Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gowidlino
Autor Wiadomość
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 66
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-11-14, 14:54   Gowidlino

Historia miejscowości, pochodząca z internetowej Encyklopedii Zespołu Szkół w Gowidlinie.
Cytat:
Historia Gowidlina – to stara wieś rybacka, pierwsze wzmianki pochodzą z czasów krzyżackich – 1360 roku, następne poświadczenia można znaleźć poczynając od XV wieku w różnych dokumentach. Sama osada powstała znacznie wcześniej, ale szczegółów na ten temat brak, a świadczą o tym znaleziska archeologiczne wskazujące iż na tym terenie człowiek pojawił się pod koniec starszej kamiennej, a osiadły tryb życia rozpoczął w młodszej epoce kamiennej (25000-1700 r.p.n.e.). Ludność osiadła na tym terenie nazywa się Kaszubami. Prawdopodobnie słowo „Kaszebe” oznacza futro z owczej skóry, a w które Kaszubi ubierali się do wyjścia. Inne źródła podają, iż nazwa ta pochodzi od spódnicowych fałd, które nazywano potocznie „casz hubi”.
W 1308 roku napadli na Pomorze Danzigie Brandenburczycy. Wezwani przez Łokietka na pomoc Krzyżacy wykorzystali okazję i opanowali tereny, włączając je do państwa zakonnego. Stolicą Krzyżaków był Malbork, a dzisiejsza wieś Gowidlino nazwana była przez Krzyżaków w 1421 roku Gofidelin. Była to wieś gburska, osadzona na 12 włókach z czego płacono czynsz w wysokości 14 szkojców od posiadanej włóki, oraz każdy mieszkaniec wsi był zobowiązany do robót na rzecz Krzyżaków, przeważnie po kilka dni w roku. Zwycięstwo grunwaldzkie a następnie wojna Trzynastoletnia spowodowały powrót Pomorza Danzigiego do Rzeczypospolitej. Z zachowanych protokołów Królewskiej Komisji Lustracyjnej przeprowadzonej na Pomorzu w 1565 roku wynika, że gowidlińscy gbury gospodarzyli na 13 łanach i płacili 20 groszy czynszu od każdej włóki, ponadto korzec owsa, 2 kury i 15 jaj. Natomiast pańszczyzna na tym terenie zwana szarwarkiem była uściślona według dni tygodnia od 3 do 4. rozkwit gospodarczy Pomorza w wieku XVI i na początku XVII został zahamowany wojną szwedzką. Lustracja z roku 1664 odzwierciedla powojenny stan i próby czteroletnich napraw szkód wojennych. Gowidlino poniosło ogromne straty, gdyż nie ma tu żadnych gospodarstw gburskich, jedynie na pustkowiach osiadła okoliczna biedota, a zabudowania nazwano Lemanami. Z tym okresem związane są wspomnienia przekazywane z pokolenia na pokolenie a mówiąc, że koło „Warowej Góry” tj.2 km od Gowidlina w kierunku Podjaz miała miejsce bitwa ze Szwedami. W kroniki szkoły zapisane jest na luźnej karteczce, że w 1912 roku muzeum z Królewca zbierało „resztki” owego pobojowiska zatrudniając do wykopów okolicznych mieszkańców, również kronika szkoły podaje, że w maju 1946 roku wybrano się z dziećmi na wycieczkę w to miejsce. Następny zachowany rękopis Lustracji Królewskiej opatrzony jest datą 1765. za wsią powstał folwark królewski dzierżawiony przez Kaszubę, płacił on 360 zł czynszu. Na swoje pole w tymże roku posiał 136 korców zboża. Wspomniana Lustracja mówi również o splądrowaniu wsi gburskiej i powstaniu gospodarstw czynszowych. Były to gospodarstwa 1-włókowe lub pół włókowe, głównym ich obciążeniem był szarwark obowiązujący po dwa tygodnie w roku, a gospodarze swą ziemię posiadali na podstawie kontraktu dzierżawnego na kilka, czasem kilkadziesiąt lat. Czynszowników we wsi było 13. mieszkali również tacy, którzy dzierżawili małe skrawki ziemi od czynszowników dorabiają sobie służbą w folwarku lub u gbura. Nazywano ich ogrodnikami ze względu na posiadaną ilość ziemi, takich we wsi było 6. W tym czasie następuje I rozbiór Polski, w którym przepadła ziemia kaszubska, nastały nowe porządki administracyjne, ekonomiczne i polityczne. Wydawano bardzo dużo różnorodnych rozporządzeń, powstał z tego chaos, trwający ponad 100 lat.
W 1831 roku Gowidlino dotknęła epidemia cholery- prawdopodobnie zmarło ponad 60 osób, które pochowano na osobnym cmentarzu za wsią przy drodze wiodącej w kierunku Sierakowic.
W 1866 roku utworzono we wsi parafię, wyłączając ją z parafii sierakowickiej. Kościół zbudowano latach 1866-1868 z kamienia polnego w stylu gotyku nadwiślanego, dzięki pokaźnej pomocy finansowej księdza biskupa Nepomucena Marwicza, pochodzącego z Puchlina.
Lata 1871-1918 to okres germanizacji, ale również okres walki z germanizacją poprzez wiece, wozy cygańskie, czy wybieranie do parlamentu posłów polskich. Zasługi okolicznej ludności pięknie ocenił prezydent RP Stanisław Wojciechowski w dniu 28 kwietnia 1923 roku „…wierność ludu kaszubskiego do swojej wiary i mowy Ojczyźnie Pomorze zachowało”
Pod koniec XIX wieku pobudowano drogę Danzig – Słupsk, która prowadzi przez wieś i jest drogą wojewódzką.
Gowidlino po I wojnie światowej wróciło do Polski, około 4 km na zachód była już granica polsko – niemiecka , istniała tam placówka straży granicznej. We wsi odbywały się co tydzień jarmarki, funkcjonował bar – karczma oraz cztery sklepy. Wieś miała swoją akuszerkę, działała OSP z taborem wartości 600 zł i 18 członkami, ponadto działały spółki: rybacka, łowiecka i kółko rolnicze. Wieś była duża bo w1928 roku liczyła 1224 osoby, a w 1936 – 1823 osoby. Rozwój został przerwany II wojną światową. Mieszkańcy poddani zostali różnorakim próbą – wywózka do obszarów Shuttof i Potulice i przymusowe prace na Żuławach Danzigich i Pomorzu Zachodnim. Inni musieli opuścić swoje gospodarstwa, by pójść na tułaczkę a na ich ziemię osadzono kolonistów. Działał tu również ruch oporu nazwie „Gryf Pomorski”, ostatnim komendantem był Brunon Bigus z Gowidlina. Wyparcie wojsk niemieckich nastąpiło 9 marca 1945 roku przez Armię Czerwoną, która wieś opuściła 20 marca.



Aukcyjna - Allegro nr.1251121112.jpg
Plik ściągnięto 11632 raz(y) 78,23 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl