Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-03-02, 23:55
Masoneria w internecie
Autor Wiadomość
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-11-17, 14:32   

Bardzo dziękuję za te informacje i zdjęcia - wykorzystam je z podaniem źródeł oczywiście. Widać wyraźne że płonie przybudówka do loży - to znaczy budynek zakupiony na potrzeby loży początku wieku dwudziestego. Sam budynek - na razie płomienie nie ogarnęły. Przynajmniej tak widać na zdjęciach
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-11-17, 20:57   

Wróć po dokładniejszym przyjrzeniu - Eugenia płonie również...
 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2008-12-22, 01:40   

Nie do końca pod tytuł pasuje, ale może przy okazji wyjdzie coś ciekawego - kopiuję obrazek, który wstawiłem na sąsiednim forum.

I ponawiam pytano - czy ktoś coś wie, bądź potwierdzi związki tego budynku z masonerią? - bo poniższa książka pisana z nutką fantazji, a w innych miejscach (m. in. we wspomnianym tu artykule i w książce H. Domańskiej o samej "Eugenii" właśnie) o tym akurat budynku nic nie znalazłem. :hmm:

Jaśkowa Dolina 71:

dsc02357_500.jpg
Plik ściągnięto 21755 raz(y) 79,39 KB

 
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-12-27, 02:28   

Drogi Grzechuu - nie wiem skąd masz ową informację, ale...
Loża Eugenia mieściła się na Nowych Ogrodach!!!
.W okolicy Jaśkowej Doliny - a konkretnie na Wzgórzu św. Jana znajdowała się Restauracja "Zinglershohe" i przez pewien czas była własnością loży masońskiej "Łańcuch nas Wisłą". Było to jednak w latach 1925-1933 - więc troszkę później niźli sugeruje to wyżej wymieniony artykuł. Przez moment w tym samym miejscu spotykała się również loża "Pod Trzema Kolumnami" - obie należały do lóż "postępowych" - przyjmujących do swego grona ludzi różnych wyznań (ale to i tak miało miejsce tylko na papierze)
Co do tragicznych wydarzeń w latach 1937-39 - cóż masoneria tak jak i kilka innych organizacji była w hitlerowskich Niemczech "zakazana" i "prześladowana". Jako znak rozpoznawczy masoni w Niemczech nosili znaczek "Niezapominajki".
W czasach "prehistorycznych" - to znaczy w latach sześćdziesiątych osiemnastego wieku na Wzgórzu Jana odbywały się "masońskie parady" ale w wyniku dekretu rady miasta z 1763 roku - zakazującego zgromadzeń masońskich - i one zniknęły.
Nie wykluczam, że i dziś owo wzgórze wykorzystywane jest do celów "masońskich". Być może ów dom jest wykorzystywany jako "miejsce zbiórki dzisiejszych braci". Tego niestety nie wiem.
A tak w ogóle ciekawi mnie źródło tego tekstu - mógłbyś przybliżyć kto jest autorem tej publikacji i kto to coś wydał?
Dzięki za ciekawy ale zupełnie fałszywy tekst...
 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2008-12-27, 03:05   

Aaaj, na sąsiednim forum podałem, a tu już zapomniałem :oops:
A że autor się pojawia w przypisach do wspominanego tu artykułu powoduje, że już zupełnie nie wiem o co chodzi - a bardzom ciekaw :)
To daję pełną wersję:

DSC05849x.jpg
Plik ściągnięto 21711 raz(y) 36,18 KB

 
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-12-31, 03:24   

Rzeczywiście - przejrzałem trochę literatury - Domańska "Eugenia pod Ukoronowanym Lwem" - strasznie nie lubię jej książek o masonerii - bo trzeba ją czytać "właściwie z notatnikiem w dłoni bo "ma spory bałagan w treści i czasem powiązane ze sobą i bardzo istotne informacje są porozrzucane po całej książce.
Wspomina ona że w okresie kiedy przygotowywano nową siedzibę Loży na Neugarten a ze starej już się wyprowadzono - bracia wynajmowali jakieś "dworki" na ulicy Jaśkowa Dolina" i tam prowadzili działalność - być może właśnie w tym miejscu. Wiadomo też, że rzeczywiście wielokrotnie w Noc Świętojańską bracia spotykali się na Sobótkowym Wzgórzu aby uczcić dzień św. Jana. Być może robią to nawet i dziś - tego "na razie" nie wiem.
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-04, 07:37   

Szanowni Państwo...
Zwracam się do Was z wielką prośbą.
W dniach 20-22 lutego w Muzeum Narodowym w Toruniu odbędzie się konferencja Naukowa „Sztuka królewska” i Muzy.Obecność wolnomularstwa i jego idei w kulturze polskiej i powszechnej"
Podczas której będę miał zaszczyt przedstawić referat pod roboczym tytułem "W poszukiwaniu tego, czego nie ma" - Ulica Masońska w Danzigu
W związku z tym poszukuje wszelkich zdjęć, dokumentów, planów architektonicznych dotyczących ulicy zwanej Logengang - interesują mnie wszelkie dokumenty mogące poświadczyć istnienie takiej ulicy - rachunki, kwity zarówno dotyczące mieszkańców tej ulicy jak i związanych ze znajdującą się w pobliżu siedzibą Loży Masońskiej "Eugenia pod Ukoronowanym Lwem". Interesują mnie zwłaszcza te zdjęcia dokumenty itp, które z różnych przyczyn nie znajdują się w Akademii Rzygaczy, Forach Dawny Danzig jak i Wolnego Forum Danzig a także na Stronie "Danzig On Line". Oczywiście wystarczą mi skany nie oryginały. Byłbym wdzięczny za pomoc. Oczywiście zaznaczę wszelkie "źródła".
Serdecznie Dziękuję
Artur Łukasiewicz
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-01-04, 11:47   

Mam plan Miasta wydany współcześnie przez Wydawnictwo Via Mercatorum w 2003 roku. Był dodatkiem do książki, której za diabła nie mogę teraz skojarzyć. Poszukam, skojarzę, uzupełnię. Jest ulica Masońska. W ogóle cały plan jest fajny ;-)
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-01-04, 12:04   

Skan tego fragmentu:

image.jpg
Plik ściągnięto 21592 raz(y) 71,11 KB

 
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-04, 19:37   

Choć ta mapa nieco przekłamuje co do kształtu ulicy - ale dziękuję i za to... Pomoże mi to przynajmniej uzmysłowić słuchaczom w jakim to się miejscu dzisiaj znajduje
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 11:11   

Pierwszy raz widzę "Eugenię" w takim ujęciu:
Źródło: Bundesarchiv
(podpisane jako: kolumna uchodźców, luty 1945 r.)

Bundesarchiv_Bild_146-1996-030-01A%2C_Danzig%2C_Fl%C3%BCchtlingstreck.jpg
Plik ściągnięto 21504 raz(y) 75,74 KB

 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 12:16   

Logengang na kilku przedwojennych planach.

232.jpg
1932 r.
Plik ściągnięto 21485 raz(y) 78,88 KB

233.jpg
1926 r.
Plik ściągnięto 21485 raz(y) 53,58 KB

234.jpg
1920 r.
Plik ściągnięto 21485 raz(y) 99,93 KB

 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-01-09, 17:43   

Logengang w 1869 roku.
Nb, do 1877 roku uliczka ta nosiła nazwę Stinkgang (ciekawe, dlaczego? :hihi: ). Widać jak "Eugenia" nobilitowała ten zakamarek...

logengang.jpg
Plik ściągnięto 21458 raz(y) 98,81 KB

 
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-12, 15:10   

Orany!!! Dzięki serdeczne dzięki!!! Jesteście nieocenieni szczególne dzięki dla Pumeksa za to fajne zdjątko... Za plany tez dziękuję

Stikengang - cóż Śmierdzący Zakątek - fosa kanał Raduni - mogło trochę pachnieć...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-20, 19:10   

W najnowszym numerze "Pomeranii" (numer 1/2009) znalazł się artykuł:
Cytat:
Marek Fota, Loże wolnomularskie w XVIII-wiecznym Danzigu

(...)Wolnomularstwo jako fakt historyczny na Pomorzu Danzigim sięga korzeniami połowy XVIII wieku. Pierwsze, zakończone powodzeniem, działania dotyczyły loży Aux trois Niveaux (Zu den drey Bleywagen, Pod Trzema Pionami), która otrzymała patent od berlińskiej wielkiej loży Pod Trzema Globami (Zu den drei Weltkugeln) 30 maja 1751 roku, ale według wszelkich prawdopodobieństw rozpoczęła działalność dopiero w roku 1760. Jej pierwszym czcigodnym mistrzem był Carl Ernest Zuther, w którego danzigiej kamienicy przy ulicy Św. Ducha odbywały się spotkania braci. Innym miejscem obrad adeptów kielni i cyrkla był dom na Grobli (auf dem Damme) należący do wolnomularza Siebera, z zawodu jubilera, pełniącego we wspomnianej loży funkcję sekretarza. W roku 1764 placówka liczyła 24 członków, a dzień świętego Jana, patrona wolnomularstwa, obchodziła zupełnie jawnie w Tempelburgu pod Danzigiem.

źródło
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl