skrzyniak
Dołączył: 19 Maj 2018 Posty: 3 Skąd: Skarszewy/Gdańsk
Wysłany: 2018-05-21, 10:26 Panorama Skarszew z 1661 odnaleziona!
Na portalu historycznym „Strefa Historii” Północna.TV znalazłem bardzo interesującą informację o odnalezieniu najstarszej panoramy Skarszew z 1661 roku. Myślę, że ta wiadomość zainteresuje nie tylko miłośników historii tego miasteczka. Warto zwrócić uwagę na widoczny po lewej stronie panoramy spalony przez Szwedów zamek.
http://strefahistorii.pl/...661-odnaleziona
Ciekawy temat, choć autor artykuliku rozminął się nieco z faktami. Przede wszystkim pamiętnik Mayerberga, w którym znajdował się oryginalny rysunek przedstawiający panoramę Skarszew z 1661 roku, odnaleziony został po długich poszukiwaniach w Muzeum Odbudowy Miasta Moskwy przez znakomitego historyka Władysława Tomkiewicza w 1956 roku. Prof. Tomkiewicz poświęcił pamiętnikowi obszerne opracowanie, ilustrowane panoramami miejscowości z terenu naszego kraju, pt. „Weduty polskie w albumie J. R. Storna” (Rocznik Historii Sztuki, tom III, Wrocław 1962, s. 262-288). Właśnie na to opracowanie w wersji elektronicznej trafił Marcin Woźny, a dzieląc się informacją o tej publikacji zyskał sobie wdzięczność badaczy dziejów Skarszew, którzy wcześniej o niej nie wiedzieli. Tym bardziej, że w tej pracy jest także informacja o panoramie Skarszew zamieszczonej w tomie pierwszym „Budownictwa wojskowego”, Warszawa 1935 (pamiętnik Mayerberga był wtedy w zbiorach Królewskiej Biblioteki w Dreźnie). Ponadto za zupełnie niewiarygodne uważam stwierdzenie, że historycy nie znając siedemnastowiecznego podpisu pod panoramą, przez wiele lat zastanawiali się, czy rysunek Storna rzeczywiście przedstawia Skarszewy. A to dlatego, że panorama Skarszew wraz z krótkim omówieniem, rok przed ukazaniem się opracowania prof. Tomkiewicza, zamieszczona została w Studium historyczno–urbanistycznym do planu zagospodarowania przestrzennego Skarszew, przygotowanym przez Pracownie Konserwacji Zabytków (Warszawa 1961). Pochodziła ona z artykułu Hermanna Hassbargena pt. „Unbekannte Stadtansichten von Bromberg, Tuchel und Schöneck” (Nieznane widoki miast Bydgoszczy, Tucholi i Skarszew), Der Deutsche in Osten, 1942, Heft 3, s. 140-144. Reprodukcję fotograficzną panoramy wykonał w 1961 roku A. Wołosewicz z PKZ O/Gdańsk, a spopularyzował Edwin Franciszek Kozłowski, umieszczając na okładce i stronie tytułowej drugiego wydania „Inwentarza starostwa skarszewskiego z 1628 r.” (Gdańsk 1986). Można jeszcze dodać, że reprodukcje w pracy Tomkiewicza nie są najlepszej jakości, gdyż profesor otrzymał z Moskwy zdjęcia panoram wykonane na nieodpowiednim papierze fotograficznym i do publikacji zostały one przefotografowane w zmniejszonym formacie.
Link do opracowania Władysława Tomkiewicza pt. „Weduty polskie w albumie J. R. Storna”: http://digi.ub.uni-heidel...1962/0269/image
01.jpg Źródło ilustracji: „Budownictwo wojskowe”, t. 1 , Warszawa 1935, s. 70. Podpis zawiera błędną informację, autorem rysunków w pamiętniku Mayerberga był Johann Rudolf Storn.
Plik ściągnięto 9824 raz(y) 117,13 KB
02.jpg Panorama Skarszew ze Studium historyczno–urbanistycznym do planu zagospodarowania przestrzennego Skarszew, PKZ, Warszawa 1961, tabl. 3. Jest to repr. A. Wołosewicza z PKZ O/Gdańsk ilustracji z wspomnianego wyżej artykułu H. Hassbargena (1942).
Plik ściągnięto 9824 raz(y) 116,71 KB
03.jpg Źródło ilustracji: W. Tomkiewicz, Weduty polskie w albumie J. R. Storna, (w:) Rocznik Historii Sztuki, t. 3, Wrocław 1962, s. 284.
Plik ściągnięto 9824 raz(y) 117,73 KB
04.jpg Strona tytułowa opracowania Edwina Franciszka Kozłowskiego, Inwentarz starostwa skarszewskiego z 1628 r., Gdańsk 1986.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum