Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Banknoty markowe emisji Senatu WMG
Autor Wiadomość
Sabaoth 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 132
Skąd: Södertälje
Wysłany: 2009-09-06, 22:30   Banknoty markowe emisji Senatu WMG

Po okresie, kiedy w obiegu były w Danzigu niemieckie marki i notgeldy, 31 października 1922 roku Senat Wolnego Miasta Danziga wyemitował banknoty markowe. Emisja ta przypadła na okres hiperinflacji i dosyć szybko do nominałow trzeba było dopisywac kolejne zera. Waluta markowa obowiązywała w Danzigu do 20 listopada 1923 r. kiedy to dotychczasowe banknoty zastąpiono guldenowymi (przejściowymi) wyemitowanymi przez Danziger Zentralkasse A.G. (Danzigą Kasę Centralną).

Jednocześnie, w sierpniu 1923 i we wrześniu 1923 r. Magistrat Sopotu emitował swoje własne banknoty markowe.

Moje pytania są w związku z tym następujące:

1. Czy obie emisje, Senatu WMG i Magistratu Sopotu były jednocześnie prawnym środkiem płatniczym na terytorium Wolnego Miasta Danziga?
2. Jaki był kurs wymiany marek Senatu WMG i Magistratu Sopotu? 1:1 czy może inny?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-09-07, 21:01   

Ciekawostka o monecie z tamtego okresu, opisana przez Jerzego Chałupskiego.

GDAŃSK 1920


Cytat:
Zanim jednak pojawiły się monety z napisem "Freie Stadt Danzig", do roku 1923 walutą obiegową była marka niemiecka i lokalny, papierowy pieniądz zastępczy. Dla uzupełnienia ilości obiegowego pieniądza zdawkowego Zarząd Miasta zamówił monety o nominale 10 fenigów. Mennica danziga nie działała już od przeszło stulecia ale zamówienie postanowiono ulokować w firmie rodzimej, a nie w którejś z prywatnych wytwórni monet i żetonów. Prestiż przeważył nad względami praktycznymi i ekonomicznymi (koszty wybicia jednej monety szacowano na prawie dziewięć fenigów!).

Stemple zamówiono w firmie jubilerskiej Stumpf und Sohn oraz w Danzigiej Fabryce Broni. Produkcja monet odbywała się w tejże fabryce.
Obydwaj zleceniobiorcy nie mieli doświadczenia w produkcji menniczej i zamiast wykonać patryce do wyrobu stempli, wykonali stemple metodą ręcznego grawerunku. Stemple "Stumpf und Sohn", charakteryzujące się obecnością ciągłej obwódki wewnętrznej, wykonane zostały przez Ryszarda Andersa według projektu Ernesta Perersena i modeli Jerzego Böckera.
Wyemitowano dwa podstawowe rodzaje monet różniące się stroną z nominałem.
(...)Na jednym z etapów produkcji danzigich dziesięciofenigówek 1920 wrócono do zasad (bo nie do techniki) średniowiecznych. Jak już wspomniałem, wszystkie stemple wygrawerowano ręcznie. Siłą rzeczy stemple, a więc i monety, muszą się między sobą różnić.

Jak wiadomo, firmie Stumpf und Sohn zapłacono za 23 stemple (11 par + jeden dodatkowy). Na podstawie analizy rysunku monet i mikrośladów na ich powierzchni przypuszcza się, że do produkcji monet wykorzystano tylko dwie lub trzy pary stempli. Gumowski i Pelczar w książce "Pieniądz danzigi 1814 - 1939" podają, że z fabryki broni wycofano aż 86 stempli. I tu nie ma pewności, że wszystkie wykorzystano dla bicia monet. W każdym razie w niektórych katalogach można przeczytać informację, że istnieją 42, 43 albo nawet 44 odmiany dziesięciofenigówek z małą cyfrą. Dane te, prawdopodobnie oparte na założeniu, że jedną parą stempli mozna wybić około 20.000 niewielkich monet cynkowych, wywodzą się z wydanej w roku 1922 pracy "Katalog des offizielen Hartnotgeldes 1915 - 1921" W. Funcka.
Funck swoją klasyfikację oparł na geometrycznych pomiarach wybranych elementów rysunku. Nie zauważył, albo uznał to za szczegół nieistotny, że monety różnią się ilością perełek otokowych (od 53 do 61, bez pewności, że nie istnieją inne odmiany!) i wieloma innymi szczegółami.
Gdyński Dom Aukcyjny w katalogu swojej drugiej aukcji umieścił informację, że przeprowadzone przez nich badania potwierdzają istnienie dwunastu wariantów - w firmowym zbiorze materiału porównawczego jest 9 wariantów awersu i 10 wariantów rewersu w dwunastu różnych powiązaniach awers-rewers. GDA sugeruje, że do wybicia tych monet użyto najwyżej kilkunastu par stempli tworzących około 20 powiązań awersu z rewersem. Oznaczało by to, że ilość monet wybijanych jedną parą stempli sięgała 50.000 sztuk.

Monety te były w obiegu w roku 1921. W styczniu roku 1922 ukazało się zarządzenie o wycofaniu z obiegu pieniądza zastępczego, ale mowa w nim o pieniądzu papierowym więc nie ma pewności, czy obieg dziesięciofenigówek nie skończył się dopiero z reformą walutową roku 1923.


1920aniolek.jpg
Plik ściągnięto 8393 raz(y) 56,18 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl