Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opuszczony szpital w Gdańsku Oliwie
Autor Wiadomość
Vihansa 

Dołączyła: 04 Lut 2014
Posty: 3
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2014-02-04, 19:50   Opuszczony szpital w Danzigu Oliwie

Hej, poszukuję jakiegoś info na temat historii opuszczonego szpitala psychiatrycznego w Danzigu Oliwie, i do tej pory nie mogę nic znaleźć :( Pomoże mi ktoś? Dzięki z góry ;-)
 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2014-02-05, 02:47   

wpisz w wyszukiwarce np: opuszczony szpital psychiatryczny w Oliwie, albo dom freddiego kruegera, albo szpital marynarki wojennej - a znajdziesz kilka artykułów prasowych, wiele fot. i odnośniki do dalszych informacji.
 
 
Vihansa 

Dołączyła: 04 Lut 2014
Posty: 3
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2014-02-05, 09:52   

Fot, owszem - jest mnóstwo, ale mnie interesują jakieś twarde fakty na temat tego budynku. Artykułu prasowego z opisaną historią nie ma żadnego. I chodzi mi o coś więcej niż "w latach 70 powstał tam oddział psychiatryczny a potem go zamknęli" ;)
 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2014-02-05, 14:53   

Vihansa napisał/a:
... mnie interesują jakieś twarde fakty na temat tego budynku. Artykułu prasowego z opisaną historią nie ma żadnego. I chodzi mi o coś więcej...


Przyznać muszę, że nie bardzo rozumiem czy w sferze Twych zainteresowań najważniejszy jest budynek Oddziału Psychiatrycznego 7 Szpitala MW – jako obiekt budowlany i jego historia, czy też historia samego Oddziału. (Oddziału w Szpitalu MW, a nie szpitala psychiatrycznego w Oliwie.) W tych sprawach informacji ogólnych i „twardych faktów” – jak to określiłaś - trzeba szukać w miejscach, które mogą Ci wskazać osoby ze Szpitala. Np. rzecznik prasowy i ktoś z logistyki zajmujący się obsługą techniczną.
Jeśli natomiast chcesz dociekać historii związanej z nagłośnionym tematem nie zabezpieczenia dokumentacji personalno-medycznej, to konkretów chyba nie uzyskasz aż do zamknięcia postępowania prowadzonego przez prokuraturę garnizonową w Gdyni – chyba że jesteś osobą uprawnioną do wglądu w akta sprawy.
Poszukiwanie obecnie w prasie lub Internecie informacji pewnych, dających się potwierdzić w oparciu o jakieś wiarygodne dokumenty chyba nie jest warte straty czasu poświęconego na to, bo tu dominuje sensacja.
 
 
Vihansa 

Dołączyła: 04 Lut 2014
Posty: 3
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2014-02-06, 09:52   

pawel_45 napisał/a:
Vihansa napisał/a:
... mnie interesują jakieś twarde fakty na temat tego budynku. Artykułu prasowego z opisaną historią nie ma żadnego. I chodzi mi o coś więcej...


Przyznać muszę, że nie bardzo rozumiem czy w sferze Twych zainteresowań najważniejszy jest budynek Oddziału Psychiatrycznego 7 Szpitala MW – jako obiekt budowlany i jego historia


Dokładnie to. Przecież zanim ten budynek stał się obiektem szpitalnym, coś tam innego musiało się wcześniej dziać, prawda? A informacji w internecie na ten temat jak na lekarstwo, zazwyczaj ktoś go po prostu myli z IV Dworem albo pojawiają się jakieś niesprawdzone plotki o Niemieckim gaulaiterze... :-/
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-02-10, 19:56   

Vihansa napisał/a:
pojawiają się jakieś niesprawdzone plotki o Niemieckim gaulaiterze...
W którymś kościele dzwoni, ale w którym? ;-)

W pogoni za utraconym pięknem. Oliwa według Tomasza Struga

Cytat:
W gęsto zarośniętym drzewami dawnym parku kryje się fantastyczny dom sprzed I wojny z charakterystycznym przeszklonym wejściem. - Jeszcze kilka lat temu mieścił się tu oddział psychiatrii, dziś budynek niszczeje. Można by w nim kręcić horrory albo robić mocno odjechane sesje ślubne - zauważa Strug. - Szkoda, że szpital, który jest właścicielem obiektu, tak pozwala mu popadać w ruinę. Takie perełki jak ta dały początek willowemu charakterowi Oliwy.

Niedaleko trafiamy na inną dawną piękność, dziś niestety psutą właśnie stawianą sporą dobudówką. - To tzw. Villa Axthof, czyli Dwór Axta, danzigiego kupca. Pod koniec epoki Wolnego Miasta Danziga przejęli ją nazistowscy notable, jej właściciela zsyłając do budynku stojącego niżej - na rogu Polanki i Doroszewskiego - opowiada Tomasz. - Do 1939 r. mieszkał tu Artur Greiser, znany potem jako kat Wielkopolski. Gdy przeniósł się w głąb Polski, w czasie wojny willa dalej służyła faszystom, mieszkał w niej dowódca policji i SS na Danzig i Prusy Zachodnie - Richard Hildebrandt (po wojnie został uznany za zbrodniarza wojennego i powieszony w 1949 r. w Bydgoszczy). Do dziś obok willi zachował się bunkier z tego czasu. Po wojnie w budynku było przedszkole wojskowe, a potem oddział psychiatryczny.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-02-11, 11:04   

pawel_45 napisał/a:
Jeśli natomiast chcesz dociekać historii związanej z nagłośnionym tematem nie zabezpieczenia dokumentacji personalno-medycznej, to konkretów chyba nie uzyskasz aż do zamknięcia postępowania prowadzonego przez prokuraturę garnizonową w Gdyni .


Pokazałem twój wpis znajomemu sąsiadowi, akurat żandarmowi z Gdyni. Sprawa została umorzona dawno temu, w 2012 roku z powodu przedawnienia karalności przestępstwa. To były jakieś stare kwity psychiatryczne (jakie personalne?) z PRL`u, a nawet sama ustawa o ochronie danych osobowych obowiązuje od 1997 roku.

Tak więc sprawa jest już zamknięta.

Budynek oddziału psychiatrii chyli się ku ziemii, lada dzień się może po prostu zawalić. Nie mogą go wyburzyć, bo zabytek. Remontować go się nie opłaca, bo nie jest potrzebny do niczego szpitalowi taki obiekt.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
boxlpio 

Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 44
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-03-11, 17:04   

http://www.dawnaoliwa.pl/opisy/oliwa/axthof.html
_________________
Aleksander Humboldt: ”Jest tylko jedna Oliwa na ziemi”.
www.DawnaOliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-03-11, 21:00   

Cytat:
Po wojnie budynek najprawdopodobniej przejął MON. W 1949 roku, gdy powołano 7 Szpital Marynarki Wojennej w Danzigu-Oliwie przy ul. Polanki 117 w budynku mieściło się przedszkole dla pracowników i następnie oddział psychiatryczny zamknięty w 2008 roku.


Oddział się mieścił w dwóch budynkach? W tym obok na pewno, ale w rzeczowej will także?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
boxlpio 

Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 44
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-03-12, 08:05   

Vihansa napisał/a:
Dokładnie to. Przecież zanim ten budynek stał się obiektem szpitalnym, coś tam innego musiało się wcześniej dziać, prawda? A informacji w internecie na ten temat jak na lekarstwo, zazwyczaj ktoś go po prostu myli z IV Dworem albo pojawiają się jakieś niesprawdzone plotki o Niemieckim gaulaiterze... :-/


http://www.dawnaoliwa.pl/...polanki115.html
_________________
Aleksander Humboldt: ”Jest tylko jedna Oliwa na ziemi”.
www.DawnaOliwa.pl
 
 
 
boxlpio 

Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 44
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-03-12, 08:15   

Lata 20 XX wieku.

Lata_20_XX_w.jpg
Plik ściągnięto 37630 raz(y) 72,49 KB

_________________
Aleksander Humboldt: ”Jest tylko jedna Oliwa na ziemi”.
www.DawnaOliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-03-12, 21:28   

Ponury napisał/a:
Oddział się mieścił w dwóch budynkach? W tym obok na pewno, ale w rzeczowej will także?


Z tego co pamiętam, to w czerwonym budynku była Przychodnia Psychiatryczna.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-03-17, 14:10   

Ruina jest straszna, w środku robi bardzo przygnębiające wrażenie. Relikt polskiej psychiatrii, jak widać wtedy bardzo niedoinwestowanej. Przed remontem podobnie wyglądy niektóre obiekty w szpitalu na Srebrzysku. Jak w takich warunkach można było trzymać ludzi?

W piwnicy jest jakiś tunel, chyba techniczny, łączycy budynek oddziału z tym czerwonym domkiem.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
boxlpio 

Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 44
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-03-21, 14:18   

Zaktualizowałem informacje o budynkach nr 9 i nr 10 znajdujących sie na terenie 7 Szpitala Marynarki Wojennej:
http://www.dawnaoliwa.pl/opisy/oliwa/axthof.html
_________________
Aleksander Humboldt: ”Jest tylko jedna Oliwa na ziemi”.
www.DawnaOliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-11-08, 22:20   

No to już pozamiatane :rozpacz:
Na naszych oczach znika kolejny cenny obiekt.
Czy nie za łatwo wydano na to zgodę?


W szpitalu mordują zabytek

Cytat:
Oliwa traci kolejny wiekowy budynek. W sąsiedztwie Dworu V, trwa rozbiórka dawnego oddziału neurologii Szpitala Marynarki Wojennej. Zgodę na to wydał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - prawdopodobnie po serii wprowadzających w błąd argumentów szpitala.


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl