Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2010-04-27, 10:20
Nowa wersja obrony Westerplatte
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-08-29, 09:28   Nowa wersja obrony Westerplatte

a co myślicie o filmie który podobno ma powstać ?:szczena: bo ja mam Bardzo zmieszane uczucia :-( i wydaje mi sie że....(przypomina mi się książka "Bołdyn") nie wiem czy akurat w wypadku Westerplatte jest to konieczne :-/
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-08-29, 14:24   

nie słuchliście wczoraj TVP3? ciągle dyskutowano na ten temat ,chcialabym poznac wasze zdanie na ten temat
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-08-29, 14:40   

Trudno oceniać film, którego się nie widziało.
Zwłaszcze na podstawie małych strzepów scenariusza.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-08-29, 14:47   

masz rację Villa.(jak zwykle ;-) ) chodzi mi co myślicie o samym pomyśle nakręcenia tak kontrowersyjnego filmu i co to da? :roll:
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-08-29, 14:55   

Show biznes - a w takich kategoriach należy oceniać produkcję, której się spodziewam - rządzi się szczególnymi prawami. Dużo ciekawszy będzie film z zaplutym Sucharskim przywiązanym własnym oficerskim pasem do pryczy, niż gdyby pokazać jak tenże rozmawia (nawet podniesionym głosem) z kpt. Dąbrowskim na temat poddania składnicy. Problem tylko w tym, że znowu wyrośnie pokolenie, które będzie czerpało wiedzę z tego typu sienkiewiczyzmu i że będzie ta "wiedza" pokutowała przez następnych ileś tam lat.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-08-29, 15:01   

masz rację i zapewne nie będzie mial im kto wytłumaczyc jak było naprawde a może nie będzie ich to obchodzić? :-(
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-08-29, 15:47   

Problem w tym, że jak było naprawdę to tak do końca nie wiadomo. Są fakty, ale spora część przebiegu obrony to rekonstrukcja wydarzeń na granicy spekulacji. Skoro nie wiadomo na 100% to uczciwie jest mówić o tym co wiadomo na 100% a o reszcie nie mówić, lub mówić w trybie przypuszczającym. Ale tak nie da się zrobić filmu, na którym widzowie nie zasną i nie zaczną chrapać. Film musi mieć konflikty, starcia, ostre barwy, najlepiej tylko dwie - białą i czarną, podlane dla smaku czerwienią. Bohaterowie nie mogą negocjować, dyskutować. Oni muszą się kłócić, toczyć pianę, wykrzykiwać frazesy, być BOHATERAMI.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-08-29, 15:55   

bohaterowie czy tez bohaterszczyzna :hihi: prawda jest odczuciem subiektywnym a nie obiektywnym ,uważamy to co chcemy uważac.... ;-) a i tak tkwi gdzieś pośrodku....Fakt że bronili się 7 dni a to dużo, można zrobić z tego patos ,można zrobic...(znajomi powiedzieli że tam musialo być piekło i że siłą rzeczy na trzezwo to żaden czlowiek chyba by nie... :hihi: )chyba powinno sie jednak zostawic....obrońców w spokoju
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
pkkk 

Dołączył: 27 Cze 2008
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-08-29, 17:32   

Mnie na Westerplatte wtedy nie było, więc się nie wypowiadam. Tak jak napisał poprzednik, nie do końca wiadomo jak było. A film niech sobie będzie, mnie nie przeszkadza. Jak kogoś drażni obraz jaki przedstawia to niech go nie ogląda.
_________________



 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-08-29, 17:34   

i tez masz rację zgadzam się z tobą
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Bobik 


Wiek: 64
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 48
Skąd: Wolne Miasto .......
Wysłany: 2008-08-29, 17:50   

Zyje w Niemczech od paru lat i jeszcze 25 lat temu temat Westerplatte bylo tabu. Dzisiaj moje dzieci ucza sie o poczatkach drugiej wojny swiatowej na podstawie dokumentow historycznych tak, jak ja sie kiedys tego uczylem. Powstawanie filmu na ten temat w innej wersji przebiegu faktow jest dla mnie chore! Jak juz producenci i rezyserowie nie maja pomyslow na zbijanie kasy, niech ida pozebrac, bo martwych rzeczy nie powinno sie ruszac.
_________________
Nie martw sie, jutro bedzie lepiej...
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-08-29, 18:05   

A Ty jesteś pewny, ze uczyłeś się na podstawie dokumentów historycznych? Jesteś pewny, że nie istnieją żadne dokumenty historyczne, które mogłyby zachwiać istniejącym powszechnie w umysłach obrazem?

Szczerze mówiąc uważam, że nauka historii w polskiej szkole zarówno przed wojną, za komuny, jak i teraz, to indoktrynacja wychowująca mięso armatnie, a nie "nauka na podstawie dokumentów historycznych". I podejrzewam, że pod tym względem Polska akurat jakimś szczególnym wyjątkiem nie jest.

Dla mnie chore jest to, że twórców filmu odsądza się od czci i wiary, zanim w ogóle zdążyli nakręcić choć jedno ujęcie. A może ten film zmusiłby tego i owego do jakichs przemysleń?

Zresztą zdaje się, że afera wokół tej sprawy stała się głośna z powodu cofniętej dotacji z naszych podatków. A cofnięta ona została z powodów ideologicznych.

To właśnie jest przykład, jaki wpływ na twórczość ma państwowy mecenat. Wystarczy, że zmieni się decydent w danej sprawie, który ma inne poglądy historyczno polityczne i decyzja urzędu/ministerstwa/itp sie zmieni. I to dopiero jest chore: sztuka na garnuszku państwa, a właściwie na łasce urzędoli za nasze pieniądze.
 
 
Małgosia 

Dołączyła: 14 Maj 2008
Posty: 37
Wysłany: 2008-08-29, 18:39   

Jagst napisał/a:

To właśnie jest przykład, jaki wpływ na twórczość ma państwowy mecenat. Wystarczy, że zmieni się decydent w danej sprawie, który ma inne poglądy historyczno polityczne i decyzja urzędu/ministerstwa/itp sie zmieni. I to dopiero jest chore: sztuka na garnuszku państwa, a właściwie na łasce urzędoli za nasze pieniądze.


Państwowy mecenat i sztuka niezależna to chyba całkowicie wykluczające się nawzajem zjawiska. Właśnie dlatego, że "za nasze pieniądze", urzędole muszą się pilnować, żeby wszystkich zadowolić. A wszystkich to tyle, co nikogo, więc i niewiele wartościowych dzieł powstaje w ramach systemu. Ale tak jest i było chyba zawsze i wszędzie...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-08-29, 18:42   

Tak jak napisał villa. Najpierw zobaczmy film (o ile powstanie), a potem o nim dyskutujmy.
Bo póki co rozmowa wkracza na mielizny o prawdach historycznych/ich braku, szarganiu pamięci zmarłych itd. itp.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-08-29, 19:16   

Małgosia napisał/a:
urzędole muszą się pilnować, żeby wszystkich zadowolić.

Nie muszą. Vide dotacje na budowę meczetu pt. Świątynia Opatrzności. :)

Zgadzam się - dopóki nie będzie filmu i go nie obejrzymy nie ma się co oburzać. Jak będzie to tez nie ma co, bo to film - dzieło artystyczne (nie mylić z dziełem sztuki) i służy całkiem innym celom niż przekazywanie tzw. prawdy historycznej.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl