Wysłany: 2008-10-14, 15:25 Odnaleziono Medal I Rycerza Bractwa Strzeleckiego z 1883 r.
Dzisiaj był dobry dzień dla Muzeum Skarszew. Do gabloty trafił unikatowy zabytek potwierdzający, że cuda się zdarzają. Zanim puszczę temat do gazety, chciałbym pokazać go na Forum. I jeszcze jedna ważna sprawa. Pani dyrektor Muzeum Skarszew, Jolanta Kaczmarek, prosiła o przekazanie serdecznych podziękowań Pumeksowi (co niniejszym czynię), za pomoc w ustaleniu danzigiej firmy, która wybudowała najstarszy zachowany do naszych czasów most w Skarszewach.
Teraz krótko o zabytku. Od lat mieliśmy w zbiorach rewelacyjną tarczę Bractwa Strzeleckiego (Kurkowego) w Skarszewach z 1883 roku. Dzisiaj jeden z mieszkańców miasteczka znalazł srebrny medal tego Bractwa i do tego przyznany I Rycerzowi akurat w 1883 roku!!! Zresztą okoliczności znalezienia tarczy są także ciekawe, dołączam link.
http://www.skarszewy.pl/pismo/numer_46/10.pdf
Tarcza używana w zawodach o tytuł Króla Strzelców w 1883 roku..jpg
Wersja oficjalna: znaleziony w rzeczach po zmarłym przed wojną dziadku, a dziadek wykopał go w ogródku przy ulicy Zduńskiej w Skarszewach, w pobliżu murów miejskich.
A nieoficjalna ? Wiem z własnego doświadczenia z pewnego parku fortecznego , że wersje oficjalne (do papierów, dziennikarzy itd.) często różnią się od nieoficjalnych. I jest to wyrazem nie tyle złej woli, ile np. próbą ominięcia niepotrzebnych pytań, biurokracji i takich tam...
Tak czy owak: gratuluję nowego eksponatu i dzięki za newsa!
Pomogła: 10 razy Wiek: 48 Dołączyła: 07 Maj 2008 Posty: 3529 Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-10-14, 18:16
No ja też jestem ciekawa wersji nieoficjalnej
Przy okazji pytanie do Ezeta : Czy szerzej się zajmujesz Bractwami Kurkowymi XIX w.? Czy tylko epizod skarszewski Cię skłonił do zajęcia się tematem?
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.
Wersja nieoficjalna: BRAK - choć złośliwcy mówią, że wystarczy skreślić pierwszą część zdania wersji oficjalnej i otrzymuje się nieoficjalną. Ale to oczywiście żart.
Bractwem Kurkowym zajmuję się przy okazji zbierania informacji o pamiątkach przeszłości Ziemi Skarszewskiej. Z ciekawszych rzeczy "kurkowych" eksponowany jest w Muzeum Skarszew medal Króla Strzelców z 1847 roku.
Kilka lat temu publikowałem większy tekst w Dzienniku Bałtyckim, opisując odnalezienie najcenniejszego klejnotu skarszewskiego Bractwa Strzeleckiego. Ufundowany został w 1850 roku przez kronprinza Wilhelma, późniejszego króla Prus i cesarza Niemiec. W połowie dziewiętnastego wieku książę odwiedził Skarszewy razem z Bismarckiem. Zabytek znajduje się w zbiorach bardzo poważnego kolekcjonera z Wielkopolski. Na dołączonych fotkach widać ten medal wraz z łańcuchem na piersi Króla Strzelców ( to ten z orłem). Niestety w internecie artykuł jest osiągalny tylko odpłatnie w Archiwum Dziennika Bałtyckiego - tytuł "Królewski medal skarszewskiego bractwa". Być może gdzieś na poczcie mam jeszcze jego kopię. Jak znajdę to dołączę do tematu. Pozdrawiam
Bractwo Strzeleckie w Skarszewach, czasy Królestwa Prus.jpg
Plik ściągnięto 30309 raz(y) 26,52 KB
Królewski medal skarszewskiego Bractwa Strzeleckiego.jpg
Plik ściągnięto 30309 raz(y) 21,19 KB
Pumeks [Usunięty]
Wysłany: 2008-10-14, 19:37 Re: Odnaleziono Medal I Rycerza Bractwa Strzeleckiego z 1883
E. Zimmermann napisał/a:
Pani dyrektor Muzeum Skarszew, Jolanta Kaczmarek, prosiła o przekazanie serdecznych podziękowań Pumeksowi (co niniejszym czynię), za pomoc w ustaleniu danzigiej firmy, która wybudowała najstarszy zachowany do naszych czasów most w Skarszewach.
Dziękuję ale przecież ja nic nie ustaliłem , rzuciłem tylko mimochodem, że Steimig & Co. budował też mosty w Danzigu - notabene dopóki nie zobaczyłem Twojego zdjęcia tabliczki, nie znałem poprawnej pisowni nazwy firmy.
Wyrazy wdzięczności w pełni uzasadnione. Dzięki Twojej pomocy i publikacji akcentującej danzigi rozdział działalności firmy Steimmiga (autor artykułu pewnie nie wiedział, że kreska nad literą oznacza jej powtórzenie) skromny mościk w Skarszewkach doczekał się nobilitacji.
Co prawda nie rok 1883 ale 1885. Wyszperane w "Pielgrzymie":
Wiadomości na temat Bractwa Strzeleckiego w Skarszewach z czasów pruskich jest tak mało, że każda nieznana dotąd informacja ma duże znaczenie. Wielkie dzięki i w wyrazie wdzięczności punkt w opcji pomógł
O ile dobrze pamiętam, taki krzyż znajduje się także w Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie trafił wraz z innymi odznaczeniami brackimi. Myślę, że Muzeum Skarszew chętnie nabyłoby zaprezentowany przez Feyga eksponat.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum