Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Weber Gniew
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-07-27, 00:15   Weber Gniew

Otrzymałem następujący tekst:

12 lat trucia mieszkańców Gniewu, czy to już nie wystarczy. Pamiętajmy, że skutki zdrowotne mogą być odczuwalne przez kilkadziesiąt lat. I to wszystko za przyzwoleniem urzędników.

W decyzji Wojewody Pomorskiego, zmodyfikowanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego udzielającej pozwolenia zintegrowanego Zakładowi produkcji keramzytu w Gniewie(obecnie Weber) czytamy: pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do produkcji wyrobów ceramicznych(keramzytu)za pomocą wypalania, o zdolności produkcyjnej ponad 75ton/dobę, przy wykorzystaniu poddanych odzyskowi w procesie produkcji odpadów niebezpiecznych w ilości powyżej 10 ton/dobę…
Instalacja jest instalacją istniejącą, zmodernizowaną w latach dziewięćdziesiątych i latach 2000-2003.
Podstawowym i jedynym surowcem dla przedmiotowej instalacji jest glina. paliwo ciekłe, stałe i gazowe lub odpowiednia kombinacja tych paliw, niezbędne do obróbki termicznej wcześnie obrobionej mechanicznie gliny. Od 2001r. w procesie produkcji keramzytu wykorzystywane są, głównie jako dodatki technologiczne, określone rodzaje odpadów: trociny, wióry, ścinki, drewno – 24 tys. ton, odpadowa tkanka zwierzęca stanowiąca materiał szczególnego i wysokiego ryzyka oraz mączka mięsno-kostna – 16 tys.ton, paliwo alternatywne – 24 tys.ton, poza tym tzw. dodatki technologiczne – stałe spęczniające, ciekłe, uzupełniające – razem 145 tys. ton – łącznie dopuszcza się do procesu technologicznego 209 tys. ton odpadów rocznie.
Z tych ilości jako tzw. paliwo(R1) wykorzystuje się jedynie 64 tys. ton, w tym 24 tys. ton odpadów niebezpiecznych, pozostałe ilości 145 tys.ton, w tym 50 tys. ton odpadów niebezpiecznych odzyskuje się metodą R14(nie jest to utylizacja w spalarni odpadów)
Jedynym produktem powstającym w instalacji jest kruszywo lekkie budowlane o nazwie keramzyt w którym nie występują(wg. decyzji)substancje niebezpieczne. Nasuwa się pytanie, ponieważ w procesie technologicznym nie powstaje popiół – co się dzieje z odpadami niebezpiecznymi, jeżeli nie wchodzą do produktu końcowego? A może wszystkie trafiają do powietrza i środowiska? Albo produkt końcowy je zawiera a aparatura pomiarowa tego nie wykazuje?
W procesie technologicznym do powietrza wydostają się szkodliwe substancje i związki(na co jest przyzwolenie w decyzji): dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, pył, w tym pył zawieszony, chlorowodór, fluorowodór, substancje organiczne w postaci gazów lub par, metale ciężkie i ich związki, kadm + tal, rtęć, antymon, arsen, ołów, chrom, kobalt, miedź, mangan, nikiel, wanad, cyna(większość ma właściwości rakotwórcze) i na koniec najważniejsze: dioksyny i furany. Związki te i gazy w ogóle nie mają prawa wydzielać się z instalacji do środowiska, powinny być zneutralizowane w instalacji, do tego służą nowoczesne spalarnie, a nie prowizorka.
Znowu nasuwa się pytanie, czy urzędnik wydający decyzję na taka emisję ma świadomość, że to trafia do ludzi, do ich organizmów. Czy taki urzędnik może zagwarantować, że te substancje nie maja negatywnego wpływu na zdrowie i życie ludzkie. Większości tych substancji w ogóle nie powinno być w powietrzu, zwłaszcza rakotwórczych. Organizm narażony na emisję ciągłą przez 24 godz./dobę nie musi wdychać „standardów emisyjnych” żeby chorować, wystarczą mu nawet śladowe ilości. Sama świadomość tego co znajduje się w powietrzu może wywołać chorobę. Przytoczę tu definicję Światowej Organizacji Zdrowi- WHO - zdrowie jest to „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak chorób i kalectwa”. Niestety ta definicja nie dotyczy Polski. Mimo, że w ustawie o odpadach mamy zapis:
Dział II
Zasady ogólne gospodarki odpadami
Rozdział 1
Ochrona życia i zdrowia ludzi oraz środowiska
Art. 16. Gospodarkę odpadami należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska,
w szczególności gospodarka odpadami nie może:
1) powodować zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt;
2) powodować uciążliwości przez hałas lub zapach;
3) wywoływać niekorzystnych skutków dla terenów wiejskich lub miejsc o szczególnym znaczeniu, w tym kulturowym i przyrodniczym.
Rozdział 4
Jak się ma przyzwolenie w decyzji na utylizację mieszanin odpadów niebezpiecznych do zapisu w ustawie:
Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi
Art. 21. 1. Zakazuje się mieszania odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, mieszania odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, a także mieszania odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczania substancji niebezpiecznych.
I najważniejsze na koniec, nigdzie w decyzji nie wymieniono, że instalacja w Gniewie jest spalarnią lub współspalarnią odpadów, więc jak to się ma do przepisu ustawy:
Rozdział 2
Termiczne przekształcanie odpadów
Art. 155. Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31.
Art. 191. Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Należy tu dodać, że instalacje do spalania lub współspalania odpadów niebezpiecznych podlegają szczególnym rygorom. Ponieważ w Polsce do tej pory nie dysponujemy nowoczesną spalarnią odpadów niebezpiecznych, bo trudno nazwać Port – Service nowoczesną spalarnią, dopuszczono warunkowo do współspalania ok. 11 cementowni, nie wymienia się tu wytwórni keramzytu.
Spalając odpady niebezpieczne w spalarniach otrzymuje się popiół, który również jest odpadem niebezpiecznym i musi trafić nie do żwirowni lecz na składowisko odpadów niebezpiecznych.
Proces spalania odpadów w spalarniach jest procesem kosztownym i z tego względu niektórzy starają się omijać przepisy, narażając jednocześnie życie i zdrowie ludzi.
Na podstawie tych danych, a będzie ich więcej bardziej szczegółowo, oceńcie Państwo, a zwłaszcza urzędnicy, czy mieszkańcy Gniewu i okolic mogą czuć się bezpieczni. Proszę wytłumaczyć to dzieciom i młodzieży, młode organizmy są bardziej wrażliwe na skutki zanieczyszczeń. Jak czują się władze Gminy?
Moim zdaniem jeżeli Firma ma dalej funkcjonować na takich zasadach powinno się mieszkańców Gniewu w ramach kompensacji przyrodniczej przenieść w bezpieczny region kraju.

Zbigniew Bąkowski – Biuro Interwencji Obywatelskiej
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl