Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszary na Słowackiego
Autor Wiadomość
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-24, 21:36   Koszary na Słowackiego

Czy ktoś jeszcze wierzy, że stosowne firmy/instytucje/urzędy są zainteresowane w zachowaniu starej części koszar przy ul. Słowackiego? :bicz:
Za ew błędną lokalizację postu z góry przepraszam.

Budynek koszar na Słowackiego_3a.jpg
Plik ściągnięto 32132 raz(y) 116,9 KB

Budynek koszar na Słowackiego_2a.jpg
Plik ściągnięto 32132 raz(y) 118,48 KB

Budynek koszar na Słowackiego_1a.jpg
Plik ściągnięto 32132 raz(y) 95,74 KB

 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-05-24, 21:38   

Nie jestem w stanie oglądac tych zdjęć. :-(
 
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-25, 09:33   

Hochstriess napisał/a:
Nie jestem w stanie oglądac tych zdjęć.

Szkoda :cry: To stary budynek, z duszą. Takich perełek jest z dnia na dzień coraz mniej. Jeżeli nie będziemy ich bronić, pozostanie nam zabudowa będąca mieszaniną "Lot"u i wiaduktu na Zaspie. Jak patrzę na rosnącą z dnia na dzień ilość tabliczek typu "Budynek przeznaczony do rozbiórki", to żal ściska już teraz wszystko.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-05-25, 10:07   

Serce mi pęka. To fragment mojego Domu. To znaczy nieodłączna jego część. Dlatego nie mogę spokojnie patrzeć ani na upadek koszar ani na plany drogi szybkiego ruchu. "Osoba dobrze pionformowana z kręgów zbliżonych do dewelopera" mówi, że prują budynki do gołej cegły, wszystkie elementy drewniane będą wymieniane. Stajnia będzie odnawiana na samym końcu. Nie wiadomo kiedy. Może juz po przebudowie skrzyżowania. Ale będzie.
 
 
 
Maulwurf 

Wiek: 49
Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 14
Skąd: Pcim
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-05-25, 14:54   

Władze miasta zainteresowane są kompletnym zniszczeniem budynków byłych koszar, nie zapominajmy że to koszary dwóch pułków Huzarów Przybocznych Cesarza, czyli architektonicznej spuścizny prusackiego drylu i szowinizmu :-P Ciekawym jestem kiedy te budynki zapłonął, tak jak paliła się wcześniej rzeźnia. Jest projekt żeby poszerzyć ulicę Słowackiego, aby tłumy piłujących ryje, fanów "piłkarzyków", mogły spokojnie dojechać do centrum, znaczy do stadionu. Jaki ja jestem dumny z tego że mamy tak wspaniałych, rozsądnych i perspektywicznie myślących gospodarzy, naszego coraz piękniejszego grodu nad Motławą :flaga:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-25, 14:58   

Maulwurf napisał/a:
Władze miasta zainteresowane są kompletnym zniszczeniem budynków byłych koszar, nie zapominajmy że to koszary dwóch pułków Huzarów Przybocznych Cesarza, czyli architektonicznej spuścizny prusackiego drylu i szowinizmu

A widziałeś wyremontowane budynki koszar od strony Grunwaldzkiej? Przeczą twoim słowom.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Maulwurf 

Wiek: 49
Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 14
Skąd: Pcim
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-05-25, 15:21   

Tak, widziałem, należały do Train Bataillon, treraz do Hossy. One nie stoją na przeszkodzie w rozwoju infrastruktury drogowej jak, te przy Słowackiego
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-25, 15:25   

Budynki przy Słowackiego również nie stoją. Zapoznaj się z planami zanim zaczniesz pluć jadem :idea:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-25, 15:43   

villaoliva napisał/a:
A widziałeś wyremontowane budynki koszar od strony Grunwaldzkiej?


Trudno się nie zgodzić z tym co piszesz, "jaki jest koń, każdy widzi" ale rzeźni nie ma (ile było przypadków "samozapłonu"?). Nie ma co kruszyć kopii, lista budynków które widziały historię, a zobaczyły swój koniec w epoce Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jest długa. Moim skromnym zdaniem zbyt długa. Trudno mi się oprzeć wrażeniu, że los pod tym względem nie jest łaskawy dla Wrzeszcza. Jeżeli już nawet budynek nieźle się trzyma, to musi zostać przysłonięty kolejnym koszmarkiem (Grunwaldzka obok Lidla). W tramwaju ostatnio usłyszałem określenie, cyt: "nieślubne dziecko siedziby Lot'u". Moim zdaniem prognozy dla tej części koszar są złe. Mówi się o różnych wariantach rozbudowy Słowackiego, ale o remoncie sfoconego fragmentu koszar cisza. No po prostu "końce w wodę" jak pisał Jeremi Przybora. A medalu "Baszty pod Zrębem" nadal nikomu nie wręczono ...
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-05-25, 15:45   

Nie histeryzujmy. W innym wątku są plany dotyczące akurat tego fragmentu.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-25, 15:46   

Może poczekajmy zanim zaczniemy osądzać. Dotychczasowe prace przy Grunwaldzkiej napawają optymizmem ale was widzę z pesymizmu nie wyciągają. A właścicielem całego terenu jest ta sama firma.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-05-25, 15:59   

Ja pamiętam takie samo czarnowidztwo i stawianie przysłowiowego krzyżyka na części koszar od Grunwaldzkiej i prorokowanie, że "niczego nie będzie". Że spalą, zburzą i sprzedadzą teren pod wieżowce albo kolejny hipermarket. Skoro jest plan działania i remontu kolejnych obiektów, to poczekajmy na jego realizację, a nie z góry snujmy najgorsze wizje.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-05-25, 17:35   

Z tego, co wiem, to pasmo przestrzeni przy ul. Słowackiego z dawnymi budynkami w przeważającej części wciąż należą do Agencji Mienia Wojskowego. Całą resztę wykupiła Hossa. AMW na razie nie ma pomysłu, co z tym dalej robić, ale jednocześnie też nie chciała też tego sprzedać.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-10-16, 12:42   

Artyści chcą zamienić dawne koszary w sale wystaw i koncertów

Cytat:
Zbudowane pod koniec XIX w. koszary firma Hossa kupiła od Agencji Mienia Wojskowego w grudniu 2005 r. Na ponad 20 hektarach buduje zupełnie nową dzielnicę mieszkaniowo-usługową. W odrestaurowanych czterech zabytkowych budynkach na rogu ul. Grunwaldzkiej i Szymanowskiego już działają biura. Do 2011 r. powstanie pierwszy kwartał mieszkaniowy.

- Chcemy podzielić dzielnicę na kilka stref: od ul. Grunwaldzkiej przeważać będą biura, od ul. Szymanowskiego i Chrzanowskiego apartamenty i mieszkania. Natomiast od ul. Słowackiego - kultura, rekreacja i usługi. Tu, m.in. w pogarnizonowych zabytkowych obiektach, znajdzie się miejsce dla galerii, teatrów, klubów muzycznych, kina, restauracji, kawiarń. Ciągnąć się będą wzdłuż deptaka biegnącego równolegle do potoku Strzyża - tłumaczy Marcin Woyciechowski, architekt w Hossie, autor planu zagospodarowania byłych koszar. - Garnizon to olbrzymi obszar. Dziś zupełnie "wyłączony" ze świadomości większości mieszkańców. Chcemy, żeby za pomocą artystycznych wydarzeń ludzie sobie o nim przypomnieli.

(...)- Prowadzimy wstępne rozmowy z trójmiejskimi artystami i instytucjami kultury. Czekamy na ich propozycje działań na terenie Garnizonu - mówi Iwona Ziemianowicz z Centrum Marketingu w Hossie. - Jeśli się zdecydują na współpracę w ciągu kilku miesięcy mieliby do dyspozycji pokoszarowy zabytkowy budynek - oczywiście po renowacji - na pracownie, wystawy, koncerty czy spektakle. A do tego spory teren na imprezy plenerowe. Obecność artystów w Garnizonie to nie sprawa na rok-dwa. To projekt docelowy.

Ile to ma kosztować? Artyści będą płacić czynsz. Ale na preferencyjnych warunkach. I prawdopodobnie tym niższy, im więcej "zwykłych" ludzi przyciągną na swoje imprezy.

- Osiedle Garnizon to miejsce z potencjałem. W przeciwieństwie do trudno dostępnego Młodego Miasta na postoczniowych terenach, tu mamy dzielnicę w samym centrum, otoczoną potencjalnymi odbiorcami sztuki - komentuje Mikołaj Jurkowski, jeden z założycieli Kolonii Artystów, dziś prowadzący m.in. warsztaty artystyczno-edukacyjne w CSW Łaźnia. - Budowanie nowego osiedla i na początek wpuszczanie tam artystów to powszechna na świecie strategia. Dzięki niej dzielnica połączy się z miastem zanim wprowadzą się do niej mieszkańcy. A dla twórców edukacja yuppies poprzez sztukę to ciekawe wyzwanie - śmieje się Jurkowski.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-03-09, 20:43   

Znika budynek przy Słowackiego 1.

koszary1.JPG
Plik ściągnięto 31448 raz(y) 102,92 KB

koszary2.JPG
Plik ściągnięto 31448 raz(y) 95,38 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl