Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Albert Forster i jego listy do strażnika więziennego
Autor Wiadomość
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-16, 19:58   Albert Forster i jego listy do strażnika więziennego

Witam wszystkich po baaardzo dlugiej przerwie. Prawdopodobnie juz kiedys napomknelam cos na temat tych listow, Wowczas jednak nie wiedzialam, ze istnieja naprawde i myslalam - podobnie jak wiekszosc ktorzy w ogole odpowiedzieli na moje pytanko, ze to jakas taka zmyslona historia i tyle. Jednak...dzis widzialam oryginaly, i chociaz mam je wszystkie sfotografowane niestety nie mam jak ich tu zamiescic (przez 2 kolejne tygodnie).

Co mnie jednak interesuje, i mama nadzieje, ze ktos z was-specjalistow, moze zasugeruje co tu z tym dalej zrobic?
Prawdopodobnie autetntycznosc tych listow ( i poezji :) ) zostac potwierdzona, co? I potem jak, myslicie, ze jakies muzeum byloby zainteresowane czyms takim? A jesli nie, to moze wy chcielisbyscie je zobaczyc?

Albert chial przy pomocy dziadka uciec i go tak tymi wierszami masowal:))) Dziadek, jako ze glos mial (podobno) operowy spiewal pod cela i Forster mu obiecywal pomoc i edukacje w tym kierunku , jesliby Zenon (dziad moj:) pomogl w ucieczce.

Listy sa pisane na kartkach jakis dokumentow i sa datowane i podpisane. Czy to podpis Forstera? NIe wiem. ALe nie mam powodow w to watpic.

Byloby milo, gdyby ktos chcial sie powdzilic uwagami na ten temat. Dzieki
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-10-16, 20:32   

Qubala,

ja tymi listami jestem bardzo zainteresowany - tak zawodowo, jak i prywatnie. I historią Twojego dziadka.

Jeśli chciałabyś potwierdzenia autentyczności listów, to najlepiej byłoby skierować się do archiwum - chociażby danzigiego oddziału IPN. Przy odrobinie perswazji można byłoby ewentualnie zlecić badania grafologiczne, jeśli to komuś byłoby potrzebne (choć nie wydaje mi się na tym etapie). Najlepiej byłoby wykonać wysokiej jakości reprodukcje listów, sam papier zakonserwować, a kopie cyfrowe (skany) udostępnić w kilku zbiorach (np. AAN, IPN, APG).

Obecnie przebywam w Monachium, po powrocie chętnie bym się spotkał.

Do kogokolwiek zwrócisz się z prośbą o pomoc lub komukolwiek będziesz chciała pożyczyć - to na początek dawaj zdjęcia, kopie. Znam parę przypadków, kiedy po prostu cenne pamiątki/dokumenty ginęły, kiedy tylko je się wypożyczyło (na "przysłowiowy 1 dzień"). To tak ku pamięci.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-16, 21:08   

Czesc Pepo,

Dzęki za szybką odpowiedź i sugestie.
Wybiorę się do Archiwum i zobaczę jak mogę to wszystko zorganizować. Jak się tylko z tym uporam przed wyjazdem do Wlk Bryt za 2 tygodnie.

Dam wszystkim zainteresowanym znać jeśli i kiedy te listy będą do wglądu.

Przy sobie mam 2 listy a jest ich jakieś ok 10, może więcej...Wiem, że była jakaś mapa (tzw skarbu...i jakiś podziemnych przejść pod miastem- a przecież to byloby arcyciekawe...ale niestety- tak jak mówisz - komuś pożyczono celem uwiarygodnienia...i to by było na tyle- już nigdy tego nie zobaczyliśmy...

No, ale żeby nie przynudzić. Jeśli przyjedziesz z Monachium do 29 Października to się możemy spotkać, potem niestety jadę do Anglii, gdzie mieszkam. Staram się jednak bywać w Danzigu dość często, więc co się odwlecze to nie uciecze, a tak jak wpsomniłam - być może uda mi się wpaść do Archiwum wcześniej i wszystko będzie cacy i do wglądu.

Jeszcze raz dzięki
 
 
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2012-10-16, 21:40   

Coś mi to pachnie niewiarygodnością, dlaczego na forum nie możemy tej cyfrowej wersji obaczyć :-/ .
 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-16, 21:47   

Nie wiem czym to pachnie. Niewarygodnością- być może. Grafologiem nie jestem. Nie mam skanera, wiec nie ma kopii cyfrowych, ot co. Taka bida z nyndzą:)
 
 
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2012-10-16, 21:59   

Droga qubalo, jeżeli masz to sfotografowane to po co skaner??? No chyba, że to analogowa fotografia :-/ .
 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-16, 22:08   

no mam sfotografpwane...ale nie mam kabelka :oops: ...dzizus ja jestem z epoki lodowcowej...i dopiero jak dojade do domu bede mogla wszystko zaladowac...No jestem QUbalozaurem.

Qubalozaurus Regina :mrgreen:
 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-17, 15:01   

No więc proszę. Nie wiem czy są czytelne, ale skaner jest taki jaki jest , no i moje umiejętności jego używania takie jakie są...
Dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że dwa z listów, które mam ja, są pisane drukowanym, jak wiele z nich, jednak też są te kaligrafowane, ale to już za czas jakiś. Zaraz załaduję kolejny.

Aha...muszę się od razu przyznać, że niemieckiego nie znam, wobec czego jeśli ktoś będzie chciał sie zająć tłumaczeniem i je tu zamieścić będzie super.

q.
 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-17, 15:18   

...coś mam problem z załądowaniem, może teraz pójdzie ze zmniejszona rozdzielczością...

L1.jpg
...
Plik ściągnięto 26899 raz(y) 112,03 KB

 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-17, 15:22   

no i drugi

L2.jpg
Plik ściągnięto 26894 raz(y) 115,36 KB

 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-10-17, 18:53   

Tiaaaaaa.... pismo drukowane... tiaaaaa....
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2012-10-17, 19:40   

Miałem trochę styczności z odręcznym pismem z tego czasu i w znanych mi zapiskach Niemcy stosowali poziomą kreskę w środku litery "Z".
 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-17, 19:57   

no więc jak pisałam- nie mam pojęcia czy to jakas rodzinna ściema czy nie. Ściema nie byłaby pierwsza w mojej rodzinie....Listów więcej i pisane są kaligrafią. Za 2 tygodnie może się uda wpakować resztę i tyle.
 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-23, 16:15   

IPN w Danzigu będzie je dokładniej oglądać. Ale zamieszczam inny list.

ostern1947.jpg
Plik ściągnięto 26797 raz(y) 46,28 KB

 
 
qubala 

Dołączyła: 16 Lis 2010
Posty: 16
Skąd: gdansk
Wysłany: 2012-10-23, 16:17   

papier, na którym są pisane listy. druga strona zamieszczonego powyżej.

ostern1947 a.jpg
Plik ściągnięto 26795 raz(y) 35,1 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl