Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prusewo / Prüssau
Autor Wiadomość
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-02-23, 11:45   

Loreene, młyn został założony ok. 1400 roku (o czym mówią dokumenty krzyżackie), wtedy to Prusewo liczyło 33 włók (1 włóka ok. 17,955 ha) czyli jest wielce prawdopodobne, że był to ten sam młyn co w Wierzchucinie. Z drugiej zaś strony, przez Prusewo przepływa struga, co przemawia z kolei za prusiewskim młynem, który być może już setki lat nie istnieje. :?:

Co do lokalnej waluty w Prusewie, to oczywiście że istniała była to jednak waluta tzw. folwarczna (żeton folwarczny), który służył jako potwierdzenie wykonanej robocizny, czy jako zapłata w karczmie za jedzenie i ... wódeczkę. A tak na prawdę waluta ta przywiązywała chłopów do majątku ziemskiego i to było główne jej zadanie. :hihi:
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-23, 18:24   

Dzięki za wiadomości!! :lol: rzeczywiście - przez Prusewo przepływa struga i sądząc po małym stawie w polu poziom wody musiał być kiedyś o wiele wyższy. A może ów młyn był w miejscu gorzelni, spalonej w 1973r.? Został tylko komin i walący się stary tartak. Mi by taka lokalizacja pasowała ;-) Przecież to na samym dnie moreny polodowcowej i stąd pewnie ten ciek wodny. Co do młyna to jakoś nie wierze by ten w Wierzchucinie miał powiązanie z Prusewem - inni właściciele, odległość, a po za tym jako własność rycerska do roku 1346, następnie krzyżacka wieś miała jakieś zbiory i zasiewy..... lokalna moneta z Prusewa niedawno była wystawiona na allegro - ponoć unikat :mrgreen: Może znajdę fotkę...hehhh.....biały kruk na skalę światową....
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-23, 18:32   

A oto i unikat:

prusewo[1].jpg
Plik ściągnięto 21764 raz(y) 13,49 KB

_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-23, 18:46   

i jeszcze ciekawostka odnośnie prusewa: http://www.staff.amu.edu....go=0000c_pl_kat Więc widac ,że to ciekawe i pełne uroku miejsce. Tylko nie wiem czy chodzi o te kurhany,które ja znam :?:
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2010-02-23, 19:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-02-24, 07:58   

Loreene napisał/a:
Tylko nie wiem czy chodzi o te kurhany,które ja znam

Loreene, masz na myśli te kurhany ?
à propos słynny sztylet z Prusewa możesz zobaczyć tutaj .
ps.
Dzięki za fotkę żetonu :-)
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-24, 17:43   

Tak,właśnie o te kurhany mi chodzi :-) w pobliżu raczej nie ma innych ,jedynie groby po epidemii dżumy czy cholery..... Chociaż.... jest jedno dla mnie mocno podejrzane miejsce,twory na nim w postaci sporych pagórków nie wyglądaja na naturalne,bardzo mi się wydaje,że pod warswa ziemi jast glina. Jak tam będę to sprwadzę. A wracając do nieszczęsnego młyna-nigdy nie przyszło ci do głowy, Guzzi,że być może w tamtych czasach młyny były nie tylko wodne ale i wiatrowe?? :roll: A co do lotniska-starzy mieszkańcy umieszczają je troche w innym miejscu i raczej nie było tam wtedy AN-ów,a co ?-nie mam pojęcia!!!! Masz może stare fotki wnętrza pałacu za czasów Huga??? Ten gościu bardzo mnie intryguje :evil2: A gdzie mogę znaleść starych mieszkańców Prusewa-wiem,że na cmentarzu :hihi: alemoże istnieja jakies ksiegi adresowe,metrykalne-Prusewo,jak wiesz zapewne należało do parafii Osieki. Dzięx,stary za info!!!! jestes dla mnie kopalnią wiedzy o Prusewie. A co się stało z dziecimi Huga i Edith?? Pamiętam, był tu jakis potomek w latach 80 ale to czasy rządu PGR i pozwolono mu zrobic AŻ jedno zdjęcie....
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-24, 18:04   

Epitafium Eckharda Fliessbach: widać,iż pierwotnie płyta była zupełnie inna,pewnie sie przydała złomiarzom :evil: Ktoś stale pamięta i od czasu do czasu można świeczkę zobaczyć,jakieś kwiatki.....

297784a2982ad430[1]aa.jpg
Plik ściągnięto 21702 raz(y) 67,2 KB

_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-02-25, 07:52   

Loreene napisał/a:
A wracając do nieszczęsnego młyna-nigdy nie przyszło ci do głowy, Guzzi,że być może w tamtych czasach młyny były nie tylko wodne ale i wiatrowe?? :roll:

oczywiście możesz mieć rację: "... najstarszym i najpopularniejszym typem wiatraka występującym na ziemiach polskich jest wiatrak kozłowy, czyli "koźlak". Występowały one już w pierwszej ćwierci XIV wieku na Kujawach i w Wielkopolsce, natomiast rozpowszechnienie ich stosowania przypada na wiek XV..."źródło. Na tej stronie możesz znaleźć informacje nt. młyna wodnego.
... czyste moje skojarzenie z młynem wodnym z Wierzchucina (mogę się mylić, nie jestem ekspertem od wiatraków ... :lol: )
Loreene napisał/a:
Masz może stare fotki wnętrza pałacu za czasów Huga???

zdjęcia wnętrza pałacu, mówisz, sam chciałbym je mieć, obawiam się, że nie istnieją :cry:
Loreene napisał/a:
A co się stało z dziecimi Huga i Edith??

dzieci chyba Eckhardta i Edith, było ich siedmioro, dwoje masz na zdjęciu: Karin i Hugo, szóste z kolei umarło po roku.
Loreene napisał/a:
Masz może stare fotki wnętrza pałacu za czasów Huga??? Ten gościu bardzo mnie intryguje :evil2: A gdzie mogę znaleść starych mieszkańców

intryguje cię Hugo (ojciec Eckhardta) czy sam Eckhardt? (bo się pogubiłem :-P )
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-25, 23:23   

Ogólnie intryguje mnie rodzina Flissbach, a szczególnie właściciele Prusewa. No, nie mów!!!! Mieli aż tyle dzieci?? Pewnie to które zmarło jest pochowane w Brzynie.....Masz rację - chodzi mi o Eckhararda. :rozpacz: Szkoda, że nie ma żadnych zdjęć pałacu z tamtego okresu wraz z jego mieszkańcami..... :cry: Inne okoliczne dwory mogą się pochwalić taką kolekcją, np. Krokowa czy Celbowo. Cóż, zapewne istnieją w domowym albumie żyjących członków rodziny. Wracając do młyna - w pobliżu jest także młyn w Górczynie, który w ostatnich PGR-owskich czasach należał do Prusewa tyle, że chyba miał prywatnego właściciela, na pewno podczas ostatniej wojny.
A poprzedni właściciele włości: Timm, Zabokrzycki itp? Kilku ich było, bo jakoś kapryśnie zmieniali się właściciele tej małej miejscowości.... We wsi krążą do dziś jakieś historie ma temat powiązań E. Flissbacha z czarną magią ha_ha_ha Skąd się biorą takie historie, przecież to nie średniowiecze, a kilkanaście lat temu żyli jeszcze dawni pracownicy, którzy znali właścicieli - a tu takie historie...
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-02-26, 10:01   

Loreene napisał/a:
(...) We wsi krążą do dziś jakieś historie ma temat powiązań E. Flissbacha z czarną magią ha_ha_ha Skąd się biorą takie historie, przecież to nie średniowiecze,a kilkanaście lat temu żyli jeszcze dawni pracownicy,którzy znali właścicieli-a tu takie historie...


O właścicielu Prusewa/Prusiewa mówiono, że był "freimaurem", czyli członkiem loży wolnomularskiej. A o nadprzyrodzonych zdolnościach masonów krążą do dziś legendy. Przykład dotyczący domniemanych "farmazonów" z Kociewia: http://wolnomularstwo.pl/...d=112&Itemid=35
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-02-26, 11:22   

Suche fakty:
Eckhardt Karl Hugo Fliessbach (ur. 5.4.1872 w Choczewku k. Żelazna zm. 1.5.1940r. w Berlinie). Właściciel dóbr ziemskich w Prusewie, Brzynie i Słajkowie, zarządca majątku w Łętowie. W czasie I Wojny Światowej dowódca kompanii piechoty w randze kapitana, w batalionie szturmowym w Sławnie. Później rządowy doradca ekonomiczny na Litwie. Żona Edith Wilhelmine z domu Oehlrich (ślub 31.8.1902 w Danzigu).
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-26, 20:10   

No właśnie! takiego typu gadki krążą także o Fliessbachu. Jeśli zaś chodzi o miejsce jego śmierci - pomnik i tablica są na starym cmentarzu w Brzynie, ktoś jest tam pochowany, ale skoro twierdzisz, że zmarł w Berlinie - wychodzi na to, że grób jest pusty.... :?: Przecież cała rodzina wyjechała dopiero po wojnie...... Coś tu nie pasuje. Urodził się w Choczewku - stara szlachta pruska, junkier, graf. Pałac - skoro go wybudowali Fliessbachowie zapewne musiał tu przed tym okresem istnieć jakiś inny dworek. Poprzedni właściciele wszak musieli gdzieś mieszkać :-P Więc zapewne obecny powstał na fundamentach starego, miejsce idealne, bo widać całą wieś. Park też przepiękny z wysokim kamiennym murem, a poniżej gorzelnia....a raczej to, co z niej zostało. Pewnie powstała na potrzeby dworów rodziny. Tylko kto to wszystko wypijał? :hihi: A propos cmentarza w Brzynie - są tam w kaplicy dwie pokaźne płyty nagrobne rodziny v. Zitzewitz. To tez chyba jakieś fisze pruskie, ale chyba nie związane z Fliessbachami.
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-26, 20:17   

Stella nagrobna jest dość stara: 1798 rok. Ktos jednak z jakiejś przyczyny je tu umieścił.Tyle ,że sama kaplica powstała za czasów Fliessbacha,bodaj 1934r.Może przodkowie poprzednich właścicieli? :-/

ZITZEWITZ STELLA.JPG
Plik ściągnięto 21597 raz(y) 18 KB

_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-28, 16:16   

Znalazłam fotkę obu płyt nagrobnych Zitzewitz: Teraz czekam na wasza reakcję ;-) Może ktoś wie o jakichś powiązaniach Zitzewitz z Fliessbachami??? Bo kto i po co by tu te potężne płyty przytargał???? Rozwińcie temat............

00c6ec96cb414f8f[1].jpg
Plik ściągnięto 21548 raz(y) 71,35 KB

_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-02-28, 21:48   

Loreene napisał/a:
(...) Może ktoś wie o jakichś powiązaniach Zitzewitz z Fliessbachami??? Bo kto i po co by tu te potężne płyty przytargał???? Rozwińcie temat............


Być może te powiązania sprowadzają się do jedynie do tego, że von Reck sprzedał w 1905 roku swój majątek Fliessbachom. Związki rodzinne dotyczą rodu von Reck i Zitzewitz. Jak wynika z napisu na jednej z płyt nagrobnych, pani von Reck była z domu Zitzewitz i zmarła w Brzynie A.D. 1893.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl