Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-03-02, 23:56
Biuletyn IPN
Autor Wiadomość
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2008-09-10, 12:48   Biuletyn IPN

Do sciągnięcia tutaj:

http://ipn.gov.pl/portal/pl/24/4211/nr_892006.html

W środku między innymi:

Cytat:
Grzegorz Berendt – Danzig – od niemieckości do polskości


Bardzo ciekawy artykuł. Polecam! W końcu Danzig przez 668 lat był polski :flaga:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-10, 13:15   

A Słońce przez 4,5 mld lat (aż do dnia publikacji książki Kopernika) krążyło wokół Ziemi :-P
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2008-09-10, 15:11   

Przeczytaj artykuł w biuletynie pt. "Wymuszone drogi. Potrzebna inna dyskusja", poszukaj argumentów, a potem pisz ha_ha_ha

Miałem na myśli lata 997 - 1370 a potem od 1455 do 1793 :)
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-10, 15:29   

Ponury, poczytaj historię Danziga (nawet tą pisaną przez propagandzistów), a później się wypowiadaj. W tzw. międzyczasie Danzig należał do książąt pomorskich, krzyżaków, był miastem Hanzeatyckim, itd. Niektórzy pisali również o odwiecznie polskich Wrocławiu i Szczecinie ale tego też nie należy brać na poważnie :mrgreen:

Trochę więcej obiektywizmu!
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-10, 15:34   

Obiektywizm? Nie spotkałem się z tym na tym forum, kiedy w temacie były słowa polski i niemiecki.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-10, 15:44   

Ja staram się być obiektywny i dlatego w takich dyskusjach nie uczesniczę :hihi:
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-10, 17:41   

Ponury napisał/a:
Miałem na myśli lata 997 - 1370

To IPN twierdzi, że Danzig w tym czasie nieprzerwanie należał do Polski? :mrgreen: :mrgreen:
Grün napisał/a:
Obiektywizm? Nie spotkałem się z tym na tym forum, kiedy w temacie były słowa polski i niemiecki.

A na innym się spotkałeś...? :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-10, 18:24   

Jagst napisał/a:
A na innym się spotkałeś...?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Y... niech pomyślę... Nie :)
Zadziwiające jak inteligentni w innych sprawach ludzie popadają w swoisty obłęd i ograniczenie umysłu kiedy przychodzi do rozmowy o historii, polityce lub religii :)

Może IPN ostatecznie wyjaśni pewne nie wyjaśnione dotąd sprawy sprzed 1000 lat? :) Jak to było z tym Wojciechem Sławnikowicem? Był czy nie był agentem? :-D
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-10, 18:54   

Grün napisał/a:
Zadziwiające jak inteligentni w innych sprawach ludzie popadają w swoisty obłęd i ograniczenie umysłu kiedy przychodzi do rozmowy o historii, polityce lub religii :)


Ale to dotyczy wszystkich. Ciebie szanowny profesorze też ;-)
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-10, 19:00   

Skoro to takie oczywiste to po co o tym piszesz?
Przeczytaj punkt 3 regulaminu.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-11, 07:35   

Jagst napisał/a:
To IPN twierdzi, że Danzig w tym czasie nieprzerwanie należał do Polski?

Bynajmniej nie twierdzi. A jak się czyta z minimallnym choćby zrozumieniem, to okazuje się, że nawet zacytowana przez Ponurego liczba 668 (całe szczęście, że nie 2 lata mniej :hihi: ) nie padła w wypowiedzi żadnego z historyków tej instytucji, tylko w cytacie z książki niejakiego Kałuskiego.
A już moim prywatnym zdaniem, na co mogę przedstawić kilka argumentów, 668 zostało wyliczone w sposób równie przekonywujący, jak moje 4,5 miliarda obiegu Słońca wokół Ziemi.
 
 
___666___ 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 2
Skąd: Danzig
Wysłany: 2008-09-18, 10:01   

...997 to data symboliczna -nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia - nie ma zadnej pewnosci, gdzie Hl. Albert podrozowal i jakie miasta wtedy istnialy... najstarsze znaleziska mogace dowodzic istnienia naszego miasta sa datowane na XII wiek (metoda dendrochronologiczna).. wogole jak mozna mowic o przynaleznosci Naszych Ziem do jakiejs blizej nieokreslonej wtedy Polski (czy to byl wtedy zwiazek plemienny, czy grupa ksiestw?).. w przekazach historycznych ksiazeta polscy przdstawiani sa raczej jako najezdzcy (np.najazd Konrada Mazowieckiego, m.in. opisane zniszczenie klasztoru w Zukowie).. w zachowanych starych dokumentach (prawie wszystkie w jez.niemieckim) w Archiwum Miejskim (mam na mysli raczej te dokumenty XV-XVII w) bardzo trudno jest znalezc jakiekolwiek zapisy swiadczace o zwiazkach z Polska -natomiast bardzo duzo jest o wymianie handlowej z cala Europa oraz o prawach stanowionych przez wladze miasta -ale ani slowa o tym, ze te prawa musial ktos (sejm?krol?) zatwierdzac!!).. zastanawiaja mnie te podane przez kogos daty : "Miałem na myśli lata 997 - 1370 a potem od 1455 do 1793 ".. bardzo dziwne... sorry, kolego, ale Ty chyba wogole nie znasz historii... nawet tej w bardzo fabularyzowanej polskiej wersji propagandowej.....:-) :P
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 68
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-10-02, 01:57   

Zgodnie z sugestią Ponurego przeczytałem wzmiankowany artykuł i jego treść upewnia mnie tylko co do jednego IPN można spokojnie zlikwidować. Przczynkarska, nic nie wnosząca praca za MOJE pieniądze.

Grün napisał/a:
Obiektywizm? Nie spotkałem się z tym na tym forum, kiedy w temacie były słowa polski i niemiecki.


Nie jest tak źle jak sądzę. Wcale nie należy być obiektywnym, a raczej rzetelnym. Nie ma nic zdrożnego w tym, że bywamy subiektywni w naszych ocenach inaczej dyskurs by umarł .

Problemem „polskości” i „niemieckości” jest to, iż pisząc na ten temat zapominamy, iż jeszcze w wieku XVIII ( i wcześniej) nikt tego tak nie ujmował. A jakże często w ferworze dyskusj swobodnie przenosimy się w czasie używając różnorakich argumentów.
Po pierwsze nie było Niemiec, podobnie jak nie było Polski. Po upadku Wielkiego Cesarstwa narodu Niemieckiego były państwa lub państewka niemieckie (sic!), które czasem różniły się od siebie bardzo znacznie. "Zwalcowane" przez wojnę trzydziestoletnią, nie stanowiły ani jednego organizmu narodowego ani administracyjnego. Może to jest szokujące, ale wg. mnie nie było narodu niemieckiego. Byli Bawarczycy, Sasi, Prusacy, Brandenburczycy itp itd i to raczej jako poddani tego czy owego panującego.
Katolickiego Bawarczyka praktycznie nic nie łączyło z heretykiem z Brandenburgii czy Szlezwiku-Holsztyna (o Prusach Wschodnich nie wspominając). Zapominamy, iż pojęcie, a raczej instytucja państwa „narodowego” to pokłosie epoki napoleońskiej. Mówienie o „narodzie” w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, w odniesieniu do tych czasów, jest grubym nieporozumieniem. Jeśli będziemy o tym pamiętać to pisanie o relacjach polsko-niemieckich, niemiecko-polskich, polsko-rosyjskich czy polsko-sowieckich będzie łatwiejsze.
Zastanawiam się dlaczego w tzw. poczcie królów i książąt polskich nie ma legalnie koronowanych Cesarzy(Carów) Aleksandra i Mikołja :szok:
A o jakim Państwie Polskim mamy mówić gdy myślimy o państwie (królestwie) rządzonym przez Henryka I Walezego (mał nosa i zwiał - został Henrykiem III, choć skończył nie najlepiej) Stefana Batorego (nie znał j. polskiego), Wazów (dramatyczny wybór), Janie Kazimierzu (to już tragedia), czy królach saskich. Mieszanie pojęć na użytek aktualnej dyskusji nie czyni dobrze ani pojęciom ani dyskusji... Napisałem to sobie ot, tak Pro memoria......
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-02, 15:35   

Zdzisławie, nic dodać, nic ująć :flaga:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl