Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
prelekcje i wystawy w Muzeum Sopotu
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2008-10-29, 19:09   prelekcje i wystawy w Muzeum Sopotu

Chciałbym w imieniu mojej przyjaciółki, a pracownicy Muzeum Sopotu, poprosić Was o pomoc w zorganizowaniu cyklu prelekcji, które planuje prowadzić Muzeum Sopotu w ramach dużej wystawy, która już niebawem, bo od 7 listopada, będzie do podziwiania.

Wystawa będzie nosić tytuł "Sopot w prywatnych kolekcjach" i będzie otwarta do marca 2009 r. W jej ramach zostanie zaprezentowane ponad 200 dawnych zdjęć, pocztówek (ale i nie tylko!) pochodzących z prywatnych zbiorów 7 kolekcjonerów.

Aby urozmaicić nieco samą wystawę, Muzeum Sopotu chciałoby zorganizować cykl prelekcji, mini-wykładów, które byłyby powiązane z Sopotem. Kilku prelegentów już się znalazło, ale wciąż są miejsca.

Muzeum ze swojej strony udostępnia ewentualne wsparcie prelegenta materiałami, salkę, sprzęt itd., a także wynagrodzenie (pewnie bardziej symboliczne, ale jednak).

Jeśli ktokolwiek z Was (a wiem, że jest tu wiele takich osób ;-) miałby ochotę i czas podzielić się swoją wiedzą z sopockiego tematu, to proszę o kontakt z Karoliną Babicz, kababicz@poczta.onet.pl lub pod telefonem 507-929-364. Terminy są jeszcze do ustalenia, więc nie powinno w tym względzie być większego problemu.

Temat wykładu (jak i zakres chronologiczny) nie jest z góry narzucony. Można zaprezentować zarówno swoją wiedzę z historii, techniki, ochrony przyrody, kultury, architektury, sportu etc., byle tylko temat ten był ciekawy i związany z Sopotem :hihi:

Może Forumowicze raz jeszcze dowiodą, że w nich siła..? ;-)
Ostatnio zmieniony przez feyg 2012-02-02, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-04-29, 16:49   

Jakiś czas temu zacząłem ten wątek i widzę, że przyjdzie mi go kontynuować :) A przynajmniej dziś.

Jeśli ktoś z Was ma jutro wolną chwilę i chęć posłuchać nieco o korporacjach studenckich (przed i po 1945), które istniały w Danzigu, działały też w Gdyni, a obecnie największa z nich ma siedizbę w Sopocie (i tak w ten sprytny sposób można było mnie "wsadzić" do programu prelekcji w Muzeum Sopocie :hihi: ) to zapraszam do Kurortu właśnie, na ul. Poniatowskiego, do wnętrz willi E. Claaszena.

Wstęp wolny rzecz jasna, początek o 17.30. Myślę, że prelekcja i rozmowa po nie powinna trwać dłużej niż 1,5 h.

Link: http://muzeumsopotu.pl
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-30, 21:48   

Bardzo ciekawa prelekcja.
Informacje warte zebrania w jedną publikację.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-04-30, 22:00   

Naprawdę było bardzo ciekawie. Kto nie był, niech żałuje. Dzięki Pepo za prelekcję :brawo: :flaga:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-05-01, 23:29   

fritzek napisał/a:
Kto nie był, niech żałuje.
Ja nie byłam z przyczyn losowych i żałuję. Może jakieś streszczenie lub fotki prześlą ci szcześliwcy którzy byli na prelekcji. Uprzejmie proszę :roll: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-05-02, 22:46   

groszek napisał/a:
[Może jakieś streszczenie lub fotki prześlą ci szczęśliwcy którzy byli na prelekcji. Uprzejmie proszę :roll: .

Ze streszczeniem byłby problem, ale fotka z prelekcji jest. Sporo zdjęć archiwalnych dotyczących Korporacji Akademickiej "Z.A.G. Wisła" znajdziecie na ich :arrow: stronie
P.S. Temat korporacji studenckich w Danzigu był swego czasu poruszany na FDG

Prelegent.jpg
Plik ściągnięto 29633 raz(y) 58,08 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-05-10, 11:29   

Dzięki Feyg :roll: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-01, 20:56   

Muzeum Sopotu zamówiło film o Polonii.


Burzliwe dzieje Polonii Sopockiej


Cytat:
O Polonii Sopockiej wiadomo niewiele i równie mało się o niej mówi. Chodzi o polskich mieszkańców miasta, żyjących w nim wtedy, gdy Sopot był częścią Wolnego Miasta Danziga. Muzeum Miasta Sopotu postanowiło przybliżyć tamten okres w historii miasta. Stąd pomysł na książkę, wystawę i film poświęcony dawnym mieszkańcom kurortu.

- Prowadzimy dokładne badania archiwistyczne dotyczące mieszkańców miasta z końca XIX wieku, aż po 1939 rok - wyjaśnia dyrektor muzeum Małgorzata Bucholz-Todoroska. Zbiory dokumentów są okazałe, z nich powstanie publikacja historyczna. To, czego nie ma w istniejących archiwach, czyli "archiwa pamięci" zebrać mają filmowcy. Od kilku tygodni kręcą fabularyzowany dokument, w którym pokazują wspomnienia sopocian: Zenona Ganowiaka, Stefanii Mery i kilku innych mieszkających do dziś w kurorcie "Obywateli Wolnego Miasta Danziga".


A klatki pamięci ówczesnych dzieci sopockich niosą w dużej mierze smutne wspomnienie o relacjach polsko-niemieckich na chwilę przed wybuchem II wojny światowej. - Kiedyś podszedł do mnie na ulicy mody chłopak, Niemiec. Miałam wówczas 10 lat, a on zdjął mi czapkę z głowy, uderzył w twarz i powiedział w swoim języku: "Ty wredna Polko". Byłam wstrząśnięta, z płaczem wróciłam do domu. Ojciec uznał wówczas, że czas już wyjechać, skoro nawet dzieci są prześladowane - opowiada Stefania Mera. Zanim jednak jej rodzina opuściła dom przeżyła kilkanaście rewizji i plądrowań.
(...)
Premiera filmu "Polonia Sopocka - losy" oraz publikacji historycznej zaplanowana została na 8 września w Muzeum Miasta Sopotu. W roli młodego Kajetana, który jest narratorem filmu, wystąpił Kajetan Muller. W dorosłą postać wcielił się Dariusz Wójcik. Plener obejmował plażę w Sobieszewie, pracownię konserwacji zabytków w Warszawie, kościół Gwiazdy Morza, szkołę w skansenie we Wdzydzach i Sopot. Film prawdopodobnie będzie można obejrzeć też w Telewizji Polskiej oraz TV Polonia.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-10-30, 10:22   

Telewizyjna premiera filmu

Cytat:
- Za nami cztery projekcje. Niektóre osoby były filmem zachwycone, inne zarzucały na przykład zbyt mało informacji dotyczących historii tamtego okresu czy też za mało nazwisk, które się pojawiły w dokumencie - przyznaje Małgorzata Buchholz- Todorowska, dyrektor Muzeum Sopotu. - Jednak naszym zamierzeniem było zrobienie filmu o sopocianach pamiętających czasy przedwojenne. Myślę, że udało nam się odtworzyć klimat tamtego czasu.
Określenie Polonia Sopocka odnosi się do przedwojennych mieszkańców kurortu (dokładnie ostatniego 25-lecia XIX wieku, po 1939 rok). Jej członkowie tworzyli liczne organizacje, m.in. Towarzystwo Ludowe, Towarzystwo Polek. Dzięki ich działalności uczono się m.in. języka polskiego, rozwijano własne zainteresowania.
Premiera telewizyjna w sobotę o godz. 18.10, w TVP Danzig.

W każdą niedzielę, o godz. 12 i 16, projekcje filmu będą się odbywać w Muzeum Sopotu, przy ul. Poniatowskiego 8.


4ae9a370d697b_o.jpg
kadr z filmu
Plik ściągnięto 29448 raz(y) 72,79 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-03-19, 13:29   

Promocja filmu i katalogu wystawy
Cytat:
Prezydent Miasta Sopotu oraz Muzeum Sopotu zapraszają w dniu 21 marca (niedziela) o godz. 15.00 na spotkanie z autorami albumu p.t. „Kartki z pamiętników. Polacy w Sopocie 1897-1945” oraz filmu p.t. „Polonia sopocka”

Rozmowę z autorami oraz przedstawicielami przedwojennej Polonii, bohaterami filmu i książki poprowadzi Pani red. Barbara Szczepuła. Zapraszamy do udziału w dyskusji!

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną wydane nakładem Muzeum Sopotu: płyta DVD z filmem oraz album, które można będzie nabyć po cenach promocyjnych – oba dzieła powstały w ramach projektu „Polonia sopocka”.

Organizatorzy proszą o przyniesienie rodzinnych zdjęć, wspomnień i pamiątek związanych z przedwojenną Polonią sopocką.

Wstęp wolny!
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-03-21, 22:50   

Promocja odbyła się w obecności kilku bohaterek (i narratorek książki) aczkolwiek mam wrażenie że swoją obecnością nieco zaniżyłem średnią wieku zgromadzonych na sali. W każdym razie ze strony Pani dyrektor padło zaproszenie na seminarium w dniu 16 kwietnia:
Wokół Polonii sopockiej
Cytat:
* 10.00 – Otwarcie seminarium
* 10.05 – 10.25 – Materiały i źródła do badań nad Polonią sopocką w zbiorach archiwalnych i bibliotecznych w Polsce - Stanisław Flis (Stowarzyszenie Archiwistów Polskich)
* 10.30 – 10.50 - Stanisław Przybyszewski: sopocianin, kolejarz, społecznik - Adam Grzybowski (dziennikarz)
* 10.55 – 11.15 - Nadzór policyjny nad polskimi letnikami w Sopocie na przełomie wieków XIX i XX - Janusz Dargacz (Muzeum Historyczne Miasta Danziga)
* 11.15 – 11.30 – przerwa na kawę/herbatę
* 11.35 – 11.55 - Polskie szkolnictwo w Sopocie i w Wolnym Mieście Danzigu do września 1939 r. - Karolina Babicz (Muzeum Sopotu)
* 12.00 – 12.20 – Sopocianie w aktach Komisariatu Generalnego R.P. w Wolnym Mieście Danzigu - Adam Kujot ( Stowarzyszenie Archiwistów Polskich)
* 12.25 – 12.45 – „Protokularz Zespołu Polskich Towarzystw Kościelnych” za lata 1936-1939 z archiwum parafii NMP Gwiazda Morza w Sopocie - Małgorzata Buchholz-Todoroska (Muzeum Sopotu)
* 12.50 – 13.30 – dyskusja podsumowująca
* 13.30 – 14.30 – poczęstunek i zwiedzanie wystawy „Kartki z pamiętników. Polacy w Sopocie 1897-1945” oraz możliwość obejrzenia filmu „Polonia sopocka”

Na 10 czerwca przewidywana jest prezentacja materiałów pokonferencyjnych.

Wstęp wolny


fot 1.jpg
Plik ściągnięto 29359 raz(y) 57,86 KB

fot 2.jpg
Plik ściągnięto 29359 raz(y) 69,76 KB

wystawa 1.jpg
Plik ściągnięto 29359 raz(y) 83,42 KB

Wystawa 2.jpg
Plik ściągnięto 29359 raz(y) 77,53 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-05-04, 22:16   Frankenthal w Palatynacie. Miasto i jego historia

Relacja z wernisażu wystawy Frankenthal w Palatynacie. Miasto i jego historia.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Sikorzanka 

Dołączyła: 02 Lut 2009
Posty: 55
Skąd: Gdańsk Kiełpino Górne
Wysłany: 2010-05-25, 11:56   

feyg napisał/a:
W każdym razie ze strony Pani dyrektor padło zaproszenie na seminarium w dniu 16 kwietnia:


... a odbyło się 24 maja:) - http://ibedeker.pl/relacj...-sopockiej-cz-i
_________________
Sikorzanka
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-02-02, 21:27   

Zaproszenie na wernisaż wystawy: "Sopot 1904-1912. Lato Fabianich"

Cytat:
Jacek Karnowski
Prezydent Miasta Sopotu

oraz
Małgorzata Buchholz-Todoroska
Dyrektor Muzeum Sopotu

zapraszają na otwarcie wystawy

Sopot 1904-1912. Lato Fabianich

w piątek, 3 lutego 2012 roku o godzinie 18.00

Wystawa, zbudowana w oparciu o kolekcję zdjęć warszawskiej rodziny Fabianich jest próbą rekonstrukcji pobytu letników w kurorcie na początku XX w.
Cels, Maria i Władysław Fabiani przyjeżdżali do Sopotu kilka razy. Najstarsze zdjęcie z kolekcji zostało wykonane w 1904 roku, jednak większość została zrobiona latem 1911 i 1912 roku. Na podstawie zdjęć można ułożyć historię pobytu Fabianich: od przyjazdu na dworzec, przez typowe spacery po plaży i molo, poprzez spotkania z przyjaciółmi, wycieczki po okolicach kurortu czy branie udziału w Sopockim Tygodniu Sportu.
Uzupełnieniem fotografii są obszerne cytaty z Jlustrowanego przewodnika po Danzigu, Oliwie, Sopotach i Malborku autorstwa dr Mieczysława Orłowicza, który ,wydany w 1911 r., świetnie wpisuje się w ramy chronologiczne wystawy i stanowi rewelacyjny komentarz do zdjęć. Oprócz fotografii na wystawie pokazano eksponaty kojarzące się z letnim Sopotem oraz teksty z pocztówek wysłanych z kurortu na początku XX wieku, przewodniki po Sopocie czy ogłoszenia z gazet.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-02-08, 23:30   

A ja takie coś znalazłem na tej wystawie :-)

20120208553.jpg
Plik ściągnięto 29244 raz(y) 25,89 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl