Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Połczyno
Autor Wiadomość
polczyno 

Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 13
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2010-08-04, 12:35   Połczyno

Na podstawie informacji jakie udało się nam zgromadzić na forum Połczyna "zmontowałem" obszerniejszą historię Wsi Połczyno Zapraszam do lektury :)

Cytat:
Połczyno (niemieckie Polzin, Poltzin) jest starą bogatą osadą książęcą. Nazwa wsi pochodzi od właściciela Pełka.

W 1310 roku była własnością krzyżaków komturstwa danzigiego.

1 marca 1378 roku komtur danzigi Zygfryd Walpot von Bassenheim nadaje przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim. Nadaje sołtysowi Konradowi Wiese (Wysen) 6 wolnych włók ziemi, należących do wolnego sołectwa (ogółem wieś posiadała 59,5 włók).

Około 1400 roku Połczyno zajmuje 51,5 włóki. Znajduje się tu także karczma. Jako, że wieś uchodzi za bogatą na wyprawy wojenne dostarczyła 5-ciu zbrojnych.

Po 1466 roku wieś staje się własnością królewską w starostwie puckim.

W 1627 roku lustratorzy królewscy zastają w Połczynie tylko zgliszcza gdyż „wieś z gruntu wszystka spalona przez żołnierzy naszego a nadto obrabowana przez żołnierzy z Pułku Pana Lanckorońskiego”.

W 1650 roku inwentarz wsi to: 10 krów dojnych, 13 innych, 2-u rocznych 7, jednorocznych 3, 1 stadnik (samiec rozpłodowy bydła domowego), 3 świnie, 9 wieprzów, 8 prosiąt, 8 gęsi, 15 kur i 7 jałowic (młoda krowa niemająca jeszcze potomstwa, jałówka).

Przed 1655 rokiem starosta pucki, Jan Zawadzki zakłada obok wsi folwark.

W 1656 roku król Kazimierz oddaje mieszczaninowi puckiemu Tomaszowi Ranke 2 poddanych w Połczynie za wierne jego usługi.

W 1678 roku wieś liczyła 58,5 włóki i była osadą wiejską. Miała 2-ch sołtysów. Jeden z nich to Piotr Parchem, który mieszkał wraz z żoną i czwórką dzieci. Drugi Szymon Lesnau z żoną i dwójką dzieci. Oboje mieli po 3 włóki ziemi. Gburów we wsi wcześniej było 18, teraz jest 13 i jedno w arendzie.

* Paweł Hanman z żoną i dzieckiem posiada 1,5 włóki,
* Jakuba Busza, wdowa z synem,
* Jakub Bolda z żoną i dwójką dzieci,
* Jan Szauenburg z żoną i jednym dzieckiem,
* Jerzy Dytlof (Detloff) z żoną i jednym dzieckiem,
* Jan Kleba z żoną i czwórką dzieci,
* Tomasz Dytlof z żoną i dwójką dzieci,
* Michał Kornik z żoną i jednym dzieckiem,
* Jerzy Top z żoną i ośmiorgiem dzieci, pracuje dla uczciwego puckiego mieszczanina Świętosza Brychelka
* Michał Halman z żoną pracuje na kontrakcie dla burmistrza puckiego Jana Ross
* Michał Parchem z żoną i dwójką dzieci posiada 1,5 włóki
* Jakub Bosch z żoną
* Andrys Buszch, syn Matysa Buszcha z żoną i czwórką dzieci pracuje dla księdza dziekana puckiego Jerzego Rydelus

Jest także kilku zagrodników min. Paweł Rewa i Jan Molnaur.

Folwark liczy pięcioro ludzi. Jest też siedzibą rządcy wzniesioną z drzewa i gliny. Wieś należała do starostwa puckiego i stanowiła jedno ze źródeł jego dochodów.

W 1717 roku wieś znajduje się w powiecie wejherowskim, jest nadal własnością chełmińską, czyli stanowi wolne sołectwo na Kaszubach.

W 1772 roku wieś trafia w ręce skarbu pruskiego i zostaje dzierżawiona najpierw Michałowi Janowskiemu, później rodzinie Taube. Wtedy to widnieje pod niemiecką nazwą Polzin lub Poltzin.

W roku 1800 folwark został własnością Marty Hannemann, która nabyła go za 700 korcy żyta i 4000 talarów. I tak do 1945 roku folwark był dzierżawiony przez niemiecki ród Hannemannów (Hannemanów).

W latach 1862 – 1865 wydobyto tuż przy wsi w kierunku Północno zachodnim, 50 kroków w lewo od szosy do wsi Zdrada urnę odosobnioną. Była ona napełniona kośćmi i przykryta płaskim kamieniem.

W 1869 wieś zamieszkuje 470 mieszkańców (403 katolików i 67 ewangelików) w 46-ciu domach. Powierzchnia Połczyna to 311,9 hektara, ma bardzo urodzajną glebę.

Od roku 1919 wieś ponownie znajduje się w granicach Polski w powiecie morskim (tak się nazywał powiat pucki w latach 1920-1928).

W okresie międzywojennym XX wieku wieś się zdecydowanie powiększa. Wówczas za sprawą parcelacji części majątku powstaje nowa część wsi, położone na zachód - Parcele, a liczba domów wzrosła z 39 do 61.

Po drugiej wojnie światowej w Połczynie na terenie danego Dworu Aleksandra Hannemanna utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR) oraz Stację Hodowli Roślin, której pracownicy zamieszkiwali po 1945 roku w dworze w Sulicicach.

W latach 1969-73 dwór w Połczynie został gruntownie odremontowany. Budynek jest zwrócony frontem do południa, murowany z cegły i otynkowany, parterowy na sklepionych piwnicach. Wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, dwutraktowy z nowszym niesymetrycznie usytuowanym ryzalitem przy elewacji frontowej oraz drewnianą, ażurową werandą krytą dwuspadowym daszkiem. Układ osi zakłócony, w elewacji frontowej dwa wejścia. Dach dwuspadowy kryty eternitem.

Do tej pory zachowały się pozostałości parku, a budynek będący niegdyś kuźnią dworską, służy jako dom mieszkalny. Resztę zabudowań przeznaczono na obory dla zwierząt hodowlanych.

*1 włóka chełmińska (staropolska) = 30 morg = 17,955 ha = 179550 m2
Źródła:

* Katalogu zabytków sztuki. „Puck, Żarnowiec i okolice” wydany przez Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. Warszawa 1989 rok.
* Ziemia Pucka Przewodnik Krajoznawczy Franciszek Mamuszka
* Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VIII strona 711-712
* Stare zdjęcia Majątku Hannemannów pochodzą z prezentacji ze strony szkoły w Połczynie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl