Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone 15 listopada 1920 r
Autor Wiadomość
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-21, 17:23   

A jak do bycia pierwszą ofiarą III Rzeszy (i do neutralności) ma się postępowanie władz WMG opisane dziś w tym wątku: http://wolneforumdanzig.pl/viewtopic.php?t=2523
??
Czy nie było aby tak, że gdańszczanie szkoleni przez Reichswehre/Wehrmacht mieli być użyci do obrony WMG przed polską lub niemiecką agresją, tylko po drodze coś nie wyszło?
:flaga:
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-21, 17:52   

Szybko dodaje,że nie napisałem tego jako sarkazm!!!
Ale skoro neutralny Danzig padł ofiarą aneksji III Rzeszy a wcześniej szkolił w niej swych obywateli to coś mi tu nie gra. Czy chodziło o to że WMG chciało mieć własną armię a nie było jej jak/ gdzie szkolić i dlatego szkolenie odbywało się na terenie III Rzeszy? Jeśli mam rację to jakie były plany wykorzystania gdańszczan- żołnierzy? Czy dobrze zgadłem że chodziło o ochronę terytorium WMG przed ewentualnymi zakusami Polski lub III Rzeszy?
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-11-21, 19:25   

Zbrojne oddziały utworzone na terenie Wolnego Miasta wzięły udział w agresji na Polskę. To się chyba nazywa "casus belli".
Wolne Miasto ofiarą agresji ze strony III Rzeszy? Wolne żarty.
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-21, 19:30   

Niby masz rację. Ale to nie moje słowa ale 2 osób co pisały przede mną. Ja właśnie próbuje to rozgryzć.
"Pierwsza ofiara" + "neutralność" + szkolenie obywateli w Rzeszy (po co skoro neutralność) + "Zbrojne oddziały utworzone na terenie Wolnego Miasta wzięły udział w agresji na Polskę"
Jak to można wszystko naraz połączyć? No bo jak się nie da to wynika że WMG nie było neutralne ani też nie był pierwszą ofiarą Niemiec, albo że nie szkoliło obywateli w Rzeszy i że Polski nie atakowały formacje utworzone na jego terytorium.


pozdr!
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2010-11-21, 21:38   

Wydaje mi się, iż w argumencie tym chodzi o to, że WMG jako organizm państwowy było teoretycznie neutralne (no bo niby pod opieką LN) i jako takie stało się pierwszą ofiarą. Praktyka, czyli mieszkańcy, ich zapatrywania i przygotowania - to osobna sprawa.
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Sabaoth 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 132
Skąd: Södertälje
Wysłany: 2010-11-21, 23:15   

Idąc dalej tropem udziału obywateli w działaniach wojennych (po stronie III Rzeszy) możemy zabrnąć w ślepy zaułek. Bo jak ocenić trzy wojny w Finlandii? Dwie przeciwko ZSRR i jedną przeciwko Niemcom? Co zrobić z obywatelami Szwecji walczącymi w Waffen SS, wszak Szwecja była państwem neutralnym. A traktowanie polskich marynarzy z okrętów podwodnych Ryś, Żbik i Sęp internowanych najpierw w Vaxholm, a później przeniesionych do Mariefred? A dywizje Waffen SS waczące po stronie Niemiec? Holandia i Norwegia były przecież po stronie aliantów, a ich obywatele walczyli w Waffen SS.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-21, 23:34   

Nie wiem jak to co napisałeś ma się do neutralności państwa?
Obywatele WMG byli na szkolenie wysyłani przez swoje państwo, ochotnicy do W-SS byli... ochotnikami. Nie rozumiem też po co pytasz co zrobić z nimi po wojnie? Degrell dostał w Belgii zaocznie karę śmierci i siedział do końca życia w Hiszpanii. Potraktowano go uczciwie, zasłużył sobie na to. Ale co to ma wspólnego z tematem?
Po co chcesz oceniać wojnę obronną Finlandii, potem kontynuacyjną a potem wojnę z III Rzeszą? Ja wszystkie 3 oceniam bardzo dobrze ale...co to ma z tematem i neutralnością WMG?
Twój post jest całkowicie oderwany od tematu, niemniej pozdrawiam

ps. ale tak naprawdę nieźle mnie zagiąłeś z tymi ochotnikami. Bo ja nie wiem (oprócz Degrella) co się z nimi działo po wojnie- pomimo że bardzo się II WŚ interesuje. Pytałeś się co z nimi zrobić (nie wiem po co?). Moim zdaniem z ci z państw podbitych przez III Rzesze powinni zostać ukarani za zdradę swoich krajów - czyli jakieś długie więzienia a dla organizatorów (jak dla Degrella) kara śmierci. Ale... co to ma wspólnego z tematem?
Ostatnio zmieniony przez Janusz 2010-11-21, 23:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-11-21, 23:39   

To nie rząd szwedzki (holenderski, norweski, ukraiński etc.) organizował narodowe dywizje Waffen SS. Legalne władze Wolnego Miasta tak. Można więc domniemywać, że Danziger Heimwehr była rodzajem sił zbrojnych WMG.
Co ma do tego przypadek Finlandii, nie wiem. To jest chyba ta ślepa uliczka.
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-21, 23:47   

Takie dosyć spektakularne porównania sugerują po prostu brak wiedzy historycznej. Chociaż niezwykle trudno mi zarzucać brak wiedzy autorowi tak interesującej strony, z której nawet ostatnio korzystałem. No ale porównania były naprawdę ciekawe. Przepraszam Sabaothjeśli cię uraziłem, nie to jest moim celem, może naprawdę powinieneś więcej poczytać o II WŚ.

ps. podkreślenia w moim poprzednim poście to nie "krzyki" ale zdziwienie.
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-22, 17:00   

OFT
Odrabiam powoli lekcję zadaną przez Sabaotha.
Z kilkudziesięciu żołnierzy brytyjskich służących w W-SS wszyscy obywatele Anglii ponieśli kary - od kilku miesięcy do kilku lat więzienia. Do więzienia nie poszedł tylko Anglik, który zaplątał się do rosyjskiej niewoli i wrócił do domu po 7 latach łagru. Rząd WB mu już wtedy odpuścił. Zapadło też kilka wyroków śmierci. Kilku W-SS manów pochodziło z dominiów i o dziwo ich rządy zrezygnowały z ich karania.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-11-22, 17:17   

W którym miejscu rząd WMG był legalny za czasów nazistowskich?
Jeśli tryb w jakim przeprowadzano wybory uznajesz za demokratyczny, to gratuluję.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-22, 17:20   

Co ma legalność rządu WMG do neutralności i bycia czy nie bycia pierwszą ofiarą?
 
 
classix 

Dołączył: 09 Sty 2010
Posty: 60
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2010-11-22, 17:29   

Po wojnie, dekretem z 30 marca 1945 roku, tereny Wolnego Miasta Danziga zostały przyłączone do województwa danzigiego, a ustawą z dnia 11 stycznia 1949 roku włączono je wraz z ziemiami poniemieckimi do nowego administracyjnego obszaru Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, do czego przesłankami były postanowienia konferencji poczdamskiej z 2 sierpnia 1945 roku.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-11-22, 17:30   

Cały czas czytam: legalny rząd to, legalny tamto - a legalny to on nie był. Był to rząd równie agenturalny jak polski rząd po 1944 r. Jakoś za poczynania rządu lubelskiego nikt nie próbuje obarczać odpowiedzialnością narodu polskiego.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-22, 17:37   

Ale...Co ma legalność rządu WMG do neutralności i bycia czy nie bycia pierwszą ofiarą?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl