Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
JAK PRZECHOWYWAC STARE KSIAZKI/MAPY?
Autor Wiadomość
jastrzebia_gora 
jastrzebia_gora

Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 33
Skąd: Jastrzębia Góra
Wysłany: 2009-11-17, 21:46   JAK PRZECHOWYWAC STARE KSIAZKI/MAPY?

Witam. Bardzo prosze o cenne wskazówki, dotyczące najlepszych warunków przechowywania starych dokumentów tj stare książki, mapy itp? Jaka jest temperatura optymalna? Jakie jest najlepsza wilgotośc powietrza? Bardzo proszę o Wasze opinie :) Roman
_________________
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-18, 03:09   

Ja specem od przechowywania tzw. makulatury (mam nadzieję, że się nie pogniewasz, za to określenie) nie jestem.
Pytanie zadałeś bardzo ogólnikowe, nie podając wieku, ani stanu "makulatury". Wedle tego co mi wiadomo, to inaczej się się zabezpiecza druki z różnych okresów dziejów. Skład podłoża i farb się różnił bardzo mocno. Jedno co mogę doradzić, to nie stosowania terapii "szokowej". Czyli zawilgoconej książki/mapy/dokumentu przenoszenie w warunki "cieplarniane". I też właśnie kwestia tego czy owe rzeczy są zawilgocone, a jeżeli są, to czy są zaatakowane przez grzyby albo szkodniki?

Sama zniszczyłam kiedyś mnóstwo znalezionych "szpargałów" chcąc je szybko i skutecznie osuszyć. Rozpadły się na proch w palcach.

Nie wiem czy będę Ci w stanie pomóc, ale napisz coś więcej o rzeczach o które się troszczysz. Może coś będę w stanie doradzić, albo skontaktować ze specjalistą.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-11-18, 08:29   

Ja "podczepię się" natomiast pod wątek i zadam zbliżone pytanie - czy ktoś z Forumowiczów wie, jakie warunki powinna spełniać optymalna biblioteczka domowa? Kiedyś trafiło mi w ręce profesjonalne opracowanie (ale w przystępnym języku ;-) ) dot. kilku zasad nt. domowych biblioteczek (mam tu na myśli nie tyle zbiór publikacji, lecz samo miejsce). Optymalne wymiary, sposoby oświetlenia, czy z zamknięciem, czy też bez, specjalne miejsca do przechowywania map i rulonów, osobne na niewymiarowe materiały itp.


Ktoś coś podrzuci..?
 
 
jastrzebia_gora 
jastrzebia_gora

Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 33
Skąd: Jastrzębia Góra
Wysłany: 2009-11-18, 12:50   

Uściślając pytanie. Posiadam książki z okresu 1880 - 1970 r. Mapy zaś z okresu 1650 - 1900 r. Wszystkie są suche, nie zawilgocone, grzyb także nie zaatakował :) Chciałbym się dowiedzieć jak je przechowywać w pomieszczeniu. Jakie są warunki optymalne ap-ropo wilgotności powietrza, temperatury, prze wietrzności? jeśli ktoś coś ta ten temat wie, bardzo proszę o podzielenie się uwagą :) Pozdrawiam
_________________
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl