Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: villaoliva
2009-08-30, 23:20
Wolne Miasto Gdańsk a polska administracja po 1945
Autor Wiadomość
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-09-15, 21:04   

Cytat:
Zbiorowa odpowiedzialność. Wspaniale.
Jakież to cywilizowane.
Nie przyszło Ci do głowy, że zło jest złem, ale że nie wolno obarczać grup za zbrodnie jednostek? Tak wygląda sprawiedliwość?

Nie, nie przyszło. Bo Niemcy w latach 1933 - 45 dokonali czegoś tak spektakularnego, że i tak mieli szczęście, że ich tylko wysiedlono. A zamieszanie tzw. "zwykłych ludzi" w ten zbrodniczy system (i korzyści, które z niego osiągali) było po prostu ogromne.
Po tym całym syfie w którym brali udział nie wyobrażam sobie, że można było ich tu zostawić.
Jakoś nie zauważyłem też, że gdańszczanie w latach 1933 -1945 byli znani ze swych antynazistowskich postaw.
Na szczęście teraz są już inne czasy i nie możemy czy tam nie powinniśmy żywić do współczesnych Niemców uprzedzeń, ale w 1945 r. było inaczej.
To raz.
A dwa od tej pory mam cię już w tzw. "ignorowanych" bo wolę na tym forum dowiadywać się interesujących mnie rzeczy typu: co to za budynek, gdzie stał co w nim było itp. niż czytać jak to zli Polacy krzywdzili biednych, niewinnych Niemców. Bo mnie po prostu interesuje Danzig jako piękne (miejscami) i ciekawe miasto, z ciekawą historią ale bez takiej ideologicznej DA otoczki.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-09-15, 23:15   

giovanni napisał/a:
A dwa od tej pory mam cię już w tzw. "ignorowanych"

Wspaniałe rozwiązanie. Zawsze się zastanawiałem, czy to dobrze, że byle kto czyta to, co tu piszę. A dzięki mechanizmowi dodania do "ignorowanych" ten problem może zniknąć. Polecam go gorąco wszystkim, których moje wypowiedzi denerwują, irytują itd. Zamiast wtrącać swoje trzy grosze, popisywać się niewiedzą i ziać nacjonalistycznymi uprzedzeniami - dodaj mnie do ignorowanych tak jak dziewanni. I wszyscy będziemy mieli spokój. :mrgreen:

A zatem - drodzy państwo urażeni - przycisk "ignoruj" znajduje się w prawym górnym rogu każdego z moich postów. Do dzieła.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-09-15, 23:23   

giovanni napisał/a:
Nie, nie przyszło. Bo Niemcy w latach 1933 - 45 dokonali czegoś tak spektakularnego, że i tak mieli szczęście, że ich tylko wysiedlono. A zamieszanie tzw. "zwykłych ludzi" w ten zbrodniczy system (i korzyści, które z niego osiągali) było po prostu ogromne.
Po tym całym syfie w którym brali udział nie wyobrażam sobie, że można było ich tu zostawić.

Pakujesz wszystkich Niemców do jednego wora,nie biorąc pod uwagę tego,że i wśród nich byli porządni ludzie. Ja spotkałem się z opowieściami osób ,które przeżyły wojnę i nie brak tam było historii o tym jak Niemcy ratowali ludzi od śmierci. Jednak z tego co widzę,w swoim zacietrzewieniu nie dasz się przekonać,że tak bywało.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-09-15, 23:43   

giovanni napisał/a:
Cytat:
Zbiorowa odpowiedzialność. Wspaniale.
Jakież to cywilizowane.
Nie przyszło Ci do głowy, że zło jest złem, ale że nie wolno obarczać grup za zbrodnie jednostek? Tak wygląda sprawiedliwość?

Nie, nie przyszło. Bo Niemcy w latach 1933 - 45 dokonali czegoś tak spektakularnego, że i tak mieli szczęście, że ich tylko wysiedlono. A zamieszanie tzw. "zwykłych ludzi" w ten zbrodniczy system (i korzyści, które z niego osiągali) było po prostu ogromne.
Po tym całym syfie w którym brali udział nie wyobrażam sobie, że można było ich tu zostawić.


Gratuluję wiedzy i rozległego oglądu na ten rozdział historii Miasta i okolic. Dla niejednego człowieka owe "ogromne korzyści" (jak je określiłeś) zawarły w sobie np. pobyt w KL Stuthoff po wybuchu wojny. Tudzież wyrzucenie z domów, zarekwirowanie firm, zakazy pracy w zawodzie.
Wyobraź sobie, że niektórzy tu pozostali, i żyją tutaj też ich potomkowie.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2009-09-16, 05:50   

Ponury napisał/a:
Czy to nie chrześcijanie robili wyprawy krzyżowe, palili ludzi na stosach? A co Werhmacht miał wypisane na pasach żołnierskich, czyż nie "Got mit uns" ?

Przekonałeś mnie. Miałem wyidealizowany obraz i najwyraźniej błędnie założyłem, że wyznawanie czegoś pociąga za sobą określoną postawę, np. przebaczenie, "drugi policzek", itp. :-P
_________________
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-09-16, 07:02   

Ponury napisał/a:
Jest 1945 r. W imię jakiegoś "chrześcijanizmu" mieszkasz w tym samym bloku co Niemiec?

jeśli na serio bierzesz nauki Jezusa z Nazaretu to tak właśnie postępujesz! ba - pomagasz mu nawet ze wszystkich sił!
ale jeśli jesteś typowym "Polakiem-katolikiem" (czyli takim tylko z nazwy, na pokaz dla sąsiadów) to oczywiście natychmiast denuncjujesz go na UB... :roll:
 
 
Pietrucha 


Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 40
Skąd: Stare Miasto
Wysłany: 2009-09-16, 12:23   

giovanni napisał/a:
z ciekawą historią ale bez takiej ideologicznej DA otoczki.


A co to jest ta "DA otoczka?"
_________________
Peter von Danzig
 
 
 
Forster 

Dołączył: 12 Cze 2012
Posty: 1
Skąd: WMG
Wysłany: 2012-06-12, 12:14   Wolne Miasto Danzig

Zarejestrowałem się na tym forum, bo wpisując w google ,,Wolne Miasto Danzig nadal istnieje'' natrafiłem na takie coś Wolne Miasto .
Artykuł bardzo ogólny i nie ścisły, ale wiele razy słyszałem, że WMG nigdy nikt prawnie nie zlikwidował.
Mało tego bardzo wielu moich znajomych i JA osobiście chcielibyśmy by Danzig był osobnym państwem. I nie ma tu znaczenia patriotyzm, bo WMG mogłoby być państwem słowiańskim, nie germańskim. Tu jest kwestia państwa nie narodu. Choć nie widzę powodu by nie miało być ono ,,kosmopolityczne''.
Zaraz pewnie odezwą się agenci bezpieki, żeby zakrzyczeć prawdę, ale z końcówką na pewno się zgadzam ,,każdy dba tylko o własne dobro i gdańszczanie (...) mogą tylko na tym zyskać.''
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-06-12, 12:43   

Aby nie rozpoczynać nowej dyskusji, scalam Twój post ze stosownym wątkiem. Warto poznać wcześniejsze posty.

Forster napisał/a:
Artykuł bardzo ogólny i nie ścisły


"Artykuł" jest chamski

Cytat:
Niektórzy wykwiczą, że Wolne Miasto Danzig nigdy nie było w pełni suwerenne
Cytat:
Motłoch wykwiczy jednak

MASAKRA :gilette:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2012-06-13, 06:43   

Jeden wart drugiego!
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2012-06-13, 15:42   

dr Green, Saboth oraz Pawła z Kuczyna
:) :):) :flaga:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-06-13, 15:49   

Proszę zaprzestać indywidualnych zaczepek :!:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2012-06-14, 07:17   

Szanowny Przedmówco!
Wyraziłem dezaprobatę dla nowego usera o prowokacyjnym nicku Forster zestawiając Go z tym jakimś Pawłem skąds tam. Dezaprobata dotyczy nie tylko nicka ale i treści oraz formy jego debiutanckiej wypowiedzi.
Jeśłi moderacja tego nie dostrzega, to się podporządkuję, proszę tylko "zaprotokołowac", że mi się to nie podoba.
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-06-14, 10:23   

Moje prośba dotyczyła Janusza.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl