Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pauluskirche
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-04-28, 21:15   Pauluskirche

Moi drodzy. Mam prośbę. Zastanawiam się, czy to już demencja starcza, zwykłe przeoczenie czy pomroczność krótkotrwała.

Czy ktoś z Was jest w stanie dokładnie określić gdzie był (a może tylko: miał być?) Pauluskirche * Danzigu? Ewangelicka świątynia pod taką nazwą była planowana do wzniesienia pod koniec lat 20. XX w. (podobnie jak w przypadku Christuskirche, a więc obecnego kościoła p.w. św. A.Boboli, parafia nowej świątyni miała się "odłączyć" od starszej, macierzystej, tj. ówczesnego ewangelickiego Lutherkirche).

Chodzi o Wrzeszcz i jego szeroko rozumiane okolice, co tym mocniej wprawia mnie w zakłopotanie ("moje podwórko" w końcu ;-) )

W pierwszym odruchu sam sobie odpowiadam, że w końcu nie doszło chyba do jej budowy**, ale ... niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu lub potwierdzi moje podejrzenia. Z dokumentu, które trafił mi w łapy wynika jasno, że noszono się z takim projektem.

Ostatnio dużo siedzę w książkach oraz archiwach (magisterka) i przestaję wierzyć swoim zmysłom :hihi:

(postaram się na dniach jeszcze dogrzebać w APG szczegółów, ale może ktoś już wcześniej dorzuci swoje 3 grosze?)

* - podkreślam: Pauluskirche; nie mam na myśli świątyni p.w. Piotra i Pawła.
** - ewangelickie świątynie z Wrzeszcza to jedynie Lutherkirche i Christuskirche...
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-04-28, 23:16   

Zgodnie z informacją u Sieglera (Danzig Chronik eines Jahrtausends) kościół powstał w 1930 r. przy, z przeproszeniem, An der Kurve, czyli dzisiejszej Szymanowskiego. Czy nie jest to przypadkiem późniejsze kino Znicz?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-04-28, 23:37   

Dokładnie tak.

1940.jpg
Plik ściągnięto 28974 raz(y) 99,81 KB

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-28, 23:39   

Kilka lat temu kino wróciło do funkcji sakralnej.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-04-29, 17:42   

Dzięki wskazówce danej przez Grüna (jak opanuję "dawanie" punktów w kategorii "pomógł", to przydzielę... ;-) )i przekopaniu się dziś przez parę teczek z Archiwum donoszę wszem i wobec (a w sumie to odpowiadam sobie samemu).

Dzieje Pauluskirche są dość pokrętne. Pierwszy pomysł wydzielenia z dotychczasowej gminy ewangelickiej Lutherkirche nowej, drugiej już (pierwszą była gmina Christuskirche) pojawiły się w 1927 r. Było to odpowiedzią na gwałtowny rozwój demograficzny i przestrzenny Wrzeszcza, któremu nie mogły sprostać dwie, starsze, już istniejące świątynie ewangelickie.

Nową parafię erygowano w 1929, a równo rok później trafił do niej pierwszy duszpasterz. Z braku lokum w okresie 1930-1932 nieregularne msze i spotkania odbywały się ... w auli Kronprinz-Realgymnasium (czyli w obecnej "Topolówce"). W tzw. międzyczasie aktywnie starano się nabyć tereny. I teraz tak - muszę to jeszcze sprawdzić - ale zdaje się, że zakupiono teren przy dzisiejszej ul. Szymanowskiego w dwóch turach, tj. 1928 i 1932. Od początku bowiem planowano nową świątynię wznieść właśnie na ówczesnej jeszcze ulicy An der Kurve, na przestrzeni, która była potocznie określana jako Friedrichplatz. Już widzę, jakie będą komentarze, jak dodam, że przez pewien czas obok nazwy Pauluskirche funkcjonowała też zwyczajowa ... Kurvenkirche :hihi:

W 1932 r. rozpoczęto pierwsze, w miarę regularne spotkania i msze w zaadoptowanych na ten cel byłych stajniach, które nabyto wraz z gruntami przy Szymanowskiego (chodzi oczywiście o budynki po byłych koszarach 17. Batalionu Taborów). Wzrost ludność, a także niebywała aktywność religijna stacjonujących po sąsiedzku Schupo :mrgreen: spowodowała, że w 1933 sytuacja stała się nie do zniesienia (brakowało miejsca, parafia bez porządnej świątyni się nie mogła obejść). W 1934 rozpoczęto prace nad przystosowaniem dawnej ujeżdżalni na Pauluskirche z prawdziwego zdarzenia. Plany były ambitne, prace ruszyły...ale pieniędzy rychło zabrakło. Do tego stopnia, że w 1936 roboty stanęły i władze parafialne zaczęły gorączkowo starać się o kredyt. Po wymianie pism z wieloma instytucjami ostatecznie udało się uzyskać dofinansowanie i ostatecznie oficjalne poświęcenie świątyni nastąpiło w czerwcu 1938 r.

Pauluskirche istniał więc w swej formalnej, ostatecznej formie niecałe 7 lat. Po wojnie (nie do końca wiem, kiedy) stał się on... kinem "Znicz", a od paru lat (jak słusznie zauważył Villaoliva) zwrócono budynkowi jego sakralną funkcję (to jest teraz, jak się zdaje, zbór Zielonoświątkowców, prawda? Ktoś wie, od kiedy dokładnie?)

I jeszcze jedna ciekawostka dla miłośników Oliwy: jednym z głównym problemów przy zakupie terenów dla parafii ewangelickiej było błędne oszacowanie wartości ziemi w tamtym terenie, który od momentu wyceny do momentu sfinalizowania transakcji poszybowała w górę (z powodu bliskość Oliwy :mrgreen: )
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-04-29, 18:12   

Pepo napisał/a:


Pauluskirche istniał więc w swej formalnej, ostatecznej formie niecałe 7 lat. Po wojnie (nie do końca wiem, kiedy) stał się on... kinem "Znicz", a od paru lat (jak słusznie zauważył Villaoliva) zwrócono budynkowi jego sakralną funkcję (to jest teraz, jak się zdaje, zbór Zielonoświątkowców, prawda? Ktoś wie, od kiedy dokładnie?)

Kino utworzono tam w latach '50, dokładnej daty też nie znam.

Zielonoświątkowcy zaczęli się starać o budynek w 2001 r. W styczniu 2002 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-04-29, 23:50   

Kino otwarto 15 marca 1947 r. pod nazwą "Capitol". Przez czas jakiś nazywało sie też "Zetempowiec".
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-04, 23:07   

Grün napisał/a:
kościół powstał w 1930 r. przy, z przeproszeniem, An der Kurve, czyli dzisiejszej Szymanowskiego
Pepo napisał/a:
Już widzę, jakie będą komentarze, jak dodam, że przez pewien czas obok nazwy Pauluskirche funkcjonowała też zwyczajowa ... Kurvenkirche


Moja dobra, oliwska znajoma "sprzedała" mi rodzinna anegdotę.

Otóż może jestem dziwna albo raczej wyssałam danzigość z mlekiem matki i babki :) ) ale dla mnie po dziś dzień w rozmowach (oczywiście prywatnie w rodzinie, bo publicznie muszę się pilnować) to miejsce nazywa się "na k urwie", co mówię bez wielkiej emocji. Nawet mój mąż już się do tego przyzwyczaił. Walczy wprawdzie ze mną, żebym nie mówiła, że "Piłsudski stoi na k urwie" albo że "wysiadłam na k urwie i poszłam do Biedronki", ale to sprawa przegrana. Jestem b. przedwojenna :)
Łączy się z tym taka rodzinna anegdota: tuż po wojnie moja babcia jechała tamtędy tramwajem i zagadnęła ją jakaś kobieta o to, gdzie ma wysiąść. Babcia (jak wiesz Gdańszczanka) odpowiedziała głośno, że ma wysiąść tam i tam na k urwie. Ktoś zwrócił jej uwagę, żeby tego głośno nie mówiła, bo po polsku to brzydki wyraz. Ale w rodzinie to przeszło na kolejne pokolenia.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-05-05, 08:57   

My też to znamy :hihi:
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-05-05, 10:29   

A zapytam z głupia franc: czy ktoś dysponuje jakimkolwiek wyobrażeniem przedwojennego Pauluskirche? Rozumiem, że - z tego, co sam napisałem - kościół w swej pełnej formie istniała zaledwie 7 lat, natomiast praktycznie od 1930 r. istniał przecież tam budynek, odbywały się msze, uroczystości itp.

Za jakiś tydzień-dwa będę dysponował jedynie zdjęciem wnętrza oddanej w czerwcu 1938 r. świątyni. Może ktoś ma zdjęcie z zewnątrz..?
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-03-10, 11:05   

Dysponujesz zdjęciami wnętrza?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-04-05, 16:37   

Dowiedziałem się, że los budynku jest już przesądzony. Rozbiórka :-(
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2012-04-10, 17:36   

Hossie ciasno.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-04-10, 20:46   

Podobno inny podmiot jest właścicielem
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2012-04-12, 17:51   

Tak, to wiem. I ciekawi mnie czy wojna będzie czy dogadanie. Tak czy siak ciasno jej, tej Hossie :-)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl