Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopytkowo / Kopitkowo
Autor Wiadomość
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-23, 11:59   Kopytkowo / Kopitkowo

Nie wiem, czy ta miejscowość podlega pod Starogard Danzigi czy umieściłam ten temat we właściwym miejscu. W tej wsi znajduje się pałacyk, który niestety niszczeje. Wiem, że jeszcze w latach 60-tych był w pełni rozkwitu, w pałacu znajdowało się wyposażenie po byłych właścicielach, kwitło wspaniałe ogrodnictwo. Czy ktoś wie więcej o tym byłym majątku i nazywali się właściciele?
Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-11-21, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
jaga55 
jaga55

Wiek: 69
Dołączyła: 26 Lip 2009
Posty: 10
Skąd: miłobądz
Wysłany: 2009-10-23, 15:39   

Kopytkowo to powiat STAROGARD GDAŃSKI.do majątku należała gorzelnia tam pracował mój dziadek ze strony matki,
_________________
narratorka
 
 
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-23, 20:11   

Czyli dobrze trafiłam z moim wątkiem :-D . Czy wiadomo Tobie coś o historii tego majątku i ich byłych właścicielach?
 
 
 
jaga55 
jaga55

Wiek: 69
Dołączyła: 26 Lip 2009
Posty: 10
Skąd: miłobądz
Wysłany: 2009-10-25, 12:50   

mieszkańcy mówią PLEN/PLYN/kociewski akcent ,wymaga weryfikacji.
 
 
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-11-01, 16:27   

Dowiedziałam się, że ostatni właściciele Kopytkowa nazywali się von Plen ( Plein ). Ponoć na terenie parku stał pamiątkowy kamień z zapisanymi datami 1814 - 1914. Przypuszczam, że postawiony był z okazji 100-lecia istnienia tego rodu. Na prawdę nie wiadomo nic o byłych właścicielach tego majątku?
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-11-01, 19:06   

Karin napisał/a:
Dowiedziałam się, że ostatni właściciele Kopytkowa nazywali się von Plen ( Plein ). Ponoć na terenie parku stał pamiątkowy kamień z zapisanymi datami 1814 - 1914. Przypuszczam, że postawiony był z okazji 100-lecia istnienia tego rodu. Na prawdę nie wiadomo nic o byłych właścicielach tego majątku?


Może raczej z okazji setnej rocznicy zwycięstwa koalicji prusko-rosyjskiej nad wojskiem napoleońskim, zdobycia Danziga i opuszczenia Prus Zachodnich przez żołnierzy cesarza Francji.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-11-17, 13:56   Re: Kopytkowo

Karin napisał/a:
Czy ktoś wie więcej o tym byłym majątku i jak nazywali się właściciele?

Naprawdę nie wiadomo nic o byłych właścicielach tego majątku?



Zbierając materiały o zbrodniach hitlerowskich na terenie pow. kościerskiego, zajrzałem też do protokółów z pow. starogardzkiego zamieszczonych w publikacji: Szpęgawsk, Gdynia 1959. Znajdują się tam zeznania świadków dotyczące m.in. właściciela Kopytkowa.

Cytat:
Protokół z przesłuchania świadka przez Sąd Grodzki w Starogardzie, dnia 20 maja 1946 r.

Marcin Żychliński, wiek lat 67, emerytowany naczelnik więzienia...

(…) Do więzienia starogardzkiego sprowadzano i zwożono ludzi z miasta i powiatu Starogard, a także w niektórych wypadkach z dalszej okolicy, jak np. z Tczewa. Masowymi aresztowaniami zajmował się w okresie pierwszych tygodni „Selbstschutz” organizacja miejscowych Niemców, którego „kreisleiterem” był właściciel majątku Kopytkowo Plehn, który po zjawieniu się z oddziałem Selbstschutz w Wolentalu (kolonii karnej tut. więzienia) rozstrzelał czy kazał rozstrzelać 15 więźniów kryminalnych w kolonii tej przebywających. Oddziały Selbstschutzu z powiatu przysyłały aresztowanych, o ile ich na miejscu nie zlikwidowano, do więzienia w Starogardzie. (…)


Informacje dotyczące majątku w Kopytkowie i jego właścicieli http://kociewie.kgb.pl/kopytkowo.html

Cytat:
W latach 1810 - 1945 majątek w Kopytkowie był w rękach niemieckiej rodziny von Plehn. Rodzina ta sprowadziła się do Kopytkowa z Malborka. W 1860 roku, murarze austriaccy wybudowali w Kopytkowie gorzelnię. W 1861 roku powstała owczarnia dla 1000 owiec. Na polu, w kierunku Leśnej Jani, uruchomiono cegielnię. Wybudowano nowy pałac, w stylu empire, wokół którego powstał okazały park ze stawami. Około 1905 roku, podłączono majątek w Kopytkowie do linii kolejowej Smętowo - Skórcz, budując bocznicę kolejową. Państwowy plan parcelacyjny z 1937 roku podzielił 150 ha z nieruchomości Hansa von Plehna.

Podczas okupacji, właściciel Kopytkowa, Hans von Plehn, który uprzednio był porucznikiem rezerwy 2 pułku szwoleżerów w Starogardzie Danzigim, zasłynął jako zajadły wróg Polaków. W pierwszych dniach wojny był on Kreisleiterem Selbstschutzu, organizacji, która wsławiła się mordowaniem Polaków w powiecie starogardzkim. W majątku von Plehna, w Kopytkowie, działała na początku okupacji trójka SS-manów. Byli nimi: rządca Stoyke, praktykant Neumann i leśniczy Kurz. Trójce tej przypisuje się śmierć wielu Polaków. Pod biurem majątku, w piwnicy, zorganizowano przejściowo areszt, w którym przetrzymywano okolicznych mieszkańców. Byli tam oni traktowani w sposób nieludzki, okrutnie torturowani, a następnie, chłopskimi furmankami, wywożeni do Skórcza lub Starogardu Danzigiego. Wielu z nich zamordowano. Przed samym wyzwoleniem Kopytkowa, von Plehn kazał podpalić 19 stert żyta i nie wymłócone 2 sterty grochu, by nie wpadły w ręce wojsk wyzwalających Kopytkowo. Miejscowość została wyzwolona 20 lutego 1945 roku, jako jedna z pierwszych w powiecie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl