepodległości i wygraj laptopa

Cytat:
Już po raz szósty 11 listopada ulicami Danziga przejdzie Parada Niepodległości – barwny korowód z inscenizacjami historycznymi, husarzami, wozami pancernymi i starymi automobilami. Osoba, która najciekawiej przebierze się za postać historyczną dostanie od Trojmiasto.pl laptopa. Wieczorem w Stoczni Danzigiej zagra szwedzki zespół Sabaton.


Parada Niepodległości to największa impreza tego typu w kraju. Gdy organizowano ją po raz pierwszy sześć lat temu uczestniczyło w niej 6 tysięcy ludzi. - Od kilku lat dołącza do nas od 10 do 12 tysięcy osób. To największa obywatelska manifestacja w rocznicę odzyskania niepodległości w kraju. Większość uczestników sama coś przygotowuje: albo transparenty, albo się przebiera za postacie historyczne. W przygotowaniach uczestniczy grubo ponad 100 różnego rodzaju organizacji, klubów czy stowarzyszeń a także na gorąco skrzykniętych grup przyjaciół, którzy sami się organizują. My to jedynie koordynujemy - wyjaśnia Lech Parell, prezes stowarzyszenia Społeczny Urząd Miejski, oraz dziennikarz Dziennika Bałtyckiego.

Jak stało się już tradycją, podczas parady odbędzie się przegląd polskiego oręża. Bedzie więc można podziwiać średniowiecznych rycerzy, żołnierzy napoleońskich, husarską konnicę króla Jana III Sobieskiego, czy siły zbrojne z czasów II RP, czyli kawalerzystów i korpus ochrony pogranicza. Ponadto swój udział zapowiedzieli właściciele zabytkowych samochodów, motocykli, a także skuterów, quadów czy gokartów. Uwaga! Najlepiej przebrany uczestnik parady wygra laptopa – szczegóły w ramce pod tekstem.

Na początku i na końcu parady odbędą się inscenizacje historyczne. - Najpierw na Podwalu Staromiejskim będzie spotkanie z Józefem Piłsudskim, który przekaże zgromadzonym swoje przesłanie. Na końcu parady pod pomnikiem Jana III Sobieskiego spotkamy się z... Janem III Sobieskim – to dlatego, że mamy w tym roku 325 rocznicę odsieczy wiedeńskiej, czyli wielkie wydarzenie, które w pewnym stopniu związane jest z naszą niepodległością, choć tą bardziej odległą – opowiada Lech Parell.

To jednak nie jedyna rocznica związana z tegoroczną Paradą Niepodległości. W tym roku przypada także 30 lecie wydarzeń z 1978 roku. - Pod pomnikiem Sobieskiego odbyły się wtedy pierwsze demonstracje z okazji 11 listopada. Organizowało je środowisko Ruchu Młodej Polski. To było spontaniczne świętowanie. Nasza parada czerpie z tej tradycji, bo też jest wydarzeniem spontanicznym – wyjaśnia Parell.

Na uczestników parady będzie czekać kartka okolicznościowa., którą będzie można na miejscu podstemplować specjalnym datownikiem Poczty Polskiej przygotowanym z okazji 11 listopada. Ponadto pierwsze 2 tysiące osób które pojawią się na paradzie dostanie biało-czerwone ciepłe szaliki z polaru.

Wieczorem w klubie Centrum Stocznia Danziga zagrają Szwedzi z metalowej grupy Sabaton. Stali się sławni w naszym kraju dzięki piosence o polskich bohaterach spod Wizny. Na koncert zaprosiło ich Europejskie Centrum Solidarności oraz stowarzyszenie SUM. - Wiem, że muzycy będą chcieli pojechać pod pomnik na Westerplatte - zapowiada Parell.


Laptop za najlepsze przebranie na Paradzie Niepodległości

Portal Trojmiasto.pl organizuje i sponsoruje nagrody w konkursie na najlepsze przebranie podczas Parady Niepodległości. Do wygrania jest Laptop oraz dwa aparaty cyfrowe.

W konkursie może wziąć udział każda osoba, która podczas Parady będzie przebrana za postać związana z historią Polski lub w strój z epoki lat dwudziestych. Głosowanie na sfotografowane postacie odbywać się będzie na stronach portalu Trojmiasto.pl w dniach 12 - 17 listopada. Zdjęcia przebranych osób będą robione przez naszego fotoreportera na placu Kobzdeja (obok pomnika Sobieskiego - kończącego Paradę).

Wszystkie osoby przebrane zapraszamy do zdjęć.


Jest też stronka :arrow: www.paradaniepodleglosci.pl

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-10-31, 10:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-11-06, 08:27   

To co zawsze. I jak zawsze, jeden z uczestników na miarę swoich możliwości przypomni inne istotne dla Danziga wydarzenie ściśle związane z końcem I Wojny Światowej - bo tak naprawdę to jest rocznica rozejmu kończącego militarną część tej wojny (no, można uznać, że to rocznica zwycięstwa Ententy), a nie powstania jakiegokolwiek państwa.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-08, 19:34   

Oczywiście był to cały szereg wydarzeń i faktów rozciągniętych w czasie, pewno Jagst chciałbyś aby święto w związku z tym trwało parę dni albo nawet i tygodni. A może chciałbyś aby tego święta w ogóle nie było :?:
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-11-08, 20:23   

stamp napisał/a:
pewno Jagst chciałbyś aby święto w związku z tym trwało parę dni albo nawet i tygodni. A może chciałbyś aby tego święta w ogóle nie było :?:

Mnie to święto ani grzeje, ani ziębi. Wykorzystuję je dla własnych celów :) Gdyby go nie było, znalazłbym inną okazję do wykorzystania.

PS. trwać to ono by musiało ponad pół roku, wszak dopiero pod koniec czerwca 1919 roku polskie państwo zostało powszechnie uznane na podstawie Traktatu Wersalskiego. Jak sądzę nikt poza Warszawą nawet nie słyszał o nowym polskim państwie akurat w dniu 11 listopada 1918... Traktat Wersalski stanowił zresztą o powstaniu kilku innych państw w Europie, w tym jednego wyjątkowo blisko...;) I w związku z tym innym państwem kilka dni po święcie nastąpi też ważna rocznica.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-08, 20:32   

Jagst napisał/a:
w tym jednego wyjątkowo blisko...;)

Państwa już nie istniejącego :!: A to z kolei mnie ani ziębi, ani grzeje :lol:
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-11-08, 22:07   

stamp napisał/a:
Państwa już nie istniejącego :!:

Różne na ten temat są opinie.

stamp napisał/a:
A to z kolei mnie ani ziębi, ani grzeje :lol:

To czy Ciebie to ziębi czy grzeje, mnie nie ziębi ani nie grzeje. Nie pytałem Cie o Twoje preferencje w tym względzie.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-08, 22:49   

Jagst napisał/a:
Nie pytałem Cie o Twoje preferencje w tym względzie.


Pytać nie pytałeś ale wiedzieć możesz ;-) Ja Ciebie też nie pytałem kiedy to powstało jakieś państwo "wyjątkowo blisko..."
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-11-08, 23:19   

Jagst napisał/a:
To co zawsze. I jak zawsze, jeden z uczestników na miarę swoich możliwości przypomni inne istotne dla Danziga wydarzenie ściśle związane z końcem I Wojny Światowej - bo tak naprawdę to jest rocznica rozejmu kończącego militarną część tej wojny (no, można uznać, że to rocznica zwycięstwa Ententy), a nie powstania jakiegokolwiek państwa.


OK. Czy coś w tym złego?
Że jest ustalona taka data i że jest pomysł by to uczcić?
Przeciez nikt od Ciebie tego nie wymaga.

Jagst napisał/a:
Nie pytałem Cie o Twoje preferencje w tym względzie.

Mogę odpowiedzieć, że Ciebie również nikt nie pytał?
Od tego jest forum by na nim wyrażac swoje opinie w sposób cywilizowany.

Proszę o zaniechanie takich sformułowań przez obie strony. To jest ostrzeżenie.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-11-09, 07:35   

villaoliva napisał/a:
Mogę odpowiedzieć, że Ciebie również nikt nie pytał?

Owszem, Stamp mnie pytał :) Więc mu grzecznie i dość obszernie odpowiedziałem.

A jeśli zamieściłeś posta wyłącznie w celach informacyjnych, to mogłeś go od razu zamknąć...

Co do daty święta. Nie wiem, czy akurat odzyskanie niepodległości przez Polskę po I Wojnie Światowej dałoby się jakoś konkretnie datować, nie wydaje mi się. Jednakowoż uważam, że data podpisania Traktatu Wersalskiego lepiej się nadaje na takie święto. Nie bez znaczenia jest tu pora roku ;)
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-09, 14:34   

To że komuś- nie używając już tych "poetyckich"określeń- jest obojętne Święto Niepodległości Polski jest dla mnie czymś normalnym, nie budzącym zdziwienia. Gorzej gdy na popularnej na tutejszym forum fali krytykanctwa próbuje się wmawiać Polakom że sobie źle wybrali termin tego święta.
Polacy wybrali bo tak im w "duszy zagrało", bo po 150 latach niewoli tego dnia skończyła się wojna w której porażkę ponieśli ci którzy im tą wolność zabrali. Dla Polaków było w tym momencie jasne że niepodległość wróciła. Jeszcze nie wiadomo w jakich granicach ale wróciła.
Bardzo się cieszę że wzorem innych państw świętujemy uczestnicząc w paradach. Robię to wraz z całą rodziną od samego początku i z roku na rok co raz bardziej mi się podoba. Pozytywne jest też to że aktywny udział bierze w tym przemarszu młodzież.
Natomiast zgadzam się z Jagstem że wiosną bądź latem byłoby przyjemniej maszerować ;-) No cóż, cała nadzieja w ociepleniu klimatu :hihi: :flaga:
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-09, 15:01   

Zamykając dyskusję (oby!) chciałbym zauważyć że 11 listopada 1918 to przede wszystkim ogólnie przyjęta data zakończenia "Wielkiej Wojny" w której poległo lub zmarło ponad 8 milionów ludzi, w tym też, mówiąc patetycznie, również synowie tej ziemi. Dlatego wypowiedzi:
Cytat:
Mnie to święto ani grzeje, ani ziębi

uważam za co najmniej niefortunne.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-11-09, 17:59   

Czy ja komuś coś wmawiam? To już nie można wyrazić swojej prywatnej opinii, żeby nie być posądzonym o płynięcie z "falą krytykanctwa"? A na jakiej fali jestem tu atakowany za wyrażenie swojej opinii?

Feygu, napisałem że nie ziębi mnie ni grzeje Święto Niepodległości Polski - jako takie. Co więcej, napisałem wyraźnie, że uważam tę datę za niewłaściwą dla takiego święta - ono powinno być obchodzone w innym dniu. Datę 11 listopada 1918 jasno określiłem jako dzień zakończenia wojny (w sensie militarnym). Natomiast nie napisałem, że jest mi obojętna rocznica zakończenia tej wojny, ani ze jest mi obojętna śmierć 8 milionów ludzi.

Z tej całej dyskusji nasuwa mi się jeden wniosek. Otóż muszę być chyba bardzo ważną osobistością, skoro moja zapowiedź uczestnictwa w tej paradzie i określenie charakteru tego uczestnictwa wywołało tyle emocji... :mrgreen:
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-09, 21:13   

Jagst napisał/a:
Co więcej, napisałem wyraźnie, że uważam tę datę za niewłaściwą dla takiego święta - ono powinno być obchodzone w innym dniu.

A ja uważam że jak najbardziej właściwa.
11 listopada 1918- Rada Regencyjna przekazała władze Piłsudskiemu. Oddziały niemieckie zaczęły wycofywać się z KP a w nocy Polacy rozbroili niemiecki garnizon w Warszawie.
To dopiero musiały być emocje :-)
5 czerwca 1989 rano jak tylko wstałem, przed pójściem do pracy, rowerem objechałem najbliższe punkty wyborcze. Zaliczyłem ich kilka. Euforii której stopniowo doświadczałem nie zapomnę nigdy. Jednak moim zdaniem byłe ona niczym w porównaniu z tym co się działo 90 lat temu.
ps. Serio, Jagst wybierasz się na paradę, jakoś mi ta Twoja zapowiedź umknęła. :hihi:
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-11-09, 21:49   

stamp napisał/a:
11 listopada 1918- Rada Regencyjna przekazała władze Piłsudskiemu. Oddziały niemieckie zaczęły wycofywać się z KP a w nocy Polacy rozbroili niemiecki garnizon w Warszawie.
To dopiero musiały być emocje :-)

Owszem. W Warszawie. Nie uważam, że Warszawa to cała Polska, a poza Warszawą praktycznie nic takiego się nie działo. Że już nie wspomnę o ewentualnych informacjach poza Polską (jakkolwiek rozumianą). Zdaje się, że w tym samym czasie istniały już bodaj dwa polskie rządy w innych miastach, zapewne równie znane w kraju i za granicą. Dlaczego nie uznać daty powstania któregoś z nich za datę odzyskania przez Polskę niepodległości?

O wyborach 4 czerwca w 1989 wiedział cały świat.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-09, 22:26   

Jagst napisał/a:
Dlaczego nie uznać daty powstania któregoś z nich za datę odzyskania przez Polskę niepodległości?

Jagst, kurcze to robi się już nudne ;-) Którąś musieli wybrać, wybrali tą i dobrze jest. Twój tata też spotkał tą kobietę i dzięki temu możesz tu pisać. Gdyby wybrał inną ......
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl