Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wystawa "Architektura i urbanistyka Wolnego Miasta Gdań
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-20, 18:45   Wystawa "Architektura i urbanistyka Wolnego Miasta Gdań

Moi Drodzy,

pewnie część już z Was o tym doskonale wie, niemniej jednak pozwolę sobie poinformować.

W najbliższy piątek (25 maja) o godz. 14.00 w Domu Uphagena odbędzie się uroczyste otwarcie nowej wystawy pt. "Architektura i urbanistyka Wolnego Miasta Danziga 1920-1939".

Wiem z pewnego źródła, że wystawa będzie interesująca, a także prezentować będzie "trochę" nowych materiałów (w jej pracę została także zaangażowana w znacznym stopniu strona niemiecka, w tym potomkowie kilku znamienitych architektów i urbanistów danzigich z okresu międzywojennego, jak i ... czasów wojny). No nic, sam jestem ciekaw rezultatów.

Ktoś się pojawi? Ja na pewno :flaga:
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-05-20, 20:58   

Postaram się być :)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-21, 11:55   wystawa

Będę na 100%
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-05-21, 17:16   

Otwarcie o kiepskiej godzinie :-? a sama wystawa zapowiada się godnie i z chęcią bym ją zobaczył.
_________________
http://fotogdynia.blogspot.com/
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-21, 18:04   

miczman napisał/a:
Otwarcie o kiepskiej godzinie


Masz rację. Ale z racji stanowiska, jakie zajmuję, mam często do czynienia z urzędnikami ("urzędasami"). Jak proponuję zazwyczaj (jeśli robimy coś wspólnie, np. konferencję, wykład, otwarcie wystawy), żeby uroczystość zorganizować najwcześniej o 16.30-17.00 (aby dać szansę dotrzeć pracującym), to spotykam się w 9 na 10 przypadków z reakcją: "No co Pan?! Po pracy???" ;-)

Jestem prawie pewien, że godzina otwarcia tej wystawy jest podyktowana właśnie zdaniem decydentów MHMG (i nie mówię tu o pracownikach Domu Uphagena).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-25, 16:32   

...byłem, widziałem, zachwyciłem się :brawo:

(Roland - też byłeś, widziałem, dawałem znaki, ale nie rozpoznałeś; chciałem podejść, ale był duży tłok /no dobra, miałem siedzące miejsce :mrgreen: /).

Wystawę polecam wszystkim. Bez wyjątku. Większość "stałych" bywalców FDG czy WFG, prenumeratorów "30 Dni" czy zawodowo zajmujących się historią Danziga (WMG w szczególności) rozpozna wiele ze zgromadzonych i zaprezentowanych materiałów, ale ręczę, że i oni będą zaskoczeni, przynajmniej niektórymi z wystawionych zdjęć, szkiców czy modeli.

Poza tym, co mile mnie zaskoczyło, aranżacja wystawy jest... bardzo atrakcyjna. W MHMG...niesamowite :hihi:

Na poważnie - polecam wszystkim. Stosunkowo bogata warstwa tekstowa, wiele zdjęć mniej znanych, w tym np. galeria danzigich architektów (ukłony dla filistra G.Ewerta z Corps Baltica-Borussia Danzig zu Bielefeldt za trud pracy w poszukiwaniu członków rodzin byłych, danzigich architektów!).

Na zwiedzanie wystawy jest dość czasu - w Domu Uphagena będzie prezentowana do marca 2013. W 2013 ma też pojawić się obszerny katalog wystawy. Obowiązkowa pozycja!

...a ja już kombinuję, kiedy przejść się do Domu Uphagena "na spokojnie", aby bez tłumu i oficjeli przeczytać wszystko, raz jeszcze, po kolei...
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-25, 20:29   

Potwierdzam wystawa rewelacyjna :-D
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-05-25, 22:35   

Pepo napisał/a:
Większość "stałych" bywalców FDG czy WFG, prenumeratorów "30 Dni" czy zawodowo zajmujących się historią Danziga (WMG w szczególności) rozpozna wiele ze zgromadzonych i zaprezentowanych materiałów, ale ręczę, że i oni będą zaskoczeni, przynajmniej niektórymi z wystawionych zdjęć, szkiców czy modeli.


Hmmmm. A ja byłem rozczarowany. Właśnie po tylu materiałach z obu for oraz "30 Dni" apetyt wzrasta. I nie został zaspokojony. Po ponad godzinnej oficjałce mówiącej o wielu kwerendach - mam niedosyt. Te kilka dodatkowych zdjęć z wnętrz gmachów ze Śródmieścia projektu Adolfa Bielefelda czy rozkład miejsc w UFA Palast to mało.
P.S. Szkoda, że tłumacz z języka polskiego na niemiecki nie znał niemieckich nazw Kamiennego Potoku czy Piekła (usłyszeliśmy Hölle zamiast Pieckel). Obie miejscowości opisane są na tablicach wystawy...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-27, 18:10   

villaoliva napisał/a:
Szkoda, że tłumacz z języka polskiego na niemiecki nie znał niemieckich nazw Kamiennego Potoku czy Piekła (usłyszeliśmy Hölle zamiast Pieckel). Obie miejscowości opisane są na tablicach wystawy...


Oj, tak. Niestety. Błędów w tłumaczeniu było jeszcze trochę...
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Korek77 

Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-07-25, 20:44   

Czy ktoś wie kiedy ukaże się katalog z tej wystawy? Pani w kasie niestety nie była zorientowana.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-07-26, 16:07   

O ile dobrze słyszałem to .... w przyszłym roku.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-11-16, 22:20   

temat znacznie szerszy i szereg spotkań!

O historycznej i artystycznej tożsamości miejsc podczas wykładów z cyklu Architektura Danziga

Chcemy opowiadać o kulturowej, społecznej i artystycznej tożsamości Danziga kreowanej przez jego architekturę, urbanistykę czy sztukę ogrodową – mówi o kolejnym cyklu wykładów Architektura Danziga, ich kurator, Hubert Bilewicz. Najbliższe spotkanie „Krzyżacki Danzig i Pomorze Danzigie: implikacje architektoniczne” odbędzie się 26 listopada o godz. 12.00 w dawnej kamienicy opatów pelplińskich, dzisiejszej siedzibie Instytutu Historii Sztuki UG przy ul. Bielańskiej 5.

- Odkrywanie historycznej i artystycznej tożsamości miejsc, w których żyjemy, w których przebywamy bądź które mijamy, buduje naszą własną tożsamość. Każde miasto tworzą interakcje mieszkańców oraz budynków, ludzi i architektury, którą współtworzą czy też użytkują. Cykl comiesięcznych, sobotnich, wykładów jest okazją do wspólnego namysłu historyków, badaczy architektury i sztuki, miłośników dziejów miasta i mieszkańców nad dawnym dziedzictwem artystycznym, losami budynków, dzieł i ludzi, różnorakimi tradycjami, mitami czy anegdotami – mówi Hubert Bilewicz.
Pierwsze spotkanie w tym semestrze „Krzyżacki Danzig i Pomorze Danzigie: implikacje architektoniczne” poprowadzi prof. Tomasz Torbus z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Danzigiego.

- Krzyżacy rozpoczynają panowanie nad Pomorzem Danzigim od postawienia zamku w Gniewie i – w kilka lat później – zniszczenia pierwszego organizmu miejskiego Danziga oraz wybicia w nim zwolenników Brandenburgii. W kolejnych dziesięcioleciach powstaje sieć zamków na Pomorzu oraz monumentalna architektura lokowanego przez Zakon przed połową XIV w. Głównego Miasta: kościołów, budynków obronnych czy użyteczności publicznej. Koniec tej epoki symbolizuje rozbiórka zamku danzigiego po 1454 r. i przeniesienie jego elementów do Dworu Artusa stanowiącego od tej chwili centrum de facto niepodległego miasta-państwa w granicach Korony. Robiąc przegląd architektury XIV i XV w. warto zastanowić się nad zasadnością stosowanych dotychczas podziałów stylowych na „gotyk krzyżacki” kontra „gotyk hanzeatycki” oraz podsumować naszą wiedzę na temat twórców tej architektury – zapowiada tematykę wykładu prof. Torbus.

Harmonogram wykładów cyklu Architektura Danziga

10 grudnia, godz. 12.00, Architektura Danziga przełomu XIX i XX wieku - danziga czy niemiecka? | prof. Małgorzata Omilanowska (Instytut Historii Sztuki UG; Instytut Sztuki PAN, Warszawa)

21 stycznia, godz. 12.00, Gmach Dyrekcji Kolei w Danzigu – barok wilhelmiński w sercu Hanzy | mgr Katarzyna Anna Wojtczak (Instytut Historii Sztuki UG)

18 lutego, godz. 12.00, Adolf Bielefeldt w Danzigu i Sopocie (wybrane realizacje architektoniczne) | dr Ewa Barylewska-Szymańska; mgr Wojciech Szymański (Muzeum Historyczne Miasta Danziga)

18 marca, godz. 12.00, Danzigie pomniki | dr Jacek Friedrich (Instytut Historii Sztuki UG; Muzeum Miasta Gdyni)

22 kwietnia, godz. 12.00, Działalność Friedricha Fischera w Urzędzie Budownictwa Naziemnego Wolnego Miasta Danziga | dr Ewa Barylewska-Szymańska; mgr Wojciech Szymański (Muzeum Historyczne Miasta Danziga)

20 maja, godz. 12.00, Danzigi modernizm: 1945-1989 | dr Jacek Friedrich (Instytut Historii Sztuki UG; Muzeum Miasta Gdyni)

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Danzigu i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Danzigiego
Miejsce: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Danzigiego, ul. Bielańska 5, 80-952 Danzig (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro
Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG oraz w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce ASP w Danzigu

żródło: IKM

Hubert_Bilewicz_fot.BognaKociumbas.jpg
Plik ściągnięto 23132 raz(y) 51,7 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl