Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2008-12-23, 17:45
Gdańsk - z czym się wam kojarzy?
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-22, 20:17   Danzig - z czym się wam kojarzy?

Szczecin bardziej morski niż Danzig

Cytat:
Większość Polaków uważa, że Szczecin leży nad morzem i bardziej kojarzy im się z portem niż Danzig. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Imas International, wrocławski Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej

Imas International sprawdził, jakie spontaniczne skojarzenia wywołują największe polskie miasta, w tym Danzig i Szczecin. O wypełnienie ankiet poproszono tysiąc osób powyżej 15. roku życia z różnych części kraju. Wynik? Zaskakujący. Choć Szczecin nad morzem nie leży, tylko nad Odrą, to aż 40 proc. badanych wskazywało na jego nadmorskie położenie. W przypadku Danziga - 50 proc. W dodatku aż jedna czwarta respondentów (28 proc.) stwierdziła, że Szczecin kojarzy im się z portem (Danzig wskazało tylko 9 proc.). Szczecin 11 procentom pytanych przywodzi na myśl wakacje, słońce, urlop i plażowanie. To tylko trzy punkty procentowe mniej niż wynik Danziga. Marynistyczne skojarzenia w stosunku do Szczecina wybrało 91 proc. badanych, w stosunku do Danziga - 81 proc. Damian Michalski z Imas International: - Gdy zapytaliśmy Polaków, z czym kojarzy im się Danzig, najwięcej, bo 16 proc. odpowiedziało, że ze Stocznią Danzigą, 15 proc. respondentów wskazało Fontannę Neptuna, a 13 proc. Lecha Wałęsę. To pokazuje, jak bardzo symbole przyćmiły miasto. Oczywiście ludzie utożsamiają Danzig z morzem (50 proc.), ale to dla nich już w mniejszym stopniu miasto portowe, czy sama żegluga.

Ale wiązać Szczecin z morzem? - Wychodzą niedociągnięcia edukacyjne. Przecież, by dostać się ze Szczecina do Bałtyku trzeba przecież przejechać przynajmniej 120 kilometrów - dodaje Michalski. - Ktoś, kto nigdy nie był w Szczecinie, kojarzy miasto z portem i Stocznią Szczecińską, które są położone u ujścia Odry, i to niemal w centrum miasta. Stąd tylko krok do myśli o morzu. Ponadto badanie pokazuje, jak dobry efekt przyniosła skuteczna promocja zeszłorocznego zlotu żaglowców, czy corocznych Dni Morza.

Polacy na hasło "Danzig" wymieniają wspomnianą też Stare Miasto (7 proc.) - choć myślą pewnie przede wszystkim o Głównym Mieście. Szczecin z kolei nie kojarzy się z żadnymi zabytkami, mimo średniowiecznego centrum.
(...)
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-05-22, 20:33   Re: Danzig - z czym się wam kojarzy?

Cytat:
Gdy zapytaliśmy Polaków, z czym kojarzy im się Danzig, najwięcej, bo 16 proc. odpowiedziało, że ze Stocznią Danzigą, 15 proc. respondentów wskazało Fontannę Neptuna, a 13 proc. Lecha Wałęsę. To pokazuje, jak bardzo symbole przyćmiły miasto. Oczywiście ludzie utożsamiają Danzig z morzem (50 proc.), ale to dla nich już w mniejszym stopniu miasto portowe, czy sama żegluga.

No to mamy klucz do projektu logotypu Miasta. Skoro w regulaminie jest określone, że logo ma się jednoznacznie z Danzigiem kojarzyć...
 
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2008-05-24, 09:11   

Ja lubię Danzig za skrzyżowanie Podwale-Okopowa - zawsze mam tam czas na zadumę i przemyślenia :lol:

Mi się też Danzig nie kojarzy z morzem ;-)
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-24, 11:32   

Cóż - przez 60 lat pracowano nad tym, by Danzig od morza odwrócić.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-24, 15:06   

:-( Danzig teraz to mi się mało z Danzigiem kojarzy, nie wiem czemu ale jak słyszę Danzig to odrazu widzę Adamowicza :mrgreen:
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2008-05-24, 16:54   

Azaziz napisał/a:
Mi się też Danzig nie kojarzy z morzem

Pewnie spod Warszawy jesteś. ;-)
Ja nie potrafię Danziga od morza oddzielić. Może dlatego, że pisząc to słyszę jego szum, a jak się wychylę w fotelu, to je widzę. :)
_________________
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2008-05-24, 20:04   

Corzano napisał/a:
Pewnie spod Warszawy jesteś.


hmmm.... to takie skróty myślowe z mediów, jasne, że miejscowi kojarzą inaczej :-) ale np Danzig to stocznie, Gdynia marynarka wojenna i Błyskawica, Sopot - molo i plaża :-D tak mi się kojarzy, choć w Danzigu jestem 2-3 razy w tygodniu

Ach jak to edukacja wyprała mózgi :-D :-P
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
slawek 

Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 1
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-10-15, 22:31   Dekodowanie Danziga - zaproszenie

Witam,
pracuję w biurze Danzig 2016 i chciałem przekazać forumowiczom informację i zaproszenie na wydarzenie, które może być interesujące dla miłośników Danziga .

Chodzi o projekt kwartalnika Res Publika o nazwie "DNA Miasta".

Poniżej pełna informacja od organizatora. Zapraszam do udziału w debacie i w warsztatach kreatywnych (formuła warsztatów i debaty otwarta, z tym, że na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać). Dobrze, żeby wpływ na efekty projektu miały osoby zaangażowane i kompetentne. Dlatego piszę na tym forum:)

Pozdrawiam
sławek czarnecki

informacja
-------------------

GDAŃSK, MIASTO IKON?
start: 24.10.2009 godz. 10.30
miejsce: Instytut Sztuki Wyspa /ul. Doki 1/145 B/

DNA Miasta – Polska 2009 to interdyscyplinarny projekt dyskusji
w siedmiu polskich miastach ubiegających sie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poprzez debaty ekspertów
i warsztaty kreatywne z udziałem mieszkańców będziemy szukali odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z kulturą.

Więcej informacji o projekcie na www.dnamiasta.pl

Temat: Danzig, miasto ikon?

Danzig znany jest w Polsce i za granicą z haseł, motywów i symboli, które narodziły się z jego najnowszej historii. Stocznia, Solidarność, wydarzenia sierpniowe, Lech Wałęsa pojawiają się w różnych kontekstach i znaczeniach. Dlatego istotne jest postawienie pytania o konkretną wymowę tych symboli. Jaki nowy sens można im nadać i z czym je powiązać na dynamicznie zmieniającej się mapie pojęć? Które z nich są wciąż żywe i pobudzające twórczość kulturalną w mieście?
Czy Danzig widziany np. z Wrzeszcza, Brzeźna, Nowego Portu, Przerobki, Wyspy Sobieszewskiej jest tym samym Danzigiem, który widać z Ratusza? Jak rozumiane jest hasło „Wolność kultury, kultura wolności” zaproponowane przez prezydenckie biuro ds. kultury?

W dyskusji panelowej wezmą udział:
Mats Stjernstedt (dyrektor INDEX - the Swedish Contemporary Art Foundation)
Kuba Szreder (kurator oraz twórca interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, myśli i krytyki społecznej)
Aneta Szyłak (kuratorka i krytyczka sztuki, dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa w Danzigu)

W drugiej części wydarzenia, podczas warsztatów kreatywnych chcemy zaprosić mieszkańców do zdekodowania najważniejszych ikon Danziga. Jakie wyzwania stoją przed Danzigiem w ciągu najbliższych 10-15 lat w tej dziedzinie? Chcemy stworzyć katalog symboli miasta i zaproponować ich nowe, nieoczywiste wykorzystanie w programie kulturalnym. Zastanowimy się, które z nich mają szansę stać się impulsem do dalszego rozwoju, a które pozostaną jedynie bagażem doświadczeń? Sprawdzimy, co znaczy danziga „wolność kultury”?

Zapraszamy media oraz mieszkańców na debatę. Zapisy na warsztaty kreatywne prosimy wysyłać na adres e-mailowy: danzig@res.publica.pl

PLAN DNIA:

10.30 // rozpoczęcie z udziałem przedstawicieli władz miasta

10.45 // panel ekspertów/
/ Mats Stjernstedt
/ Kuba Szreder
/ Aneta Szyłak

12.15 // przerwa kawowa

12.30 // warsztaty kreatywne / cz. 1. /
Pytanie robocze: co nam się nie podoba w symbolach, które kształtują obraz Danziga?

14.00 // lunch

14.30 // warsztaty kreatywne / cz. 2. /
Pytanie robocze: Jak w nieoczywisty sposób wykorzystać symbole Danziga? Co znaczy „wolność kultury”?

16.00 // przerwa kawowa

16.15 // sesja plenarna
Prezentacje prac w grupach i dyskusja nad kierunkami rozwoju kultury w Danzigu

17.00 // komentarze uczestników i zaproszonych gości
/Katarzyna Kucz-Chmielecka – Biuro Prezydenta ds. Kultury, Danzig
/Jan Grzechowiak – redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto
/Michał Kaczorowski – redaktor naczelny trojmiasto.pl
/ Maciej Wośko – redaktor naczelny Dziennik Bałtycki – Polska The Times
/Władysław Zawistowski – dyrektor wydział kultury w urzędzie marszałkowskim
(osoby zaproszone)

18.00 // zakończenie
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-10-26, 10:49   

Danzig szuka swojego symbolu. Masz jakieś typy?

Cytat:
Panel ekspertów otworzył Kuba Szreder, twórca sztuki interdyscyplinarnej i krytyk społeczny. Już na wstępnie odrzucił Żuraw czy Fontannę Neptuna, jako ikony Danziga. Przekonywał, ze symbol powinien zmuszać do dyskusji i być niejednoznacznie interpretowany, jak np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Podkreślił, że ikoną Danziga z punktu widzenia inicjatyw obywatelskich mógłby być rower. Jego zdaniem Danzig jest miastem o największej liczbie ścieżek rowerowych w Polsce. Podczas warsztatów pojawiała się kwestia innego postrzegania Danziga i jego symbolu przez osoby przyjeżdżające z zewnątrz, a samych mieszkańców. Wytypowano, że dla turystów Danzig kojarzy się z Solidarnością, Starym Miastem, morzem, stocznią, historią, Lechem Wałęsą, Trójmiastem i polityką. Podkreślano także, że patrząc na Danzig z okien własnego domu mieszkańcy widzą inne symbole i ikony: Młode Miasto, kanały, port, muzykę, wielokulturowość. Rozgorzała więc dyskusja, które z tych symboli są już skostniałe i nic nie wnoszą, a z którymi można coś jeszcze zrobić?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-10-26, 13:13   

Cytat:
Rozgorzała więc dyskusja, które z tych symboli są już skostniałe i nic nie wnoszą

Może budowany stadion? Jakkolwiek go oceniać, to na pewno nie można określać go mianem "skostniałego" :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-10-26, 13:20   

Mnie się kojarzy z Domem :-)
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-10-26, 13:25   

Hochstriess napisał/a:
Mnie się kojarzy z Domem :-)

Znaczy się z katedrą, tak? ;-)
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2009-10-26, 14:53   

Cytat:
Wytypowano, że dla turystów Danzig kojarzy się z Solidarnością, Starym Miastem, morzem, stocznią, historią, Lechem Wałęsą, Trójmiastem i polityką.

Panel ekspertów :hihi:
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-10-26, 15:00   

A nie ma Starego Miasta?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-10-26, 15:01   

I tak dobrze, że nie ze star*wką ;-)
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl