Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fajki, tabakierki wytwarzane/używane w Gdańsku i na Pomorzu
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-08-26, 20:50   

Kuba_gd napisał/a:


(...) I oczywiście mam pytanie na temat jej pochodzenia , datowania
oraz informacji zawartych w legendzie na główce.

:flaga:





Na fajce znajduje się wizerunek pierwszego dziedzicznego namiestnika (stadhouder) Republiki Zjednoczonych Prowincji (Republiki Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich), Wilhelma IV Orańskiego, palącego fajkę o długim cybuchu. W części centralnej herb dynastii Oranje-Nassau, a z drugiego boku fajki, Anna Hanowerska ( najstarsza córka Jerzego II Hanowerskiego, króla Anglii), żona Wilhelma IV. Wokół herbu napis: Honi soit qui mal y pense, stanowiący dewizę Orderu Podwiązki http://pl.wikipedia.org/w...IV_Ora%C5%84ski . Fajka sygnowana herbem Goudy (Holandia), ongiś europejskiego centrum produkcji jednorodnych fajek glinianych. Czas wytwarzania tej niezwykle atrakcyjnej fajki określa się na lata 1748-1760.
 
 
Kuba 
Szkodnik publiczny

Wiek: 38
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 81
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-28, 11:22   

Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź.

Mały przedmiot a tyle można o nim opowiedzieć. :-D
Zawsze mnie ten fragment intrygował ale jego
stan nie pozwalał go w żaden sposób samodzielnie zidentyfikować.

:flaga: :brawo:
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-12-22, 09:47   

Fajka Lecha Wałęsy, na której prawdopodobnie zakończył palenie, ponownie została wystawiona na licytację (informacje na temat pierwszej aukcji znajdują się na str. 2 tego tematu). Tym razem oprócz zdjęcia fajki można obejrzeć dwa dokumenty potwierdzające autentyczność wystawionego przedmiotu: http://allegro.pl/item860...cha_walesy.html

fajka_pismo2.jpg
aukcja
Plik ściągnięto 22517 raz(y) 38,5 KB

fajka_pismo.jpg
aukcja
Plik ściągnięto 22517 raz(y) 34,58 KB

Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-12-22, 09:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-12-22, 10:32   

Zabawna groźba:
Cytat:
Jeśli fajka nie znajdzie nabywcy, wyjedzie za granicę.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-12-22, 13:30   

Warto przypomnieć, że na poprzedniej aukcji najwyższa oferta (42 300 zł) była poniżej ceny minimalnej. Myślę, że sprzedający ma w Polsce małe szanse na osiągnięcie lepszego wyniku za tę fajkę. Natomiast na aukcji w USA, gdzie zamierza ją wystawić, ostatnia fajka palona przez Lecha Wałęsę może osiągnąć bardzo wysoką cenę.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-12-23, 13:27   

Na 2 stronie (co świadczy o atrakcyjności tematu) Polski Dziennika Bałtyckiego ukazał się krótki artykuł Doroty Abramowicz o wystawionej na aukcji fajce Lecha Wałęsy.

Fajka Lecha Wałęsy.jpg
Plik ściągnięto 22488 raz(y) 113,59 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-03-17, 15:35   

Zatelefonował do mnie kolega z Klubu Kolekcjonerów Fajek w Poznaniu, prosząc o informację, w jakich latach czynna była w Danzigu Bernsteinwarenfabrik, usytuowana przy Langgasse 1 (jej właścicielem był J. Woythaler). Takie dane znajdują się na etui, którego zawartość stanowi wspaniała cygarniczka z "pianki morskiej" - sepiolitu, zakończona bursztynowym ustnikiem. Czy wiadomo Wam coś na temat tej wytwórni?
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-03-27, 22:08   

Prośba o jakiekolwiek informacje na temat danzigiej Bernsteinwarenfabrik przy Langgasse 1 jest nadal aktualna. Dziś otrzymałem zdjęcia tej niezwykle atrakcyjnej, prawdopodobnie dziewiętnastowiecznej, cygarniczki. Foto. Henryk Rogalski.

IMG_4519a.JPG
Plik ściągnięto 22395 raz(y) 119,61 KB

IMG_4532.JPG
Plik ściągnięto 22395 raz(y) 106,31 KB

IMG_4522.JPG
Plik ściągnięto 22395 raz(y) 24,01 KB

IMG_4519.JPG
Plik ściągnięto 22395 raz(y) 48,73 KB

 
 
Aartin 
Poszukiwacz


Dołączył: 20 Sty 2012
Posty: 11
Skąd: Petershagen
Wysłany: 2012-01-22, 18:34   

Nie mogę znaleźć aparatu którym mógłbym zrobić jakieś strawne zdjęcia kawałka cybucha który znalazłem.
Jest o tyle ciekawy, że można odczytać (choć z pewnym trudem), napis "VDVET IN GOUDE"
Jak rozumiem Gouda, to centrum produkcji fajek glinianych, w tym samym miejscu znalazłem też główki z sygnaturkami w formie herbu Goudy, jednak co znaczy to "VDVET?
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2012-01-22, 23:52   

Aartin napisał/a:

Jest o tyle ciekawy, że można odczytać (choć z pewnym trudem), napis "VDVET IN GOUDE"
Jak rozumiem Gouda, to centrum produkcji fajek glinianych, w tym samym miejscu znalazłem też główki z sygnaturkami w formie herbu Goudy, jednak co znaczy to "VDVET?


Ten napis na cybuchu to: "W.D.VET IN GOUDA" i określa wytwórcę fajek glinianych z Goudy, Willema de Veta, który sygnował swoje fajki właśnie herbem Goudy (od 1760 do 1767 roku). Cybuch z tym napisem jest dość rzadki w Polsce. W zestawieniu cybuchów fajek glinianych znalezionych w Polsce, odnotowałem tylko 19 sztuk z napisem W.D.VET (E. Zimmermann, Fajki gliniane, Danzig 1994, s. 35).
 
 
Aartin 
Poszukiwacz


Dołączył: 20 Sty 2012
Posty: 11
Skąd: Petershagen
Wysłany: 2012-01-23, 14:13   

Dziękuje pięknie - datowanie miejscówki przesunęło mi się o jakieś 50 lat.

Mam jeszcze jeden cybuch z Rostin, (ten to wiem co i jak), a także jeden na którym coś pisze, jednak nie wyraźnie - źle odbity napis, a także żółty nalot (długo w mule). Raczej nie jest to Rostin, ani W. D. Vet.
Jakiś pomysł jak usunąć ten nalot bez szkody dla artefaktu? Może wtedy uda mi się coś wypatrzeć.

Jeszcze trzy sygnaturki które mam, (na główkach):

Dwie pierwsze wyglądają jak imbryk do herbaty, z z tym że różnią się wykonaniem:
- jedna jest gorzej wykonana, mało szczegółów imbryka, występuje także po bokach mała sygnatura w formie herbu Goudy.
- Lepiej wykonana ma bardziej szczegółowy (wyraźniejszy kształt, cieńsza linia "dzióbka" i rączki) imbryk, rysa dzieli go na dwie części - nie wiem czy taki był zamysł twórcy, czy to uszkodzenie mechaniczne, po bokach dwie sygnaturki w formie herbu Goudy z małym "s" nad nimi.

Trzecia ma herb Goudy, po bokach małe herby Gody, nad nimi mała literka "o".



Nie mogę znaleźć pudełka, w którym miałem więcej fajek z tego miejsca. Na pewno je gdzieś w bezpieczne miejsce odłożyłem. Tylko gdzie ja je zachomikowałem?


:hmm:
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2012-01-23, 16:21   

Aartin napisał/a:
Jeszcze trzy sygnaturki które mam, (na główkach):

Dwie pierwsze wyglądają jak imbryk do herbaty, z tym że różnią się wykonaniem:
- jedna jest gorzej wykonana, mało szczegółów imbryka, występuje także po bokach mała sygnatura w formie herbu Goudy.
- Lepiej wykonana ma bardziej szczegółowy (wyraźniejszy kształt, cieńsza linia "dzióbka" i rączki) imbryk, rysa dzieli go na dwie części - nie wiem czy taki był zamysł twórcy, czy to uszkodzenie mechaniczne, po bokach dwie sygnaturki w formie herbu Goudy z małym "s" nad nimi.
Trzecia ma herb Goudy, po bokach małe herby Gody, nad nimi mała literka "o".


Domyślam się, że chodzi o sygnatury zbliżone do tych na rys. 40-43 (w załączniku). To również fajki z Goudy (godło tego miasta na rys.21-23), a małe herby Goudy z boku lub po bokach stopki, to znak jakościowy wprowadzony w 1739/40 roku. Po pierwszym rozbiorze Polski (1772 r.) import na nasze tereny fajek z Holandii zanika, a ich miejsce zajmują fajki pruskie, co ułatwia datowanie omawianych artefaktów. Rysa dzieląca sygnaturę na dwie części, z pewnością nie była celowym działaniem wytwórcy.

Źródło E. Zimmermann, Fajki gliniane, Gdańsk 1994.jpg
Plik ściągnięto 22291 raz(y) 104,2 KB

 
 
Aartin 
Poszukiwacz


Dołączył: 20 Sty 2012
Posty: 11
Skąd: Petershagen
Wysłany: 2012-01-23, 19:07   

Dziękuje.

Cytat:
małe herby Goudy z boku lub po bokach stopki, to znak jakościowy wprowadzony w 1739/40 roku.


Czyli mogę przyjąć założenie, że fajka z sygnaturą w formie herbu Goudy, ale bez znaków jakościowych to wyrób z przed 1739/40 roku?
To by datowało miejsce znalezienia jeszcze o parędziesiąt lat wstecz.
Nadal nurtują mnie literki nad tymi znakami jakościowymi. Chyba że to po prostu wada produkcji.
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2012-01-23, 19:56   

Aartin napisał/a:
Dziękuje.

Cytat:
małe herby Goudy z boku lub po bokach stopki, to znak jakościowy wprowadzony w 1739/40 roku.


Czyli mogę przyjąć założenie, że fajka z sygnaturą w formie herbu Goudy, ale bez znaków jakościowych to wyrób z przed 1739/40 roku?


Tak, o ile są to fajki z Goudy. Te sygnatury jakościowe na fajkach glinianych są świetnym wyznacznikiem chronologicznym. Po prostu, fajka z tym znakiem jakościowym wyprodukowana została po 1739 r. Przy datowaniu fajek tego typu bardzo istotny jest kształt fajkowej główki.
Doskonale pokazuje to załączony rysunek fajek z Goudy, autorstwa Don Duco - jednego z najlepszych na świecie fachowców badających najstarsze artefakty fajczarskie (rys. w załączniku).

Aartin napisał/a:
To by datowało miejsce znalezienia jeszcze o parędziesiąt lat wstecz.
Nadal nurtują mnie literki nad tymi znakami jakościowymi. Chyba że to po prostu wada produkcji.


To nie jest wada produkcyjna. Pomijając imitacje znaków jakościowych z Goudy przez inne ośrodki produkcji fajek glinianych, pojedyncza tarczka z herbem Goudy z boku stopki oznacza najwyższą jakość produktu, a tarczki po bokach noska, z literą "S", jakość zwykłą, przeciętną.

Źródło D. H. Duco, Merken van Goudse pijpenmakers 1660-1940, Lochem 1992, s. 111.jpg
Plik ściągnięto 22246 raz(y) 119,31 KB

 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-03-30, 07:57   

Za Pomorskim Forum Eksploracyjnym Ezecie pomożesz? ;-)

Cytat:
Została znaleziona ze 30 lat temu w Górowie Iławeckim, podczas czyszczenia rowu ściekowego. [...] Pokrywa i cybuch są dorobione.


turek1.jpg
Plik ściągnięto 22215 raz(y) 27,56 KB

turek2.jpg
Plik ściągnięto 22215 raz(y) 25,27 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl