Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Goszczyno / Goschin
Autor Wiadomość
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-12, 22:40   Goszczyno / Goschin

Witam, z zainteresowaniem przeglądam tę stronę. Cieszę się,że tu trafiłam. Chciałabym czegoś więcej dowiedzieć się o miejscowości Goszczyno. Mieszkam na posesji, gdzie dawniej stał wiatrak. Swoje poszukiwania nie zamierzam ograniczyć wyłącznie do tego obiektu. Interesują mnie ciekawostki na temat samej wioski i jej mieszkańców. Ponieważ jestem w dziedzinie poszukiwań nowicjuszką, liczę na to,że ktoś poprowadzi mnie i zainspiruje.
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2010-05-13, 06:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-05-13, 06:55   

Kilka dawnych informacji.

Cytat:
Goschin (1274 erstmals genannt, 1292 Gossino; 1400 Goschino, Goscino; 1425 Goschno), Kreis Putzig, 1871 (Quelle 2): Landgemeinde mit 295 Einwohner, Amtsbezirk Krockow, Kirchspiel Krockow (kath. Zarnowitz).
Vor dem Jahre 1274 war hier ein Andreas Walter Besitzer gewesen, der erste nachweisbare deutsche Ansiedler im weiten Umkreise. 1292 wurde der Ort, nachdem es vorher dem verstorbenen Hans von Ossow gehörte, von Herzog Mestwin II. mit 38 Hufen Bruch zwischen dem Kloster Zarnowitz und dem Karwenbruch, zum Lohne für hervorragende Dienste dem edlen Gneomar v. Krockow geschenkt. Goschin wird 1342 unter den Grenzen von Zarnowitz genannt. Um 1400 wird der Ort unter den Kuh-, Schweine- und Ziegengeld zahlenden polnischen Zinsgütern erwähnt. 1425 wurde Goschin durch einen Teil der Feldmark von Wysoka vergrößert, indem Mestwin von Krockow mit Erlaubnis des Ordens seine 3 Güter Krockow, Goschin und Wysoka in zwei, Krockow und Goschin umlegte. Im Jahre 1772 bestand Goschin aus 12 Zinsbauern, die zur Krockowschen Herrschaft gehörten. Durch Rezeß vom 30.03.1821 wurden sämtliche Bauern selbständig. Zur Beschlußfassung über die zukünftige Selbständigkeit des Ortes traten am 23.06.1873, 19 selbständige Besitzer zusammen. Im Jahre 1886 finden wir einen Mühlenbesitzer (Negendank), 8 Hofbesitzer und 7 Eigentümer
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-13, 07:20   

villaoliva, Witam i dziękuję za odpowiedź.

Zdjęcie Goszczyna z ok.1920 roku z wiatrakiem (obecnie zachowały się
tylko fundamenty) oraz budynkiem mieszkalnym (istnieje po dzień dzisiejszy
w dobrym stanie zewnętrznym). Interesują mnie wszystkie informacje
dotyczące tych konkretnych budowli jak i ogólne. Ciekawi mnie z jakiego
roku pochodzą?

Goszczyno-20.jpg
Plik ściągnięto 38829 raz(y) 52,13 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-05-13, 13:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-13, 14:15   

Cieszę się, że jesteś na WFG i na dobry początek pełna panorama Twojej posiadłości.

Goszczyno 02.jpg
Zbiór własny
Plik ściągnięto 38823 raz(y) 106,23 KB

 
 
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-13, 14:58   

Wzruszyła mnie ta panorama.DZIĘKUJĘ!:))Myślę, że wspólnymi siłami dotrzemy do wielu ciekawostek.
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-05-13, 17:35   

Jeszcze troszkę historii i mapka.

Gościno.jpg
Źródło: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, s.739
Plik ściągnięto 38792 raz(y) 74,22 KB

Goshin.jpg
Źródło: http://www.mapywig.org/kazik/messtischblatt/1174_dembek.jpg
Plik ściągnięto 38792 raz(y) 80,11 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-13, 17:39   

W temacie Krokowa dyskutowaliśmy niedawno z Feyg'iem i Guzzi'm o góralach z poniatówek, które zbudowano w okresie międzywojennym niedaleko Twojej posiadłości. Być może będziesz mogła rozwinąć ten temat http://wolneforumdanzig.p...?t=726&start=15 . Czy wiadomo co stało się z tymi osadnikami?

Cytat:
feyg napisał/a:
P.S. Czy po osadzie parcelacyjnej dla górali został jakiś ślad?

Jeżeli to były "poniatówki" http://pl.wikipedia.org/wiki/Poniat%C3%B3wki (a myślę, że chyba o nie chodzi) usytuowane przy drodze z Krokowej do Żarnowca, to jest jeszcze co oglądać. Wcześniej nie interesowałem się tą sprawą, ale mam w zbiorach gazetę z 21 listopada 1936 roku, w której odnotowano:
Cytat:
GÓRALE NA KASZUBSKIEJ ZIEMI
Na rozparcelowanych działkach w Krokowie niedaleko Pucka osiedliło się niedawno 18 rodzin góralskich. Górale ci zamieszkiwali poprzednio we wsi Babia Góra (w Czechosłowacji), gdzie nie mogli wyżyć z ubogiej roli i jednocześnie odcięci byli przez Czechów od możliwości zarobku w sąsiednich lasach po czeskiej stronie. Wobec tego woleli oni opuścić góry i przenieść się nad morze, na Kaszuby.


SM0_1-G-2382-3.jpg
Zdjęcia dołączone przez Feyga
Plik ściągnięto 38764 raz(y) 18,34 KB

SM0_1-G-2382-4.jpg
Plik ściągnięto 38791 raz(y) 16,52 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-05-13, 18:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-13, 18:03   

Tak, wiem, o nich.Są po dzisiejszy dzień, ale architektonicznie zmodyfikowane.Bedę miała ten temat na uwadze.
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-05-13, 18:50   

główne mapki i pytanie: ciekawe dlaczego pojedyncze osady (domy) widoczne na mapkach a leżące poza główną miejscowością należą do Goszczyna, czy jest tak i dzisiaj?

Goschin.jpg
Plik ściągnięto 38758 raz(y) 98,57 KB

Goszczyno.jpg
Plik ściągnięto 38762 raz(y) 109,75 KB

 
 
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-13, 20:46   

Goszczyno rzeczywiście w swojej zabudowie jest trochę "rozrzucone".Z opowiadań wiem,że naprzeciwko mojej posiadłości po drugiej stronie ulicy w polu mieszkała rodzina Stolz(dzisiaj nie ma po budynku śladu), głębiej są jeszcze trzy zabudowania,należą one do Goszczyna.Z wywiadu dowiedziałam się ,że kiedyś była miejscowość Goszczyno i Goszczyno Młyn-nistety jest to jeszcze informacja niesprawdzona, ale...:)
 
 
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-14, 06:27   

Ciekawe, dlaczego nie umieszczono tej miejscowości na mapie, a wszystkie inne sąsiednie tak.Są nawet Odargowskie Pustki.Przecież zapiski o niej są już z XIII wieku.Nie kojarzę nazwy Wysoka-nic nie wiem o jej istnieniu.
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-05-14, 08:29   

Istnieją 2 dokumenty wystawione rzekomo przez Mściwoja II dla Gniewomira z Krokowej,ale znane są one wyłącznie z nowożytnych kopii sporządzone w języku niemieckim.Analiza ich treści pozwala stwierdzić z całkowita pewnością ,że są one falsyfikatami powstałymi dopiero u schyłku XVI w,najpewniej z inicjatywy ówczesnego posiadacza dóbr krokowkich-Reinholda Krokowskiego.Pierwszy z tych aktów,datowany na 26 sierpnia 1288r.,dotyczy Jeldzina i Wysokiej(później zaginionej),drugi zaś -rzekome nadanie Goszczyna-miał być wystawiony 13lipca 1292r.Formularz nadania na Jeldzino i wysoką przejęty został z autentycznego dokumentu MściwojaII,wystawionego właśnie 26 sier.1288r.dla kasztelana czarnkowskiego Chwała,a potwierdzającego książęcą darowiznę na dobra pod Tucholą, w obrębie których znajdowała się również wieś o nazwie Wysoka.Wg.dyspozycji przywileju dla Gniewomira z Krokowej Jeldzino i Wysoka miały przeprowadzony pomiar gruntów i liczyły łącznie 59 łanów bez 2 morgów.Liczba ta nie zgadza się zupełnie z wielkościami tych dwóch osad na początku XVw Jeldzino w 1407r lizcyło20 łanów,a Wysoka była w tym czasie małym folwarkiem rycerskim bez osadzonych chłopów,który miał być włączony w grunta Krokowej i Goszczyna.Również podobne zastrzeżenia budzi podobny dokument-rzekome nadanie Goszczyna,w którym zawarta też została informacja o posiadaniu przez Gniewomira innych jeszcze wsi -Krokwej,Minkowic,Jeldzina i Wysokiej-tworzących w późniejszym czasie kompleks krokowski. (Dzieje Krokowej i okolic)
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-14, 09:41   

Muszę więc wrócic do lektury tej książki.Swego czasu postawiłam tam kilka znaków zapytania-interesowała mnie między innymi szkoła podstawowa w Goszczynie(budynek nadal istnieje-jako mieszkalny-czterorodzinny)-nie potrafiłam znaleźc danych o czasie jej powstania, a wiem,że istniała na początku XX wieku.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-14, 09:56   

Irmina napisał/a:
(...) Nie kojarzę nazwy Wysoka - nic nie wiem o jej istnieniu.


Loreene napisał/a:
(...) dotyczy Jeldzina i Wysokiej (później zaginionej)


Skoro Wysoka istniała jeszcze w XIX stuleciu, to pewnie jakieś ślady po niej zostały. Warto rozejrzeć się w terenie.
 
 
Irmina 

Dołączyła: 12 Maj 2010
Posty: 31
Skąd: Goszczyno
Wysłany: 2010-05-14, 16:47   

Wsród pamiątek rodzinnych,zachowany został herb,którego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przypisac konkretnemu rodowi-są na ten temat podzielone zdania.Kojarzony jest z dr. prof. Józefem Malottka,który pochodził z Karlikowa, a został pochowany w Żarnowcu. Mimo,że jest to mój pradziadek, niewiele o nim wiem:(

herb.jpg
Plik ściągnięto 38793 raz(y) 22 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl