Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-01-24, 19:09
Owidz - grodzisko wczesnośredniowieczne
Autor Wiadomość
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-10, 22:00   Owidz - grodzisko wczesnośredniowieczne

W związku ze znikaniem z zasobów www artykułów poświęconym wykopaliskom na Kociewiu prowadzonym przez moją żonę 2 lata temu, wklejam ich treść na nasze forum - co, mam nadzieję, troszeczkę przedłuży ich żywot.

Owidz. Czy odkopano fundamenty średniowiecznego grodziska?
Cytat:
19.09.2006
Zapowiada się nie lada archeologiczna sensacja. Badaczy średniowiecznego grodziska w Owidzu, koło Starogardu Gd., zaskoczyła obecność kamiennych fundamentów oraz licznych śladów mogących świadcząc o tym, że grodzisko, o którym wciąż jeszcze wiemy niezbyt wiele, było jednym z większych na Kociewiu.

Obecne odkrycia, w tym datowanym na około X-XIII wiek grodzisku, stanowią dla badaczy niespodziankę.
- Spodziewaliśmy się śladów ziemianek, czy półziemianek, na których ślady natrafiono podczas badań w latach 70., a tymczasem znaleźliśmy spore fragmenty fundamentów z kamieni - mówi Joanna Jarzęcka-Stąporek z Muzeum Archeologicznego w Danzigu, która kieruje wykopaliskami w Owidzu. - Według mnie, mogą to być fundamenty drewnianej wieży grodziska, z wejściem do niej od wschodniej strony.
Dodajmy, że historycy wysuwają różne hipotezy, jaką gród miał pełnić rolę. Twierdzi się na przykład, że stanowił on dodatkową ochronę grodu kasztelańskiego w Rudnie. Generalnie miał to być rodzaj strażnicy.
- Ale jak na strażnicę grodzisko wygląda na podejrzanie bogate - dodaje Joanna Jarzęcka-Stąporek. - Widać, że było ono intensywnie użytkowane i w skali Kociewia było zapewne jednym z większych w tamtym okresie.
Świadczyć o tym mają m.in. znalezione tysiące różnych przedmiotów -
codziennie znajduje się na wzgórzu w Owidzu nawet kilka kilogramów takich rzeczy. Do tej pory były to na przykład: srebrny denar, kawałek srebrnego siekańca, z którego robiono monety, paciorek bursztynowy, a także fragment grzebyka, bardzo liczne kawałki ceramiki, noże, groty, czy fragment żarna. Są też liczne kości zwierząt hodowlanych.
Nie wiadomo do końca, dlaczego grodzisko przestało istnieć w XIII w. Bieżące odkrycia potwierdzają wersję dużego pożaru i złupienia tego miejsca, które prawdopodobnie zakończyły żywot grodziska.
Badania potrwają do końca września i już teraz wiadomo, że ich plon będzie bardzo bogaty.

Bieżące odkrycia badaczy na terenie grodziska w Owidzu, zapewne zrekompensują małą liczbę źródeł historycznych na temat tego miejsca. Są też plany, aby na podstawie ustaleń badaczy, grodzisko częściowo zrekonstruować.
Jedną z zagadek, która czeka na wyjaśnienie, jest chociażby przyczyna tego, że gród przestał funkcjonować.
- Grodzisko zniknęło gwałtownie, szybko - informuje Joanna Jarzęcka-Stąporek z Muzeum Archeologicznego w Danzigu. - Świadczyć o tym mogą duże warstwy spalenizny, na jakie natrafiliśmy w czasie naszych prac. Mogło tu dojść do dużego pożaru. Znaleźliśmy też na przykład groty strzał. Może miała tu miejsce jakaś walka. W sumie wygląda to tak, jakby grodzisko zostało zrównane z ziemią. Przez kogo? Trudno powiedzieć.
Najciekawsze z przedmiotów, jakie znaleziono w czasie prowadzonych obecnie prac archeologicznych, można będzie obejrzeć w czasie wystawy dokumentującej wykopaliska w Owidzu, a także prowadzone w wakacje prace badaczy na starogardzkim wzgórzu św. Jana. Wystawa w Muzeum Ziemi Kociewskiej planowana jest na przyszły rok. Część przedmiotów wymaga jednak konserwacji.
- Zdaję sobie z tego sprawę, że będą musiały znaleźć się pieniądze na ten cel - stwierdza Andrzej Błażyński, dyrektor starogardzkiego muzeum. - Od pieniędzy będzie też zależało, czy uda nam się zrealizować plany częściowej rekonstrukcji grodziska w Owidzu.
Zrekonstruowane grodzisko służyłoby celom turystyczno-rekreacyjnym.

Dobrze chroniony
Grodzisko w Owidzu położone jest na zachodnim brzegu Wierzycy i znajduje się w odległości około 2 km od Starogardu Gd. Grodzisko ma kształt nieregularnego czworoboku powierzchni ok. 3,5 tys. m kw. Długość grodziska wynosi 120 m, szerokość 50 m, a wysokość od 12 do 18 m. Był to bardzo dobry punkt obronny, chroniony także wodami rzeki Wierzycy, która opływa grodzisko od strony północnej i wschodniej. W okresie okresie funkcjonowania grodu koryto biegło również wzdłuż południowych stoków wzgórza.
Maciej Jędrzyński - POLSKA Dziennik Bałtycki


40_648329_1_d_630.jpg
Badaczy zaskoczyły odkryte na terenie grodziska w Owidzu spore fragmenty kamiennych fundamentów. Fot. Maciej Jędrzyński
Plik ściągnięto 28129 raz(y) 33,3 KB

 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-10, 22:04   

Wyjątkowa moneta w starogardzkim muzeum
Cytat:
05.12.2007
Wygląda niepozornie, waży tylko 0,9 grama i aby ją dobrze obejrzeć trzeba użyć szkła powiększającego. To srebrna moneta, który znalazła się na wystawie w starogardzkim Muzeum Ziemi Kociewskiej. Jest jednym z eksponatów, dokumentujących efekty pracy archeologów w podstarogardzkim Owidzu, na terenie którego znajdowało się średniowieczne grodzisko.

- To znalezisko unikalne nie tylko na skalę Pomorza - zaznacza Joanna Jarzęcka-Stąporek, archeolog z Danziga, która prowadziła ubiegłoroczne badania w Owidzu. - Najczęściej bowiem znajdujemy rzeczy powtarzające się, które już gdzieś opisano, a w tym przypadku chodzi o denar, który dotąd nie jest odnotowany w literaturze.
W opisie towarzyszącym wystawie w muzeum, prof. Borys Paszkiewcz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje na pewną hipotezę. Analizując napisy na monecie można przypuszczać, że powstała ona na terenie Dolnej Saksonii lub Ostfalii. Być może monetę należy kojarzyć z biskupem Bernardem z Hildesheim (993-1022). Pochodzić miałby ona z jakiejś małej mennicy biskupa.
- Wiadomo już, że moneta ta znajdzie się w nowym ogólnopolskim katalogu numizmatycznym - informuje Andrzej Błażyński, dyrektor starogardzkiego Muzeum Ziemi Kociewskiej.
A ile jest warta? Tego nie usłyszeliśmy, ale nasi rozmówcy twierdzą, że określenie wartości monety będzie możliwe po dokładniejszym jej zbadaniu.
Takie znaleziska jak denary oraz odważniki świadczą o prowadzonych na terenie grodziska transakcjach wymiennych.

- POLSKA Dziennik Bałtycki


40_795934_1_d_3988.jpg
Moneta jest bardzo mała i trzeba z nią się obchodzić wielce delikatnie. FOT. MACIEJ JĘDRZYŃSKI
Plik ściągnięto 28126 raz(y) 12,19 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-11-04, 12:06   

Wieści z grodziska w Owidzu: http://starogarddanzigi.n...nia/917207.html


Cytat:
STAROGARD: Tajemnice wzgórza

Wzgórze w podstarogardzkim Owidzu odkryło przed archeologami kolejne karty swojej historii. I choć wyniki zakończonych badań będą dopiero szczegółowo opracowane, już teraz wiadomo, że warto było je przeprowadzić.

Obszar badań na wzgórzu znajdował się w miejscu, gdzie przed wiekami istniał wał grodziska. Teraz, aby podejrzeć jak ten wał niegdyś powstawał, trzeba było zrobić kilkumetrowe wykopy. Badacze stwierdzili, że pierwsi osadnicy na wzgórzu pojawili się nie w średniowieczu, ale dużo wcześniej. Świadczyć o tym mają ślady domostw z wczesnej epoki żelaza.

– Pierwsza faza osadnictwa w Owidzu miała miejsce już około 600 lat przed Chrystusem – mówi Adam Ostasz z Muzeum Archeologicznego w Danzigu, który kierował tegorocznymi badaniami na wzgórzu. – We wcześniejszych wykopaliskach na grodzisku tego nie stwierdzono. Można też dodać, że w średniowieczu wzgórze zostało przez budowniczych grodziska powiększone, bo chcieli oni w ten sposób zyskać jak największą powierzchnię do zamieszkania.

Zdaniem archeologa prowadzone prace pozwalają w miarę dokładnie wskazać, że grodzisko powstać mogło pod koniec XII wieku. Nie było ono dużym ośrodkiem, choć prawdopodobnie pełniło istotną funkcję strażniczą (o czym miałyby świadczyć znalezione groty strzał). W średniowieczu przebiegał bowiem tędy szlak zwany \"drogą kupców\", co ułatwiało mieszkańcom wzgórza handel.

– Nie natrafiliśmy natomiast na ślady po bramie wjazdowej do grodziska, pozostaje to do wyjaśnienia w czasie kolejnych badań – dodaje Adam Ostasz. – Możemy się jedynie domyślać, że znajdowała się ona w zachodniej części grodziska.

W czasie zakończonych na wale prac nie znaleziono też śladów spalenizny. Tymczasem przyjęto, że grodzisko zakończyć mogło swój żywot w wyniku pożaru, który mógł powstać podczas najazdu wrogów, co potwierdzać mają wyniki poprzednich wykopalisk na wzgórzu. Z przeprowadzonych badań wynika, że ogień zniszczyć mógł zabudowania, lecz samych wałów jednak nie naruszył.

Pierwsze badania na terenie wzgórza w Owidzu przeprowadzono w latach 70. ubiegłego stulecia. Kolejne miały miejsce w 2006 roku, na mocy porozumienia starogardzkiego Muzeum Ziemi Kociewskiej i danzigiego Muzeum Archeologicznego. Ich kontynuacja ma związek z planami rekonstrukcji grodziska i stworzenia tam skansenu.

Maciej Jędrzyński
POLSKA Dziennik Bałtycki, 03.11.2008 r.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-12-18, 17:27   

W artykule o tych ambitnych planach szczególnie podoba mi się końcowa refleksja: Ale nie wyobrażam sobie, że to będą prowadzić etatowi pracownicy. Jeżeli tacy to poprowadzą, to wtedy to będzie martwe.
http://kociewiak.pl/gminy...d=107&Itemid=33

Cytat:
OWIDZ – KOCIEWSKI BISKUPIN ?

Od czasu, jak w Szymbarku zbudowano dom do góry nogami, cała Polska już wie, że wystarczy jeden niezwykły, wydawałoby się nawet absurdalny pomysł, by po jego realizacji przyciągać setki tysięcy ciekawskich... O takim pomyśle mówi Marian Firgon - prezes LGD "Chata Kociewia"

U nas takim dziełem może być rekonstrukcja grodziska w Owidzu. Kiedy powstał pomysł?
- Szukaliśmy zasobów, które można by wykorzystać do nadania im nowych funkcji – mówi prezes Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia” Marian Firgon. - Jednym z naszych działań było zbadanie możliwości zagospodarowania rzeki Wierzycy. Chodziło nam szczególnie o spływy kajakowe od gminy Stara Kiszewa do ujścia rzeki do Wisły pod Gniewem.
Ustalono miejsca postojowe dla kajaków. Na trenie gminy Starogard ustalono dwa: w Kręgskim Młynie i w Owidzu. W trakcie prac na opracowywaniem zasobów Wierzycy w 2007 r. ukazały się badania prowadzone na grodzisku przy Wierzycy w Owidzu. Badania ujawniły, że grodzisko miało większe znaczenie w okresie swojego istnienia niż przypuszczano. Głównymi szlakami komunikacyjnymi były wtedy rzeki i stąd może ta ranga. I wtedy zrodził się pomysł... Przedstawiciele Muzeum Ziemi Kociewskiej zwrócili się do LGD z pytaniem, czy są szanse na zagospodarowanie grodziska. Uznaliśmy, że takie miejsce warto wykorzystać. I projekt zagospodarowania Wierzycy został poszerzony o wykonanie koncepcji architektonicznej rekonstrukcji grodziska i utworzenia wokół niego miejsca obsługi turystycznej.
Przedtem z dyrektorem MZK Andrzejem Błażyńskim opracowaliśmy wstępne założenia koncepcji... Co wymyśliliśmy? Że głównym obiektem, który ma być znaczącym produktem turystycznym, będzie zrekonstruowane grodzisko z obiektami - z palisadą, bramą, chałupami z tamtego okresu, czyli XII w. Badania archeologiczne potwierdziły, że stały tam obiekty na podmurówce kamiennej, między innymi wieża. Nie na obrzeżu, przy palisadzie, a pośrodku grodziska, co jest nietypowe. W rekonstrukcji wieża ma mieć z 10 metrów.
Mając te założenia ogłosiliśmy konkurs architektoniczny. Powołano komisję składającą się z przedstawicieli LGD, MZK, gminy Starogard i Muzeum Archeologicznego w Danzigu. Określiliśmy, co my tam chcemy i jakie to ma pełnić funkcje. Powstał program funkcjonalno-użytkowy obiektu.

Z dalszych wyjaśnień prezesa wynika, że szykuje się coś całkiem dużego. Bo też grodzisko ma dużą powierzchnię - prawie jak boisko piłkarskie (ok. 100 na 50 m.). Do tego jest bardzo wyraźnie zarysowane. Jjest wysokie na kilkanaście metrów wobec podstawy, a jego „gruszkowatego” kształtu nie zatarło obsunięcie się w latach 70. części zbocza od strony tzw. suchego koryta rzeki Wierzycy. Od tej właśnie strony będzie zrekonstruowana główna brama.

- Oprócz rekonstrukcji grodziska wymyśliliśmy obiekt edukacyjno-wystawienniczy i konferencyjny, w którym odbywałyby się lekcje historii – ciągnie Firgon. - Byłyby wyeksponowane zabytki z miejscowych wykopalisk, a dzięki nowoczesnemu sprzętowi multimedialnemu można by eksponować wszelkie zabytki Pomorza. Dzieci dotykałyby palcem monitora na Gniew czy na Danzig i wyskakiwałyby różne informacje... W programie uznaliśmy, że oprócz tego musi być miejsce na inscenizacje historyczne i inne. Dlatego, patrząc na naturalne ukształtowanie terenu, zaplanowaliśmy budynek wystawienniczo-edukacyjny z zapleczem gastronomicznym i niewielką ilością miejsc noclegowych dla prowadzących zajęcia edukacyjne.

Konkurs architektoniczny wygrało biuro z Wrocławia. I opracowało „Koncepcję Urbanistyczno-Architektoniczną Zagospodarowania Grodziska Średniowiecznego i Terenu Podgrodzia w Owidzu”. LGD przeznaczyła na to 20 tys. zł. Projekt powstawał od jesieni ub.r. do wiosny tego roku.

- Teraz został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o jego realizację – ciągnie Marian Firgon. - Oczywiście koncepcja została zaprezentowana radom gmin: miejskiej i wiejskiej Starogard. Samorządy podjęły decyzję, że warto go realizować... Najpierw myśleliśmy, że wiodącym samorządem prowadzącym to przedsięwzięcie będzie Powiat. Ale wycofał się ze względu na słabą kondycję finansową. Jednak zadeklarował przeznaczenie 5 hektarów, które są w jego władaniu, pod tę inwestycję.

Wszystko idzie zgodnie z planem. Gmina Starogard opracowuje miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego (żeby cokolwiek tam budować, musi nastąpić zmiana przeznaczenia terenu z rolnego na teren o innej funkcji). Gminy miejska i wiejska zawarły porozumienie o wspólnym wydatkowaniu środków na opracowanie studium wykonalności inwestycji, które zawiera analizę ekonomiczną przedsięwzięcia oraz które ma wykazać, jakiego rzędu w przyszłości inwestycja będzie przynosiła dochody i w jakim stopniu należy ją wspierać w początkowej fazie z budżetu. To studium wykonalności jest także niezbędne przy sięganiu po środki unijne.

- Po rezygnacji Powiatu rolę inwestora wiodącego przyjęła na siebie gmina Starogard – kontynuuje prezes LGD. - Ustalono, że każdy z samorządów dołoży w okresie 2 lat po milionie złotych. Inwestycja ma być realizowana w latach 2009 i 2010. Oczywiście w przypadku, jeżeli zostaną przyznane środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (środki unijne). Całe przedsięwzięcie ma się zamknąć w kwiecie 7 mln. zł. Jak tylko będzie pozytywna decyzja o przyjęciu wniosku przez Urząd Marszałkowski, to rozpoczną się prace nad przygotowaniem projektów technicznych poszczególnych obiektów zawartych w koncepcji. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to w myśl porozumienia między gminami: miejską i wiejską i LGD „Chata Kociewia” zarządcą tego archeologicznego parku kulturowego będzie LGD.

Oczywiście jak w każdym takim przypadku, gdzie chodzi o duże pieniądze, tu i tam słyszy się na temat tego przedsięwzięcia rozmaite opinie, także bardzo krytyczne.
- Słyszałem różne. Również i takie, że to dobrze, że Rada Miasta była za. Przez co władza wykonawcza się wyłoży.

Takie są również zdania... Miejmy jednak nadzieję, że ta ciekawa inwestycja się uda. I dopingujmy prezesa. Bo po obronieniu pracy magisterskiej wpadł w rozterkę.
- Od kilku miesięcy czuję się rozdarty – mówi. - Zastanawiam się, czy warto pracować w sztucznym gorsecie instytucji, czy więcej czasu poświecić LGD „Chata Kociewia”, czy zająć się rozbudową tego miejsca w Suminie (rozmawiamy w Sumienie – przyp. red.), również z małym skansenem czy prywatnym muzeum.

Cóż, każdy pionier ma chwile rozterek... Poza tym przecież wszystko w LGD nie opiera się na nim.
- Wiele bardzo sprawnie robi Magda Forc-Cherek... To grodzisko powstanie. W całości zbuduje je samorząd. Co z nim będzie dalej? Przez 5 lat obiekt nie będzie nastawiony na zysk i nie nastąpią przewłaszczenia. Ale problem finansowania pojawi się powtórnie, kiedy inwestycja zostanie wykonana i nastąpi bieżąca eksploatacja. Oczywiście powstanie miejsce dla organizacji różnych imprez promocyjnych, kulturalnych, teatralnych itp. Ale nie wyobrażam sobie, że to będą prowadzić etatowi pracownicy. Jeżeli tacy to poprowadzą, to wtedy to będzie martwe.

Tadeusz Majewski


Projekt rekonstrukcji grodziska i zabudowy otoczenia. Repr. T.M..jpg
Plik ściągnięto 27931 raz(y) 26,24 KB

Projekt grodziska od strony szosy do Kolincza. To z tej strony ma być główna brama. Repr. T.M..jpg
Plik ściągnięto 27931 raz(y) 29,37 KB

 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-12-18, 18:23   

Jeżeli będzie tak „świetnie“ jak w Biskupinie to nawet prawdziwi zbójcerze na czele z Hegemonem nie pomogą ;-)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kajko_i_Kokosz
 
 
bartoszb 

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-07-22, 18:32   

Chyba muszę tam skoczyć:


http://starogarddanzigi.n...ia/1017694.html


Za 3 lata pokażą grodzisko w Owidzu 29.06.2009
Gminie Starogard udało się pozyskać pieniądze z Unii na rekonstrukcję średniowiecznego grodu.

Są pieniądze na zrekonstruowanie grodziska średniowiecznego w Owidzu. Unijne dofinansowanie pozyskała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 gmina Starogard Gd.
Na terenie wzgórza w Owidzu archeolodzy przeprowadzali kilkakrotnie badania. Narodził się pomysł, aby wykorzystać ich wyniki i podjąć próbę zrekonstruowania dawnego grodziska, tworząc w ten sposób jedyne w swoim rodzaju na terenie powiatu miejsce o charakterze turystyczno-rekreacyjnym i edukacyjnym. W projekt włączyły się miasto i gmina Starogard, a powiat podjął się przekazania gruntów na ten cel.

Niestety, pierwsze podejście o dofinansowanie unijne z puli na lata 2007-2013 nie udało się (projekt trafił na listę rezerwową). Wówczas to starano się o pieniądze na cały projekt o wartości 8 mln zł. Potem jednak złożono ponownie wniosek, ale na realizację projektu w okrojonej do blisko 4 mln zł wersji i osiągnięto cel. Dofinansowanie otrzymano w wysokości 85 proc. Pozostałe 15 proc. to wkład - po 290 tys. zł - miasta i gminy.
- Pozwoli to zrekonstruować grodzisko w oparciu o wyniki badań archeologicznych oraz zbudować budynek wystawienniczo-konferencyjny - mówi Magdalena Forc-Cherek, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Gminy Stargard Gd. - Powstanie droga łącząca grodzisko z budynkiem i zostanie wykonane zagospodarowanie terenu.

W tym roku zostaną załatwione formalności związane z budową obiektów, a inwestycja ruszy w 2010 roku. Grodzisko będzie udostępnione za 2-3 lata. Wzgórze, na którym znajdowało się grodzisko, można zobaczyć po lewej stronie drogi, którą wjeżdża się do Owidza od Starogardu. Grodzisko powstało prawdopodobnie pod koniec X wieku i przypuszczalnie przestało ostatecznie funkcjonować z nieznanych bliżej przyczyn w XIII wieku. Miało ok. 120 m długości i szerokość ok. 50 m.
Koncepcję grodziska i podgrodzia zleciła wykonać Lokalna Grupa Działania \"Chata Kociewia\". To organizacja pozarządową, która łączy podmioty gospodarcze, instytucje, samorządy we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju gmin.

Pokaz walk rycerzy przy dziewięciu chatach

Koncepcja zakłada nie tylko odtworzenie samego grodu, ale także dodatkowe elementy mające uatrakcyjnić ten teren. Na terenie wzgórza zaplanowano budowę grodzisko otoczonego drewnianą palisadą, z wieżą bramną, mieszkalną i strażniczą. Wewnątrz ma być plac, a także palenisko oraz 9 chat, bo tylu ślady obecności odkryli archeolodzy. Na terenie grodu będzie można się dowiedzieć jak on funkcjonował, co i jak wyrabiali dawni rzemieślnicy na Kociewiu, jakiej broni używali rycerze. Przewidziano też prezentacje multimedialne czy pokazy walk rycerskich.

Maciej Jędrzyński - POLSKA Dziennik Bałtycki
 
 
 
bartoszb 

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-16, 21:06   

Budowa postępuje. Co prawda oficjalnie wchodzić nie można, ale nie po to jechałem by oglądać z 200 metrów. Uwaga na alarmy. ;)
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-08-17, 06:53   

Nakryli Ciebie? ;-)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
bartoszb 

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-17, 08:04   

Dzieciaki wlazły w strefę czujnika i zawyła syrenka. :) Ale nikt się nie pojawił.




 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl