Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wolne Miasto Gdańsk - Przewodnik po mieście.
Autor Wiadomość
Szafa Gdanska 
Szafarz Szafy


Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 42
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-10-29, 17:15   

Jako współorganizator chciałem podziękować wszystkim, którzy przybyli na wczorajsze spotkanie z autorem. Moje wyobrażenie dotyczące ilości chętnych, przeszły najśmielsze oczekiwania. Specjalne podziękowania dla Fritzka i Villaolivy oraz p. Zbyszka z biblioteki ,którzy pomogli w organizacji spotkania. Cieszę się, że mogłem osobiście pozanać część osób z WFG i mam nadzieję na następne spotkania w realu. Gratuluję Sabaothowi pierwszej książki i czekam na następne zapowiedziane pozycje. Mimo naturalnych róznic w temacie, widzę że jest grupa ludzi dla których warto organizować tego typu akcje. Odzew i merytoryczna dyskusja z jaką spotkała się publikacja utwierdziła mnie że warto wydawać takie pozycje.
Pozdrawiam do następnego razu :)

:flaga:
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-29, 17:50   

villaoliva napisał/a:

Ilość osób była ogromna. W pewnym momencie były trudności z wejściem do biblioteki :-D

Oj były były, coś o tym wiem :mrgreen:
Wielkie brawa Autorowi, Wydawcy, Bibliotece i także wszystkim obecnym :brawo:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2008-10-29, 18:10   

Również ja chciałbym złożyć serdeczne wyrazy uznania dla autora tej wspaniałej książki i podziękować wszystkim organizatorom tego ważnego dla Gdańszczan (i nie tylko) wydarzenia.Super było wreszcie poznać ludzi,o których wiedziało się tylko z monitora komputera :hihi: Osobne podziękowania składam na ręce Frysi Warzywodzianki,dzięki której mogłem się pojawić na tym spotkaniu.Mam nadzieję,że idea takich spotkań nie upadnie.Pozdrawiam ze stolicy krzyżactwa wszelakiego!! :flaga: :mrgreen:
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-29, 19:24   

Może gdybym wzorował się na przedwojennym przewodniku po Danzigu i zachował jego styl to drobne błędy, jak ten z gmachem Komisarza Ligi Narodów, przeszłyby niezauważone :hihi:

przewodnik1.jpg
Plik ściągnięto 23093 raz(y) 80,73 KB

przewodnik2.jpg
Plik ściągnięto 23093 raz(y) 83,11 KB

 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-29, 19:37   

Sam nie wiem, które sformułowanie dot. pomnika Wilhelma I jest lepsze :hihi:

przewodnik3.jpg
Plik ściągnięto 23084 raz(y) 99,54 KB

 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-29, 19:53   

To pisał Mamuszka, czy Małkowski? :mrgreen:

I kiedy ten Wilhelm zdążył sie odwrócić z zachodu na wschód? Akurat w momencie, kiedy go autor tych słów widział...?
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-29, 20:22   

Ten pierwszy to "Ilustrowany przewodnik po Danzigu i okolicy" wydany przez "Dziennik Danzigi" w 1921 r., a drugi, ten od "Drang nach Osten", to "Ilustrowany przewodnik po Danzigu" wydawnictwa "Ajencji Wschodniej" z 1927 r. Na takich źródłach nie opierałem się podczas pisania mojej książki :mrgreen:
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2008-10-29, 20:55   

Oj bo ten pomnik wojenny to naprawdę był brzydki :mrgreen:
 
 
 
danzigerek 
Nothing's forgotten

Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 93
Wysłany: 2008-10-29, 21:50   

czy bedzie więcej zdjęc ze spotkania
I kiedy następna część???
_________________
Jesteśmy odpowiedzialni za: gradobicie, trzęsienie ziemi i koklusz....
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-10-30, 15:27   

:-)

b3.JPG
Plik ściągnięto 22969 raz(y) 39,9 KB

b2.JPG
Plik ściągnięto 22968 raz(y) 54,45 KB

b1.JPG
Plik ściągnięto 22968 raz(y) 52,57 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-30, 15:55   

Inne miasto Danzig
Cytat:
Jak wyglądała danziga policja? Ile słupów granicznych ustawiono w Wolnym Mieście Danzigu? Jak wyglądały bilety tramwajowe? Jak żyli tu ludzie? To tylko kilka z setek pytań na które odpowiada książka Wojciecha Gruszczyńskiego Wolne Miasto Danzig - Przewodnik po mieście.
Doktor Wojciech Gruszczyński to postać dobrze znana większości internetowych miłośników starego Danziga. Tyle tylko, że mało kto kojarzy go z imienia i nazwiska. Dla internetowej braci to raczej zamieszkały w Szwecji Sabaoth.

Sabaoth od lat zajmuje się dziejami danziga. Głównie z okresu 1920 - 1939. Nie tylko studiuje literaturę, ale także zbiera fotografie i pocztówki z tamtego okresu. Kolekcjonuje "danzigie" przedmioty.
Do napisania książki "Wolne Miasto Danzig - Przewodnik po mieście". nakłoniła go jedna z rozmów na Wolnym Forum Danzig. Po odejściu od komputera Sabaoth zaczął porządkować własne zbiory i przeglądać literaturę.

Tak powstała wyjątkowa publikacja, która oprowadza nas po Danzigu z przed 1945 roku. Tłumaczy nam genezę powstania Wolnego Miasta. Opowiada o jego instytucjach i granicach. Z kart książki dowiadujemy się, że każdy z 350 tysięcy Wolnogdańszczan mógł przywieźć z polski litr wina i 50 papierosów i że na jeden samochód przypadało w WMG 171 mieszkańców - tyle co w Niemczech.

Dzięki Gruszczyńskiemu poznajemy wolnodanzigą komunikację, parki, fontanny. Wygląd ulic i budynków. Nie tylko tych w centrum Danziga, ale także tych we Wrzeszczu, Oliwie, czy Sopocie.

O ludziach, zdarzeniach i budynkach Sabaoth opowiada to w czasie przeszłym to teraźniejszym - aby jeszcze bardziej przybliżyć nam klimat ówczesnego miasta. Między innymi dzięki temu udało mu się stworzyć prawie magiczny przewodnik. Prawie - bo nie pozbawiony wad.

Osoby które nie znają dobrze przedwojennej historii miasta czytając tą książkę mogą odnieść wrażenie że Wolne Miasto Danzig było po prostu Niemieckie.

O Polonii, czy polskich instytucjach znajdujemy tu zaledwie kilka wzmianek.

- Żywioł polski w WMG wynosił tylko kilka procent, dlatego jest go tak mało w książce - tłumaczył na promocji książki Gruszczyński.

Problem w tym, że Wolne Miasto Danzig nie mogło istnieć bez osadzenia w polskim kontekście - choćby z powodu zwierzchnictwa celnego, PKP, czy działających tu polskich urzędów. Po macoszemu potraktowano też 1945 rok, który przyniósł zagładę miastu. Wszystkie te uwagi mają być uwzględnione w drugim wydaniu. Które - sądząc po powodzeniu książki - pojawi się już całkiem niedługo.

Bartosz Gondek
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-10-30, 16:03   

Najbardziej podobało mi się opanowanie autora wobec przeciwników, wobec ich często niesłusznych zarzutów. Gratuluję książki.(tekst spr. :mrgreen: ) :flaga:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-30, 19:19   

Jeszcze dwie publikacje powstałe w wyniku spotkania.

gw30102008.jpg
Gazeta Wyborcza
Plik ściągnięto 22914 raz(y) 117,44 KB

db29102008.jpg
POLSKA Dziennik Bałtycki
Pobierz Plik ściągnięto 1084 raz(y) 207,35 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Federico 

Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 14
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-30, 23:13   

groszek napisał/a:
Najbardziej podobało mi się opanowanie autora wobec przeciwników, wobec ich często niesłusznych zarzutów.


A były w ogóle zarzuty słuszne?
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-31, 07:52   

Federico napisał/a:
A były w ogóle zarzuty słuszne?

tak! że książka jest zbyt chuda... :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl