Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomnik policjatów gdańskich na Cment. Przy Bramie Oliwskiej
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-10-15, 18:45   Pomnik policjatów danzigich na Cment. Przy Bramie Oliwskiej

Moi Drodzy,

badam ostatnio historię tzw. cmentarza garnizonowego (wojskowego), czyli (najpoprawniej) Cmentarza Przy Bramie Oliwskiej (Grün już kiedyś wspominał o nazewnictwie...).

Nie daje mi spokoju jedna rzecz. Pomnik policjantów danzigich, czasem określany jako "Pomnik Policjantów Wolnego Miasta Danziga", a także brak jakiejkolwiek datacji tegoż pomnika.

Z moich dotychczasowych badań wynika..., że pomnik powstał prawdopodobnie dopiero po 1 IX 1939. Pierwszą, bezpośrednią wzmiankę o nim znalazłem dopiero z lutego 1940 r. (pierwszy raz wówczas obchodzono "Tag der Polizei", czyli "Dzień Policji" w Danzigu), gdzie przy "Ehrenmal der Polizei" na wspomnianym wyżej cmentarzu złożono wówczas kwiaty i wieńce... Zakładając, że pomnik był poświęcony policjantom, którzy zginęli 1 IX (i później), a więc członkom formacji nie Wolnego Miasta, to dotychczasowa nazwa chyba jest niesłuszna... Chociaż trochę się tu czepiam :)

Tak czy owak, czy ktoś z Was dysponuje jakimikolwiek innymi argumentami, na podstawie których można datować te pomnik na okres wcześniejszy? Bo, przyznaję, jest to dla mnie niemałe zaskoczenie (gdzieś w głowie utrwaliła mi się informacja, że pomnik powstał "w okresie międzywojennym").

[small] pomnik policjantów cmentarz przy Bramie Oliwskiej.jpg
Plik ściągnięto 18260 raz(y) 100,89 KB

_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2011-10-15, 21:56   

Hm-faktycznie zaskoczenie-pamietam że wczasie naszej ostatniej wizyty przy tymże pomniczku rozmawialismy o okresie międzywojennym.
_________________
Pro Gloria et Patria!
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2011-10-16, 09:18   

Ja też słyszalam od przewodnika o międzywojniu. Ale to tylko słuchy, bez namacalnych dowodów.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-10-16, 11:36   

Pepo napisał/a:
Zakładając, że pomnik był poświęcony policjantom, którzy zginęli 1 IX (i później), a więc członkom formacji nie Wolnego Miasta, to dotychczasowa nazwa chyba jest niesłuszna...
Obawiam się, że wówczas mogą się pojawić głosy za likwidacją pomnika.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-10-16, 22:57   

Kiedyś pisał o tym Lusinek1 na FDG

lusinek1 napisał/a:
Ponieważ temat nieszczęsnego pomnika nie dawał mi spokoju, zapytałem dziś w tej sprawie emaliowo znanego wielu z Was zapewne Gerharda Oltera. Oto, co mi odpisał (myślę, że się nie obrazi, jeżeli tutaj go zacytuję):
"pomnik dotyczy oczywiscie zolnierzy poleglych w latach 1870-71 tak jak pisze na tablicy pamiatkowej. W okresie miedzywojennym w tym miejscu przed pomnikiem zaczeto chowac policjantow danzigich ktorzy zgineli podczas pelnienia swojej sluzby. Symbol na pomniku czyli czapka (czako) byl takze symbolem policjantow, oni nosili takie same czapki jak zolnierze pruscy z wojny 1870-71, dlatego tak latwo bylo potem "przemianowac" ten pomnik na rzekomy pomnik policjantow. W rzeczywistosci jednak nie ma on nic wspolnego z policjantami. Policjanci byli chowani tuz przed samym pomnikiem, dzisiaj po renowacji cmentarza zolnierzy juz o nich (o policjantach) calkowicie zapomniano, niestety ale oni (policjanci) troche sami sa winni bo przywlaszczyli sobie nie swoj cmentarz."
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Lusinek1 

Wiek: 48
Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 31
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-17, 05:33   

Cześć :-)
Mogę tylko potwierdzić to, co pisałem w poście na FDG, zacytowanym przez Villę. Nie są mi znane udokumentowane źródła, które mówiłyby w sposób w 100% wiarygodny o pochodzeniu tego pomnika. Nie mam jednak podstaw, aby nie wierzyć G. Olterowi, a historia o podobieństwie czako policyjnego do czako żołnierzy pruskich wojny 1870-1871 r. brzmi jak dla mnie prawdopodobnie.
Ostatnio kusi mnie znowu powrót do grzebania się w policyjnych sprawach WMG, jeśli więc znajdę coś ciekawego na temat "pomnika czako", z pewnością podzielę się tym na Forum.
Albo i na obu, heh :hihi:
Pozdrawiam :)
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-10-17, 08:37   

W gazetach z lat II wojny światowej znalazłem informacje, że cmentarz określany był jako "Ehrenfriedhof der Polizei am Olivaer Tor". Mniej więcej na tej samej zasadzie, jak Waldfriedhof (Srebrzysko) było niekiedy określano jako Ehrenfriedhof der Wehrmacht. W tym drugim przypadku chodziło po prostu o wydzieloną kwaterę, w której chowano żołnierzy, a przy cmentarzu przy Bramie Oliwskiej - zapewne podobnie. Niemniej jednak faktem jest, że Srebrzysko przejęło rolę głównej, wojskowej nekropolii Danziga. Na cmentarzu przy Bramie Oliwskiej chowano ponadto jeńców wojennych lub zestrzelonych lotników.

Tak czy owak, datacja pomnika policjantów budzie we mnie jeszcze trochę wątpliwości... może doszperam się kiedyś czegoś więcej na ten temat :)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2011-10-17, 15:59   

Czy ja dobrze widzę iż na tym pomniku jest hełm? Jeżeli tak to przez bliższą identyfikację można ustalić w którym roku ów model pojawił się itp.

PS tak wiem kolekcjonowanie hełmów to wariactwo :flaga:
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-10-18, 09:58   

Michał Szafran napisał/a:
Czy ja dobrze widzę iż na tym pomniku jest hełm? Jeżeli tak to przez bliższą identyfikację można ustalić w którym roku ów model pojawił się


Pomysł może i dobry, ale wątpię, czy się na wiele da. Już skoszarowane oddziały "pierwszej" policji krajowej (1933-1935) posiadały takie hełmy (jeśli dobrze kojarzę, nie jestem "hełmoznawcą" :) ). Więc... to się na wiele nie zda (nie rozstrzyga, czy pomnik powstał jeszcze przed czy dopiero po 1939 r.).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2011-10-18, 12:07   

Pepo napisał/a:
Michał Szafran napisał/a:
Czy ja dobrze widzę iż na tym pomniku jest hełm? Jeżeli tak to przez bliższą identyfikację można ustalić w którym roku ów model pojawił się


Pomysł może i dobry, ale wątpię, czy się na wiele da.....


To nie jest hełm, tylko artystyczne odwzorowanie w kamieniu, czy też w betonie (nie przyglądałem się z bliska) policyjnego czako.
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2011-10-18, 13:07   

Pepo napisał/a:
Michał Szafran napisał/a:
Czy ja dobrze widzę iż na tym pomniku jest hełm? Jeżeli tak to przez bliższą identyfikację można ustalić w którym roku ów model pojawił się


Pomysł może i dobry, ale wątpię, czy się na wiele da. Już skoszarowane oddziały "pierwszej" policji krajowej (1933-1935) posiadały takie hełmy (jeśli dobrze kojarzę, nie jestem "hełmoznawcą" :) ). Więc... to się na wiele nie zda (nie rozstrzyga, czy pomnik powstał jeszcze przed czy dopiero po 1939 r.).


Ja również dopiero zdobywam szlify w hełmiarstwie stosowanym. Ale jeżeli ów hełm (czako) posiada charakterystyczne elementy dla konkretnego okresu to z powodzeniem można ustalić czas.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl