Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdański "Bałtyk" - czekoladowych wspomnień czar
Autor Wiadomość
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-03-08, 19:22   Danzigi "Bałtyk" - czekoladowych wspomnień czar

Czy pamiętacie napis "wyrób czekoladopodobny" na tabliczce właśnie kupionej upragnionej czekolady:) ??
Wśrod pomorskich fabryk na rynku bezkonkurencyjny był danzigi "Bałtyk" z czekoladami:"Malajska", "amatorska", Olivia", "Wyborna", "Mila", "danziga luksusowa" i "Ratuszowa" z wizerunkiem danzigiego ratusza :flaga: .
W kraju królowały Zaklady Przemysłu Cukierniczego "22 lipca d. E. Wedel". Były też "Wawel", "Goplana", szczeciński "Gryf", "Olza"
Zapraszam w sentymentalną podróż po świecie zapomnianej "czekolady" :mrgreen:

Czy ktos moglby przyblizyc lokalizacje ZPC "Bałtyk"?Prosze o zdjecia zakładu jesli ktos miałby takowe.
Pozdrawiam dr.B

Baltyk ze zb dr B.jpg
Plik ściągnięto 52240 raz(y) 85,58 KB

wedel ze zb dr B.jpg
Plik ściągnięto 52240 raz(y) 93,45 KB

prince polo ze zb dr B.jpg
Plik ściągnięto 52240 raz(y) 94,39 KB

ewka ze zb dr B.jpg
Plik ściągnięto 52240 raz(y) 94,99 KB

 
 
danielewicz 
Briefträger


Wiek: 49
Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 140
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-03-08, 19:25   

Bałtyk stał w miejscu obecnej Galerii Bałtyckiej.

BTW: zbiory masz niezłe :brawo:
_________________
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-08, 19:43   

danielewicz napisał/a:
Bałtyk stał w miejscu obecnej Galerii Bałtyckiej.


Oraz działa do dziś w miejscu przedwojennej fabryki czekolady Anglas w Oliwie.

Cytat:
Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk" to firma z wieloletnią tradycją, której początki sięgają lat dwudziestych XX wieku. Wówczas na terenie Wolnego Miasta Danzig w okresie ożywionego ruchu gospodarczego powstały trzy fabryki cukiernicze "Anglas", "Baltic" i "Kosma". W 1951 roku zostały one upaństwowione i weszły w skład Zakładów Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk".


:arrow: Produkty z przeszłości

Cytat:
ZPC "Bałtyk" to firma z tradycją 85 lat w produkcji czekolady i innych słodkości. Przez cały czas swojej działalności doskonaliła receptury wyrobów, wyróżniających się wysoką jakością i różnorodnością smaków.



Nad szerokim wachlarzem wyrobów "Bałtyk" królowała czekolada, która była ceniona przez konsumentów ze względu na doskonałe walory smakowe. Dawniej produkcja skupiała się w trzech zakładach produkcyjnych, z których każdy specjalizował się w wytwarzaniu innego rodzaju asortymentu. W Zakładzie nr 1 w Danzigu-Oliwie, doskonała receptura kuwertury czekoladowej pozwalała na produkcję czekolady i wyrobów czekoladowych oraz związaną z nią obróbkę ziarna kakaowego. Zakład nr 2 w Danzigu-Wrzeszczu specjalizował się w produkcji galaretek wielosmakowych, bloków grylażowych oraz tzw. wyrobów wschodnich czyli chałwy i sezamków. Zakład nr 3 wytwarzał karmelki twarde i nadziewane oraz lizaki.



W 1977 roku na mocy zarządzenia Wojewody Danzigiego przyłączono do "Bałtyku" fabrykę wyrobów cukierniczych zlokalizowaną w Gdyni. Jej specjalnością stała się produkcja galaretek, żelek, a także popularnych wówczas wśród kierowców cukierków "auto-caffe".


Na stronie również bogata kolekcja opakowań



:arrow: Historyczne zdjęcia

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-03-08, 20:08   

Dawnych wspomnień czar. Od wielu lat nie jem słodyczy, ale smaki i zapachy w pamięci utkwiły. Do dzisiaj pamiętam jak wysiadałam z autobusu 142 przy "Bałtyku", żeby przed podróżą do szkoły zdążyć spalić papierosa. Przy "Bałtyku" pachniało czekoladą, a na peronie kolejki słodem z browaru.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-03-08, 22:12   

W Oliwie, na szczytowej ścianie magazynu od strony ul. Droszyńskiego, zachował się napis z epoki:

bałtyk.jpg
Plik ściągnięto 52190 raz(y) 84,6 KB

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-08, 22:58   

Niestety ostatnio ktoś go częściowo zamalował graffiti :evil:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
pavoogd 

Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-03-17, 11:58   

A ja mam większą kolekcję :P Postaram się później coś wrzucić z kolekcji. Ale jej mały kawałek można znaleźć na mojej stronie :)
_________________
Pozdrawiam
Pawel
------
http://mojgdansk.com - Gdansk kiedys i dzis czyli historia jak i aktualne wydarzenia.
Zostań fanem serwisu na Facebook
http://www.facebook.com/p...sk/343997128906
 
 
jabi 
Janusz

Wiek: 67
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 1
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-04-05, 18:34   

danielewicz napisał/a:
Bałtyk stał w miejscu obecnej Galerii Bałtyckiej.


Galeria Bałtycka stoi na miejscu byłych Zakładów Mleczarskich, natomiast Bałtyk był po drugiej stronie ul. Kościuszki. Wierzcie mi, wiem co mówię . :hihi:
Przez most na Kościuszki przechodziłem do podstawówki nr. 31 i niejednokrotnie podchodziliśmy pod Bałtyk szukać przemycanych przez pracowników słodyczy. Po prostu były one przerzucane przez płot w krzaki. Jakaż to była frajda gdy coś się trafiło... :brawo: :flaga:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-04-05, 18:55   

jabi napisał/a:
Galeria Bałtycka stoi na miejscu byłych Zakładów Mleczarskich, natomiast Bałtyk był po drugiej stronie ul. Kościuszki. Wierzcie mi, wiem co mówię .

Mówisz o budynku dawnego spichlerza, gdzie dziś stoi Lidl. Spichlerz również był wykorzystywany przez "Bałtyk". Jednak właściwy zakład był po przeciwnej stronie - tam gdzie dziś jest GB. Wchłonęła ona tereny mleczarni, "Bałtyku" i budynku biura konstrukcyjnego (od strony al. Grunwaldzkiej).
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-04-05, 19:03   

jabi napisał/a:
danielewicz napisał/a:
Bałtyk stał w miejscu obecnej Galerii Bałtyckiej.


Galeria Bałtycka stoi na miejscu byłych Zakładów Mleczarskich, natomiast Bałtyk był po drugiej stronie ul. Kościuszki. Wierzcie mi, wiem co mówię . :hihi:

Po jakiej drugiej stronie Kościuszki?
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
danielewicz 
Briefträger


Wiek: 49
Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 140
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-04-05, 21:41   

A ja myślałem że wiem gdzie pracowałem...
_________________
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-04-05, 21:55   

No to może rozwikłasz te wątpliwości ;-)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
maryla999 

Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1
Wysłany: 2010-04-06, 10:04   

Witam!
Wszyscy mają rację.
Tam gdzie stoi GB był Bałtyk .To była fabryka cukierków z linią produkcyjną .Pakowano i zawijano cukierki ręcznie.A po drugiej stronie Kościuszki produkowano wyroby czekoladowe ,chałwę.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-06-20, 11:09   

Słodki biznes z Danziga



Cytat:
Wytwarzanie czekolady to prawdziwa sztuka. Pracownicy Zakładów Bałtyk produkcję słodyczy maja opanowaną do mistrzostwa. Słodkości z Bałtyku, takie jak Czekolada Ratuszowa, czy Likworki Danzigie były hitami jeszcze do lat 90. Teraz Bałtyk, zakład po przejściach, znów chce podbijać rynek słodkości.

Danzigie zakłady czekolady choć małe, to plany mają bardzo ambitne. Już w przyszłym roku chcą wypuścić na rynek nowe produkty. - Trwają cały czas prace nad nowymi słodyczami, którymi chcemy powalczyć o naszych młodych klientów. Nie zapominamy też o naszych starszych produktach - mówi Maciej Szymczak, dyrektor generalny Zakładów Przemysłu Cukierniczego Bałtyk. - Być może na rynek znów trafi Baton Krymski, jeden ze sztandarowych produktów Bałtyku w latach 80
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Bynio50 
wiarus


Wiek: 74
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 462
Skąd: Gdańsk /Piotrków Trybunalski
Wysłany: 2010-06-20, 12:14   

Villa podałeś słodką wiadomość :brawo:
_________________
Ile głów ludzi,tyle zdań.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl