Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tajemnicza Baszta i podziemia
Autor Wiadomość
naziir 

Wiek: 48
Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 46
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2011-04-12, 01:46   Tajemnicza Baszta i podziemia

Ten wątek znalazłem przypadkiem szukając materiałów do tematu o przejściu podziemnym z Zamku Joannitów do kościoła obok rynku w Skarszewach.

NIEZNANE PODZIEMNIA

Znajdujący się przy drugim kościele w Skarszewach (z runku schodzimy w dół uliczką), fragment muru (pozostałość po murze obronnym i Baszcie) jest wkomponowany w dom mieszkalny państwa Ruś. Większa część mieszkania jest własnością lokatorów, natomiast "mur obronny" który stanowi część ścian domu p. Ruś należy do Skarbu Państwa, oraz jest zabytkiem i podlega pod Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kilkanaście metrów od tego nie codziennego domu znajduję się kościół.
Mur obronny (część domu) jest datowany na XIV w. a więc ten sam okres co Zamek Joannitów i Kościół w wyższych partiach Skarszew które łączy prawdopodobnie podziemne przejście. Czyżby to był zbieg okoliczności?

Ponadto państwo Ruś zamieszkujący ten niebywały zabytek twierdzą, iż w ich piwnicy w części "zabytkowego muru obronnego" znajduję się wejście (przejście, korytarz) do podziemi, prawdopodobnie do kościoła albo do Zamku Joannitów.

Poniżej cytuję artykuł z 2009 r. dotyczący tego "muru obronnego" oraz zamieszczam moje fotografię tego cuda wykonane wczoraj z pobytu w Skarszewach:

Dziwny dom państwa Rusów

Dom własnościowy przy ulicy Szkolnej w Skarszewach, w którym mieszkają dwie rodziny Rusów, tak naprawdę do nich w całości nie należy. Z prostej analizy wynika, że należy do nich jedna ściana (ta od strony rynku) i stropy.

Pozostałe ściany to szeroki jak hipopotam mur gotycki (pozostałość baszty), z którym Rusowie nie mogą nic zrobić - nawet jak wielkie cegły tego muru będą im spadać podczas kąpieli na łeb do wanny. A nie mogą nic zrobić, bo mur, wiadomo, jest pod opieką Konserwatora Zabytków
Czy aby na pewno to jest pani własność? - pytamy, bo to nie do wiary, by ktoś sprzedawał taki dziwaczny dom.
- To jest moje, to całe mam moje - upiera się pani Bronisława. -Ten gotycki mur jest mój, eno ja nie mogą go reparować. Ja nic z tym nie mogą. A lang te mury ido... Co znaczy „lang"? Ano, że według (wzdłuż - red.) tej kuchni, potem łazienki i komórki (z oględzinami komórki jest najgorzej, bo siedzi w niej Perła - mały, bojowy kundelek - red.).
Po dokładnej penetracji mieszkania na pierwszym piętrze wychodzi nam, że mur gotycki „lang" zamyka z trzech stron cale mieszkanie, mierzące niecałe 2 metry wysokości.
A jak się mieszka? - pytamy. -Są jakieś problemy?
- Mnie się dobrze mieszka. Jest tylko zimno tam, z komory.
- Tu była kiedyś jakaś baszta z XIV wieku - wtrąca Janina Ruś, mieszkająca na parterze. - Na dole jest wejście do piwnicy, do podziemnego korytarza, który u nas się otwiera i chyba idzie do kościoła albo Zamku.
Generalnie to żaden architekt, konserwator zabytków, historyk sztuki czy ktoś tam podobny tu nigdy nie był - mówią Rusowie. Chociaż... chociaż? Raz jacyś „od zabytków" byli, bo ciekło (i cieknie) w łazience. Przyszli, bo to cieknięcie zostało zgłoszone do urzędu.
- Przyszli, sprawdzali i powiedzieli, że na takie coś nie mają funduszu. Ot, tyle... -mówi Janina,
- Woda cieknie od strony tego muru - dodaje pani Bronisława.
- Z tego zabytku to nic nie ma, ino same kłopoty - mówią obie panie. Chociażby urobił sic; kłopot, jak mąż Janiny dobudował schody na piętro. Wtedy to się przyczepili.

Rusowie wiele nie chcą. Właściwie to nic nie chcą. Jest jak jest. Może tylko to, żeby im naprawili te mury. W końcu to „choć" niby ich, ale wcale nie ich. W akcie notarialnym chyba jednak tego muru jako własności nie' ma.

DSCF4194.JPG
Dom mieszkalny z zabytkową ścianą "muru obronnego i baszty"
Plik ściągnięto 9117 raz(y) 93,92 KB

DSCF4196.JPG
Zabytkowy mur obronny, część domu mieszkalnego.
Plik ściągnięto 9117 raz(y) 107,67 KB

DSCF4197.JPG
Ta część kościoła sąsiaduje z "murem obronnym" tylko kilkanaście metrów.
Plik ściągnięto 9117 raz(y) 103,71 KB

DSCF4198.JPG
Kościół znajdujący się blisko domu p. Ruś
Plik ściągnięto 9117 raz(y) 73,91 KB

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl