Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-10-18, 23:16
Celbowo / Celbau
Autor Wiadomość
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-18, 13:23   

Dzięki za fotkę:) Może nie każdemu ta szabla się ukazuje?
 
 
 
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-18, 13:28   

Dziękuję guzzi za dodatkowe informacje i fotkę kapsla:). Marzę jeszcze o tym aby zdobyć ten nr "Spotkania z zabytkami" w którym jest artykuł o tym ciekawym, aczkolwiek tajemniczym miejscu dzięki któremu powstały legendy. Pozdrawiam:)
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-18, 13:51   

Karin napisał/a:
(...) Jestem bardzo wdzięczna za fragment artykułu. Proszę jeśli posiadasz ten artykuł w całości, prześlij mi go lub umieść tutaj na forum.


Zatem dalszy ciąg artykułu Doroty Abramowicz, Drzewa strzegą tajemnicy, który ukazał się w Wieczorze Wybrzeża 26.10.2001

Celbowo 03.jpg
Plik ściągnięto 23598 raz(y) 112,66 KB

Celbowo 04.jpg
Plik ściągnięto 23598 raz(y) 91,52 KB

Celbowo 05.jpg
Plik ściągnięto 23598 raz(y) 98,77 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-10-18, 13:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-18, 13:52   

C.d.

Celbowo 06.jpg
Plik ściągnięto 23595 raz(y) 104,82 KB

Celbowo 07.jpg
Plik ściągnięto 23595 raz(y) 106,6 KB

 
 
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-18, 14:06   

Witaj Zimmermann wielkie dzięki:). Jesteś niezawodny :-D
 
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-10-18, 14:42   

Karin,
Jeśli jesteś zainteresowana historią rodziny Rodenackerów i przy okazji Celbowa (Celbówka) polecam książkę "Czwarte miejsce przy stole" Horst Mönnich.

"...Mönnich napisał tę historię na podstawie autentycznych wydarzeń z życia kuzynki jego żony, pani Elisabeth Paetzold, której rodzice do 1945 roku mieszkali w Celbowie, a ona sama w Celbówku. Historia ta ożyła w ostatnich latach. Okazało się, że syn z Danziga wyjechał do Niemiec w 1977 roku. Natomiast chłopiec z Warszawy mieszka tam do dzisiaj pod innym nazwiskiem. Około 10 lat temu doszło do spotkania wszystkich dzieci z matką. Pani Elisabeth Paetzold zmarła w 1998 roku. Na podstawie tej historii nakręcono w Niemczech film w reż. Koeppa pt.: "Söhne" - od czerwca 2007 roku ukazuje się on na ekranach niemieckich kin i cieszy się dużą popularnością - został już uhonorowany nagrodą filmową. Sceny do filmu kręcono m.in.: w Celbowie, Danzigu, Warszawie i w Niemczech..." (pomorska księgarnia internetowa "Pod Gryfem")
Pozdrawiam
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-10-18, 14:50   Re: Szabla na nagrobku Rodenckera

E. Zimmermann napisał/a:
Karin napisał/a:
Usłyszałam też historię o szabli na nagrobku Rodenackerów. Szabla ta miała się raz ukazywać a raz znikać z nagrobka. Czy ktoś słyszał o tej historii?


Witaj Karin. Osiem lat temu pisała na ten temat red. Dorota Abramowicz, dołączam fragment artykułu.


patrz "Czwarte miejsce przy stole" Horsta Mönnicha wyd. Region Gdynia 2008
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-18, 15:17   

I jeszcze warty rozwinięcia wątek z przytoczonego powyżej artykułu: "W książce Artura Jabłońskiego można przeczytać, że Rodenakerowie wsławili się wyjątkowym okrucieństwem w czasie wojny. - To nieprawda - twierdzą Rohlaffowie. - Byli już starszymi ludźmi, gdy zaczęła się wojna. Mieli tylko córkę Elisabeth. Jej mąż zginął gdzieś na froncie..."

Szczególnie w zestawieniu z tekstem: Honor rodu Rodenackerów http://lebork.naszemiasto...nia/953205.html
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-10-18, 15:39   

Historia Celbowa w pigułce: (patrz foto)

i jeszcze tutaj dużo ciekawych informacji:
http://spcelbowo.edupage.org/text3/?
http://www.spcelbowo.republika.pl/pomerania.html

celbowo opis.jpg
źródło: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_I/531
Plik ściągnięto 23509 raz(y) 47,88 KB

 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-10-18, 15:45   

Miejscowi wspominają, że w majątku Rodenackera pracowali jeńcy francuscy i potwierdzają to, że Fritz Rodenacker znany był z antypolskiej postawy.
 
 
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-18, 15:50   

Witaj guzzi, dziękuję Ci za wszystkie informacje. Z ogromnym zainteresowaniem oddałam się czytaniem lektury którą mi podesłałeś:) Postaram się poszukać książkę, którą mi poleciłeś. Jeszcze raz wielkie dzięki:)
 
 
 
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-18, 18:00   

Książkę już zamówiłam:). Trudno nam oceniać postawy ówczesnych Niemców, znamy je bowiem na podstawie źródeł historycznych i biograficznych. Jedno co można stwierdzić, że obywatele niemieccy byli lojalni wobec swojego państwa, a Polacy wobec swojego. Do poróżnień narodowościowych doprowadzili politycy i polityka hitlerowska. Ani Niemcy ani my nie powinniśmy pielęgnować wiekowej nienawiści, lecz strzec pamiątek historycznych i nie zapominać o błędach i szaleństwach nieodpowiedzialnych polityków.
 
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-10-18, 19:43   

Karin, rozsądnie powiedziane. Mam propozycję (i tutaj kol. Zimmermann będzie pomocny) - może połączymy te dwa tematy razem pod wspólną nazwą Celbowo / Celbau?
 
 
Karin 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 153
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2009-10-18, 19:51   

Oczywiście :-D
 
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-10-20, 07:41   Fritz Rodenacker

Karin napisał/a:
Trudno nam oceniać postawy ówczesnych Niemców, znamy je bowiem na podstawie źródeł historycznych i biograficznych. Jedno co można stwierdzić, że obywatele niemieccy byli lojalni wobec swojego państwa, a Polacy wobec swojego. Do poróżnień narodowościowych doprowadzili politycy i polityka hitlerowska. Ani Niemcy ani my nie powinniśmy pielęgnować wiekowej nienawiści, lecz strzec pamiątek historycznych i nie zapominać o błędach i szaleństwach nieodpowiedzialnych polityków.


Karin, obiecany fragment książki K. Wojcikiego:
Rozmowa Krzysztofa Wójcickiego z Grafem Albrechtem von Krockow:
/Wójcicki/ „- Przed wybuchem wojny. Fritz Rodenacker wraz z koleżkami, szczuł, podżegał, nagabywał by gnębić Kaszubów. Miał w swoim majątku w Celbowie, podobnie jak Aleksander Hannemann w Połczynie, mundury, karabiny, radiostację z pełnym nasłuchem no i pieniądze z Berlina na werbunek ochotników, którzy organizować mieli dywersję, tajne posiedzenia, zebrania partyjne, szkolenia bojówkarzy…
/Wójcicki/ - Wiedział Pan o tym?
/v.Krockow/ - Oczywiście to był sąsiad graniczyliśmy o miedzę. Rodenackera znałem, ale o jego działalności niewiele wiem. Dawniej współtworzył Deutsche Veringung, czyli Zjednoczenie Niemieckie, któremu podporządkowane były pozostałe organizacje dywersyjne. Oni zamierzali przygotować powstanie, które miało oderwać Pomorze od polski…”
dalej
/v.Krockow/ „-Fritz chciał mnie skaptować, próbował kilka razy wciągnąć moje nazwisko na swoją listę bo dobry był ze mnie jeździec i strzelec. Rozmawiałem o tym z dziadkiem, który jako dyplomata śmiał się, mówiąc, że to jest zupełne głupstwo, ta jego radiostacja, co on może wiedzieć o prawdziwej polityce skoro sam jest tylko narzędziem w rękach nowej, niemieckiej władzy. Siedzi w Celbowie jak mysz w dziurze i nic nie wie. Ale ja wiedziałem, że Rodenacker i jego banda odgrażają się polskim sąsiadom, kolportują wrogie ulotki, pozdrawiają się wyciągniętą w górę prawą ręką, ozdabiają garnitury hitlerowskimi znakami…”
Myślę, że Twoja opinia, którą zacytowałem, jako wstęp, jest zarazem komentarzem wspomnianego fragmentu.
Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-10-20, 08:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl