W sierpniu w Gdyni ruszy budowa Transatlantyku - najwyższej kamienicy przy ul. Świętojańskiej. 36-metrowy gmach będzie widoczny z drugiego końca ulicy
Potężny obiekt powstanie na rogu placu Kaszubskiego i ul. Derdowskiego, w miejscu wyburzonego parterowego pawilonu handlowego. - Jego bryła nawiązuje do modernistycznej zabudowy Gdyni i będzie zwieńczeniem ul. Świętojańskiej - mówi inwestor Andrzej Boczek, szef i właściciel deweloperskiej firmy AB, który wcześniej wybudował kilka willi w Trójmieście i był współinwestorem gmachu Gdyńskiego Centrum Biznesu na pl. Kaszubskim.
- Transatlantyk będzie się wznosił kaskadowo na wysokość jedenastego piętra. Parter i pierwsze piętro zajmą sklepy, na drugim piętrze przewidujemy biura. Począwszy od trzeciego aż do jedenastego piętra znajdą się 74 apartamenty. A pod ziemią miejsca postojowe dla 120 samochodów - dodaje Andrzej Boczek. Elewacja, w której dominują przeszklenia, tarasy i wykusze, będzie wykonana z kamienia i szkła. Dzięki kaskadowej formie budynku na dachu drugiego piętra zostanie urządzony plac zabaw dla dzieci, a na pozostałych zielone tarasy.
Autorami projektu są trójmiejscy architekci: Bazyli Domsta, Adam Drohomirecki i Marcin Pilch.
Inwestycja pochłonie 50 mln zł. Budowa ma ruszyć za kilka tygodni i zakończyć się na początku 2010 r.
Transatlantyk będzie nawiązywał kształtem do przedwojennych budynków gdyńskiego modernizmu i ma odwoływać się do legendy polskich transatlantyków. - Z przedwojennej prasy dowiedziałem się, że najcenniejsze gdyńskie kamienice z tamtych lat też nazywano transatlantykami z cegły i cementu zacumowanymi na lądzie. Tak narodził się pomysł nazwy naszej kamienicy i nadania apartamentom nazw portów, będących na szlaku podróży dawnych transatlantyków wypływających z Gdyni: Londyn, Caracas, Nowy Jork i inne. Wiele z nich będzie miało widok na morze - opowiada inwestor.
Budowa Transatlantyku miała ruszyć już w zeszłym roku, ale w międzyczasie całe historyczne śródmieście Gdyni zostało wpisane do rejestru zabytków jako obszar chroniony. To spowodowało konieczność uzgodnień konserwatorskich gotowego już projektu. - Kształt kamienicy został nieco okrojony i dostosowany do otaczającej go zabudowy - mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni.
Pomógł: 50 razy Wiek: 54 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4794 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-07-30, 17:53
Co niektórzy kręcili nosem na apartamentowiec Invest-Komfortu, że zdominował perspektywę Świętojańskiej a tu proszę..... ciekawe jak wyglądał projekt przed "okrojeniem"
Pomógł: 50 razy Wiek: 54 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4794 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-08-26, 10:39
Budowa repliki "Białego Dworu" podejrzana zza płotu w niedzielę 24 sierpnia 2008.
Cytat:
Biały Dwór powstaje w Orłowie - prestiżowej, nadmorskiej dzielnicy Gdyni. Charakterystyczne dla Orłowa są molo i klif, a także kameralna willowa zabudowa komponująca się z zielenią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dworek zaprojektował w 1926 roku znany architekt Antoni Jaworski. Wkrótce powstał jeden z najbardziej luksusowych pensjonatów międzywojennej Gdyni. Aktualna realizacja polega na rekonstrukcji obiektu z zachowaniem historycznej bryły, układu okien i drzwi, detalu zewnętrznego oraz kolorystyki. W ten sposób Biały Dwór pozostanie przykładem unikatowego dla Gdyni stylu dworkowego, zaś pokoje hotelowe zastąpią apartamenty z widokiem na Zatokę Danzigą. Realizacja zespołu przewiduje także budowę nowego trzykondygnacyjnego obiektu mieszkaniowego. Budynki będą podpiwniczone i posadowione na wspólnej hali garażowej. W części podziemnej przewidywane są m.in. pomieszczenia rekreacyjne (fitness, siłownia, sauna) wspólne dla obu budynków.
Pomógł: 50 razy Wiek: 54 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4794 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-08-26, 17:10
Tu małe porównanie z tym co istniało wcześniej - szczególnie duża różnica dotyczy elewacji zachodniej. Spróbuje jeszcze skonfrontować to ze stanem sprzed wojny.
Elewacja zachodnia. Stan przed rozbiórką. Fot Ewa Kowalska
Elewacja wschodnia. Stan przed rozbiórką. Fot. Ewa Kowalska
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
36-metrowy gmach będzie widoczny z drugiego końca ulicy
I to mnie przeraża. Ta ingerencja jednym budynkiem w całe miasto.
Już to zrobiono ze Starowiejską. Czas na Świętojańską
Taaa. A ponad pięć wieków temu to samo zrobiono z (obecnymi) Mariacką i Piwną w Danzigu. Ponad sto lat temu to samo uczyniono z obecnym Monciakiem w Sopocie.
Bez przesady, Gdynia jako miasto jest w wieku niemowlęcym, a wieżowce nie odbierają Gdyni architektonicznej koncepcji - To miało być i jest miasto kwadratowo-wysoko-nowoczesne.
Pomogła: 10 razy Wiek: 48 Dołączyła: 07 Maj 2008 Posty: 3529 Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-08-29, 19:03
Jagst napisał/a:
Bez przesady, Gdynia jako miasto jest w wieku niemowlęcym, a wieżowce nie odbierają Gdyni architektonicznej koncepcji - To miało być i jest miasto kwadratowo-wysoko-nowoczesne.
Tylko jak mi sam kiedyś naświetliłeś sprawę, Gdynia została sztucznie zaplanowana od A do Z. I wysokości tzw. wieżowców w dwudziestoleciu międzywojennym były "nieco" inne. Dobra, zamykam paszczę, bo jeszcze coś mi się o Gdyni jako takiej wymsknie
W poniedziałek 22 września 2008 r. na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdyni zaprezentowano, wyłonioną w drodze konkursu, koncepcję architektoniczną nowej siedziby gdyńskiego ratusza.
[..]
Trochę historii
Sytuacja narastała w ciągu lat, wraz z przybywaniem kompetencji i zadań samorządu.
Budynek przy al. Marsz. Piłsudskiego powstał pod koniec lat 30-tych XX wieku jako trzecia już siedziba władz błyskawicznie rozwijającego się Miasta. W 1930 r. kiedy pierwszy segment gmachu Komisariatu Rządu został oddany do użytku - Gdynia liczyła ok. 40 tys. mieszkańców, w 1937 r, gdy dobudowano druga jego część - 115 tys. mieszkańców. Dziś jest miastem ćwierć milionowym.
To, co było zarazem świetnym przykładem nowoczesnego projektowania i funkcjonalności 70 lat temu - dziś nie wystarcza.
Ale - przebudowa i rozbudowa dotychczasowej siedziby nie wchodzi w grę - budynek znajduje się w obszarze Śródmieścia, wpisanym do rejestru zabytków. Nie ma także możliwości zabudowy sąsiadującego z nim terenu. Taki gmach o niezbędnych gabarytach zacieniłby sąsiadujące budynki mieszkalne.
Jedyny racjonalny wariant, to budowa Urzędu Miasta BIS, w pobliżu istniejącej siedziby.
Dla kogo i jaki ma być Urząd Miasta BIS?
Zgodnie planem przestrzennego zagospodarowania rejonu Skweru Plymouth, al. Marsz. Piłsudskiego, ul. Legionów i Partyzantów (uchwała Rady Miasta Gdyni z 26 marca 2008 r.) Prezydent Miasta ogłosił zarządzeniem z dnia 6 maja 2008 r. konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Urzędu Miasta, tuż obok Pomnika Ofiar Grudnia 70, jako części planowanego kompleksu, na który składać się będzie również centrum z usługami rekreacyjnymi i handlowymi.
W wytycznych do konkursu znalazło się podstawowe założenie, że budynek Urzędu Bis będzie głównym miejscem przyjęć interesantów i załatwiania ich bieżących spraw, a tym samym siedzibą wydziałów i jednostek organizacyjnych świadczących bezpośrednio usługi na rzecz interesantów - ze stosownym zapleczem (archiwa, magazyny, kasy, obsługa bankowa).
Wszystko ma być podporządkowane wygodzie interesantów z uwzględnieniem szczególnych potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, a także matek z małymi dziećmi: sala obsługi mieszkańców, poczekalnie, windy, podjazdy, punkty informacyjne, okienka pocztowe, stanowiska ubezpieczycieli, punkt pomocy medycznej, pokój zabaw dla dzieci, ale także szatnia, toalety i oczywiście - podziemny parking.
A co w starym budynku Urzędu?
Dotychczasowy główny budynek Urzędu Miasta pozostanie siedzibą organów Miasta - Rady i Prezydenta, także miejscem obrad Rady Miasta. Znajdą się tu komórki organizacyjne stanowiące zaplecze tych organów, zajmujące się zarządzaniem, organizacją i nadzorem służb komunalnych, kontrolą, inwestycjami, strategią i finansami, współpracą zagraniczną, integracją europejską, a więc praktycznie - te, które przyjmują małą liczbę interesantów.
Tu także będzie zaplecze konferencyjne Urzędu i Rady Miasta.
Co urzekło Sąd Konkursowy?
1) Nowoczesność formy
2) Właściwe wpisanie w krajobraz kulturowy Miasta
3) Symboliczna wymowa dzieła
Bryła budynku ograniczona jest ze wszystkich stron przeźroczystymi szklanymi ścianami o różnym kącie nachylenia względem płaszczyzny otaczających budynek placów. Uzyskano w ten sposób efekt upodobnienia budynku do ogromnego, nieregularnego kryształu albo fantazyjnie oszlifowanego szlachetnego kamienia. Zastosowanie wielkich szklanych elewacji w budynku mieszczącym Urząd Miasta sprawia, iż uzyskana w ten sposób jego transparentność nabiera rangi symbolu. Koncepcja zapewnia nowoczesny wygląd budynku możliwy do uzyskania jedynie dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i materiałów. Czyż nie tak wykonany powinien być Nowy Ratusz Miasta Gdyni, której samorząd wdraża hasło „Gdynia tradycyjnie nowoczesna". Nowoczesność tego budynku nie jest jednak nowoczesnością agresywną, spychającą wszystko co stare do kąta. Nie ma obaw o dysonans z otaczającą zabudową do której się w pewnym sensie upodobni poprzez jej odbicie w lustrzanych taflach elewacji.
Zaproponowana forma obiektu jest wyrazista, niepowtarzalna i niemożliwa do pomylenia z jakimkolwiek innym ratuszem w Polsce czy na świecie. Dzięki jego wzniesieniu miasto zyska nie tylko funkcjonalnie urządzone miejsce załatwiania codziennych spraw swoich mieszkańców ale także kolejny charakterystyczny wyróżnik podtrzymujący reputację Gdyni jako Miasta otwartego na nowe prądy estetyczne.
To opinia dr inż. arch. Marka Stępy wiceprezydenta Gdyni, członka Sądu Konkursowego o propozycji projektowej oznaczonej numerem 481407, która po rozstrzygnięciu o jej zwycięstwie, okazała się być dziełem gdyńskiej pracowni „Arch-Deco".
Założycielami firmy są dwaj architekci: Zbigniew Reszka oraz Michał Baryżewski.
Pracownia ma na swoim koncie wiele sukcesów oraz cieszy się sporym uznaniem wśród także zagranicznego środowiska architektów.
W dorobku "Arch-Deco" znajdują się projekty m.in. budynku Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Danzigiego czy siedziby grupy LOTOS.
Sporym wyróżnieniem było ostatnio umieszczenie na okładce zagranicznego branżowego magazynu architektów zdjęcia właśnie siedziby Grupy LOTOS.
Arch-Deco znajduje się przy ul. Starowiejskiej 41/43 w Gdyni.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 058 660 81 20
Kiedy i za ile?
Zwycięska koncepcja będzie teraz nabierać kształtu dokumentacji technicznej. Powinna być gotowa w maju 2009r. Po jej zatwierdzeniu rozpocznie się procedura przetargowa w celu wyłonienia wykonawcy. Od chwili rozpoczęcia budowy do jej zakończenia minie ok. 2 lat.
Koszt szacunkowy tej inwestycji - około 100 mln zł (brutto).
Na koniec mały przegląd ratuszowy:
Ratusz1.jpg Pierwszy ratusz 1926-28: Świętojańska 1 róg ob. Derdowskiego
Plik ściągnięto 45435 raz(y) 56,33 KB
Ratusz2.jpg Drugi ratusz 1928-30: Starowiejska 50
Plik ściągnięto 45435 raz(y) 66,85 KB
Ratusz3.jpg Obecny Urząd Miasta skrzydło z 1930
Plik ściągnięto 45435 raz(y) 66,63 KB
Ratusz4.jpg Obecny Urząd Miasta po rozbudowie w 1937r.
Plik ściągnięto 45435 raz(y) 65,83 KB
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum