Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Policja WMG
Autor Wiadomość
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2014-08-11, 08:00   

Sprawa jest o tyle ciekawa, że w okresie wojny i okupacji nic nie słychać o pracy policjantek granatowych np. w Warszawie. Nie słychać też, aby jakaś trafiła do obozów sowieckich np. w Katyniu, czy jakichś stalagów, oflagów etc. W WMG mogły może pracować w administracji? I przy okazji pytanie - czy posiadasz pracę J. Muhla na temat historii danzigiej policji?
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-08-21, 10:37   

doldar napisał/a:
W WMG mogły może pracować w administracji?


Raczej wątpię, szybciej były to (tak, jak dziś) kobiety zatrudnione na stanowiskach cywilnych.

doldar napisał/a:
I przy okazji pytanie - czy posiadasz pracę J. Muhla na temat historii danzigiej policji?


Nie posiadam, ale miałem ją w ręku. Znalazłem ją w jednej z bibliotek berlińskich. Ale tam wiele nie ma. To mniej niż broszura, zaledwie piętnaście stron, wydana w 1929 r. Nic nowego.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Lusinek1 

Wiek: 48
Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 31
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-08-31, 17:16   Re: Policja WMG

Janusz napisał/a:
Witam.
Kwestia postępowania policji WMG bardzo mnie nurtuje. Pozwolę sobie założyć więc temat podobny do tego, który założyłem na forum dawny danzig.
Cytat:
W kwietniu lub maju 1934 r. senat WMG ogłosił rozporządzenie pozwalającę na noszenie mundurów organizacyjnych przez SA i SS. (za J. Wójcicki, Wolne Miasto Danzig 1920 - 1939, 1976). SA pojawiło się w Danzigu pod koniec 1926 r. (liczyło wtedy 80 członków), w 1930 r. zaś 150. Wynika z tego, że noszenie munduru przez SA w latach 1926 - 1934 było nielegalne (ja to przynajmniej tak zrozumiałem)

I pytania:
1. Czy policja WMG ,w związku z noszeniem przez SA-mannów mundurów podejmowała przeciw nim jakieś akcje - np kary finansowe czy "48 h" zatrzymania za noszenie munduru organizacyjnego?
2. Czy policjanci WMG występowali czynnie (czyli poprostu z pałą w ręku) przeciw SA-manną zakłucającym porządek publiczny?
3. Czy policjanci WMG występowali czynnie (czyli poprostu z pałą w ręku) w obronie ludzi atakowanych przez SA-mannów?

Na "danzigich" stronach internetowych nie spotkałem się z informacjami o reakcji policji na ww przypadki. Czytałem też J. Wójcicki, Wolne Miasto Danzig 1920 - 1939, Neugarten 27 A. Męclewskiego , wspomnienie Zwarry, oraz pracę magisterską kolegi z forum dawny danzig ale tam też nic nie było. Może książki te (oczywiście nie magisterka) są skażone polskim nacjonalizmem?

pozdrawiam i czekam na odpowiedz.


Heh... ufff... już miałem bronić mojej magisterki przed oskarżeniami o nacjonalizm, ale doczytałem zastrzeżenie w nawiasie :P
Muszę przyznać, że nic mi nie wiadomo o tym, żeby policjanci WMG występowali przeciwko SA-mannom... Uważam, że to teoretycznie możliwe, oczywiście w początkowym okresie aktywności SA. Trzeba by prześledzić ówczesną prasę, zwłaszcza tę mniej zorientowaną nazistowsko.
 
 
Lusinek1 

Wiek: 48
Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 31
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-08-31, 17:21   

Jan Olszewski napisał/a:
W latach 38 i 39 SA było bezkarne.Atakowało przechodniów nie oddającym honory przez
zdjęcie nakrycia glowy,lub nie zatrzymujacym sie podczas mijania ich sztandarów.Policja to tolerowała albo nic nie widziała.


No tak, ale to już mamy schyłek WMG i apogeum nazizmu w Mieście...
Zwracam dodatkowo uwagę, że zgodnie z Rozporządzeniem o Policji z 11.01.1937 r. istniała prawna możliwość przekazania wykonywania zadań policyjnych osobom, które „nie były bezpośrednio urzędnikami państwowymi” (die nicht unmittelbare Staatsbeamte sind). W takim przypadku ich powołanie do wykonywania takich funkcji wymagało potwierdzenia przez bezpośrednio przewidzianą nadzorczą władzę policyjną (die unmittelbar vorgesetzte Polizeiaufsichtsbehörde) - § 58. Jak słusznie wskazywał Komisarz Generalny Rzeczypospolitej w Wolnym Mieście Danzigu Marian Chodacki, stworzona została w ten sposób „możliwość nadawania charakteru <<urzędowego>> ex post wystąpieniom politycznym członków SA i SS.” Czyli - można było po fakcie dowodzić, że jakiekolwiek działania SA/SS były zgodne z prawem...
 
 
Lusinek1 

Wiek: 48
Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 31
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-08-31, 17:34   

Pepo napisał/a:
doldar napisał/a:
I tu pytanie - czy ktoś wie, czy we Freie Stadt Danzig były policjantki, o których pierwszy raz słyszę?


Nigdy nie słyszałem o policjantkach w WMG.


I ja również nie :) A szkoda poniekąd, że ich nie było :)
W każdym razie, o ile pamiętam Rozporządzenie o policji z 1937 r., to nie przewidywało ono służby policyjnej kobiet. A i wcześniejsze przepisy raczej nic na ten temat nie mówiły. Przepisy rekrutacyjne przewidywały określone wymagania dla mężczyzn, natomiast nie przewidywały opcji służby kobiet. Kobiety mogły faktycznie pracować dla policji jako np. sekretarki czy sprzątaczki, ale nie na stanowiskach policyjnych/mundurowych.
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2014-08-31, 19:13   

Reasumując Polska to dziwny kraj. Tylko tu były kobiety policjantki. W innych krajach nie słyszałem.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-09-09, 20:32   

A dlaczego dziwny? Kobiety w policji na niektórych stanowiskach (nie w patrolu) na pewno jak to się mówi łagodzą obyczaje. A w dochodzeniówce czy w pionie kryminalnym są niezastąpione.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-09-09, 22:40   Re: Policja WMG

Lusinek1 napisał/a:

Muszę przyznać, że nic mi nie wiadomo o tym, żeby policjanci WMG występowali przeciwko SA-mannom... Uważam, że to teoretycznie możliwe, oczywiście w początkowym okresie aktywności SA. Trzeba by prześledzić ówczesną prasę, zwłaszcza tę mniej zorientowaną nazistowsko.


W opublikowane rok temu książce ("SS w Danzigu. Wybrane zagadnienia") poruszyłem ten wątek. Zarówno w drugiej połowie lat 20. XX ub.w. (głównie od 1929 r.) do tzw. Kampfzeit włącznie (na naszym danzigim podwórku to głównie lata 1931-1932) dochodziło do dość regularnych konfrontacji między policją danzigą a SA.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-09-11, 14:29   

Na konfrontacjach się kończyło. Do sądu już nic nie trafiało.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-09-11, 20:01   

Ponury napisał/a:
Na konfrontacjach się kończyło. Do sądu już nic nie trafiało.


Hmm...nieprawda. Linsmayer (szef danzigich bojówek SA) był wielokrotnie pociągany do sądów.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-09-12, 18:26   

Z jakim afektem? Także obecnie na żadnym chuliganie coś takiego jak "pociąganie do sądu" wrażenia nie zrobi :hyhy:

Hańbą jest bierność policji danzigiej w tego typu sprawach, tym bardziej przed dojściem nazistów do władzy. O Lidze Narodów nie wspomnę, bo obecnie na Ukrainie obserwujemy to samo. Świat milczy, bo tak wygodniej.

Że już nie wpomnę o bezprawiu poprzedzającym wybuch wojny. Z wywożeniem ludzi skazanych na ciężkie kary w Danzigu do III Rzeszy i tam wykonywaniu na nich kary śmierci włącznie.

No i ta legendarna danziga utajniona delegatura Gestapo... kuźnia kadr morderców z Piaśnicy i ojców-założycieli obozu w Sztutowie, początkowo nawet nie uznawanego przez SS.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-09-13, 17:41   

Ponury napisał/a:
Z jakim afektem? Także obecnie na żadnym chuliganie coś takiego jak "pociąganie do sądu" wrażenia nie zrobi :hyhy:

Hańbą jest bierność policji danzigiej w tego typu sprawach, tym bardziej przed dojściem nazistów do władzy.


Nie podam dokładnych danych, liczb. Ale byli skazywani na grzywny lub parodniowy pobyt w areszcie. W wewnętrznych okólnikach danzigiego SS zachowały się nakazy, aby przed sądami pod żadnym pozorem nie występować w mundurach SS, bowiem to "psuje wizerunek formacji". Schenk bodajże podaje, w ilu postępowaniach choćby sam Linsmayer był oskarżony...

Tylko po 1933 stopniowo opanowano palestrę i sprawy się skończyły.

P
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2015-05-12, 06:07   

Szukałem starych pocztówek z Gdingen a tu na entej stronie znalazłem flagę danzigiej policji:

:flaga:

 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2015-05-13, 19:36   

To nie jest flaga policji danzigiej. To bardzo znane zdjęcie - 18 sierpnia 1939 r., uroczyste przekazanie chorągwi nowej jednostce, jaka została sformowana w Danzigu tego niespokojnego lata, czyli SS-Heimwehr.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2015-05-14, 06:01   

Cofa wypowiedziany post.
pozdr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl