Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przedproże u Schlütera raz jeszcze
Autor Wiadomość
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-10, 10:36   Przedproże u Schlütera raz jeszcze

Czy mi się wczoraj zdawalo, czy przedproże zostało rozwalone do gołej ziemi?
To o to jest zawiadomienie do prokuratury na p. konserwatora wojewódzkiego?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-10, 10:53   

O to też, ale nie tylko o to:
http://danzig.naszemiasto...nia/894126.html
http://danzig.naszemiasto...nia/893810.html
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-03, 08:37   

No i, jak to mówią, nie ma tego złego... dzięki rozebraniu nowszego przedproża odkryto to i owo z przedproża dawniejszego...
Lwy wyłoniły się z przedproża

Cytat:
Dorota Karaś

Fragmenty oryginalnego XVIII-wiecznego przedproża odkryli konserwatorzy podczas prac przed kamienicą Pomorskiej Izby Rzemieślniczej przy ul. Piwnej w Danzigu
Kamienica u wylotu ul. Piwnej (dzisiejsza siedziba Pomorskiej Izby Rzemieślniczej) to jeden z ciekawszych budynków Głównego Miasta. Trzy lata temu przeszedł gruntowny remont. Pod warstwą przedwojennego tynku konserwatorzy odkryli XVII-wieczną ceglaną elewację i oryginalne polichromie.

- To wyjątkowa fasada, bo w całości przetrwała wojenne zniszczenia - tłumaczy Ludwik Brzuskiewicz z Danzigiej Pracowni Konserwatorskiej, która wykonywała prace przy kamienicy. - Takich budynków na Głównym Mieście jest zaledwie kilka. Patrząc na jej bogato zdobioną elewację, trzeba pamiętać, że w połowie XVII w. była to przeciętna kamienica mieszczańska. Można sobie wyobrazić, jak w takim razie wyglądał w tym czasie cały Danzig.

Manierystyczną fasadę domu zdobią liczne groteskowe maski, wyobrażenia wojowników, władców, starożytnych mędrców, ludzkich ras, alegorie cnót. Po remoncie elewacji przyszedł czas na konserwację znajdującego się w fatalnym stanie przedproża budynku. Podczas prac konserwatorom udało się odkryć fragmenty oryginalnego przedproża.

- Odsłonięty fragment pochodzi najpóźniej z XVIII, a być może jeszcze z XVII w. - wyjaśnia Janusz Tarnacki, miejski konserwator zabytków w Danzigu. - Do tej pory był zasłonięty warstwami izolacyjnymi. Dzięki temu odkryciu, wiemy już dokładnie, na jakim poziomie znajdowało się wcześniej przedproże i jak je zrekonstruować.

Podczas prac konserwatorzy odsłonili kolejny ciekawy detal architektoniczny kamienicy - to niewielkie lwy, usytuowane po dwóch stronach wejścia do budynku. Lew znajduje się również na szczycie budynku. Przed remontem widać było tylko górne fragmenty płaskorzeźby.

- Warto je zrekonstruować, jeśli znajdą się materiały źródłowe, które pozwolą odtworzyć ich wygląd - przekonuje Maria Zakrzewska, jeden z konserwatorów nadzorujących prace.

Remont ma się zakończyć do końca listopada. Na swoje miejsce wrócą oryginalne płyty i słupki oraz schody wiodące na przedproże.

Od 1613 r. kamienica przy ul. Piwnej 1 należała do szlacheckiej rodziny Endenów. Hans Ende chciał tu zbudować dom swoich marzeń. W tym celu kupił u wylotu ul. Piwnej aż trzy parcele, w tym jedną po nieczynnej łaźni. Choć nie dożył końca budowy, doprowadziła ją do końca - w 1640 r. - jego żona Elżbieta.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-01-11, 23:46   

Zabytkowy Dom Endenów odzyskał świetność
Cytat:

Zabytkowy Dom Endenów odzyskał świetność

Na danzigim Głównym Mieście przybył kolejny odrestaurowany zabytek architektury. Jest nim rokokowe przedproże z drugiej połowy XVIII wieku, przylegające do barokowej kamieniczki Endenów, obecnie będącej siedzibą Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Danzigu.
Koszty renowacji przedproża, wynoszące ponad 380 tys. zł, w 70 proc. pokryła dotacja wojewódzkich służb ochrony zabytków, a resztę dołożyła pomorska izba. Wykonawcą prac, wybranym w drodze przetargu, była firma Ekoinbud z Danziga.


- Oprócz fasady Wielkiej Zbrojowni, elewacja kamieniczki Endenów jest najbardziej podziwianym i najczęściej fotografowanym przez turystów obiektem w rejonie ulicy Piwnej - podkreśla Wiesław Szajda, prezes pomorskiej izby. - Jej restaurację, na nasze zlecenie, wykonano w 2005 roku. Nie mogliśmy jednak odnowić przedproża, bo okazało się, że należy ono do miasta. Po wielu procedurach administracyjnych zabytkową ruinę udało się nam użyczyć na okres prac renowacyjnych. Porozumienie z miastem przewiduje, iż odnowione przedproże będziemy mogli wykupić.

Tomasz Korzeniowski, konserwator i dyrektor zbiorów sztuki bazyliki Mariackiej, stwierdził, że przedproże było oryginalnym obiektem zabytkowym, wyremontowanym gruntownie w roku 1911. Balustrada jego tarasu złożona jest z oryginalnych i zrekonstruowanych reliefowych płyt kamiennych z płaskorzeźbami przedstawiającymi starożytne ruiny. Z uwagi na bardzo wysoki poziom rzeźbiarski, są zabytkiem bardzo cennym. Ozdobna kamieniarka przedproża stanowi dzieło wybitnego rzeźbiarza Jana Henryka Meissnera, tworzącego w Danzigu w XVIII stuleciu. W stanie do naprawienia znajdowały się jego ściany i autentyczny, XIX-wieczny strop.

- Pomorski wojewódzki konserwator zabytków wyraził zgodę na częściowe wyburzenie przedproża, z uwagi na zły stan techniczny i obniżenie poziomu tarasu. Było to niepotrzebne i wzbudziło kontrowersje w środowisku konserwatorów - dodaje Korzeniowski.

Rafał Socha, dyrektor techniczny Ekoinbudu, poiformował, że renowacja przedproża, trwająca od sierpnia ubiegłego roku, objęła zarówno roboty budowlane, jak i konserwatorskie. Najpierw rozebrano przeciekający strop tarasu, pokryty kamienną posadzką, i górną, naruszoną część ścian przedproża. Potem odbudowano ściany, których mury złożone są teraz z trzech warstw - z tradycyjnej cegły ceramicznej, izolacji cieplnej i bloczków wapiennych. Odtworzony strop tarasu ma konstrukcję żelbetową, pokrytą materiałem hydroizolacyjnym (zabezpieczającym przed przeciekaniem wody) i płytami z piaskowca. Poziom odbudowanego tarasu nieco obniżono, kierując się odsłoniętymi na fasadzie kamieniczki Endenów, po rozbiórce przedproża, pozostałościami wskazującymi na jego pierwotną wysokość. Dzięki temu niższe, a tym samym wygodniejsze do wchodzenia stały się stopnie wejściowe na taras. Zamontowano też nową stolarkę w otworach okiennych ścian przedproża.

Konserwatorzy zajmowali się restauracją zdobionych detali architektonicznych przedproża, jakimi są elementy rokokowej balustrady, złożonej z kamiennych płyt reliefowych i rzygacza. Po obu stronach schodów biegną od balustrady odkute z żelaza poręcze, które osadzone są u dołu na rokokowych słupkach z piaskowca, flankujących wejście. Prace konserwatorskie objęły oczyszczenie, uzupełnienie ubytków i wzmocnienie elementów kamiennych oraz ich dezynfekcję preparatami usuwającymi glony. Scalono je też kolorystycznie. Poręcze oczyszczono i zabezpieczono powłoką antykorozyjną.

Jedna z największych i najpiękniejszych kamieniczek w Danzigu. Zbudowano ją w latach 1638-1640 przy ulicy Piwnej 1, w miejscu dawnej łaźni miejskiej, na zlecenie Hansa van Endena. Barokowa, czterokondygnacyjna fasada kamieniczki ma wystrój w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Szczyt wieńczy wyrzeźbiony w piaskowcu lew wsparty przednimi łapami na kuli. Przestrzenie między kondygnacjami zdobią rzeźbione w kamieniu maski anielskie i diabelskie, medaliony. Wejście okala manierystyczny portal.
Jacek Sieński - POLSKA Dziennik Bałtycki

źródło
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl