Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Znalezione w Skarszewach
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-02-10, 10:50   

Cytat:
SANIAMI DO SZWECJI

Osiemnastowieczny medal, upamiętniający straszliwą zimę trwającą od października 1739 r. do maja 1740, trafił do Muzeum Skarszew. Zimę tę, która sparaliżowała Europę, nazwano później Małą Epoką Lodowcową. Temperatura dochodziła do – 50 st. C, a przez zamarznięty Bałtyk podróżowano saniami z Polski do Szwecji.

Dobrze zachowany srebrny medal ma 3 cm średnicy. Na awersie widać dwoje ludzi pędzących saniami przez skuty mrozem las. Z drugiej strony zatroskany rolnik siedzi na kamieniu z głową opartą na dłoni, obok łopaty i pługa. Wokół krawędzi medalu znajduje się napis: “WEIL LIEB UND ANDACHT SICH IN KAELT UND EYS VERKEHRT / HAT HART UND LANGER FROST DAS ARME LAND BESCHWERT/ VON OCTOB(ER) 1739 BIS IN MAY 1740”. Do zabytku dołączona jest stara pożółkła karteczka z tłumaczeniem napisu na język polski: „PONIEWAŻ MIŁOŚĆ I MODLITWA OBRÓCIŁA SIĘ W CHŁÓD I LÓD / MOCNY I DŁUGI MRÓZ PRZYGNIÓTŁ TEN BIEDNY KRAJ / OD PAŹDZIERNIKA 1739 DO MAJA 1740”.

- Prawie dwa lata zajęło mi pozyskanie tego medalu od rodziny legendarnego skarszewskiego kolekcjonera, Józefa Herbasza – mówi Maciej Mostowy, którego zbiory eksponowane są w Muzeum Skarszew. - Nieżyjący od dawna kolekcjoner gromadził zabytki już w czasach Królestwa Prus. Większość z nich jest teraz w moim zbiorze.

- Ten niezwykle rzadki medal został wybity w Świdnicy i upamiętnia najstraszliwszą zimę osiemnastego stulecia – wyjaśnia historyk Monika Rode, doktorantka Uniwersytetu Danzigiego. – Lód skuł wtedy wszystkie europejskie porty a niemal cały kontynent pokryła dwumetrowa warstwa śniegu. Z Polski do Szwecji podróżowano saniami, ogrzewając się po drodze w karczmach zbudowanych na zamarzniętym Bałtyku. W granicach obecnej Polski zima najdłużej panowała w rejonie dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego, bo od 29 września 1739 roku, aż do czerwca 1740.

Według przekazów, zamarzły rzeki, stawy i jeziora, często aż do dna, co powodowało całkowite wyginięcie ryb. Z głodu i zimna masowo padała zwierzyna oraz ptactwo na łąkach i w borach. Zamarzały zwierzęta hodowlane, jeżeli w porę nie zostały zabrane z obory do chałupy. Po nocach, gdy temperatura dochodziła nawet do – 50 st., słychać było tylko przerażający trzask pękających od mrozu drzew. Ludzie, których atak mrozu zaskoczył w podróży, umierali na drogach. Wysoka na ponad dwa metry warstwa śniegu sparaliżowała komunikację. Brakowało jedzenia i opału. Gdy wreszcie puścił mróz, spod topniejącego śniegu ukazywały się trupy zwierząt, a często i ludzi. Na powierzchnię stawów i jezior wypłynęły zdechłe ryby. Wszystko to zaczęło się rozkładać, powodując choroby i dalsze nieszczęścia. Jakby tego było mało, nie powschodziły zboża, a drzewa nie wydały owoców, pogrążając wioski i miasta w wielkiej biedzie.

Miejmy nadzieję, że tak strasznej zimy nie będziemy musieli nigdy doświadczyć, choć aktualne prognozy o docierającym do Polski najsilniejszym strumieniu syberyjskiego powietrza, zamarzającym Bałtyku i nocnych temperaturach poniżej - 30 st. nie napawają optymizmem…

Edward Zimmermann
Polska Dziennik Bałtycki
Dziennik Kociewski, 29.01.2010


Aw. Fot. E.Zimmermann.jpg
Plik ściągnięto 18922 raz(y) 111,52 KB

Rw.jpg
Plik ściągnięto 18922 raz(y) 117,55 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-10, 11:03   

Jestem pod wrażeniem. Medalu i zimy.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
qumix 
qmix

Wiek: 46
Dołączył: 03 Lip 2009
Posty: 13
Skąd: POMORZE
Wysłany: 2010-05-22, 13:36   Skarszewy: Spadł samolot, badacze sprawdzają jego markę

"Skarszewy: Spadł samolot, badacze sprawdzają jego markę"
autor: Sebastian Dadaczyński
Cytat:

Na sensacyjne odkrycie w Skarszewach natrafił miejscowy badacz historii, Andrzej Gnutek. Na jednym z pól odkrył miejsce, w którym rozbił się samolot z czasów II wojny światowej, w ziemi pozostały jego części.
- W sumie znalazłem kilka fragmentów maszyny. Wszystkie są stalowe i od kabiny - wyjaśnia odkrywca. - Co ciekawe, oprócz części poszycia znalazłem element fotela pilota, a przy nich rączki, które najprawdopodobniej służyły do jego ustawiania. Trudno mi jednak powiedzieć, co się stało z pilotem, czy wyskoczył, czy zginął. Jak na razie nie znalazłem żadnych dowodów, w tym części spadochronu, które mogłyby świadczyć o tym, że pilot zginął.

Na to miejsce Andrzej Gnutek natrafił dzięki opowieściom mieszkańców Skarszew. To oni opowiedzieli mu o samolocie, który spadł w czasie wojny. (...)"



Andrzej Gnutek z częściami w miejscu rozbicia samolotu (© Sebastian Dadaczyński)
info i foto ze strony:

http://starogarddanzigi.n...marke,id,t.html

samolot.jpg
Andrzej Gnutek z częściami w miejscu rozbicia samolotu (© Sebastian Dadaczyński)
Plik ściągnięto 18542 raz(y) 108,28 KB

_________________
KOCHAM ŻYCIE
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-05-22, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-23, 15:39   Re: Skarszewy: Spadł samolot, badacze sprawdzają jego markę

Cytat:

(...) Na sensacyjne odkrycie w Skarszewach natrafił miejscowy badacz historii, Andrzej Gnutek. Na jednym z pól odkrył miejsce, w którym rozbił się samolot z czasów II wojny światowej, w ziemi pozostały jego części.
- W sumie znalazłem kilka fragmentów maszyny. Wszystkie są stalowe i od kabiny - wyjaśnia odkrywca. - Co ciekawe, oprócz części poszycia znalazłem element fotela pilota, a przy nich rączki, które najprawdopodobniej służyły do jego ustawiania...


Rzeczywiście trzeba być wybitnym badaczem historii i znakomitym znawcą tematu, żeby w widocznym na zdjęciu złomie dopatrzeć się "podziurawionego kulami samolotu z II wojny światowej". Jestem również pełen uznania dla red. Sebastiana Dadaczyńskiego z Polski Dziennika Bałtyckiego.
http://wieczorwybrzeza.pl...karszewach.html
 
 
qumix 
qmix

Wiek: 46
Dołączył: 03 Lip 2009
Posty: 13
Skąd: POMORZE
Wysłany: 2010-05-23, 17:43   

W tekście nie ma słowa "wybitny", a w badacza historii może bawić się każdy zapaleniec.
Faktycznie, nie wiadomo po czym można stwierdzić, że to części samolotu.Spróbuję dowiedzieć się tego u źródła, a gdy mi się to uda podzielę się tu wiedzą.
_________________
KOCHAM ŻYCIE
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-23, 20:33   

qumix napisał/a:
W tekście nie ma słowa "wybitny", a w badacza historii może bawić się każdy zapaleniec.
Faktycznie, nie wiadomo po czym można stwierdzić, że to części samolotu.Spróbuję dowiedzieć się tego u źródła, a gdy mi się to uda podzielę się tu wiedzą.


I co z tego, że w tekście nie ma słowa "wybitny"? W artykule nie ma też określenia "znakomity znawca tematu", co nie przeszkadza mi uważać, że rzeczywiście trzeba być znakomitym znawcą tematu, żeby w widocznym na zdjęciu złomie dopatrzyć się "podziurawionego kulami samolotu z II wojny światowej". Byłoby super, gdybyś miał możliwość umieszczenia na forum szczegółowych zdjęć znalezionych elementów samolotu. Kilku kolegów z WFG aktywnie działa na Pomorskim Forum Eksploracyjnym i być może będą mogli pomóc w identyfikacji omawianych elementów.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-06-30, 09:57   

qumix napisał/a:
(...) Faktycznie, nie wiadomo po czym można stwierdzić, że to części samolotu.Spróbuję dowiedzieć się tego u źródła, a gdy mi się to uda podzielę się tu wiedzą.


Gumix coś długo się nie odzywa, więc dodam do tematu jeszcze kilka zdań.
Przed laty rozmawiałem z wieloma ludźmi, którzy w czasie wojny mieszkali w Skarszewach. Rzeczywiście wspominali o zestrzelonym samolocie. Tyle, że spadł po drugiej stronie drogi do Starogardu, kilkaset metrów dalej od miejsca opisanego w artykule. Nie ma po nim żadnego śladu, bo jego pozostałości kilkadziesiąt lat temu trafiły na złom.
"Fragmenty samolotu" pokazane na zdjęciu dołączonym do artykułu to najprawdopodobniej kawałki blachy z podłogi starego ciągnika lub przerdzewiała część jakiejś maszyny rolniczej z dawnego PGR-u w Pólku (na foto), obok którego dokonano „sensacyjnego odkrycia”. Tak uważają byli pracownicy SKR-u, którzy widzieli te blachy.
Artykuł ze starogardzkiej strony Nasze Miasto.pl >> Starogard Danzigi (do którego Gumix podał link) został usunięty. Być może uznano, że opisane znalezisko jest równie sensacyjne, jak artykuł o „unikatowej nakrętce” po niemieckim kremie, znalezionej przez tego samego odkrywcę i obszernie opisanej dwa lata temu przez red. Dadaczyńskiego (aluminiowa nakrętka pokazana na foto). Albo „najciekawsze odkrycie” podczas poszukiwań na polach w okolicy Skarszew dokonane przed miesiącem – „plomba, z której został wykonany guzik" (czyli plomba towarowa z dziurkami...). Znajomi eksploratorzy mówią z rozbawieniem, że podobne, drobne rzeczy metalowe biorą z pola tylko dlatego, żeby nie trafić na nie drugi raz… ;-)

Dla przypomnienia link do artykułu: PODZIURAWIONY KULAMI SAMOLOT Z II WŚ ODKRYTY W SKARSZEWACH
http://wieczorwybrzeza.pl...karszewach.html

IMG_0152a.JPG
Opisana w artykule red. Dadaczyńskiego blacha nadal leży w pobliżu zabudowań dawnego PGR Pólko razem z innym żelastwem. Fot. ezet
Plik ściągnięto 18124 raz(y) 118,37 KB

IMG_0150.JPG
Fot. ezet
Plik ściągnięto 18124 raz(y) 115,68 KB

IMG_0154.JPG
Budynki dawnego PGR Pólko sfotografowane z miejsca znaleziska. Fot. ezet
Plik ściągnięto 18124 raz(y) 106,27 KB

IMG_167.jpg
Plik ściągnięto 18124 raz(y) 111,87 KB

IMG_0167b.jpg
Fragment zdjęcia z artykułu "Krem sprzed wieku"
Plik ściągnięto 18124 raz(y) 116,75 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl