Wysłany: 2008-10-17, 17:38 Jak skarszewski kolekcjoner upolował ... wielki róg tura
Dziś o rarytasie kolekcjonerskim pozyskanym latem tego roku. W internecie, na tczewskiej stronie, zachowała się okrojona i dość dowolnie sklejona wersja Dziennika Bałtyckiego ( http://tczew.naszemiasto.pl/wydarzenia/874295.html ). Dlatego poniżej dołączam wersję podstawową.
RÓG TURA W MUZEALNEJ GABLOCIE
W 2000 roku ogromną sensację wzbudziło odkrycie kła mamuta w skarszewskiej żwirowni. Ze względu na udokumentowane miejsce odkrycia, było to znalezisko wyjątkowe w skali Pomorza. Teraz do zbiorów Muzeum Skarszew trafił okazały róg tura, znaleziony w Pogódkach, gmina Skarszewy.
Kilkadziesiąt lat temu, podczas oczyszczania rzeki Wierzycy, między Pogódkami a Jaroszewami w gminie Skarszewy, wydobyto z mułu wielki róg tura. Wzbudzający ogromne zainteresowanie okolicznych mieszkańców przechodził z rąk do rąk, by przed dwudziestoma laty znaleźć się w zbiorach Wiesława Pobłockiego z Pogódek.
Róg za stare fotografie
Niedawno o znalezisku sprzed lat dowiedział się skarszewski kolekcjoner Maciej Mostowy, którego zbiory stanowią znaczną część eksponatów w Muzeum Skarszew. Natychmiast podjął próbę pozyskania przyrodniczego zabytku dla tej placówki. Nie było to łatwe, gdyż Wiesław Pobłocki traktował osobliwy róg jako ozdobę swojej kolekcji. Dopiero w ubiegłym tygodniu, po długich pertraktacjach, doszło do porozumienia. Pan Wiesław zgodził się na wymianę kolekcjonerską, przekazując róg w zamian za wiekowe fotografie przedstawiające Pogódki oraz stare dokumenty związane z tą miejscowością. Decydującym okazał się argument, że róg będzie eksponowany w skarszewskiej placówce muzealnej, do której na lekcje historii przychodzi młodzież szkolna z terenu całej gminy.
Tur - władca puszczy
Tur, zamieszkujący ongiś pradawne puszcze Europy, to wymarły przodek niektórych gatunków bydła domowego, żywiący się głównie trawami. Dorodny byk tura ważył około tony, miał przeszło 3 m długości i do 2. m wysokości w kłębie. Swoją posturą dorównywał żubrowi. Potężne, ostre rogi stanowiły śmiertelną broń władcy puszczy, którego pokonał i doszczętnie wytępił dopiero człowiek. W całej Europie polowano na niego tak skutecznie, że w XIV wieku można go było spotkać jedynie na Mazowszu. Mimo książęcej ochrony, w 1557 roku było już tylko 50 turów, w 1559 – 24 a w 1601 pozostały tylko 4 sztuki. W 1627 roku w Puszczy Jaktorowskiej padła, z przyczyn naturalnych, ostatnia w Europie samica tura. Dziś miejsce to zdobi pomnik tej ostatniej przedstawicielki wymarłego gatunku.
Muzeum Skarszew zaprasza
Za kilka dni róg tura o długości 70. cm (mierzonej po krzywiźnie dłuższego boku) znajdzie się, jako wyjątkowa osobliwość, w muzealnej gablocie. Wzbogaci dział zabytków, pochodzących ze średniowiecza. Obok niego będzie można obejrzeć średniowieczne groty strzał, sztylet wydobyty ze szczeliny muru skarszewskiego zamku, monety i inne artefakty z czasów panowania joannitów i Krzyżaków w grodzie nad Wietcisą. Odwiedzając tę placówkę warto nieco więcej czasu poświęcić atrakcyjnej wystawie przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Danzigu, a dotyczącej prehistorycznej przeszłości Skarszew i okolicy. Trzeba też zobaczyć, jedyne w zbiorach muzealnych naszego województwa, gazety z podziemnej drukarni Gryfa Pomorskiego, wielką tarczę skarszewskiego Bractwa Strzeleckiego, pamiątki z czasów napoleońskich oraz kilka obiektów wpisanych do Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości.
Edward Zimmermann
POLSKA Dziennik Bałtycki, 12.07.2008 r.
Pani Kasia z Muzeum Skarszew prezentuje okazały róg tura..jpg Fot. Sebastian Dadaczyński
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum