Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prusewo / Prüssau
Autor Wiadomość
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-09-01, 16:53   

Na początku chciałbym podziękować Kösternitzowi za założenie tematu oraz villaoliva i E. Zimmermann za wsparcie w poszukiwaniach. Temat Prusewa jest bardzo ciekawy ale tez bardzo zagmatwany szczególnie w jego XIX w. historii.

Wracając do właścicieli: niemieckie źródła podają w latach 1700-1800: v.Puttkamer, Grafen v.Krockow, v.Kurowski, v.Somnitz]. Polskie (J.Krzepela"Rody ziem pruskich") 1570-1648 Wejher; 1648-1682 Krokowski; ...- 1797 Puttkamer; Krokowski; 1800 Kurowski. (Puttkamer=Przebendowski)
Nic nie ma o Zabokrzyckim, który podobno włości posiadał ok. 1798
1835 (1839?)r. – majątek wraz z folwarkiem kupuje Josef von Reck, figuruje odtąd jako majątek rycerski z 59 włókami, 12 gospodarstwami gburskimi i czterema zagrodnikami.

Zegar też się zmienił ;-)

P8290196.JPG
Zegar 29.08.2009
Plik ściągnięto 22273 raz(y) 37,86 KB

 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-09-01, 20:27   

Garść danych statystycznych dotyczących majatku w Prusewie, z książki adresowej z 1912 roku:

Niekammer 1.jpg
Plik ściągnięto 22250 raz(y) 70,47 KB

Niekammer 2.jpg
Plik ściągnięto 22250 raz(y) 62,55 KB

 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-09-02, 16:14   

Ja z kolei przypomniałem sobie, że w aktach dotyczących wykupu gruntów pod budowaną kolej ze Słupska do Danziga (około 1868-69 roku) znalazłem informację iż jednym z członków Powiatowej Komisji Kolejowej był właściciel majątku z Prusewa - Timme.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-09-02, 22:15   

feyg napisał/a:
Ja z kolei przypomniałem sobie, że w aktach dotyczących wykupu gruntów pod budowaną kolej ze Słupska do Danziga (około 1868-69 roku) znalazłem informację iż jednym z członków Powiatowej Komisji Kolejowej był właściciel majątku z Prusewa - Timme.


Gertruda Pierzynowska, autorka wspomnianej przeze mnie książki: "Dwory, parki i folwarki Kociewia i Kaszub", podaje, że rotmistrz Karl Wilhelm Timme posiadał interesujący nas majątek od 1847, a po nim dziedziczył jego syn. W 1863 r. Prusewo należało już do Behrenta i rok później do rodziny Flissbachów. Oczywiście akta dotyczące wykupu gruntów to konkretne źródło. Tyle tylko, że trzeba jeszcze raz do nich zajrzeć i potwierdzić zawarte tam informacje. Z tego co wiem, w zasobach Archiwum Państwowego w Danzigu nie ma dokumentów dotyczących bezpośrednio majątku w Prusewie. Zapewne znajdują się w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz Berlin-Dahlem. Ale kwerenda w niemieckich archiwach, to już zadanie dla osób szczególnie zainteresowanych tematem.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-09-03, 08:33   

Zajrzałem do swoich notatek - owa komisja została powołana 23 listopada 1867 w składzie: von Blankensee z Rybna, von Grass z Kłanina, Timme z Prusewa oraz przedstawiciel landrata Regierungs Assesor Vormbau.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-09-03, 09:57   

feyg napisał/a:
Zajrzałem do swoich notatek - owa komisja została powołana 23 listopada 1867 w składzie: von Blankensee z Rybna, von Grass z Kłanina, Timme z Prusewa oraz przedstawiciel landrata Regierungs Assesor Vormbau.


No to mamy kolejny przykład, że niektórzy autorzy przygotowując nawet dość poważne opracowania, często nie weryfikują informacji przepisywanych z innych publikacji. Rzadko zadają sobie trud dotarcia do jakichkolwiek materiałów źródłowych. Ba, niekiedy nawet nie zwracają uwagi na fakt, że w swojej pracy publikują sprzeczne informacje. Pewnie z nadzieją, że jeżeli już ktoś pracę przeczyta, to bez wgłębiania się w szczegóły. Na nieszczęście dla takich autorów wciąż przybywa osób zainteresowanych dziejami swojej miejscowości i regionu, którzy rozwijają temat na różnych forach, wychwytując wszelkie mankamenty. Bez zbędnej skromności można zauważyć, że Wolne Forum Danzig ma w tym zakresie spore osiągnięcia.

Czy wiadomo, kiedy urzędowo przerobiono Prusiewo na Prusewo? Ta pierwsza nazwa występuje w ogromnej księdze Spis miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1968) i przywoływanej przeze mnie już dwukrotnie książki Gertrudy Pierzynowskiej, Dwory, parki i folwarki Kociewia i Kaszub (1998).
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-09-03, 10:07   

guzzi napisał/a:

Zegar też się zmienił


Czyżby jakieś prace zabezpieczające albo przygotowania do remontu?


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-09-03, 10:32   

Cytat:
Czyżby jakieś prace zabezpieczające albo przygotowania do remontu?


porównując zdjęcia z czerwca i końca sierpnia można dostrzec różnice w postaci załatanych dziur i powprawianych szyb w oknach - być może jest to jakiś wymóg lub zalecenie konserwatora zabytków, ale remont? chyba nie
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-09-03, 11:02   

Cytat:
Czy wiadomo, kiedy urzędowo przerobiono Prusiewo na Prusewo? Ta pierwsza nazwa występuje w ogromnej księdze Spis miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1968) i przywoływanej przeze mnie już dwukrotnie książki Gertrudy Pierzynowskiej, Dwory, parki i folwarki Kociewia i Kaszub (1998).


Otóz, w "Skorowidzu polsko-niemiecki i niemiecko-polski miejscowości Województwa Pomorskiego i w. m. Danziga z 1920 roku" znalazłem nazwy: Prusiewo, Prusewo, Prusowo, Pruzewo określające tą samą miejscowość.
w " Spisie miejscowości i rodów ziemiańskich województwa pomorskiego 1925 roku" tylko Prusiewo/Prussau), zaś w "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskim 1923 rok" ciekawą nazwę Prusewa pisaną: Pr(e z umlautem)se(w z indeksem górnym u)o, figurująca jako nazwa pomorska.
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-09-25, 12:15   

villaoliva napisał/a:
Patrząc na największy budynek gospodarczy doszedłem do wniosku że była tam kiedyś wieżyczka. Co o tym sądzicie?


Otóż, w budynku gospodarczym owa "wieżyczka" to nic innego jak górna konstrukcja starego elewatora zbożowego, który istniał już za czasów Flissenbachów. Budynek ten jest remontowany z myślą o mającym powstać w tym miejscu hotelem. Prace remontowe na dzień dzisiejszy ograniczają się do jego zabezpieczenia przed deszczem.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-10-06, 09:35   

W Prusewie przez kilka lat znajdowała się stacja końcowa kolejki z Wejherowa. Zlokalizowana była bliżej majątku w stosunku do obecnego przystanku. Nawet po przedłużeniu kolejki do Choczewa, a potem do Garczegorza, w nazwie przedsiębiorstwa pozostało Prusewo.
Rozkład jazdy z 1903:

Rozkład Prusewo 1903.jpg
Plik ściągnięto 21987 raz(y) 47,94 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-20, 18:02   

Ta wieżyczka na szczycie dawnego magazynu zbożowego to coś w rodzaju tarasu widokowego,punktu obserwacyjnego,doskonale widać stamtąd morze :-P Co się zaś tyczy lini kolejowej-nigdy nie dochodziła bezpośrednio do samego majątku.Na dawnej stacji była mała bocznica ,ale raczej korzystano z boczncy w niedalekim Lublewie,który też był w rękach Flissbachów.... :lol: ten system transportu funkcjonował jeszcze w czasach PGR. Podobno było w Prusewie także lotnisko polowe,lokalizacji młyna nie potrafię odnaleść :-? Flissbach....hmmm...jego epitafium można znaleść na pobliskim cmentarzu w kierunku Brzyna-jak wieść głosi, zginął podczas upadku z konia.Matkę - 80-letnią starowinkę,pomysłowi sołdaci wyzwoliciele ubrali w płaszcz esesmański i przygrywając jej na pepeszach pogonili w strone Wierzchucina.....Reszta rodziny wyjechała,a raczej musiała wyjechać.
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-02-21, 18:28   

Loreene,
1)oprócz elewatora zbożowego, wieżyczka ta może spełniać funkcję "tarasu widokowego" :-)
2) lotnisko dla An-2 było, ale bliżej Bychowa. http://www.forum.eksplora...hp?f=127&t=3906
3) Jeżeli mówimy o ostatnim właścicielu Prusewa: Eckhardzie Fließbach, to przyczyna jego śmierci była całkiem inna, podobno zatruł się ... małżami.
4) zona Eckharda Fließbacha - Edith Wilhelmine w chwili wyzwolenia miała dokładnie 63 lata , a matka - Elisabeth, miałaby 97 (gdyby żyła).
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-02-22, 23:09   

Guzzi, skąd czerpiesz informacje na temat Prusewa??? :oops: :szczena: Jestem pełna podziwu!!!! Może masz jakieś fotki "ostatnio panujących" ?? Prusewo jest mi szczególnie bliskie, mam pewien sentyment..... Hmmmm..... Wcale nie chodzi mi o lotnisko dla Antków, bo to wiem gdzie było. Za tym magazynem nie ma gorzelni - owszem, jest,ale we wiosce. A może wiesz gdzie był usytuowany młyn po którym dziś nie ma śladu?? Interesują mnie tez dawni mieszkańcy Prusewa. Jest tu głównie stara zabudowa, chyba budynki należące kiedyś do pracowników folwarku. Jeśli możesz to podaj kilka ciekawych odnośników dotyczących Prusewa i rodziny Fliessbach. A co powiesz o monecie miejscowej? Jakie miała zastosowanie? Czy był to taki lokalny bilon, czy jak???? Pozdrawiam i pełen szacun :brawo:
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-02-23, 09:09   

Zacznijmy od ostatnich właścicieli Prusewa Eckharda i Edith Wilhelmine:

Eckhard Fliessbach email jpeg.JPG
skan - własne
Plik ściągnięto 21702 raz(y) 8,19 KB

Edith Fliessbach z dziećmi email jpeg.JPG
skan - własne
Plik ściągnięto 21702 raz(y) 11,82 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl