Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamek krzyżacki w Gdańsku
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-14, 17:55   

ła,ła groszek to groszkowa ;-) no tej którą widziałam w kościele Mariackim w Danzigu
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-17, 15:59   

Grün napisał/a:
Powiemy o makiecie tyle, że jest całkiem ładna, jednakże biorąc pod uwagę to, co o zamku wiadomo, jest to całkowite science fiction, bardziej zresztą fiction niż science :)

villaoliva napisał/a:
Po prostu fakty historyczne nie dają wielu przesłanek by zbudować taką dokładną makietę.

Całkiem przypadkiem spotkałem dziś mojego kolegę Piotra (autora makiety). Pogadałem z nim trochę na jej temat. Powiedział, że w czasie, gdy powstawała (1998-99), opierał się w 75% na faktach a 25%, to było jego wyobrażenie.

Jako ciekawostkę powiem, że obecnie "dokopał się" do szerszej wiedzy na ten temat i przyznał, że jego makieta zawiera pewne błędy, do których doszedł ze "swoją ekipą". Dodał, że jeszcze z nikim nie dzielił się tą wiedzą. Nawet mi nie zdradził szczegółów.

Tak więc mogę z tego wywnioskować, że albo Wasza wiedza na ten temat jest bardzo mała (w co szczerze wątpię) albo jesteście (lub przynajmniej część z Was) z "ekipy Piotra" (co też wydaje mi się mało prawdopodobne).
_________________
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-17, 18:26   

To, że kolega Piotr jeszcze się z nikim nie dzielił, jeszcze nie oznacza, że nikt poza nim nie może nic wiedzieć. Z całym szacunkiem dla jego fachowości - nie on jeden zna się na rzeczy.
Bardzo chętnie dowiedziałbym się na jakich to "faktach" mógł się opierać w końcu XX w., lokalizując poszczególne obiekty dolnego zamku w konkretnych miejscach...
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-17, 18:47   

Grün napisał/a:
To, że kolega Piotr jeszcze się z nikim nie dzielił, jeszcze nie oznacza, że nikt poza nim nie może nic wiedzieć.
Dokładnie. Wiedzą jeszcze Ci, którzy z nim współpracują.

Grün napisał/a:
Bardzo chętnie dowiedziałbym się na jakich to "faktach" mógł się opierać w końcu XX w., lokalizując poszczególne obiekty dolnego zamku w konkretnych miejscach...
Ja również bym chciał poznać te fakty. Niestety nie mógł mi ich przedstawić, bo, jak się wyraził: "prace wykopaliskowe trwają".
_________________
 
 
 
alternativa 

Wiek: 50
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-05-19, 20:18   

Prace wykopaliskowe trwaja ... ciekawe w ktorym miejscu, chyba ze ktos kopie noca w charakterze kreta.
Od kilku lat siedze w temacie po uszy i nie widze aktualnie na zamczysku zadnych badan. Ostatnie zakonczyly sie w 2007r. Przelomowe odkrycia mialy zas miejsce w 2002/03r. Kolega Piotr moglby przestac byc taki tajemniczy i zaktualizowac rekonstrukcje, poniewaz szkicowo rewelacje zostaly juz opublikowane w Jantarowych Szlakach 3/2006.

Dla ciekawych link:
http://biblioteka.wejhero...search&dirids=1
 
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-19, 21:00   

Nie wiem, nie znam się. Przekazuję tylko to, czego się dowiedziałem (czyli praktycznie nic... niestety).
_________________
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-19, 21:16   

alternativa napisał/a:
Prace wykopaliskowe trwaja ... ciekawe w ktorym miejscu


Z ust mi to wyjąłeś - dokładnie o to samo chciałem zapytać... :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-19, 21:19   

No cóż... Nie chcę się z Wami wdawać w jakąś większą polemikę, bo żaden ze mnie znawca tego tematu (wręcz przeciwnie - laik). Powiem tylko tyle - czas pokaże, kto miał rację.
_________________
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-19, 21:21   

No nie sądzę - nawet jeśli przekopany zostałby cały areał, to i tak nie uda się na tej podstawie określić jaki kształt miały wieże, gdzie były okna i jakie, gdzie była w zamku kuchnia, a gdzie wręcz odwrotnie. Wszystko to pozostanie spekulacją - taką jak makieta Twojego kolegi.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2008-05-19, 21:28   

Grün napisał/a:
i tak nie uda się na tej podstawie określić jaki kształt miały wieże, gdzie były okna i jakie, gdzie była w zamku kuchnia, a gdzie wręcz odwrotnie.
No tego, to nawet najstarsi górale :mrgreen: nie wiedzą...
_________________
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-19, 22:46   

alternativa napisał/a:
Dla ciekawych link:
http://biblioteka.wejhero...search&dirids=1


Kto napisał ten tekst ?
Roi się w nim od, delikatnie mówiąc, nieścisłości, żeby tego dobitniej nie nazwać...
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
alternativa 

Wiek: 50
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-05-21, 09:20   

Tekst jest autorstwa Eweliny Możejko - przewodnik, pilot wycieczek. W pewnym stopniu wyjasnia to poziom merytoryczny czesci tekstowej ;) Trudno powiedziec w jakim zakresie jest autorski, a w jakim stopniu cytuje archeologow, podajac linka mialem na uwadze raczej zalaczniki graficzne artykulu niz czesc pisana.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-21, 09:35   

Aha...
No cóż...
Może i archeolodzy takie banialuki opowiadają, a może nie... :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-22, 22:29   Re: Zamek krzyżacki w Danzigu

Sabaoth napisał/a:
W przedwojennym przewodniku wyczytałem, że na zachowanym fragmencie murów zamku krzyżackiego umieszczona była tablica pamiątkowa o treści następującej:

"An dieser Stelle fand man Reste von Grundmauern der Ordensburg, die von den Danzigern i. d. J. 1454 abgebrochen wurde."

czyli

"W tym miejscu znajdują się pozostałości murów zamku krzyżackiego, zburzonego przez gdańszczan w roku 1454"

Nie liczę na to ale może zachowało się jakieś zdjęcie tej tablicy. Ja niestety takowego nie posiadam, w zamian ciekawe ujęcie z najbliższej okolicy.


Myślę, że zachowało się niejedno zdjęcie tablicy - to, które załączam, zostało opublikowane w przedwojennej książce J. Kilarskiego "Danzig". Niestety nie wiem, gdzie ona była wmurowana.

Co do kolegi Piotra, o którym w sporej części tego wątku jest mowa - mam wrażenie że dzieli się różnymi przemyśleniami na temat zamku nie tylko ze swoimi współpracownikami, bo mi też parę rzeczy przekazał. ;-)

Kilarski_Tablica_Ordensburg.jpg
Plik ściągnięto 16713 raz(y) 23,61 KB

 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-22, 22:37   

"...niedaleko zaś od ujścia Raduni do Motławy znajdująca się w murze bulwaru nadbrzeżnego tablica ma następujący napis: »An dieser Stelle fand man Reste von Grundmauern der Ordensburg, die von den Danzigern i. d. J. 1454 abgebrochen wurde«."
(Przewodnik po Danzigu 1929)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl