Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Park zabaw na grobach, fitness i toaleta dla psów...
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2013-08-27, 23:37   

NIE MOŻNA POZWOLIĆ NA BARBARZYŃSTWO!

Może ktoś z użytkowników WFG zechciałby poprzeć petycję w sprawie działań mających na celu zachowanie godności cmentarza ewangelickiego w Skarszewach?

http://www.petycje.pl/pet...?petycjeid=9870

Z ogromną radością przyjąłem poparcie petycji przez ks. biskupa diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej Rudolfa Bażanowskiego, którego wcześniejszą wypowiedź w tej sprawie pozwolę sobie ponownie zacytować:

„Planami władz Skarszew jestem zbulwersowany. Cmentarz jest ziemią świętą - inną niż pozostała. Ziemia cmentarna jest na zawsze ziemią cmentarną. Niezależnie czy cmentarz jest czynny czy nie. Likwidowanie cmentarzy z takich czy innych powodów zawsze stawia pytanie o intencje takiego działania. Prowadzi do profanacji! Cmentarze - szczególnie te kilkusetletnie, niezależnie czy są w rejestrze zabytków czy nie, są dziedzictwem, które należy chronić. Ponadto cmentarze zawsze są miejscem pamięci i świadectwem o przeszłości. Kto nie ma szacunku dla przeszłości przekreśla także przyszłość. Brak szacunku dla byłych mieszkańców Skarszew stawia pytanie o morale obecnych i o wartości, którymi się kierują. I także pytanie, czy 'życie' uznają za najwyższą wartość? Do życia przynależy bowiem także śmierć i miejsce pochówku - miejsce pamięci”.
Na pytanie, „czy przeznaczenie cmentarzy ewangelickich na takie cele, jak plac zabaw i fitness, powinno być poprzedzone ekshumacją?”, ks. biskup odpowiedział:
„Żadne cmentarze nie powinny być przeznaczane na place zabaw i fitness!!! Ekshumacja kilkusetletniego cmentarza jest niemożliwa, niewykonalna!!! Jeśli już nie nagrobki to przynajmniej naturalny park cmentarny niech będzie miejscem pamięci i szacunku dla przeszłości. Jeśli dzieciom i młodzieży pozwolimy bawić się na mogiłach, to czego w przyszłości sami możemy się od nich spodziewać? Czy historia nas niczego nie nauczyła?”

Więcej informacji znajduje się na stronie 1 i 2 tego tematu.
Ostatnio zmieniony przez ezet 2013-09-29, 07:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
roko 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 65
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 70
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-28, 11:37   

ezet napisał/a:
... Może ktoś z użytkowników WFG zechciałby poprzeć petycję w sprawie działań mających na celu zachowanie godności cmentarza ewangelickiego w Skarszewach?...


Podpisałem bowiem poprzez znajomego widzę, że w ogóle w mieście gdzie latami spędzałem wspaniałe wakacje, dzieją się rzeczy co najmniej ... zdumiewające.
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2013-08-28, 13:24   

Również podpisałem. W sumie sprawa mnie osobiście nie dotyczy ale uważam, że należy szanować nekropolie. Nieważne czy eskimoskie czy niemieckie.

Wyobraźcie sobie co by się działo gdyby na Ukrainie albo w Rosji ktoś na polskiej nekropolii zrobił coś takiego jak w Skarszewach?
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2013-08-28, 16:15   

i ja podpisałem.
mam nadzieję, że zwykła, ludzka przyzwoitość zwycięży...
 
 
cin30 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 5
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2013-08-28, 17:38   

podpisałem :flaga:
 
 
 
Anrep 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 8
Wysłany: 2013-08-29, 08:17   

Podpisałem. Może to coś da.
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2013-08-29, 09:43   

I ja się przyłączyłem do akcji.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2013-08-31, 20:54   

Bardzo dziękuję za poparcie petycji. W noc z piątku na sobotę (13 - 14 września), dokładnie o północy, nastąpi próba powtórzenia rekordu sprzed 272 lat - budowa kościoła w ciągu 24 godzin. W tej sytuacji aż trudno sobie wyobrazić kontynuację budowy placu zabaw i fitness na cmentarzu, gdzie pochowano także obywateli miasta, którzy w 1741 r. doprowadzili do powstania legendarnego zboru.

Link do tematu: Zbór zbudowany w 24 godziny. Będzie rekord Guinnessa?
http://www.wolneforumdanzig.pl/viewtopic.php?t=543

Link do petycji:
http://www.petycje.pl/pet...?petycjeid=9870
 
 
oska 

Dołączyła: 22 Kwi 2012
Posty: 3
Skąd: Skarszewy
Wysłany: 2013-09-02, 13:26   

Podpisalam petycje.

Mam wrazenie, ze niestety, ale skarszewskie wladze tak zachlysniete sa tym jednym z nielicznych unijnych projektow w Skarszewach, ktory to wprowadzany jest wlasnie w parku miejskim, ze za nic maja opor mieszkancow. Do dzis nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem, dlaczego akurat park zostal tym planem objety, a nikt nie wspomina o konserwacji murow obronnych, czy spapranym brukiem na Placu Zamkowym... Jesli taka jest wizja upiekszania naszego miasta, to niedlugo juz nie bedzie czym sie chwalic. Zjedzilam wiele miejsc w Polsce, gdzie biedne miasteczka i wioski potrafily skorzystac z unijnych dotacji i odrestaurowac zabytki, ulatwic do nich dostep, zorganizowac atrakcje turystyczne, ktore nie koliduja z historia, a wrecz zachecaja do jej poznania! Gdzie mamy to w Skarszewach?
Owszem, park skarszewski dotychczas byl zaniedbany, nawet trawy nikt nie kosil, wiec nie dziwota, ze bylo to miejsce ulubione dla 'imprezowiczow'... Ciekawe, ze zamiast bic sie o park, nikt nie pomysli o regularnym dbaniu o miasto, koszeniu trawy, grabieniu lisci, a przeciez takie sluzby porzadkowe w miescie mamy...
_________________
Polecam!

www.facebook.com/jarmark-skarszewy

www.jarmark-skarszewy.blogspot.com
 
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2013-09-03, 09:51   

Byłbym bardzo ostrożny w wyrażaniu opinii radykalnych.
W moim mieście a i w innych również,na dawnych cmentarzach są właśnie parki. Przy jednym z kirkutów posadowił się Statoil. Właśnie tam teren cmentarza jest pięknie utrzymany, zachowania aleja cmentarna a za gustownym ogrodzeniem leży kamień upamiętniający, że to miejsce było kiedyś kirkutem. W innym parku (cmentarzu) pozostała kaplica cmentarna i nikt o nią nie dba bo do… kościała augsbursko-ewangielickiego należy(?). Tam oprócz zachowanych ścieżek i alei też stoi lapidarium upamiętniające, że teren ten był kiedyś cmentarzem ewangelickim. Dzięki takim zabiegom miasto utrzymuje park w jakimś porządku i więcej w tym szacunku niż w zaniedbanych chaszczach gdzie, żule nie tylko piją i biją ale i potrzeby niższego rządy załatwiają.

Pasjonuje mnie historia Pomorza i okazuje się, że wiele cmentarzy zmieniło swoje położenie. Co ciekawe to właśnie na „ziemi uświęconej” współcześni administratorzy kościelni rozbudowują swoje świątynie poszerzając je o salki katachetyczne i kolejne przybudówki. Zebrane kości zsypują do jednego dołka i po sprawie. Żydzi po zlikwidowaniu XVIII wiecznego kirkutu nie postawili sobie tam żadnego lapidarium. Przenieśli się w nowe miejsce i koniec.
Twierdzenie o utrzymaniu tych terenów z funduszy unijnych mija się z prawdą bo żadna Unia na to pieniędzy jak do tej pory nie dała.

Państwo nasze w swoich dziejach ma tyle miejsc „uświęconych”, że niewiele by tej „zwykłej” pozostało. Dla przykładu, popatrzcie na Grunwald. To najwyższa wartość jaką jest „życie” sprawiła, że na niegdysiejszych polach bitew uświęconych krwią poległych dzisiaj ktoś uprawia ziemniaki, zboże, pędzi krowy na łąki.

Przepraszam za wyłom ale… takie mam zdanie. Zaznaczam, że szanuję zdania odmienne.
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2013-09-03, 13:12   

Mc'Ram napisał/a:
Byłbym bardzo ostrożny w wyrażaniu opinii radykalnych.
W moim mieście a i w innych również,na dawnych cmentarzach są właśnie parki. Przy jednym z kirkutów posadowił się Statoil. Właśnie tam teren cmentarza jest pięknie utrzymany, zachowania aleja cmentarna a za gustownym ogrodzeniem leży kamień upamiętniający, że to miejsce było kiedyś kirkutem.


Podłożem konfliktu jest fakt, że protestujący chcą, aby był to właśnie tradycyjny park miejski, a nie park rozrywki z placem zabaw, placem fitness i toaletą dla psów na szczątkach ludzkich.


Mc'Ram napisał/a:
Twierdzenie o utrzymaniu tych terenów z funduszy unijnych mija się z prawdą bo żadna Unia na to pieniędzy jak do tej pory nie dała.


W Skarszewach dofinansowanie unijne na park na terenie kilkusetletniego cmentarza ewangelickiego wynosi 538 700 zł
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2013-09-04, 05:16   

Cytat:
Twierdzenie o utrzymaniu tych terenów z funduszy unijnych mija się z prawdą bo żadna Unia na to pieniędzy jak do tej pory nie dała.

W Skarszewach dofinansowanie unijne na park na terenie kilkusetletniego cmentarza ewangelickiego wynosi 538 700 zł


Wyraziłem się mało precyzyjnie. Unia nie da funduszy na utrzymanie cmentarza. Pieniądze takie przeznaczyła natomiast na zamianę tego miejsca w park.
Jeszcze jedno. W każdym mieście parki i trawniki służą jako "toalety" dla psów. Do niedawna człowiek nie mógł sobie siedzieć na trawniku ale pies mógł sobie tam nafajdać.
Jeżeli projekt przewiduje, że na tym miejscu będzie można robić to w sposób cywilizowany no to chyba lepiej dla powagi tego miejsca?
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2013-09-04, 08:29   

Mc'Ram napisał/a:


Wyraziłem się mało precyzyjnie. Unia nie da funduszy na utrzymanie cmentarza. Pieniądze takie przeznaczyła natomiast na zamianę tego miejsca w park.
Jeszcze jedno. W każdym mieście parki i trawniki służą jako "toalety" dla psów. Do niedawna człowiek nie mógł sobie siedzieć na trawniku ale pies mógł sobie tam nafajdać.
Jeżeli projekt przewiduje, że na tym miejscu będzie można robić to w sposób cywilizowany no to chyba lepiej dla powagi tego miejsca?


W przypadku Skarszew rewitalizowany teren parku ma 1,35 hektara, a wydzielony wiekowym murem teren nekropolii z kaplicą cmentarną zajmuje tylko 0,6 hektara. Przy dobrej woli władz Skarszew urządzenia do zabawy i sprzęt fitness można zamontować poza terenem cmentarza. Również poza terenem nekropolii powinien być placyk zwany toaletą dla psów (czy jak podano w obwieszczeniu na oficjalnej stronie miasta: szalet dla zwierząt. W sprawie terenu nekropolii ewangelickiej protestujący są tego samego zdania, co ks. biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Rudolf Bażanowski, że
żadne cmentarze nie powinny być przeznaczane na place zabaw i fitness!!!
"Jeśli już nie nagrobki to przynajmniej naturalny park cmentarny niech będzie miejscem pamięci i szacunku dla przeszłości".
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2013-09-04, 14:54   

Cytat:
"Jeśli już nie nagrobki to przynajmniej naturalny park cmentarny niech będzie miejscem pamięci i szacunku dla przeszłości".


Jest to salomonowe rozwiązanie.
Miasto niech zrobi park na terenach gdzie nie ma cmentarza.
Cytowany biskup niech uporządkuje cmentarz swoich wiernych za zebrane przez jego kościół pieniądze.
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2013-09-04, 17:27   

Mc'Ram napisał/a:
Cytat:
"Jeśli już nie nagrobki to przynajmniej naturalny park cmentarny niech będzie miejscem pamięci i szacunku dla przeszłości".


Jest to salomonowe rozwiązanie.
Miasto niech zrobi park na terenach gdzie nie ma cmentarza.
Cytowany biskup niech uporządkuje cmentarz swoich wiernych za zebrane przez jego kościół pieniądze.


Odnoszę wrażenie, że z tematem zapoznałeś się tylko pobieżnie, dlatego przypomnę po raz kolejny:

Trzydzieści pięć lat temu z cmentarza usunięto ogrodzenia grobowe oraz nagrobki i wyrównano teren, pozostawiając szczątki ludzkie w setkach grobów. To były typowe działania PRL-owskich władz na nekropoliach przeznaczonych na parki, gdzie nie planowano w przyszłości robót ziemnych. Pozostało zabytkowe założenie cmentarne ze starodrzewem, alejkami, neogotycką kaplicą i murem cmentarnym fundowanym przez burmistrza Flachshaara. Zabytkowe wielkie płyty nagrobne, upamiętniające tego burmistrza i jego żonę, zabrano do Danziga. Pozostawiono tylko jedną dużą płytę nagrobną z piaskowca, wmurowaną w ogrodzenie cmentarza. Jest też kilka płyt żeliwnych.

17 lipca 1998 r., na terenie cmentarza-parku odsłonięto tablicę informacyjną w języku polskim i niemieckim, ufundowaną przez niemieckie rodziny, których bliscy spoczywają na tej nekropolii. Nastąpiło symboliczne polsko-niemieckie pojednanie nad grobami. Poświęcenia dokonał ks. ewangelicko-augsburski Janusz Staszczak i ks. katolicki ze Skarszew Marek Król. W odczuciu przedstawicieli strony polskiej i niemieckiej zmarłym pozostawiono godne miejsce wiecznego spoczynku, a mieszkańcy i odwiedzający cmentarz-park mogli korzystać z atrakcyjnego, skłaniającego do zadumy, miejsca spacerowego.

Cmentarz ewangelicki od dawna pełni funkcję tradycyjnego parku miejskiego należącego do gminy Skarszewy, o który dbać powinni włodarze miasteczka. Teren cmentarza-parku jest w trakcie porządkowania za niemałe pieniądze i nie ma potrzeby, żeby zajmował się tym ksiądz biskup. To jest przede wszystkim skarszewskie dziedzictwo kulturowe. Oprócz zwykłych mieszkańców wyznania ewangelickiego spoczywają tam również postaci historyczne związane z dziejami grodu nad Wietcisą. Na rewitalizację parku wraz z terenem cmentarza jest wystarczająca kwota, razem przeszło 800 000 zł. W tej sprawie chodzi tylko o to, żeby nie budować placu zabaw, fitness i toalety dla psów na szczątkach ludzkich, ale poza terenem cmentarza. Mam nadzieję, że ta odpowiedź już wystarczy dla zrozumienia problemu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl