Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2010-01-27, 17:13
Gdzie Martwa Wisła uchodzi do Bałtyku?
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-08-18, 17:44   Gdzie Martwa Wisła uchodzi do Bałtyku?

No gdzie? :hihi:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-18, 17:50   

Sorry ale to trochę tak jakby spytać gdzie Bug uchodzi do Wisły ;-)
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-08-18, 17:57   

Pumeks napisał/a:
Sorry ale to trochę tak jakby spytać gdzie Bug uchodzi do Wisły ;-)

No wiedziałam, że zaraz jakiś wykształciuch wyskoczy i popsuje zabawę :hihi:
Dobra, tłumaczę się skąd ten kretyński wątek. Otóż prowadzę dyskusję na FotoForum Morze Bałtyckie, na gazecie, z forowiczem, który mi wpiera, że kanał portowy to część Tote Weichsel i podpiera się linkami, gdzie ta bzdura jest powtarzana jak mantra. Coś na zasadzie "kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą".
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-18, 20:11   

Historycznie rzecz ujmując, Wisła (zwana wtedy Weixel) uchodziła do morza w Wisłoujściu (nie mylić ze Świnoujściem :hihi: ), ale to było zanim Wisła w 1840 r. popełniła samobójstwo i podzieliła się na Śmiałą i Martwą. Później została dobita rękami Prusaków ;-) którzy wykopali Przekop Wisły i puścili ją wprost, na wzór pisma gotyckiego (czyli bez niepotrzebnych zakrętasów) do morza.

Ale do rzeczy, nie wiem dokładnie do któego roku głównym nurtem był Altes Fahrwasser, a kiedy stał się nim Neues Fahrwasser ale stało się to gdzieś w okolicy połowy XIX w. Na mapce z 1807 r. widać wyraźnie, że Neues Fahrwasser oddzielony jest od głównego nurtu śluzą, a główny nurt to Altes Fahrwasser. Pojawiło się wtedy nawet Neufahrwassermünde :hihi: , podobnie jest na mapie z 1811 r. Nie mam dokładnych map z II połowy XIX w. pokazujących ujście Martwej Wisły. Na mapie z 1901 r. w miejscu starego ujścia widać jezioro, któego na późniejszych mapach już nie ma. Wtedy też zaczęto zamiast nazwy Neufahrwasser używać określenia Danziger Hafen lub Hafen Kanal, co nie zmieniło faktu, że było to nadal ujście Wisły, Martwej bo tak nazwano tą odnogę.

Jakby ktoś się uparł, to mógłby stwierdzić, że Martwa Wisła nie uchodzi do morza tylko do Hafen Kanal ale historycznie Hafen Kanal to nowe ujście Wisły.

Weixel 1734.jpg
Plik ściągnięto 20722 raz(y) 111,73 KB

Weichsel 1807.jpg
Plik ściągnięto 20722 raz(y) 114,1 KB

Weichsel 1901.jpg
Plik ściągnięto 20722 raz(y) 139,24 KB

Weichsel 1908.jpg
Plik ściągnięto 20722 raz(y) 76,3 KB

 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-08-18, 21:01   

Ale na wszystkich planach Martwa kończy się na obecnym Zakręcie 5 Gwizdków i Mewim Szańcu. Ja się będę upierała przy tym, że właśnie tam się kończy.
Miał być durny wątek, a widzę, że szykuje się fajna dyskusja :-D
Cytat:
Historycznie rzecz ujmując, Wisła (zwana wtedy Weixel) uchodziła do morza w Wisłoujściu (nie mylić ze Świnoujściem :hihi: ), ale to było zanim Wisła w 1840 r. popełniła samobójstwo i podzieliła się na Śmiałą i Martwą. Później została dobita rękami Prusaków ;-) którzy wykopali Przekop Wisły i puścili ją wprost, na wzór pisma gotyckiego (czyli bez niepotrzebnych zakrętasów) do morza.

Znaczy się, że to była Wisła co nie chciała Niemca :hihi:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-18, 21:07   

Ja się zgadzam z Fritzkiem. A na tytułowe pytanie można w końcu odpowiedzieć: "między Westerplatte a Mewim Szańcem".
A dokładnej daty likwidacji Altes Fahrwasser (czyli przemiany Westerplatty z wyspy w półwysep) mnie się też nie udało znaleźć... Ale było to przed 1891 r., jak pokazuje mapa wojskowa, której fragment jakiś maniak wrzucił na Wikipedię:
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-18, 21:24   

No to wypadałoby zapytać się o zdanie jakiegoś specjalisty od biegu rzek :hihi: Pierwotnie Wisła miała pod Danzigiem jedno ujście, a po powstaniu piaszczystej łachy nazwanej później Westerplatte, dwa. Wynikałoby z tego, że zarówno Altes jak i Neues Fahrwasser były częścią delty Wisły i jej ujściami, z drugiej strony był Nogat, a później doszło ujście Wisły Śmiałej i Przekop Wisły. Z czasem Neues Fahr Wasser przemianowano na Danziger Hafen, opcjonalnie Hafen Kanal ale była to wyłącznie zmiana lingwistyczna. Nie był to żaden kanał tylko w dalszym ciągu jedno z ujść Wisły (a konkretnie jej odnogi zwanej Tote czyli Martwą). A nazwano to kanałem portowym (alternatywnie danzigim portem) gdyż w tym właśnie miejscu powstał nowy port.
 
 
gargoyle 
third eye


Wiek: 53
Dołączyła: 24 Maj 2008
Posty: 69
Skąd: Bretowo/Wrzeszcz/Chicago
Wysłany: 2008-08-27, 23:35   

tak troszke nie na temat ale tez blisko wody-czy mozecie mi powiedziec jaki jest polski odpowiednik "Frisches Haff" oraz "Frisching" ?
z gory dziekuje
G...
_________________
"...pewnie dlatego,ze jestem nikim moge pogadac z drugim czlowiekiem..."
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2008-08-28, 07:10   

Zatoka Fryska lub inaczej Zalew Świeży, a chodzi tak naprawdę o Zalew Wiślany.
 
 
 
gargoyle 
third eye


Wiek: 53
Dołączyła: 24 Maj 2008
Posty: 69
Skąd: Bretowo/Wrzeszcz/Chicago
Wysłany: 2008-08-28, 07:48   

dzieki!
_________________
"...pewnie dlatego,ze jestem nikim moge pogadac z drugim czlowiekiem..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl