Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gedanistyka na UG
Autor Wiadomość
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-08, 23:22   

SaViK napisał/a:
niektórzy przewodnicy nie mają pojęcia o historii to też jest nie za fajnie...
Znam przewodników , którzy są obładowani historią jak profesorowie uniwersytetu a jednak w trakcie oprowadzania turyści uciekają od nich bo są najzwyczajniej w świecie znużeni i przytłoczeni. Metodyka oprowadzania jest bardzo ważna.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-09, 00:41   

Ja wcale nie twierdzę, że gedanista nie może być dobrym przewodnikiem. Natomiast by być dobrym trzeba dużo więcej wiedzieć, niż wie gedanista (nie tylko o historii), a także sporo się nauczyć w/wspomnianej metodologii, która jest kluczem do naszego zawodu. Wiedza jest ważna, ale stanowczo niewystarczająca.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2010-02-09, 08:29   

...można i odwrotnie. Znam takich przewodników, którzy wiedzę mają cienką, ale nadrabiają "stylem" i żartem, i cieszą się popularnością. Ot, przewrotność :hihi: Ale generalnie to trudno się z Grünem i Kuglowem nie zgodzić - wiedza wiedzą, ale bez odrobiny charyzmy, naturalności i zdrowego rozsądku grupę można po prostu zabić ;-)
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2010-02-09, 08:45   

Odnośnie gedanistyki i innych to jedna rzecz mnie nurtuje. Nie lepiej aby były dostępne dla studentów historii w ramach specjalizacji? Bo na historii można wybrać albo specjalizacje nauczycielską albo archiwalną. Wybór obywa się na pierwszych zajęciach organizacyjnych.
I taka uwaga, że studia to nie jest liceum czy zawodówka. Wystarczy znać podstawowe zagadnienia i jest się lic.\mgr. To czy chcesz poznać coś więcej już zależy od studenta.

PS a czy gedanistyka zostanie uruchomiona to się jeszcze okaże. Ostatnim razem nie było zbyt wielu chętnych
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-09, 12:41   

Gedanistyka jako dziedzina wiedzy, dla nas bardzo ważna, nie jest raczej specjalnie wysoko notowana w tzw. świecie zewnętrznym. Tego typu studia podyplomowe to kierunek dla hobbystów, a stosunek jego merkantylnej wartości do ceny za semestr jest bardzo nieatrakcyjny. Nie dziwi mnie wcale, że nie jest oblegany.
Oczywiście, że byłoby lepiej, gdyby taką specjalizację oferowano po prostu studentom. Może poziom znajomości zagadnień danzigich wśród dyplomowanych historyków (jak na razie tragiczny) uległ by poprawie. Ale na dziennych studentach by się nie zarobiło...
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-02-09, 12:51   

Sęk w tym, że takowe zajęcia sa oferowane w planie studiów dziennych. Niestety wtedy nie ma fajnych wycieczek, niefajnych zresztą też ani wizyt w muzeach. Zajęcia prowadzą najczęściej ludzie potrafiący doskonale zniechęcić do zajęcia się dziejami regionu. Przypomina mi się sytuacja sprzed paru lat gdy to jeden wykładowca miał się wybrać ze studentami właśnie na wycieczkę. Wszystko byłoby bardzo fajnie gdyby nie fakt, że sam ostatecznie nie pojechał :!: Teraz sudentów jest coraz mniej i zamiast zreorganizować tok studiów historycznych tak aby były czymś wiecęj niż nudnymi wykładami i takimi samymi ćwiczeniami to wymyśla się "-znawstwa" i "-styki".
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-09, 13:21   

A widzisz - gdyby zaangażowano profesjonalnego przewodnika, to może nawet nieobecność owego wykładowcy nie zepsułaby wycieczki... Każdy powinien robić to na czym się zna. Niestety polska tradycja każe zajmować się bardzo często dokładnie tym, o czym się nie ma zielonego pojęcia.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-02-09, 13:37   

W tym wypadku obecność czy też nieobecność ówcześnie jeszcze bodajże pana doktora nie miała najmniejszego przełożenia na jej jakość. Podałem to jako przykład skrajnego i do perfekcji dopracowanego tumiwisizmu jaki jest nieobcy sporej części kadry Wydziału Historycznego UG. Natomiast zauważam tu jakąś dziwną manierę w rozumieniu czym jest historia. Zapewne ku zdziwieniu niektórych nie jest to nauka na pamięć żeby w efekcie po iluś latach nauki pan z tytułem licencjata bądź magistra sypał datami bo te są w kalendarzu. Historia to w dużym stopniu odpowiednie prowadzenie narracji, krytyka zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna oraz wiele innych kwestii, o których się niestety bardzo mało mówi.
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2010-02-09, 13:55   

miczman napisał/a:
Sęk w tym, że takowe zajęcia sa oferowane w planie studiów dziennych.


Masz na myśli "Dzieje i kultura Pomorza"? Cóż, wspólny mianownik to jedynie nazwa. Niestety. Uczęszczałem na ten blok zajęć od 3. roku i muszę przyznać, że formuła spotkań przyjęta przez wykładowców spaliła na panewce. Zbyt ogólnikowo, bez konsekwencji. Sami prowadzący to byli dobrzy badacze, ale cały program "nie trzymał się kupy".
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-02-09, 14:01   

Gdy studia były pięcioletnie to zajęcia były choć na ocenę a teraz na zaliczenie :-/ aczkolwiek w tym wypadku nie ma o czym pisać bowiem było to dno. Pewnie teraz jest nic lepiej.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-09, 16:59   

Historia to nie ciągi dat (chociaż nie wszyscy, zwłaszcza nauczyciele, to rozumieją). Gedanistyka jest, jako dziedzina wiedzy, na UG dość mocna - ale z drugiej strony gdzie ma być mocna? W Białymstoku? Natomiast nie przekłada się to na jej znajomość u produkowanych tam adeptów. Znam liczne przypadki "historyków" z dyplomem, którzy skłonni są upierać się przy bzdurach nie mniejszych, niż opowiadane z uporem przez niektórych przewodników. :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2010-02-09, 17:21   

Jak już jesteśmy przy Historii i Kulturze Pomorza to ja nie mam nic przeciwko temu. Choć do jednego prowadzącego bym się przyczepił. A co powiedzielibyście na coś takiego
W ciągu 5 lat studiów miałem 5 razy zajęcia z tym samym wykładowcą na temat historii Żydów w starożytności. Ba nawet hebrajskiego trochę liznąłem.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-02-09, 18:03   

Pokutuje niestety praktyka, wynikająca z braku nadzoru nad uczelnianą anarchią, układania programu zajęć nie z powodu ich ich sensowności, czy przydatności studentowi w życiu zawodowym, tylko w celu zapewnienia etatu profesorowi, który niejednokrotnie najlepiej przysłużyłby się nauce przechodząc do historii (i nie mam tu na myśli wydziału :) ).
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
SaViK 

Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-09, 23:07   

Gdyby to był jedynie przedmiot studiów historycznych w ramach specjalizacji, to właśnie te osoby które chciałyby taką wiedzę zdobyć nie mogłyby. Większość osób które były na Gedanistyce nie miały nic z historią wspólnego, i dlatego te studia tak je pociągały.
 
 
DarioB 
Szalikowiec

Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: nie ważne
Wysłany: 2010-02-10, 18:05   

Tak z ciekawości, czy ktoś z szanownego grona forumowiczów zamierza zapiać się na najbliższy semestr?
Mnie kusi to doedukowanie :)
_________________
www.DarioB.net
www.Lechia.net
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl