Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagłada zabytkowej latarni na molu wschodnim Westerplatte
Autor Wiadomość
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2012-04-18, 21:31   Zagłada zabytkowej latarni na molu wschodnim Westerplatte

Cytat:
Rozpaczliwy list dotyczy XIX-wiecznej, żeliwnej konstrukcji, wyglądem przypominającej mniejszą wersję latarni morskiej (miała ok. 2-2,5 metra wysokości). To tzw. główka wejściowa, która wskazywała wejście do portu. Umieszczona została na wschodnim molo, dokładnie 1 kwietnia 1843 r. Zabytek zmodernizowano w latach 30. XX w. Tydzień temu znikła bez śladu.

Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków, jest zaskoczony.

- Sprawdzę to - obiecuje nam.

Oddzwania: - Faktycznie jej nie ma.

Obiekt nie był wpisany do rejestru zabytków. Jeszcze, bo od kilku lat w urzędzie czekała już gotowa biała karta. Latarnia co roku miała trafić na listę chronionych obiektów, ale nie zdążyła.

Urząd Morski w Gdyni, który prowadzi prace w danzigim porcie, tłumaczy, że latarnię usunięto właśnie z powodu remontu. Andrzej Królikowski, dyrektor UM, zapewnia: - Prowadzimy tutaj naprawy, remonty, dlatego usunęliśmy główkę. Była w złym stanie technicznym. Ale spokojnie, latarnia na miejsce wróci.

Nie dodaje jednak, że już nie ta zabytkowa, tylko nowa. Tłumaczy natomiast, że zgodę na usunięcie starej latarni i zastąpienie jej nową otrzymał od urzędu konserwatora. W decyzji podobno nie sprecyzowano jednak, jak należy potraktować zabytek.

Marcin Tymiński, rzecznik konserwatora: - Musimy się najpierw zapoznać z dokumentacją. Wówczas będziemy mogli zająć oficjalne stanowisko.

Jaki w takim razie los spotkał latarnię? Marny. Trafiła do utylizacji. Urzędnicy konserwatora zabytków szukają zakładu, do którego trafiła żelazna konstrukcja, i liczą na to, że obiekt jeszcze uda się ocalić. Jeśli nie został już pocięty na kawałki i przetopiony.

- Dzisiaj będziemy wiedzieli, gdzie jest latarnia. Jeśli uda się ją uratować, zaopiekuje się nią Towarzystwo Przyjaciół Danziga - obiecuje Tymiński.

Brak latarni, niejednokrotnie opisywanej i fotografowanej przez miłośników zabytków, zdenerwował przewodnika po Danzigu Aleksandra Masłowskiego.

- To skandal i absolutna zbrodnia. Ktoś powinien za to odpowiedzieć. To najstarsza z istniejących latarni w Danzigu, najstarsza na południowym Bałtyku, prawdziwy zabytek techniki. Jej oświetlenie było niejednokrotnie modernizowane, ale żeliwny trzon pozostał w stu procentach oryginalny. Kilka lat temu była mowa o wpisaniu jej do rejestru zabytków. Nie wiem, na co czekał konserwator, ale wygląda na to, że u nas - jak zawsze - reaguje się dopiero, jak zabytek zostanie zniszczony.

Więcej... http://trojmiasto.gazeta....l#ixzz1sQTCo8Qq


http://trojmiasto.gazeta....___Szukamy.html

Co tu więcej komentować? Wstyd i żenada :rozpacz:
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2012-04-19, 07:54   Latarnia z 1843 r. zaginęła

W GW podali:

http://trojmiasto.gazeta....___Szukamy.html


TO PRAWDA?!! ODDALI JĄ NA ZŁOM?!!! :rozpacz:

Nie mam jak sprawdzić!
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-19, 09:19   

Michał Szafran napisał/a:
Wstyd i żenada :rozpacz:


Nie po raz pierwszy a obawiam się, że i nie po raz ostatni.
_________________
http://fotogdynia.blogspot.com/
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2012-04-19, 09:42   

Mam propozycję jak temu zapobiec. Po prostu nowym konserwatorem zostanie mój kot Paki. Skutki jego "pracy" będą identyczne ale protestów nie będzie bo kto obrazi się na kota. Według mnie osoby odpowiedzialne za ten skandal powinny w trybie natychmiastowym stracić swoje stanowiska "pracy".

PS Wspomniany kandydat
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2012-04-19, 10:30   

Cyt za trójmiasto.pl

Dwa tygodnie temu Urząd Morski w Gdyni usunął latarnię z główki portu w Danzigu. Jego pracownicy twierdzą, że była w złym stanie technicznym, dlatego ją zdemontowano i oddano na złom. Starą, XIX-wieczną latarnię, zastąpi teraz nowa konstrukcja. Już wiadomo, że latarnia trafiła do huty i została przetopiona.


Nie mam nic do całych grup zawodowych ale .. uwinęli się z "problemem" błyskawicznie, jestem pod wrażeniem . Zadam jednak pytanie: taka kupa żeliwa (podobno była z tego materiału) jest coś warta ... kto przytulił kasę za złom?
Z zamieszczonego cytatu wynika ze decydenci nie widza w tym nic złego. pozbyli się "śmiecia" i tyle. Teraz zbudują piękna nową. Mi osobiście to nie jest wszystko jedno (cisną mi się przekleństwa... ze względu na wrażliwość amina dam spokój) co oglądam z plaży w Brzeźnie. Rozumiem że port powinien sie rozwijać ale latarni nie trzeba było niszczyć
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2012-04-19, 10:32   

Złom żeliwny 85 gr/kg :brawo:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-04-19, 11:19   

Cytat:
Obiekt nie był wpisany do rejestru zabytków. Jeszcze, bo od kilku lat w urzędzie czekała już gotowa biała karta. Latarnia co roku miała trafić na listę chronionych obiektów, ale nie zdążyła.

Więcej... http://trojmiasto.gazeta....l#ixzz1sTpztHNw


AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!
:rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jurmak 
Jurmak

Wiek: 69
Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 45
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-04-19, 11:28   

Hen Zing napisał/a:
Rozumiem że port powinien sie rozwijać ale latarni nie trzeba było niszczyć


Tym bardzie, że byli chętni którzy na własny koszt i własnym transportem chcieli ją "przygarnąć"... Konkretnie JK Neptun chciał ją postawić na cypelku u swojego wejścia...
 
 
Magrat 


Wiek: 38
Dołączyła: 11 Maj 2008
Posty: 70
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2012-04-19, 11:32   

Cytat:
Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków, jest zaskoczony.

- Sprawdzę to - obiecuje nam.

Oddzwania: - Faktycznie jej nie ma.


jakie szczęście, że mamy takich lotnych urzędników...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-04-19, 11:37   

Akurat rzecznik nie musi wiedzieć czy wszystkie obiekty są na swoim miejscu.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
torwin 

Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 2
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-04-19, 11:48   przetopiona :(

wiadomość z dziś --->

Zabytkową latarnię z Nowego Portu już przetopiono w hucie
Cytat:
Niestety, nie ma już szans na ocalenie zabytkowej latarni morskiej, która od 1843 r. stała u wejścia do portu w Danzigu. Okazuje się, że dwa tygodnie temu została pocięta przez robotników na kawałki i wywieziona do Huty Katowice.

Więcej... http://trojmiasto.gazeta....l#ixzz1sU76P0pf
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2012-04-19, 12:27, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2012-04-19, 12:49   

Niech mnie admin ukarze!


NALEŻĘ DO NARODU IDIOTÓW :brawo: ! KRÓLEM WŚRÓD NAS JEST TEN KTÓRY ODPOWIADA ZA ZNISZCZENIE LATARNI!

Całe szczęście że latarnię morską w Nowym Porcie sprzedano prywatnej osobie . Ma szansę ocaleć
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2012-04-19, 12:52   

Ludzie popatrzcie!

z11569738Q,Rozbiorka-latarni-w-Nowym-Porcie.jpg
Plik ściągnięto 31415 raz(y) 37,29 KB

 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2012-04-19, 12:58   

Pan Adamowicz niech podziękuje swojemu koledze konserwatorowi zabytków!
Mój głos w kolejnych wyborach oddam na konkurenta obecnego "Króla" Danziga
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2012-04-19, 13:04   

Wygląda fatalnie. Nie? Wydaje się wam

z11567579X,Latarnia-morska-byla-wiele-razy-modernizowana--ale.jpg
Plik ściągnięto 31407 raz(y) 39,9 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl