Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przygarnij wieżę z oliwskiego lasu

Czy jesteś za uratowaniem wieży w oliwskim lesie
Tak
94%
 94%  [ 34 ]
Nie
5%
 5%  [ 2 ]
Głosowań: 36
Wszystkich Głosów: 36

Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-11-10, 22:56   

Do posłuchania: :arrow: Audycja Radia Danzig "Tu i teraz"

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-11-10, 23:56   

Serce rośnie jak Zarząd Dróg i Zieleni dba o bezpieczeństwo gdańszczan. :hihi:
P.S. Jeśli oliwska wieża jest niebezpieczna to co powiedzieć o dawnej gdyńskiej wieży widokowej? Tu na szczęście na przeszkodzie planów ewentualnej rozbiórki stoi utrudniony dostęp wieża została ustawiona przy użyciu śmigłowca. Trzymam kciuki za to aby udało się ją uratować przed zezłomowaniem :flaga:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-11-11, 00:11   

Dzięki za udział w audycji :flaga:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-11-11, 00:14   

villaoliva napisał/a:
Dzięki za udział w audycji :flaga:

E tam, przechodziłem przypadkiem, poza tym tłum był taki, że nie dopchałem się do mikrofonu :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-11-12, 22:59   

O wieży również :arrow: Echo dnia
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-11-12, 23:55   

villaoliva napisał/a:
Rozmawiałem z Michałem Kochańczykiem o wieży.
Twierdzi on, że stała już koło 1954 - 55 roku. Wieża należała do portu lotniczego Danzig Wrzeszcz.
Na górze znajdowały się czerwone światła które ostrzegały samoloty przed wzgórzami oliwskimi. Wieża przestała pełnić swoją funkcję 2 maja 1974 gdy port lotniczy przeniesiono do Rębiechowa.

Przypominam; tu:
http://www.forum.dawnydan...p?p=72143#72143
sporo się wyjaśniło. Jak dalej pisał Cypis
Cytat:
ta oś to oś ścieżki podejścia

Ta ścieżka podejścia funkcjonowała do momentu wybudowania betonowego pasa startowego, a miało to miejsce w 1947 r. Może jeszcze jakiś czas ta ścieżka podejścia była rezerwową, ale wieża musiała powstać przed 47 r. a stracić swoją podstawową funkcję około roku 50-tego.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-11-13, 09:45   

O obu wieżach w :arrow: Dzienniku Bałtyckim

Cytat:
Co się stanie z wieżą? Co teraz zamierzacie? - Andrzej Strug pyta wprost Chorążewicza. - Na razie działania zostały wstrzymane - odpowiada reprezentant ZDiZ. - Wciąż szukamy kogoś, kto zabezpieczy obiekt i zdecyduje się go przejąć. Słowo "zabezpieczy" wywołuje niepokój wśród "wieżących". - Czy "zabezpieczyć" to znaczy zamknąć, uniemożliwić wchodzenie na nią? - pyta Andrzej Strug. I dodaje: - My też szukamy osób lub instytucji, które mogłyby zorganizować jakieś działania na wieży. Ale warunkiem jest udostępnianie jej dla zwiedzających. W końcu Chorążewicz przyznaje, że kiedy zrobiło się głośno o oliwskiej wieży, zgłosiła się do ZDiZ jedna z firm telekomunikacyjnych. - Rozmawiamy, ale to etap wstępny. Reprezentant firmy musi rozpoznać temat. Wyraził zainteresowanie, ale decyzje jeszcze nie zapadły. Na wieść o tym obrońcy wieży natychmiast zaproponowali spotkanie trójstronne. - Tylko żeby nie było tak, że zostanie zablokowana możliwość wchodzenia na nią - zastrzegają. Chorążewicz potakuje ze zrozumieniem. Spotkanie dobiega końca. Coraz częściej pada słowo "kompromis" w sprawie wieży, która staje się coraz bardziej niezwykła.


Krzysztof napisał/a:
wieża musiała powstać przed 47 r. a stracić swoją podstawową funkcję około roku 50-tego.


Kochańczyk twierdzi, że w połowie lat 50 nadal się świeciła.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-11-13, 16:04   

Cytat:
Wciąż szukamy kogoś, kto zabezpieczy obiekt i zdecyduje się go przejąć.

Zacząłem się zastanawiać nad statusem wieży na Pachołku. Czy wiadomo czyja jest i kto ją zabezpiecza?
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-11-13, 18:17   

Wieża na Pachołku należy do miasta i jest pod opieką ZDiZ jak całość lasów komunalnych.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-11-13, 19:07   

Cytat:
Na razie działania zostały wstrzymane - odpowiada reprezentant ZDiZ. - Wciąż szukamy kogoś, kto zabezpieczy obiekt i zdecyduje się go przejąć.

To, ja zadam proste pytanie. Czy ta wieża, też nie powinna pozostać w gestii ZDiZ?
Skoro jest ich, bo przecież stoi na ich terenie, to czemu jeszcze nie naprawili tych podestów i nie zawiesili na dole informacji o wejściu na wieżę, na własną odpowiedzialność? Czy przekracza to ich możliwości finansowe? Chyba nie, skoro moją dużo większe fundusze na jej rozbiórkę. Przecież, to oni biorą z kasy miejskiej pieniądze za dbanie o powierzone im tereny.
 
 
Explore 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 114
Dołączył: 26 Sie 2009
Posty: 64
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-11-13, 23:22   

Do kompetencji ZDiZ nie należą budynki - tylko opieka nad rzeczami 'przyziemnymi' :)

tak jak napisałeś -
Cytat:
dbanie o powierzone im tereny
Tereny, tylko i wyłącznie, bez obiektów znajdujących się na nich.
_________________
"Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie"

Razem ratujmy zabytki! || Stowarzyszenie Gertruda
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-11-16, 09:20   

Krzysztof napisał/a:
Przecież, to oni (ZDiZ-przypisek mój Piotr A) biorą z kasy miejskiej pieniądze za dbanie o powierzone im tereny

ZDiZ bierze pieniądze z kasy miasta - a miasto daje. Z naszych podatków. Chętnie poznam nazwisko osoby z Urzędu Miasta, która obiecała środki na demontaż wieży, oraz datę podjęcia tej decyzji. Przecież gdyby miasto nie dało promesy na środki, to ZDiZ nie byłby taki aktywny dzisiaj. Skoro budżet miasta jest tak strasznie deficytowy (ponad 50%) to czy stać nas na taką rozrzutność? Czy wiadomo o ew. planach zagospodarowania okolicy? Pytania nie są bezsensowne - u nas nic nie dzieje się bez powodu. A na koniec, czy przypadkiem ZDiZ nie zostało powołane między innymi do dbania o takie obiekty? Mam wrażenie że ci panowie pragnęliby ograniczyć swoją działalność do obsługi kury znoszącej złote jajka, jaką jest Cmentarz Srebrzysko.

Na koniec tytułem uzupełnienia wypowiedzi poprzedników dot. świateł na wieży. Paliły się jeszcze w 1960. Mieszkałem w pobliżu wieży od 1958 i doskonale to pamiętam.
 
 
Explore 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 114
Dołączył: 26 Sie 2009
Posty: 64
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-11-17, 17:18   

Cytat:
Pismo zostało w dniu dzisiejszym złożone wraz z załącznikiem w postaci 12 list zawierających łącznie 146 podpisów. Biorąc pod uwagę spontaniczny, luźno zorganizowany charakter zbiórki i krótki termin, jest to wynik bardzo dobry i wszystkim, którzy włączyli się w akcję, należą się słowa uznania. :) Dziękujemy! :)

P.S. Jeśli ktoś zebrał podpisy a nie miał możliwości dostarczenia listy, albo chciałby zbierać nadal - nic straconego. Jeśli w ciągu najbliższego tygodnia trafi do mnie jakaś konkretna ilość, złożymy je w ZDiZcie jako aneks do dzisiejszego pisma.

źródło: stowarzyszeniegertruda.org
_________________
"Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie"

Razem ratujmy zabytki! || Stowarzyszenie Gertruda
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-11-17, 22:02   

Świetna robota! :brawo:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Explore 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 114
Dołączył: 26 Sie 2009
Posty: 64
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-11-17, 22:27   

Dziękujemy:) będziemy informować dalej o postępie akcji, kiedy otrzymamy odzew z ZDiZ

żeby raz na zawsze wyjaśnić sobie gdybanie, co może ZDiZ a czego nie może, zapraszam tutaj:

http://www.bip.danzig.pl/samorzad,5,30.html#zakres
_________________
"Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie"

Razem ratujmy zabytki! || Stowarzyszenie Gertruda
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl