Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gedanopedia
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-12-29, 23:09   Gedanopedia

Ruszyła internetowa wersja Encyklopedii Danziga http://gedanopedia.pl/ind...%C5%82%C3%B3wna
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
roko 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 65
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 70
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-12-30, 09:18   Re: Gedanopedia

villaoliva napisał/a:
Ruszyła internetowa wersja Encyklopedii Danziga http://gedanopedia.pl/ind...%C5%82%C3%B3wna


Trzeba podkreślić że to wersja beta i za wielu funkcji tu jeszcze nie ma.
Hasła póki co, też nie są wszystkie.
Rozczarowała mnie natomiast informacja, że Gedanopedia ma być na wzór Wikipedii.
Jeśli będzie powielała błędy tej ostatniej, Gedanopedia jako źródło informacji stać się może, mało wiarygodną pozycją.
 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-12-30, 11:32   Re: Gedanopedia

roko napisał/a:
Rozczarowała mnie natomiast informacja, że Gedanopedia ma być na wzór Wikipedii.


Nie do końca. Każdy będzie mógł zgłaszać poprawki i uzupełnienia do istniejących haseł oraz redagować nowe, wszystko to jednak będzie "przechodziło" przez Ławę Encyklopedystów.
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2012-12-30, 13:19   

Mam nadzieję, że w internetowej wersji znikną hasła osób które niczym nie zasłużyły się dla Danziga.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2013-01-01, 11:46   

Nie sądzę. :-/
Wydawnictwo piękne i przykre.
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2013-01-01, 16:47   

Na przykład...?
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2013-01-01, 17:55   

Piękne edytorsko, rozczarowujące i pozostawiające przykry osad po zagłębieniu się w treść...
_________________

 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2013-01-02, 08:03   

Nie nabyłem, nie zagłebiałem się... jak dwie wiarygodne osoby mówia to samo, to mam mniejsza ochotę na nabycie. Ale może jakies przyklady?
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2013-01-02, 11:52   

EG jest warta uwagi, chociażby z samego faktu, że jest to pierwsze tego typu opracowanie dla Danziga. A zważywszy na ogrom problemów natury organizacyjnej, pewnie ostatnie ;)


Jednak jest pewien problem z doborem autorów niektórych haseł. Znam kilku specjalistów, którzy powinni, a nie zostali, do prac włączeni (a są znani, także redaktorom EG).

Po drugie - niektóre hasła zostały opracowane przez badaczy, którzy (naprawdę) nie zajmowali się daną epoką czy zagadnieniem, co w paru miejscach zaowocowało dużymi błędami.

Po trzecie - dość wybiórczo traktowano najnowszą-najnowszą ;) historię (tj. po 1989 r.). Argument, z jakim się spotkałem, "że to zbyt świeże, aby uwzględnić", jest dla mnie nie do przyjęcia, bo ... o PGE Arena jakoś znalazł się tekst ;)

Po czwarte - osobiście mam w odniesieniu do dwóch haseł przykre doświadczenie. Zostałem poproszony o coś na kształt recenzji, uzupełnienia danych dotyczących obozów jenieckich w Danzigu. Po odesłaniu moich uwag, dostałem informację, że autor się z tym nie zgadza. Forma była ... dość nieuprzejma. Odpisałem po raz drugi, wskazując konkretne źródła, mocno "obudowując" tekst odniesieniami. Podpowiem, że chodzi o fundamentalną kwestię, jak.... nazewnictwo obozów. Następnie korespondencja ucichła, a ja byłem przekonany, że uwzględniono moje uwagi. Mocno się zdziwiłem, kiedy ujrzałem siebie jako autora haseł (w sumie to było dość logiczne, bo je napisałem od nowa)... ale z błędami w nazwach obozów, które popełnił poprzedni autor (czyli w tym wypadku nie uwzględniono moich poprawek).

Może to odosobniony przypadek (głęboko w to wierzę). I w masie haseł to tylko jakiś szczegół, ale... nie podoba mi się. Bo ostatecznie "na moje konto" idzie taki byk.

Mimo tych kilku mankamentów - EG jest warta uwagi. Każdy rozumny człowiek interesujący się historią powinien być krytyczny do publikacji, nawet takich, to jest jasne. Dla poszukiwania wskazówek, dla podania podstawowych informacji - EG jest wyśmienita. M
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2013-01-02, 18:18   

Za mało historii najnowszej? W sumie racja wtedy można byłoby wstawić hasła o radnym Krupie i Basilu Kerskim.

Tak się zastanawiam dlaczego nie ma hasła o Andrzeju Sulewskim a jest Anna Fotyga i Marian Krzaklewski?

Dobrze, że piszesz o tym jak wyglądała praca na EG od środka. Ale i tak jestem dość zadowolony że coś takiego powstało.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2013-01-02, 18:58   

Hans Vredeman de Vries, Szymon Herle, Peter Ringering ... pierwsze z brzegu.
Na fdg więcej przykładów.
Bardzo przykre.
I w związku z tym co napisał Pepo - nienajlepiej wróży to gedanopedii.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-01-06, 14:34   

I ten wpływ głównego "mecenasa" ...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2013-01-06, 18:52   

villaoliva napisał/a:
I ten wpływ głównego "mecenasa" ...
co, Budyń się rozlał ?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl