Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Anno Domini 2011 - książka o historii Słupska już dostępna
Autor Wiadomość
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2011-12-13, 17:21   Anno Domini 2011 - książka o historii Słupska już dostępna

– W pierwszym tomie mo­jej publikacji sromotnie się myliłem – przyznaje Tomasz Urbaniak. – We wstępie do książki wspomniałem o tysiącach źródeł historycznych, przez które trzeba przebrnąć, aby napisać o historii Słupska. Teraz wiem, że to nieprawda. Takich źródeł są miliony, a na przebadanie wszystkich nie starczy mi życia.

Książka Anno Domini 2011 ma 240 stron i zawiera 800 zdjęć, planów i map. Publikacja została wydana w nakładzie 3,5 tysiąca egzemplarzy. Autor publikacji zaznacza, że drugi tom ksią­żki zabrał mu rok życia i zmusił do katorżniczej pracy. – Trzy miesiące spędziłem w archiwum pa­ń­stwowym – zaznacza Urbaniak. – Przychodziłem w godzinę otwar­cia i pracowałem tak długo, jak tylko było otwarte. Potem pracowałem nad książką także w innych miejscach, kontaktując się na przykład, z kolekcjonerami słupskich pamiątek. Potem przychodziłem do domu i pisałem.

Urbaniak zaznacza, że praca nad książką zabierała mu czas, jaki musiałby poświęcić na pracę na dwa etaty. – W czasie pracy nad książką nie wyjechałem nigdzie na wypoczynek ani na grzyby, bo pisanie było moją pracą i życiem – podkreśla Tomasz Urbaniak. – Najgorsze były ostat­nie dni przed oddaniem książki do druku. Roboty było tyle, że spałem wtedy tylko po 2-3 godziny dziennie. Zdarzało się, że zasypiałem nad klawiaturą i niektóre fragmenty pisałem przez sen.

Przy pracy nad tą pozycją autor natrafił na wiele ciekawostek, które mogłyby posłużyć jako uzupełnienie pierwszego tomu i poruszanych w nim zagadnień (pierw­szy tom wyszedł w 2010 roku).

– Wiem, że takie przypadki będą miały miej­sce, a materiałów historycznych za sprawą badaczy, archiwów, muzeów i kolekcjonerów stale będzie przybywać – zaznacza Urbaniak. – Stąd pomysł na specjalny rozdział, który będzie funkcjonował od 2012 roku w tomie trzecim i każdym następnym, w którym będą zamieszczane nowe dane, dopełniające poprzednie wydania unikalnymi fotografiami, historiami raz przedmiotami w nawiązaniu do ulic, zabytków, miejsc i ludzi już wcześniej opisanych.

Wiele wyrzeczeń jed­nak się opłacało. Książką zachwyceni są historycy i znawcy Słupska. Pisma z gratulacjami jej autor otrzymał m.in. od Biblioteki Publicznej, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Muzeum Pomorza Środkowego, Słupskiego Towarzystwa Społe­czno-Kulturalnego.

Pierw­szym tomem publikacji zachwycony był emerytowany profesor historii z Poznania Andrzej Wędzki. W liście do Urbaniaka napisał, że gratuluje mu wytrwałości i pomysłu, bo to jedyne takie dzieło w Polsce.

Gdzie kupić

Książkę "Słupsk Anno Domini 2011” bezpośrednio od autora będzie można nabyć na kiermaszu świątecznym na placu Zwycięstwa w czwartek, 15 grudnia, od godz. 14 do 18. Cena 50 zł. Od dzisiaj publikację można nabyć w: Księgarni Ratuszowej – ul. Filmowa 5, Małej Księgarni – ul. Filmowa 5, Księgarni Pegaz – ul. Wojska Polskiego 41/42, Informacji Turystycznej Ziemia Słupska – Starzyńskiego 8, Muzeum Pomorza Środkowego– Dominikańska 5-9, Antykwariacie Retro-Hobby – ul. Francesco Nullo 4, Hotelu Et Cetera – ul. Kaszubska 18, Pałacu Grąbkowo, sklepie kolekcjonera – ul. Piłsudskiego 54, stacjach benzynowych Oktan. W księgarniach ksią­żka kosztuje ok. 55 zł.

Głos Pomorza
_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl